Sari la conținut

Kawasaki Zzr400, Honda Cbr 400r, Suzuki Rf400, Aprilia Rs250


Hector18
 Share

Kawasaki zzr400, Honda cbr 400r, Suzuki rf400, aprilia rs250  

214 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Voi ce ati alege, din toate punctele de vedere, cu cat mai multe sfaturi de la voi, cu atat mai bine pt mine ca sa aleg ce-i mai bun....Va multumesc!!! :crack:

Rog sa voteze si sa posteze doar cei cunoscatori, ca sa nu fiu derutat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am votat pt RF pt. ca ma unge f mult ca design.

Poate mai mergea inclus in poll si un model de la Yamaha ca sa fie de toate. FRZ 400 si poate so Kawa ZXR 400.

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi am suzuki si sant fan suzuki am votat cbr-ul....pur si simplu rf-ul de la suzuki nu prea pot sa-l inghit deloc :crack:

 

Nu stiu de ce nu va place RF, probabil e o chestie de gustul fiecaruia.Ca design mie mi se pare cel mai frumos RF-ul la 400.

Este mai touring decat CBR si mai frumos decat ZZR-u.

Insa pe scurt, fiecare are plusuri si minusuri, si e mai greu sa te decizi, depinde de tine.

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zzr-ul si rf-ul sunt mai mari si mai lente. poti incerca si un gsxr400 care merge super.

Pai ,poate baiatul vrea ceva si de drum lung si atunci zic sa se mearga pe mana unui zzr. Parerea mea ,in poll ,se cam bat cap in cap rs-ul si cu zzr-ul :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din punctul meu de parere la design, cel mai bine arata aprilia, apoi zzr-ul si pe urma celelalte. Am auzit ca rf sunt mai rare, deci piesele sunt mai scumpe si poate mai greu de gasit, si cred ca si la honda la fel. Ar mai ramane zzr si rs. La categoria fiabilitate si durata de viata a motorului, m-ar mai interesa unele pareri. Nu va sfiiti sa va dati cu parerea cei care stiu... Va multumesc pt sfaturile pe care mi le-ati dat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mers cu toate mobrele de clasa 400. mi-am cumparat un 400 RR de care am fost EXTREM de multumita si spun si de ce:

- are cea mai COMODA bicileta dintre toate

- extrem de FIABILA (ilei bun, benzuna buna si da-i tata)

- e cea mai puternica din pdv kw

- este foarte STABILA (mai ales fata de gsxr400 sau zx4)

-multe consumabile, 90% sunt aceleasi ca la fireblade, deci nu vei avea probleme sa le gasesti

 

RF-ul si ZZR-ul sunt doua....bashinutze (mascuzati) - doua vite f mari si puturoase ,au 40 cai putere si din aia, 2 dorm si 5 sunt la pascut.

 

 

Rs-ul de 250 este un 2T estrem de intepat si nervos si sincer nu il recomand unui incapator, desi e cilindree mica. plus ca la fiabilitate e ... cam varza.

 

gsxr-ul si zxr-ul de 400 sunt mai mari ca bicileta, si sunt mia putin stabile decat CBR-ica de 400.

 

asa ca, dupa un an de hingherit un "babyblade" ti-l recomand din suflet.

Editat de Lizu-ka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprili RS 250 - 1996 70cp/11.900rpm, 38,3Nm/10.750 141kg (0.50cp/kg)

Kawasaki ZXR 400- 1996 65cp/13.000 rpm, 36,3Nm/12.000rpm 159kg (0.41cp/kg)

Yamaha FZR 400 RR 1995 60 cp/12.000rpm, 29Nm/9.000rpm 165kg (0.36cp/kg)

Honda CBR 400 RR-1996 53 cp/13.000rpm, 39 Nm/10.000rpm, 165kg (0.35cp/kg)

Suzuki RF 400 R -1996 58cp/11.000 rpm, 38Nm/9500rpm, 186kg (0.31cp/kg)

Kawasaki ZZR 400-1996 53cp/11.000 rpm, 37Nm/9.000rpm 197kg (0.27cp/kg)

 

Greutatea motoarelor este data "la sec" ..... se poate observa de unde vine "lenea" ZZR-ului ...nici vorba de putere mai mica, "cai la pascut" etc.., iar RF-ul este mai puternic fata de Honda, dar este dezavantajat de greutate fata de Honda (dar nu cu mult).

La capitolul 400cmc eu merg pe ZXR-ul de la Kawasaki, are "bicicleta" foarte buna si echilibrata (personal mi se pare mai buna decat a hondei)

Aprilia ....uita de ea, este un motor f.bun dar mult prea "smucit" pt un incepator ....chestia cu fiabilitatea "varza" este tipica celor ce "vad" numai japoneze si vorbesc din auzite. La capitolul fiabilitate nu este cu nimic mai prejos decat oricare japoneza in doi timpi (pentru ca trebuie sa comparam "caprele cu caprele" nu motoare in doi timpi cu cele in patru timpi). Nu este prima data cand aud:....."Aprilia??!!?...RSV Mille??!!?...motoare italiene proaste!!!"...multi dintre ei nu au habar de faptul ca motoarele de la Aprilia sunt ROTAX(adica nu au nici o legatura cu Italia)

Ma rog sa revenim la topic....important este sa vezi care "se potriveste" mai bine cu tine...confortul este f. important. Lipsa confortului duce la oboseala prematura, oboseala duce la greseli, iar aceste sunt generatoare de accidente, care in "lumea" noastra lasa urme.

Bafta in alegere si scuze ca te-am plictisit cu atata "vorbarie'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu mi-am pus aceeasi intrebare anu trecut. Aprilia RS250 vs Kawasaki ZXR 400. Dupa multe investigatii , pareri , si teste am ajuns la concluzia ca ZXR400 e o motocicleta mult mai aproape de vremurile si drumurile noastre.

 

dar la urma urmei va fii alegerea TA !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...