Sari la conținut

Accident Mortal


BackSlash
 Share

Postări Recomandate

Nu-l condamnati degeaba pe bietul biker... asta e feelingul cand iti iei un motor nou, iesi si-i dai odata sa vezi cat poa' sa duca, mai ales daca inainte ai avut ceva calm si care de abia atingea 200. Abia apoi incepi sa te obisnuiesti sa vezi cum merge, de unde trage, cum se opreste samd. Pacat ca a fost la locul nepotrivit la ora nepotrivita. :cheers: Se pare ca bucuria achizitionarii unui motor nou s-a sfarsit tragic, si cine a spus ca de la extaz la agonie nu-i decat un singur pas, nu s-a inselat.

la fel am facut si eu. si nu am mai atins 200 de atunci. pacat de acest baiat care si-a ales un moment prost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 98
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cine-o cauta cu lumanarea, o gaseste cu siguranta... rau este cand ii implica si pe altii sau cand prin iresponsabilitatea sa pune in pericol vietile a mai multor persoane.

 

si nu-i mai luati apararea fiindca oricat de mare ar fi dorinta de senzatie, STRADA NU II APARTINE! daca in locul daciei eram eu sau tu sau oricare altul (pieton sau mobrist)?

 

si eu am mobra noua si mult mai puternica fata de ce aveam inainte insa asta ce inseamna? ca trebuie sa o testez la 180+ pe un drum de 90?

 

imi cer scuze dar astfel de persoane sunt bombe cu ceas pe drumurile publice si n-au ce cauta pe ele. soferul masinii chiar n-a avut nici o vina in cazul de fata, doar ghinion ca s-a aflat la locul "nepotrivit".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la fel am facut si eu. si nu am mai atins 200 de atunci. pacat de acest baiat care si-a ales un moment prost

 

Motocicleta a mai avut, a avut un enduro, experienta nu pot zice ca avea... era oarecum "biker de ocazie" datorita faptului ca acum 2 ani a mai avut un accident foarte grav cu un scuter la 100km/h cand i`a iesit un taxi in fata, de atunci ai lui parinti nu mai erau de acord cu asa ceva. Partea aiurea e ca ai lui parinti erau plecati in germania si aseara a lasat masina la baiatul de la care a luat motocicleta, cu gandul sa se plimbe si el pana vin ai lui. Nu- i tin partea, toata lumea il critica la ce forjeuri dadea la 12 jumate 1 noapte de nu puteai dormi, insa din ce se aude de la politie nu avea 200 cum relatau martorii din zona, dealtfel baiatul care a intors in fata lui cu masina locuia chiar acolo, deci accidentul s-a intamplat in fata casei sale, era oarecum normal sa zica ca a venit motociclistul satanist violator de babe cu 200 si s-a infipt in el...ce e drept viteza avea....ce e curios e ca nu e deloc urma de frana, ceea ce oarecum da impresia ca soferul masinii nici macar nu s-a asigurat cand a vrut sa intoarca totul intamplandu`se intr-o distanta relativ mica... Dupa impact a fost aruncat cam 10 - 15 metrii Flo (conducatorul bike`ului) ceea ce iarasi spune oarecum ca nu a avut super viteza...dar sunt doar povestiri, oricine ar fi vinovat el s-a dus si mania pentru viteza isi ia inca odata tributul. Ride safe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta a mai avut, a avut un enduro, experienta nu pot zice ca avea... era oarecum "biker de ocazie" datorita faptului ca acum 2 ani a mai avut un accident foarte grav cu un scuter la 100km/h cand i`a iesit un taxi in fata, de atunci ai lui parinti nu mai erau de acord cu asa ceva. Partea aiurea e ca ai lui parinti erau plecati in germania si aseara a lasat masina la baiatul de la care a luat motocicleta, cu gandul sa se plimbe si el pana vin ai lui. Nu- i tin partea, toata lumea il critica la ce forjeuri dadea la 12 jumate 1 noapte de nu puteai dormi, insa din ce se aude de la politie nu avea 200 cum relatau martorii din zona, dealtfel baiatul care a intors in fata lui cu masina locuia chiar acolo, deci accidentul s-a intamplat in fata casei sale, era oarecum normal sa zica ca a venit motociclistul satanist violator de babe cu 200 si s-a infipt in el...ce e drept viteza avea....ce e curios e ca nu e deloc urma de frana, ceea ce oarecum da impresia ca soferul masinii nici macar nu s-a asigurat cand a vrut sa intoarca totul intamplandu`se intr-o distanta relativ mica... Dupa impact a fost aruncat cam 10 - 15 metrii Flo (conducatorul bike`ului) ceea ce iarasi spune oarecum ca nu a avut super viteza...dar sunt doar povestiri, oricine ar fi vinovat el s-a dus si mania pentru viteza isi ia inca odata tributul. Ride safe...

Atunci sa-i fie tarana usoara....si sa trecem la alt caz. Asta e no comment...avand in vedere antecedentele si conjunctura in care s-au petrecut evenimentele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci sa-i fie tarana usoara....si sa trecem la alt caz. Asta e no comment...avand in vedere antecedentele si conjunctura in care s-au petrecut evenimentele

 

Tu esti procuror p'acilea sau wtf? ce-ar fi sa organizezi o excursie, sa dai un sfat la sectiunea service sau un banut la actiuni caritabile si de sustinere? parca ti-ar sta mai bine asa, precuvioase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inainte de toate R.I.P :cheers:

 

apoi, hai sa nu mai spunem ca nu ne-au vazut pt ca noi veneam prea tare... la 200+ doar turnul de control stabileste prioritatea de trecere, si nu cred ca era vreunul in spatiul aerian "otelul rosu"

 

Chiar daca l-a vazut, desi putin probabil, l-a vazut foarte departe si la un calcul simplu avea timp sa intoarca, ala cu masina (daca a avut intr-adevar 200km/h) este vinovat datorita unei conjuncturi... nu ai cum sa anticipezi ca o racheta sol-sol va trece pe acolo si tu vei fi pe traiectoria ei. la 200 la ora un km se parcurge in 20 de secunde, sa presupunem ca vezi o masina undeva la 200 de metri mergand pe drumul prioritar, intri in intersectie ? acei 200 de metri s-ar parcurge in 3-4 secunde cu racheta. ce timp de reactie a avut cel cu masina, tanarul cu masina...

 

 

Vorba unuia de pe aici, selectia naturala inca functioneaza, acum sariti-mi in cap.

Editat de Weeman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inainte de toate R.I.P :cheers:

 

apoi, hai sa nu mai spunem ca nu ne-au vazut pt ca noi veneam prea tare... la 200+ doar turnul de control stabileste prioritatea de trecere, si nu cred ca era vreunul in spatiul aerian "otelul rosu"

 

Chiar daca l-a vazut, desi putin probabil, l-a vazut foarte departe si la un calcul simplu avea timp sa intoarca, ala cu masina (daca a avut intr-adevar 200km/h) este vinovat datorita unei conjuncturi... nu ai cum sa anticipezi ca o racheta sol-sol va trece pe acolo si tu vei fi pe traiectoria ei. la 200 la ora un km se parcurge in 20 de secunde, sa presupunem ca vezi o masina undeva la 200 de metri mergand pe drumul prioritar, intri in intersectie ? acei 200 de metri s-ar parcurge in 3-4 secunde cu racheta. ce timp de reactie a avut cel cu masina, tanarul cu masina...

 

 

Vorba unuia de pe aici, selectia naturala inca functioneaza, acum sariti-mi in cap.

Chestia asta cu "avea 200km/h ca i s-a blocat acul acolo" e la fel de exacta stiintific ca faptul ca politistii sunt martieni pentru ca umbla imbracati in albastru si albastru e culoare complementara la rosu, si Marte e planeta rosie...

 

Oricum eu as spune ca accidentul se datoreaza lipsei de experienta pe vitezana si probabil vitezei excesive, dar la 200km/h as putea sa pun pariu ca nu mai ramanea mare lucru nici din pasager chiar daca avea costum din ala de piele pentru vitezane cu cocoasa, decat poate daca pica pe un traseu MotoGP cu nisip pe margine si daca comisarii de cursa interveneau la timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti procuror p'acilea sau wtf? ce-ar fi sa organizezi o excursie, sa dai un sfat la sectiunea service sau un banut la actiuni caritabile si de sustinere? parca ti-ar sta mai bine asa, precuvioase

 

Nu sunt procuror, sunt user ca si tine...si scriu ce cred eu nu ce ai vrea tu sa auzi. Ptr linistea ta afla ca mi organizez f des excursiile atat ca nu cotcodacesc o luna inainte si o luna dupa o excursie pana in benzinarie la valeni. Un sfat la service sau cat te poti apleca pe curba nu am calitatea sa dau si oricum..e plin pe forum de sfatosi care intra in fibrilatii cand ajung cu motoru intr-o intersectie semaforizata. La actiuni caritabile particip in general.Daca prin actiune caritabila intelegi suportul de orice fel ptr cate un (cuvant urat) care merge ori fara permis, ori baut si o mierleste cu 200/h in localitate sau fugind de politie....nu m-ai nimerit.

 

PS: imi sta bine oricum...si mai ales fara fratia asta stupida a bikerilor pentru care singura realizare e apartenenta la o "comunitate".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta cu "avea 200km/h ca i s-a blocat acul acolo" e la fel de exacta stiintific ca faptul ca politistii sunt martieni pentru ca umbla imbracati in albastru si albastru e culoare complementara la rosu, si Marte e planeta rosie...

 

Oricum eu as spune ca accidentul se datoreaza lipsei de experienta pe vitezana si probabil vitezei excesive, dar la 200km/h as putea sa pun pariu ca nu mai ramanea mare lucru nici din pasager chiar daca avea costum din ala de piele pentru vitezane cu cocoasa, decat poate daca pica pe un traseu MotoGP cu nisip pe margine si daca comisarii de cursa interveneau la timp...

 

de cele mai multe ori lipsa de experienta se traduce in a nu adapta viteza la o anumita situatie intr-un anumit moment.

... si intr-adevar,NOROCUL este cel care poate inclina balanta ,in proportie de 99%, cand esti pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau.. RIP. Din pacate, nu a stiut sa aprecieze ceea ce era mai important. Fie ca esti pe vitezana, fie ca esti pe scuter sau pe bicicleta, tot VIATA ramane pe primul loc. Asa ca trebuie tot timpul, dar absolut tot timpul sa te gandesti bine la ceea ce faci, lucru care el nu l-a facut. Sunt convins ca nu a avut 200, dar nici 50, nici 60, ci pariez ca avea 130+.

De-aia ne sfatuiesc bine cei cu experienta mult mai mare: Nu iti depasi limitele !!! Daca sti ca nu ai mai mers niciodata cu viteza mare, nu incerca sa sa afli daca esti in stare sa mergi, ca se poate sa afli prin acest mod dur ca nu sti sa mergi tare.

 

Si mie imi plac motoarele de viteza, si nu cum spunea cineva mai devreme "daca mergi cu 50 - 60 - 80 de ce ti-ai mai luat motor de viteza?". Raspund eu pt cel ce a primit intrebarea, tot cu o intrebare: Tu de ce ti-ai luat motorul pe care il detii acum? Pt ca iti place cum merge, iti place cum te simti tu pe el, iti place cum arata, iti place cum se manevreaza, etc. De-aia si mie imi plac motoarele de viteza. Mai sunt si oameni carora le plac astfel de motoare doar pt viteza, insa uite la ce se ajunge :cheers:

 

Nu vreau sa fac pe desteptul, probabil o sa criticati ceea ce am scris eu, insa nu o spun cu rautate, spun ceea ce cred eu. Asa ca nu voi raspunde in continuare pt ca am spus ce aveam de spus, nu vreau sa fac posturi multe, sunt pe forumul asta de un de zile si am un nr mic de posturi.

 

Cum scrie si la semnatura mea, "NU RULA CU O VITEZA MAI MARE DECAT POATE INGERUL TAU ZBURA".

 

Va salut pe toti, si va doresc numai bine, si sa va bucurati de motociclism pana la batranete .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt procuror, sunt user ca si tine...si scriu ce cred eu nu ce ai vrea tu sa auzi. Ptr linistea ta afla ca mi organizez f des excursiile atat ca nu cotcodacesc o luna inainte si o luna dupa o excursie pana in benzinarie la valeni. Un sfat la service sau cat te poti apleca pe curba nu am calitatea sa dau si oricum..e plin pe forum de sfatosi care intra in fibrilatii cand ajung cu motoru intr-o intersectie semaforizata. La actiuni caritabile particip in general.Daca prin actiune caritabila intelegi suportul de orice fel ptr cate un (cuvant urat) care merge ori fara permis, ori baut si o mierleste cu 200/h in localitate sau fugind de politie....nu m-ai nimerit.

 

PS: imi sta bine oricum...si mai ales fara fratia asta stupida a bikerilor pentru care singura realizare e apartenenta la o "comunitate".

 

 

Poate ca nu am fost destul de perseverent, dar am remarcat interventii de ale domniei tale numai in situatii de tavaleala si sincer mi-ai lasat impresia unui necrofag; in general, cu cat mai mult sange cu atat mai stufos topicul, nu-i asa baieti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l condamnati degeaba pe bietul biker... asta e feelingul cand iti iei un motor nou, iesi si-i dai odata sa vezi cat poa' sa duca,

........

. Nu aveti cum sa intelegeti care-i feelingul cand esti pe motorul tau proaspat cumparat...

Asa este

Niciunul dintre noi nu are un motor proaspat cumparat, noi ne-am nascut pe motoare, am crescut cu motoarele

De aceea mai suntem inca in viata si intregi

 

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca nu am fost destul de perseverent, dar am remarcat interventii de ale domniei tale numai in situatii de tavaleala si sincer mi-ai lasat impresia unui necrofag; in general, cu cat mai mult sange cu atat mai stufos topicul, nu-i asa baieti?

Sa vezi ce palpitant e cand citesti tote replicile astea in principal ca sa depistezi cand baietii isi dau intalniri pe camp ca galeriile de fotbal ca sa-si dea cu lanturile in cap si sa stergi de pe aici invitatiile alea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat....R.I.P.

 

Din moment ce nu se cunosc toate datele accidentului, este foarte greu de spus ce s-a intamplat acolo...

Poate ca intradevar lipsa de experienta si-a spus cuvantul, poate ca a avut viteza foarte mare etc etc...dar totusi, cineva a spus ca nu au existat urme de franare, ceea ce ma face sa cred ca manevra soferului l-a surprins pe biker.

 

In acest moment nu prea mai conteaza nimic....bikerul e mort, pasagerul facut bucati , iar soferul masinii traumatizat pe viata. Trei familii distruse intr-o clipa....pacat.

 

PS : pentru @Metal Heart.....Prietene sa stii ca suntem inca multi cei care desi avem motoare puternice , totusi respectam acele limite de viteza (50/90/130)

Editat de adya76
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum ce dement ii da 200 la ora cand nu ai macar un an de mers cu motocicleta:|(un ss atinge foarte usor 200 am simtit pe pielea mea in nici 300 m avea 210 un kawa ) oricum pare rau:(

eu

 

Experienta iti spun eu in ce se masoara : IN NOROC si viteza moderata , nici intr`un milion de km nu poti sa zici ca esti pregatit pt "urmatorul hop "

R.I.P. :banana:

 

 

 

1. Am vitezana ... (citeste status sub avatar)

2. Dupa prima saptamana mergeam abea cu 90 si asta la iesire din oras

3. Nici in ziua de azi nu am atins 280 km/h cat scrie in bord

4. SI CEL MAI IMPORTANT !! Sunt ala cara circula cu nu cu 50/90/130 ci cu 50-60-70 / 90- 100 / si maxim cu 130 !!! DA cu atat merg cu vitezana si nu pt ca nu poate , ci pt ca vreau sa ma dau si maine , si poimaine , si sa`mi invat si copii sa se dea si ei ...

 

Asfalt uscat tuturor :cheers:

minti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca nu am fost destul de perseverent, dar am remarcat interventii de ale domniei tale numai in situatii de tavaleala si sincer mi-ai lasat impresia unui necrofag; in general, cu cat mai mult sange cu atat mai stufos topicul, nu-i asa baieti?

 

 

:banana: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi a fost anul trecut un accident exact cam ca acesta doar ca vina a fost a soferului 95 % . Ieri individul ... cel ce a ucis 2 oameni juca poker la mine la bar ... si e client de client la jocuri . Ce sa mai crezi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi a fost anul trecut un accident exact cam ca acesta doar ca vina a fost a soferului 95 % . Ieri individul ... cel ce a ucis 2 oameni juca poker la mine la bar ... si e client de client la jocuri . Ce sa mai crezi ?

Te referi la accidentul cu seful clubului vostru de moto si un pasager? Ma asteptam ca idiotul sa fie la puscarie deja, dar poate ma cred in alta tara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca nu am fost destul de perseverent, dar am remarcat interventii de ale domniei tale numai in situatii de tavaleala si sincer mi-ai lasat impresia unui necrofag; in general, cu cat mai mult sange cu atat mai stufos topicul, nu-i asa baieti?

 

Orice tavaleala a unui inconstient ma face sa ma simt mai safe pe strada. Asta e explicatia.

In rest, citesc tutorialele care consider ca mi-ar fi de folos, apreciez topicurile care prezinta actiuni indraznete , ma amuz de moldovan care se teme sa nu iesim la interval, de CHL care de cand a cazut la pace cu liniile de tramvai si reuseste sa le depaseasca calare are revelatii referitoare la cat de necrofag sunt eu, de riderii care se intreaba daca pana la destinatie sunt 170 sau 200 de km ca sa stie daca sa mearga sau nu, de bocitoarele care vor sa para maica tereza plangand pataniile fratilor infractori si sustinand ca le pasa, de userii carora raul, ramul, balega sau firul de nisip le e dusman si considera ca romania nu merita talentul lor pentru ca nu-i rasplateste cu circuite personale si sosele "bikers only" care sa ofere posibilitatea de "reset" in caz de accident cum au vazut ei in PS2

 

Am totusi o curiozitate: cam care e procentul de useri (dintre cei care considera ca motociclismul e prea cool ca sa fie ingradit de reguli de viteza sau prioritate pe drumurile publice) care au si masina? Si mai ales sa stiu cum vad ei din masina un rider care trece cu 200/h pe prioritale intr-o intersectie nesemaforizata in care ei au cedeaza trecerea si eventual o duba parcata in coltul strazii ca sa nu se poata asigura sau care trec prin fata lor pe trecerea de pietoni?

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer IMI PARE RAU ptr ei , O doza de adrenalina ia curmat viata, unii din noi suntem mai potoliti, mai constienti, mai calculati,

 

io spre exemplu primul motor a fost un cbr f4i, deci, cand l-am luat imi era frica de el, jur, il acceleram, pe loc, si imi era frica , usor usor, mi-am invins teama, si l-am invatzat, si dupa vreo 6 7 zile de mers, cand intr-o linie dreapta necirculata iam dat 140 am zis, ca nu e adevarat, Am preteni care primul lucru cand isi achizitioneaza un moto , ies pe A2, si dau maxim, sa vada cat merge, io personal, NICIODATA nu iam dat maxim, am mers o data de 2 ori cu 240, dar frate cand ma uitam in parti si vedeam cum trec pe langa toate, si ma gandeam "daca as cadea acum ce s-ar alege de mine ". am zis ca e mai bine, sa o las ca omul, decat sa ma adune in saci de plastic de pe marginea soselei,,ASA SUNT IO, ca poate multi dintre voi, dar sunt si altii care pur si simplu nu se gandesc pe moment la consecinte, sau nu au frica de ce se poate intampla, nu stiu ce sa zic,, si uite ce se intampla :cheers: PACAT

 

R.I.P si insanatosire pasagerului

 

P.S niciodata nu mai merg ca pasager, acum ceva timp miam calcat pe inima, si m-am lasat pasager pe moto celui mai bun preten, da CEL MAI BUN PRETEN, care e ca parte din, mine ,,,, dar in momentul in care a inceput sa faca slalom printre masini pe Magheru si-a lut la pumni in burta pana sa potolit :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu

 

 

minti

 

Ne cunoastem cumva si eu nu stiu ? Am fost colegi de gradinita ?? :cheers:

Am postat un lucru cert despre mine , nu cred ca poti sa ma judeci ... Anyway hai ca suntem offtopic pe topicul unui accident, nu cred ca are rost sa vedem cine o are mai mare

Bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...