Sari la conținut

De Ce Asa Preturi Exagerate ?


chrystyanyty
 Share

Postări Recomandate

cu riscul de a supara pe unii si pe altii tre sa imi zic si io pasul...

 

in ultimul timp am vazut multe anunturi cu piese de vanzare pt comuniste. asta e un lucru bun, dar stau ca prostul si ma intreb de ce toate sun atat de SCUMPE...?

 

am facut un mic calcul...cu 3-4-5 mil poti sa iti iei un Ij, de exemplu (ca pe mine asta ma priveste), iar pe forum am vazut preturi de genul: 1 mil un far, 1 mil o roata, 500 mii o aripa, 1.5 mil nishte tobe...si cred ca am zis suficient. cu banii astia iti iei una intrega, poate distrusa, dar intreaga

 

de cand o tot frec pe forum si de cand ma chinui sa imi fac mobra am gasit preturi LA JUMATATE, de calitate nu discutam

 

nasol e ca ai nevoie de piese si tre sa iei, dar asa ajungi sa bagi intr-o mobra cat nu face...d'aia zic ca ne cam furam cacila

 

in felul asta o sa creasca preturile si la piese si la mobre

 

inca o data spun: NU SUNT JUSTIFICATE ASEMENEA PRETURI

 

succese ireparabile

 

pt injuraturi si shuturi in tzur postati aci la subsemnatul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai se profita de faptul ca unele piese sunt greu de gasit si respectivii cer marea cu sarea... nu e bine dar asta nu inseamna ca trebuie sa dam cat se cere, graba strica treaba! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai s-o luam altfel:

FAC TROC

Ofer:

Pt IJ 56

 

- muulte piese de cutie de viteze

- telescoape fatza (ramashitze)

- juguri telescoape

- placi metalice si de textolit, "lighean cu 6 gauri", tubuletze de arc shi arcuri pt ambreiaj

- capace laterale rotunde pt roata de 19

- rezervor lacrima, cam ruginit la interior

 

Pt Mobra

 

- cadru cu furca, fara acte

- rame far, poate si far, carcasa tabla far, oala de plastic far

- roti dintate cutie, mitraliere, arbori primari

- scaritze

-'j de maruntzishuri

 

Am nevoie (pt IJ) de un vitezometru, chiar stricat sau doar carcasa (mecanismul merge de Trabi, Wartburg etc) si de o baza (din tabla) pt sha dubla.

Editat de mihaiachi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, cu problema asta ma confruntam si eu cand aveam Jawa. Preturile exagerate si la piese noi ( rusesti si proaste) , si la piese SH multi cereau o caciula de bani pe un amarat de surub...si cand n-ai ce face, dai si plangi :crack: Reversul e ca in calitate de vanzator daca te calicesti stai cu fiarele in brate si nu poti sa le bei sau sa le bagi in rezervor :D

 

 

Eu, unul, am cam rezolvat-o cu fiarele ramase prin beci din "era comunista" , le-am dat mai pe bani putini, mai pe bere , dupa cum m-am procopsit si eu cu ele, in final sper ca au ajuns acolo unde era nevoie de ele. :blbl:

 

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza e ca sunt si putini cei care vand piese noi ... chiar daca sunt proaste , daca e sa ne gandim cati au nevoie la noi in tara de piese de dacie spre exemplu (sunt sute daca nu cumva mii) si cati au nevoie de piese de ij,jawa sau alta motocicleta ... tre sa ne mai inmultim si poate se va schimba situatia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea cererii si ofertei....

Daca voi gasiti piese in stare noua sau foarte buna de la motociclete de acum 40 de ani...treaba voastra. Ce e rar...e si scump.

PS Eu am vindut deja jumatate din piesele pe care le-am postat, iar cine a stiut sa negocieze (fara sa ma injure ca cer prea mult sau prea putin) a obtinut preturi foarte decente.

 

PPS Prostia costa, de cele mai multe ori. Din pacate, nu doare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tre sa ne mai inmultim si poate se va schimba situatia

 

Nu... de preferat ar fi sa ne imputinam! :crack: Sa nu mai avem nevoie de piese! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum se pot gasi pese noi de acu 50 de ani

cand cautam sa imi iau motor am dat peste unul care imi cerea 500 euro pe un ij in care nu s-au bagat bani de 50 de ani...si asta numai pt ca el considera ca e de "epoca"...sa fim seriosi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

piese noi la motoare de acu' 40 de ani... pai de planeta merg la 56, de jupi merg toate in afara de cilindrii care la jupi 5 au gaurile si prezoanele in patrat si jupi 3, 4 le au in trapez... sau invers, nu mai stiu! la nipru la fel, merg intre ele piesele, la urinal la fel... ma rog! pe mine cel mai mult si mai mult ma enerveaza piesele de jawa! voi stiati ca pentru o troaca de asta un ambielaj la rus in gl de 150 de dolari? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce chestii ciudate se intrampla...se pare ca nu o sa pot sa mai cumpar nimic de pe forumul asta

 

prin acest topic nu am vizat pe nimeni, nu am dat nume si nu am aratat cu deshtu, asa cum nu mi-am permis sa ma iau de nimeni in topicurile lor, io am vrut sa atrag atentia asupra acestui fapt.

 

nu e vorba doar de bani, ca la cati bani am bagat in mobra puteam sa mai bag inca nushtu cate milioane

 

nu am vrut decat sa "trag un semnal" dar se pare ca lumea se simte lezata si nu inteleg de ce

 

numai bine si vanzare buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piese noi la motoare de acu' 40 de ani... pai de planeta merg la 56, de jupi merg toate in afara de cilindrii care la jupi 5 au gaurile si prezoanele in patrat si jupi 3, 4 le au in trapez... sau invers, nu mai stiu! la nipru la fel, merg intre ele piesele, la urinal la fel... ma rog! pe mine cel mai mult si mai mult ma enerveaza piesele de jawa! voi stiati ca pentru o troaca de asta un ambielaj la rus in gl de 150 de dolari? :crack:

 

 

rusu trebuie batut sa mai lase preturile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

vezi sa nu te bata el pe tine ca a cam fost in spetnatz dementu'... si mai sunt vreo 2 rusi din piatza care tot acolo au fost! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piese noi la motoare de acu' 40 de ani... pai de planeta merg la 56, de jupi merg toate in afara de cilindrii care la jupi 5 au gaurile si prezoanele in patrat si jupi 3, 4 le au in trapez... sau invers, nu mai stiu! la nipru la fel, merg intre ele piesele, la urinal la fel... ma rog! pe mine cel mai mult si mai mult ma enerveaza piesele de jawa! voi stiati ca pentru o troaca de asta un ambielaj la rus in gl de 150 de dolari? :crack:

Asta nui nimka

IN alba la dilerul meu ii trebuie pe in motor de minsk 360E

Ce zici?

:blbl: :crack:

Editat de baluba16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DE POMANA DACA DAI TI SE BLOCHIAZA TELEFONU SI MESAGERIA,DC CERI PUTIN ZICE LUMEA CA SUNT TERMINATE,CERI MULT TE'N JURA LUMEA,REZOLVAREA VINE NUMA ATUNCI CIND FIRMELE PRODUCATOARE VIN IN TARA SAU TIRGURILE LIBERE IN CARE SA NU EXISTE TAXE DE ACCES NEJUSTIFICATE SI CONTROALE TIMPITE,ADICA PIATA DE SEC HAND SI PRODUSE PIRAT :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

de unde stii ?

 

 

nu de la el, iti povestesc alta data! stiu ca a luptat in cecenia un timp impreuna cu ceilalti 2, unul vine flexuri si alte cacaturi acum si celalalt nu mai stiu ce dreq vinde! oricum ca sa iti fai o odee despre starea lui fizica uite-te vara sa vezi cata fibra are pe el si mai vezi si cum se misca in general...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...