Sari la conținut

accident Timisoara 27 /06/2009


drakushor
 Share

Postări Recomandate

http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/doi...090627-08411904

 

in mare ... eu ajunsem cam dupa 5 minute ...odata cu cei de la SMURD ... motociclistul venea dinspre Termal spre Casa Tineretului ... la intersectia Cluj cu 1 Decembrie un sofer baut care venea pe banda de taxi ...adica pe interzis dinspre casa tineretului a virat stringa pe 1 decembrie ...iar pe interzis ... si i-a lovit cu partea stinga fata a masinii

pina am parcat erau deja bagati in ambulante ...din ce mi-a zis unu de la Smurd fata e mai grav ...dar nu stia sa-mi zica exact ce are

ea nu avea casca si din cite ziceau martorii a zburat vreo 7-8 m de la locul impactului

insanatosire grabnica celor 2 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/doi...090627-08411904

 

in mare ... eu ajunsem cam dupa 5 minute ...odata cu cei de la SMURD ... motociclistul venea dinspre Termal spre Casa Tineretului ... la intersectia Cluj cu 1 Decembrie un sofer baut care venea pe banda de taxi ...adica pe interzis dinspre casa tineretului a virat stringa pe 1 decembrie ...iar pe interzis ... si i-a lovit cu partea stinga fata a masinii

pina am parcat erau deja bagati in ambulante ...din ce mi-a zis unu de la Smurd fata e mai grav ...dar nu stia sa-mi zica exact ce are

ea nu avea casca si din cite ziceau martorii a zburat vreo 7-8 m de la locul impactului

insanatosire grabnica celor 2 !

Nasol accident, dar nu pot sa ma abtin sa observ ca desi ala cu masina era beat si a incalcat nu stiu cate sensuri interzise si alte reguli de circulatie din pacate cred ca avem aici un caz clasic de pitzi in tocuri si fara casca in spatele voinicului pe vitezana cu echipament cat de cat corespunzator... Cred ca ar trebui facuta de catre Politie sau Ministerul Transporturilor (sau cum ii mai spune azi, ca astia ii schimba numele din 2 in 2 ani) sau de cine se ocupa de scaderea numarului de accidente din Romania (probabil nimeni, ca numai noi si bulgarii avem cresteri in timp ce astia din EU vor sa le reduca la jumatate in 5 ani adica pana anul viitor) o campanie pe tema "Toantelor, nu va mai urcati numai cu gel, fustita mini si pantofi cu tocuri cui nici macar pe scuter ca pasager, ca aveti mari sanse sa ajungeti la morga sau intr-un alt fel de scuter - pentru ca in engleza scooter ii spune si la caruciorul cu rotile, mai ales daca e propulsat electric".

Eu unul pe motocicleta umblu aproape tot timpul cu pasager (adica nevasta-mea) si am dus mult timp razboaie pentru egalitatea intre sexe de genul "nu iti pui genunchiere, nu urci pe motocicleta", si dupa ce am picat odata in conditii stupide (o frana pentru a iesi pe un drum lateral si locul era plin de pietris), chiar si ea spune ca nu mai are curajul sa mearga in adidasi si ca ghetele de moto touring de pe Louis sunt nivelul minim de la care se poate urca pe motor, ca totusi mai are nevoie de rotulele alea...

 

In aceste conditii eu cred ca fatucile alea care se urca pe motor fara casca, fara macar protectii minimale de genul manusi, jacheta (pe scuter fie ea de orice fel, poate chiar si o camasa de blue jeans), fara macar pantaloni seriosi si lungi de genul blue jeans, etc. dupa parerea mea pe langa ca au un IQ destul de redus evident sunt absolut dezinformate despre ce inseamna sa mergi pe 2 roti si probabil sunt induse in eroare de diversi jmecheri care le piloteaza, si in consecinta eu as propune pedepse mai severe in lege in cazul in care "zmeul zmeilor" are casca si "Ileana Osanzeana" nu, ca e clar ca el a prostit-o pe ea sa se urce pe motor/scuter ca nu pateste nimic pentru ca gelul si tocurile cui o ajuta sigur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai frate a stat 2 ore sa`si indrepte parul cu placa .... bagale`as placile`n poponeata . Uite asa inca o bulina neagra pentru motociclism si 2 pt conducator. nu trebuia sa o lase sa se urce fara casca . Parerea mea ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un sofer baut care venea pe banda de taxi ...

 

Cretinii de genul asta ar trebui luati si tocati marunt !

Sanatate celor 2 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica celor 2

 

Acest tip de accident este dovada clara ca daca ai prioritate asta nu insemna ca nu trebuie sa fi atent si trebuie sa te astepti oricand sa apara un prost care poate face vreo manevra "inteligenta".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai frate a stat 2 ore sa`si indrepte parul cu placa .... bagale`as placile`n poponeata . Uite asa inca o bulina neagra pentru motociclism si 2 pt conducator. nu trebuia sa o lase sa se urce fara casca . Parerea mea ..

 

...a gresit...a platit!!!..nu tre sa le bagi nic, niciunde...o sa traga destul de mult pentru prostia asta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...a gresit...a platit!!!..nu tre sa le bagi nic, niciunde...o sa traga destul de mult pentru prostia asta!!!

Dap... ai dreptate ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

lui insanatosire grabnica, ei ii zic: poate a vazut ce inseamna sa nu porti casca, par alcolizatului de la volan ii doresc sa se mai urce odata beat la volan si poate reuseste sa treaca calea ferata cand trece trenu poate din izbitura il trezeste din prosti si betie, daca va mai avea cine il trezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lui insanatosire grabnica, ei ii zic: poate a vazut ce inseamna sa nu porti casca, par alcolizatului de la volan ii doresc sa se mai urce odata beat la volan si poate reuseste sa treaca calea ferata cand trece trenu poate din izbitura il trezeste din prosti si betie, daca va mai avea cine il trezi

 

Vand femei daca tu vinzi geci si casti si echipamente de protectie, poate reusim impreuna sa vindem la pachet, femei echipate corespunzator! PS. Sa ma tii la curent cu masurile sa caut femeia potrivita echipamentului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul pe motocicleta umblu aproape tot timpul cu pasager (adica nevasta-mea) si am dus mult timp razboaie pentru egalitatea intre sexe de genul "nu iti pui genunchiere, nu urci pe motocicleta", si dupa ce am picat odata in conditii stupide (o frana pentru a iesi pe un drum lateral si locul era plin de pietris), chiar si ea spune ca nu mai are curajul sa mearga in adidasi si ca ghetele de moto touring de pe Louis sunt nivelul minim de la care se poate urca pe motor, ca totusi mai are nevoie de rotulele alea...

In aceste conditii eu cred ca fatucile alea care se urca pe motor fara casca, fara macar protectii minimale de genul manusi, jacheta (pe scuter fie ea de orice fel, poate chiar si o camasa de blue jeans), fara macar pantaloni seriosi si lungi de genul blue jeans, etc. dupa parerea mea pe langa ca au un IQ destul de redus evident sunt absolut dezinformate despre ce inseamna sa mergi pe 2 roti si probabil sunt induse in eroare de diversi jmecheri care le piloteaza

Nu esti singurul care poarta asemenea razboaie. Si gandeste-te ca sotia ta este informata de tine si, eventual, de imagini cu ce se poate intampla daca nu poti echipamentele. Si, totusi, ai discutii. Ce te astepti de la o persoana care habar n-are nimic de moto?

Sa te intreb altfel: cat de multe stiai despre moto inainte de a deveni motociclist? Ce stiai despre echipamente si casti, despre ce se poate intampla daca ai parte de o cazatura chiar si la viteza mica? Nu era doar fascinatia fata de cei pe doua roti, fata de cat de mandri/fain/whatever aratau motociclistii calare pe bestiile lor pe doua roti? Eu n-as condamna IQul domnisoarelor, ci mai degraba lipsa de informare a lor, plus inconstienta/lipsa de constiinta a celor ce plimba respectivele persoane fara un minim de instruire si de protectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jacheta (pe scuter fie ea de orice fel, poate chiar si o camasa de blue jeans), fara macar pantaloni seriosi si lungi de genul blue jeans, etc.

 

stii care-i diferenta intre cazut in pielea goala si cazut in blugi? fix scamele. Daca vrei protectie 100% iti pui pantloni facuti pentru moto. Blugii sunt buni numa sa nu te arda toba. Daca vrei sa mergi lejer, la o tura scurta iesi in blugi dar ai grija de parca-i fi in plua goala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fata care nu are treaba cu motocicleta ,nu are de unde sa constientizeze atat de bine pericolul nepurtarii echipamentului. Fata aia e entuziasmata ca iese si ea la plimbare si atat. ea nu sta sa citeasca mii de posturi despre cum sa purtam echipament,nu sta sa vada o gramada de accidente si ce se poate intampla dc merge in slapi sau fara casca. si nici nu a vazut pe la televizor ceva legat de purtarea echipamentului pe motor .

In primul rand ,cel care trebuie sa-i ofere o casca si sa nu ia pasager decat daca are casca este pilotul.

Incercati sa nu mai balacariti atata niste fete care habar n-au ce inseamna sa mergi fara casca, sau fara echipament , lor poate inca nu le-a zis nimeni despre asta.

Editat de alexutzza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fata care nu are treaba cu motocicleta ,nu are de unde sa constientizeze atat de bine pericolul nepurtarii echipamentului. Fata aia e entuziasmata ca iese si ea la plimbare si atat. ea nu sta sa citeasca mii de posturi despre cum sa purtam echipament,nu sta sa vada o gramada de accidente si ce se poate intampla dc merge in slapi sau fara casca. si nici nu a vazut pe la televizor ceva legat de purtarea echipamentului pe motor .

In primul rand ,cel care trebuie sa-i ofere o casca si sa nu ia pasager decat daca are casca este pilotul.

Incercati sa nu mai balacariti atata niste fete care habar n-au ce inseamna sa mergi fara casca, sau fara echipament , lor poate inca nu le-a zis nimeni despre asta.

 

Asa E ! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexutza... nu neaga nimeni ca e 100% responsabilitatea pilotului pentru pasager.

 

Dar mai e vorba si de un pic de instinct de conservare. Care la multe pitzi pasagere lipseste cu desavarsire. Nu ma refer la cazul asta ca nu-i cunosc dar sunt multe care s-ar urca si cu sapca pe ochi daca nu le-ai spune de casca. Responsabilitatea lui dar vina ei...

 

Si aici nu e vorba numai de combinatia pilot / pasagera... poate fi si viceversa pilota / pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexutza... nu neaga nimeni ca e 100% responsabilitatea pilotului pentru pasager.

 

Dar mai e vorba si de un pic de instinct de conservare. Care la multe pitzi pasagere lipseste cu desavarsire. Nu ma refer la cazul asta ca nu-i cunosc dar sunt multe care s-ar urca si cu sapca pe ochi daca nu le-ai spune de casca. Responsabilitatea lui dar vina ei...

 

Si aici nu e vorba numai de combinatia pilot / pasagera... poate fi si viceversa pilota / pasager.

 

 

Pai tocmai, Alex, instinctul ala lipseste des la fete ,mai ales la cele care sunt pasagere foarte foarte rar .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii care-i diferenta intre cazut in pielea goala si cazut in blugi? fix scamele. Daca vrei protectie 100% iti pui pantloni facuti pentru moto. Blugii sunt buni numa sa nu te arda toba. Daca vrei sa mergi lejer, la o tura scurta iesi in blugi dar ai grija de parca-i fi in plua goala.

La tipul asta de echipament eu faceam referire cand mergi pe moped cu multa precautie si cand folosesti maneta de gaz si pentru altceva decat pe post de buton de on/off, ca o cazatura la 15-30km/h se resimte altfel in blugi si altfel in pielea goala. Eu personal merg la servici pe scuter in anotimpul asta echipat cu casca Nitro deschisa, un scut mai usor de enduro si manusi de enduro, iar pe motocicleta cu casca oarecum integrala (din aia care se deschide ca sunt ochelarist, mai precis Caberg Justissimo), tot scut de enduro, tot manusi dar de touring, plus genunchiere de enduro si ghetute cu protectie de rotula ProBiker. Si trebuie sa precizez ca GPS-ul meu mi-a indicat odata cand eram intr-o situatie cand trebuia sa merg cat pot de tare numarul 141 (trebuia sa depasesc doua TIR-uri dar atat in fata cat si in spate aveam masini tari si nu am vrut sa ma bag intre camioane si sa franez ca mi s-a parut periculos), dar de obicei pe drum drept in afara localitatii pe el scrie 99 sau poate 115...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ce am citit eu in articolul despre accident? Un MEDIC la SMURD(aia pe care ii suni la 112,cu multa incredere ca te ajuta si care vad accidente in fiecare zi),care a luat pe MOTOCICLETA DE VITEZA un pasager total neechipat,mai rau,pe iubita lui,de care,in mod normal,s-ar presupune ca ii pasa...

Restul...,sofer beat,care nu respecta reguli de circulatie,nici nu mai conteaza!

Timisoara este orasul in care activeaza o asociatie motociclistica foarte implicata in sensibilizarea soferilor,vis-a-vis de motociclistii din trafic!!!!!

Se fac parade,tot felul de actiuni,multa munca a unor oameni care vor sa promoveze o anumita imagine a motociclistilor!!!!

Imi pare rau pentru fata care a avut cel mai mult de suferit,dar,dincolo de implicatiile legale,de nesimtirea celui care s-a urcat beat la volan,de faptul ca a incalcat regulile de circulatie,nu pot sa trec peste inconstienta motociclistului,MEDICUL care a pus in pericol pasagerul,in momentul in care a acceptat sa-l plimbe pe motocicleta fara echipament!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...