Sari la conținut

Accident mortal pe autostrada


DraculRoscat
 Share

Postări Recomandate

Kiki....oare la ce te gandesti tu acum ?Mai poti sa gandesti ? Sa dormi?...cred ca e un iad acolo.Imi pare rau de fata asta pentru ca a avut incredere in tine .Nu a gresit cu nimic cum au spus altii.Este setea de adrenalina pe care a avut-o la varsta ei ...De vina esti numai tu .Dumnezeu sa o ierte! ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 535
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

mai oameni buni, trebuie sa pricepeti ca unele lucruri se intampla pur si simplu.intr-o conjunctura nefavorabila, in care intervin mai multi factori.domnul kiki se stia(sau cei care-l cunosteau)ca merge tare,agresiv-probabil ca si fata stia;ea a avut cheful sau placerea sa se suie pe motor-tu sau altcineva daca imi ziceti sa nu fac aia sau cealalta,crezi ca va ascult daca chiar vreau s-o fac?stia intr-o anume masura ce face, dar cati dintre noi stim ce facem totdeauna?

asa ca vinovat e destinul plus ei amandoi, fiecare intre-o alta masura-el mai mult si ea mai putin-dar oare asta mai conteaza acum??

 

nu mai rascoliti rahatul si va dati profesori, ca nu prea sunteti in masura.lasati pe altii sa decida care e mai vinovat si mergeti cu o floare la mormant decat sa spuneti prostii.daca aveti ceva de impartit cu kiki, acum v-ati gasit momentul sa il calcati in picioare-nu mi se pare momentul cel mai potrivit.habar nu aveti cum e,dar voi o tineti pe a voastra...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai rascoliti rahatul si va dati profesori, ca nu prea sunteti in masura.lasati pe altii sa decida care e mai vinovat si mergeti cu o floare la mormant decat sa spuneti prostii.daca aveti ceva de impartit cu kiki, acum v-ati gasit momentul sa il calcati in picioare-nu mi se pare momentul cel mai potrivit.habar nu aveti cum e,dar voi o tineti pe a voastra...

 

Din postul tau inteleg ca mergi pe principiul "taci si inghite". Atunci cand pilotezi o motocicleta, agresiv, cu pasager si esti atat de meserias incat sa iei o bordura la iesirea de pe autostrada in dinti, ESTI SINGURUL VINOVAT. Cum puteti unii din voi sa spuneti ca pasagerul e vinovat ? :rolleyes: nu am intervenit pe topicul asta, dar vad ca esti super membru si incepi sa debitezi. Ce ma revolta si mai tare este faptul ca "lasati pe altii sa decida care e mai vinovat" hai frate, pt asta ar trebui sa am incredere in justitie dar "in romania taticu' daca isi permite poate cumpara vopsea alba si muta trecerea de pietoni la 50 de metrii mai inapoi". Plm ma uimiti unii dintre voi. S-a lungit prea tare topicul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parere mea : KIKI e singurul vinovat. Acea fata e complet inocenta...de ce? Pentru ca era pasager, acum hai sa nu mai iesim nici din casa ca poate ne cade un ghiveci in cap sau aluneci pe o coaja de banana si iti lasi creierii pe asfalt. Daca KIKI mergea cum trebuie si nu avea viteza mare sigur nu se intampla nimic, dar deh...hormonii sunt pe primul loc, mai ales cand vrei sa dovedesti ca tu esti masterul pe motocicleta. A omorat o fiinta...sa nu dea vina pe borduri, iluminat, medici, ambulanta...etc. Daca nu era el zmeu atunci nu se intampla nimic.

 

Stiu locul accidentului, mi se pare de tot rahatul...acolo la 100 la ora il iei bine de tot...a avut mai mult de atat sau chiar e varza cu condusu, ca altceva nu-mi trece prin cap. Va primi cu suspendare, dar eu l-as baga la 5 ani la puscarie, acu ca are 18 ani, sa stea sa se gandeasca ce a facut, nu la munte si piscine cum s-a spus pe aici. Cat despre grupul lui...cunosc oameni in acel grup, sunt toti niste pustani cu motoare mari care se cred zmeii pamantului. Stiu pe cineva din grupu ala care a facut in vreo 3-4 luni - 3-4 accidente si cazaturi, tocmai ca se dadea tare si o bulea tot timpul. Asta ca sa vedeti prin ce grup se invarte KIKI. Sincer, daca il vad in fata ochilor mei, nici un scuipat nu i-as da...nu merita nimic omul asta, este lipsit de orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dincolo de toate daca e ceva ce i se poate reprosa cu adevarat lui Kiki este atitudinea.

Teribilist si dornic de a iesi cu fiecare ocazie in evidenta (l-am intalnit de vreo 2 ori si nu se putea abtine nici macar 1 min sa faca vreo figura cand ne opream, nici macar in benzinarie cand alimentam), filozofie exprimata chiar de el foarte clar aici: "in sfarsit ma vede si pe mine cineva", a ajuns exact in punctul in care si-a dorit: are parte de recunoastere, reclama si publicitate in cel mai dramatic mod cu putinta...

Scuza-ma Kiki dar cu o asemenea atitudine erai un accident pe cale sa se intample. Totul era doar o problema de timp. Din pacate eforturile tale de afirmare au trimis in nefiinta un suflet nevinovat...

Ca tine mai sunt destui. Lor le spun: dragilor, nu va opreste nimeni sa muriti daca doriti, insa faceti tot posibilul sa nu omorati pe altii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Nu stiu cati din ceei care acum o plang i-au zis macar o data....ca nu e bine ce face. Aici se vad prietenii fata de amicii de club.

D-zeu s-o ierte.....si pe voi ipocritii sa va dea minte. Ca o plangeti degeaba acum. Mai bine-i dadeati o palma cand vroia sa se suie pe motor " ... In vinerea in care am dat bacu la romana scris...am mers amandoi la magazinul de langa scoala sa ne luam tigari...si ma tinea de mana si imi spunea(imi apare faza in fata chiar acum) "abia astept sambata sa ma plimb cu motoru :> imi e cam frica ca baiatul asta merge cam tare...dar e frumos pe motor...o sa ii spun sa mearga mai incet".Si i'am spus..."ma nebuno...nu te mai urca pe motor...nu ai vazut cate se intampla?mai bine mergem sa le luam pe gagicile de la tine din clasa...si mergem la un suc...da mergem cu masina...vin si te iau de acasa...te las acasa...nu e nici o problema.""Lasa ca iesim noi...dupa ce se termina bacu poate mergem la mare sa ne distram...".In seara accidentului s'a intalnit cu cateva colege de clasa la o cafenea si ele i'au propus sa mearga la o narghilea...replica ei a fost "ma duc sa ma plimb cu motoru putin si vin repede la narghilea...nu lipsesc".Si din cauza unui pusti f inconstient nu s'a mai intors si nu se va mai intoarce niciodata.Preacuviosul_Mihail,daca citeai posturile mele anterioare...iti dadeai seama ca eu ma simt vinovat pentru ce i sa intamplat...DE CE?(daca nu ai citit).pentru ca in seara aceea am vazut'o si probabil daca o bagam in seama macar 1 secunda...poate nu se intampla asa...si d'aia trec f greu peste aceasta tragedie. "Sa inteleg ca si acest eveniment o sa devina un caz de "mutat trecerea de pietoni"? " .... sigur asa o sa fie jcdenton ... pentru ca are taticu bani si scapa oricine cu bani in ROMANIA deoarece sistemul este de tot .............. .

 

 

Uite cum privesc eu lucrurile :huh:

Eu cred ca pentru o persoana care nu are de a face cu motociclismul sau se afla la primele experiente in moto,e mult mai greu sa constientizeze pericolele ce o asteapta cand se suie ca pasager pe o motocicleta,nu o mai scoateti vinovata pe fata respectiva ca ea a fost doar naiva si dezinformata,si nu si-a dat seama in mainile cui isi incredinteaza viata

Vezi tu,ea a realizat ca tipul asta merge tare si probabil la atentionat pe kiki in privinta acestui fapt,dar ma indoiesc ca el a tinut cont de asta,nah vezi tu orgoliul masculin si impresiile de "Rossi" autohton au dus la o tragedie.... :rolleyes: :huh:

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ar fi mult mai bine daca cineva ar inchide acest topic...multi nu gandesc(nu au curaj,nu vor,nu au ani,nu au minte)ce spun...multi nu inteleg ca este o tragedie si cel care a omorat trebuie sa plateasca(kiki).ne contrazicem aiurea unii cu altii(unii ii tin parte lui kiki - nu inteleg de ce pentru ca este vinovat,altii ii tin parte ei - lasand deo'parte ca mi'a cost colega si prietena...saraca nu a avut nicio vina ca retardatul de kiki e un forjator imputit si ca lipsa lui de neuroni a bagat'o in pamant).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si ce ai vrea sa facem bobo sa urlam pe forum ca el este vinovat, forjator etc?? D`asta exista o instanta de judecata, e treaba lor sa decida ce si cum. Oricata durere ar domni in sufletul tau nu ai cum sa schimbi ceva sau sa influentezi ceva. Asta e situatia, nu e nici primul si nici ultimul caz ... din pacate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ar fi mult mai bine daca cineva ar inchide acest topic...multi nu gandesc(nu au curaj,nu vor,nu au ani,nu au minte)ce spun...multi nu inteleg ca este o tragedie si cel care a omorat trebuie sa plateasca(kiki).ne contrazicem aiurea unii cu altii(unii ii tin parte lui kiki - nu inteleg de ce pentru ca este vinovat,altii ii tin parte ei - lasand deo'parte ca mi'a cost colega si prietena...saraca nu a avut nicio vina ca retardatul de kiki e un forjator imputit si ca lipsa lui de neuroni a bagat'o in pamant).

Vorba unui user... hormonul bate neuronul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarata vorba!

Mesaj completat

d'asta am spus ca ar fi mai bine daca s'ar inchide topicul acesta...ca nimeni sa nu mai tipe...instanta...am scris mai devreme....SISTEMUL IN ROMANIA ESTE DE TOT CACATUL.probail nu se va lua nici o masura LEGALA impotriva lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai dar ce razboinici pe aici......acuzatiile curg din toate partile, dar absolut niciunul nu s-a gandit ca ar fi bine ca in vreun fel sa il ajutati pe KIKI sa inteleaga greseala pe care a facut-o si sa nu o mai repete....Este usor sa acuzi si sa nu faci nimic ptr a preveni o situatie similara....Nu cred sub nici o forma ca voi nu ati mers vreodata cu pasager si cu viteza mare.....diferenta este ca ati avut norocul de partea voastra atunci...Biata fata nu a fost deloc norocoasa, imi pare rau pentru ea, nu are nici cea mai mica vina. Sa faci rau sau sa vorbesti ca sa ai ceva de facut este usor, dar este foarte greu sa contribui cat de putin la schimbarea unui om, a mentalitatii lui.....incercati sa faceti asta, nu e chiar asa de greu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da cu ce vrei sa'l ajut eu pe acest criminal?sa'l duc la baile herculane la tratament?sa'l duc la psiholog ca sa uite ce a facut?sincer...eu l'as ajuta cu vreo 5-10 ani fara suspendare la jilava.

 

daca ai sta sa gandesti macar un pic la ce am scris ai intelege ca nu am spus nimic legat de Herculane sau ceva de genul asta......Din cate am auzit eu, cand hotarasti pedeapsa unui om ptr o fapta, se tine cont si daca fapta a fost savarsita cu intentie si de care, iar intentia este directa sau indirecta.....sincer nu cred ca el a vrut sa se intample asa ceva, dar acum faceti cum va taie capul, iar tie iti sugerez sa te gandesti la ce spui acum cand iei pasager si cand accelerezi ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

monik30...se pare ca esti pe din'afara subiectului...am scris de f multe ori ca eu NU SUNT MOTOCICLIST.am fost doar prieten f bun cu acea fata si coleg cu ea si d'aia mor de ciuda cand vad toti "limitatii" ca il tin in brate....mai ales ca a gresit...sincer...iti multumesc pentru informatiile privind judecarea unui inculpat...dar tin sa te anunt ca stiu mai multe ca tine.Respect!

Editat de Bobo2990
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai dar ce razboinici pe aici......acuzatiile curg din toate partile, dar absolut niciunul nu s-a gandit ca ar fi bine ca in vreun fel sa il ajutati pe KIKI sa inteleaga greseala pe care a facut-o si sa nu o mai repete....Este usor sa acuzi si sa nu faci nimic ptr a preveni o situatie similara....Nu cred sub nici o forma ca voi nu ati mers vreodata cu pasager si cu viteza mare.....diferenta este ca ati avut norocul de partea voastra atunci...Biata fata nu a fost deloc norocoasa, imi pare rau pentru ea, nu are nici cea mai mica vina. Sa faci rau sau sa vorbesti ca sa ai ceva de facut este usor, dar este foarte greu sa contribui cat de putin la schimbarea unui om, a mentalitatii lui.....incercati sa faceti asta, nu e chiar asa de greu....

acum nu pot sa fiu altfel decat rautacios: ilumineaza'ne putin cum s-ar putea face ceva in sensul celor spuse de tine

din pacate adminul a sters posturile in care puteai vedea cum arata personajul & CO. vorbim de niste copii a caror capacitate intelectuala este cu mult sub aceea de exercitiu (stii ce vreau sa spun, ai absolvit dreptul, nu?). care desi legal sunt majori, se comporta si actioneaza ca niste minori de sub 12 ani: nu au capacitatea de a prevedea rezultatul si cuantifica consecintele propriilor actiuni sau inactiuni. kiki & CO nu sunt handicapati sa aiba nevoie de ajutor, de fapt ei sunt cu mult mai buni decat majoritatea si nici nu vor admite vreodata ca au gresit (si prin urmare ar avea nevoie de ajutor?).

ca sa poti ajuta pe cineva esential este ca acel cineva sa admita ca are nevoie de ajutor si sa fie dispus sa primeasca ajutor; multi au nevoie de ajutor, insa nu il primesc pentru ca nu intrunesc cele doua conditii anterioare (constientizeaza nevoia si vor).

totusi, poate imi scapa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

monik30...se pare ca esti pe din'afara subiectului...am scris de f multe ori ca eu NU SUNT MOTOCICLIST.am fost doar prieten f bun cu acea fata si coleg cu ea si d'aia mor de ciuda cand vad toti "limitatii" ca il tin in brate....mai ales ca a gresit...sincer...iti multumesc pentru informatiile privind judecarea unui inculpat...dar tin sa te anunt ca stiu mai multe ca tine.Respect!

 

daca nu esti motociclist,cel mai intelept lucru e sa taci.

ca om, iti inteleg necazul si revolta, dar fa-o in alta parte si nu mai agita atat spiritele.ai boala pe omul ala - du-te si spune-i-o in fata.

nu, nu il cunosc pe faptas,ar trebui nici eu sa nu ma bag, dar nu e normal sa strigi aici in gura mare lucrurile astea.parerea ta chiar nu ma intereseaza,cum nici pe tine parerea mea,cred ca am fost destul de explicit.

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni buni.....cred ca nu m-am exprimat eu corect....Eu cand am vorbit de "ajutor" m-am referit la sfaturile, sau...nu stiu cum sa spun ca sa ma intelegeti, celor cu experienta in motociclism in urma carora el sa nu mai aiba aceasta atitudine de " eu stiu tot si nu ma puteti invata voi nimic nou". Stiu ca este greu sa accepti ca un om nu a vrut sa faca rau altuia atunci cand persoana pe care o pierzi iti este apropiata, dar...asta este. Este foarte adevarat ca daca s-ar fi temperat si nu ar fi accelerat atat (desi nu stiu cat a avut ca viteza) poate ar fi avut timp de reactie mai bun. Cu toate astea cred ca ar mai avea o sansa ptr viitor daca nu l-ati trata cu atata ura. Nu ii iau apararea ptr ca nici nu il cunosc, dar ma gandeam ca decat sa se dea cu pietre poate ar trebui facut altceva....nu stiu ce...voi cei cu ani de experienta ar trebui sa stiti...nu este primul si cred ca nici ultimul. De asemenea nu cred ca este cazul sa imi vorbiti mie de sus doar ptr ca nu va impartasesc in totalitate parerile. Doar va rugam sa fiti putin mai ingaduitori, desi e foarte greu. Sper doar ca din tot ce ati spus voi aici, altii, care sunt la inceput, sa se gandeasca de mai multe ori inainte sa plece cu pasager. Daca v-am deranjat cu ce am spus imi pare rau....si imi pare si mai rau ptr biata fata si pentru familia ei. O zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand am vorbit de "ajutor" m-am referit la sfaturile, sau...

monik30, ori vorbesti in totala necunostinta de cauza (sau mai rau). Cauta-i posturile, retardul ala abia-si poate localiza nasul cu degetul aratator, sa incerci sa dai un sfat e ca si cum ai tine o lectie de viata unui vierme. Desi e posibil ca viermele sa inteleaga totusi ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

monik30, ori vorbesti in totala necunostinta de cauza (sau mai rau). Cauta-i posturile, retardul ala abia-si poate localiza nasul cu degetul aratator, sa incerci sa dai un sfat e ca si cum ai tine o lectie de viata unui vierme. Desi e posibil ca viermele sa inteleaga totusi ceva...

dincolo de modul de prezentare, asta este esenta lucrurilor. nu prea este nimic de facut in cazul lor. astia sunt carne de tun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....SISTEMUL IN ROMANIA ESTE DE TOT CACATUL.probail nu se va lua nici o masura LEGALA impotriva lui.

 

..iti multumesc pentru informatiile privind judecarea unui inculpat...dar tin sa te anunt ca stiu mai multe ca tine.Respect!

 

De unde dreaq stii tu la nici 20 de ani ca este sistemul de justitie este de (cuvant urat) mai nene ? De la MTV sau ProTV ? Si de unde stii tu "mai multe" despre judecarea unui inculpat ? ...Sau acum dupa BAC te poti face procuror sau judecator si nu stie lumea ? Auzi la el..." nu se va lua nicio masura LEGALA impotriva lui''.... :laugh:

 

Mai bine fa ce ti-a spus otto si nu mai inflama spiritele aiurea ,scriind lucruri penibile....daca tot vorbesti de respect, fie el si virtual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi la el..." nu se va lua nicio masura LEGALA impotriva lui''.... :laugh:

 

 

Curiozitate Tarka, numesti masura legala corecta , 4-5 ani cu suspendare pentru omor din culpa. ti se pare un sistem juridic de cacao ? mie sincer da. gandeste-te ca sunt oameni care s-au dus la puscarie 7 ani pentru cateva mii de lei , pentru o paine, pentru un salam. iar unul care omoara un om nu intra deloc... spune tu cum este sistemul juridic din Romania. va plati pentru ceea ce a facut (sau nu... )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TARKA 2 ... imi pot permite sa spun ca esti un LESINAT din toate punctele de vedere.Nu cred ca trebuie "sa ma spovedesc" la tine de unde stiu si ce stiu.Nu ai niciun fel de autoritate.Esti un NIMENI.Topicul este deschis pentru a discuta problema legata de moartea colegei mele.Weeman,ai f mare dreptate.Un om daca fura 2 mere sa le dea la familie,ca nu au ce pune pe masa,intra 7 ani lejer.In schimb,acest criminal,daca va lua 2-3 cu suspendare MARE MINUNE.In USA,pentru omor din culpa,te poti alege lejer cu 50 de ani cu drept de cautiune.(TARKA 2 ,astept sa te contrazici cu mine pe tema asta).Am ajuns sa ma contrazic cu orice LIMITAT...Doamne...in ce tara traim...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curiozitate Tarka, numesti masura legala corecta , 4-5 ani cu suspendare pentru omor din culpa. ti se pare un sistem juridic de cacao ? mie sincer da. gandeste-te ca sunt oameni care s-au dus la puscarie 7 ani pentru cateva mii de lei , pentru o paine, pentru un salam. iar unul care omoara un om nu intra deloc... spune tu cum este sistemul juridic din Romania. va plati pentru ceea ce a facut (sau nu... )

nu e chiar asa. aia care fac 7 ani pentru cateva mii de lei sunt recidivisti (adica au avut cel putin o condamnare, care daca a fost prima a fost cu suspendare, sau sunt eliberati de proba, si au comis-o din nou, etc). hai sa nu exageram, ca nu faci puscarie pentru cateva mii de lei furate daca ai un cazier alb, primesti cu suspendare cel mult (cel mai probabil amenda penala); cand ai din nou o condamnare, executi si ce ai luat cu suspendare.

 

este foarte discutabil un caz de omor din culpa in accidente rutiere: greu poti diferentia un accident soldat cu victime in care vinovatul a avut "ghinion" (si ghinion poate avea oricine) si unul in care vinovatul este genul de om care zilinic isi verifica nivelul de benzina in rezervor aprinzand bricheta. aici lucrurile sunt greu de separat.

 

chiar in cazul acestui accident, este greu de crezut ca marele le_kiki a vrut sa o termine pe fata cand s-au suit pe motor. judecand dupa ce mentalitate afiseaza si dupa comportament, poti in mod rezonabil sa consideri ca probabilitatea sa produca un accident era ridicata. dar astea sunt aspecte subiective, si nu pot fi rezonabil cuantificate. si oricum nu demonstreaza ca a existat intentia de a comite un omor, deci va fi vorba de ucidere din culpa (deci pedeapsa cu suspendare).

 

oricum, tema a mai fost dezbatuta destul de aprins pe topicul accidentului de pe plevnei (pe la pag 80). si sunt acolo niste posturi din partea unor oameni avizati si competenti, cu explicatii complete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...