Sari la conținut

Nu mi se incarca GPS-ul de la bricheta


Postări Recomandate

Salutare.

 

Am conectat si eu o bricheta auto pe moto, pentru alimentarea GPS-ului.

Problema e ca nu mi se incarca :disappointed: , desi functioneaza sistemul (se aprinde ledul de incarcare al PDA-ului, insa nu cred ca primeste suficient curent ca sa conteze :kick: ).

 

Incarcatorul este cu iesire mini usb, deci imi trebuie ceva similar.

Majoritatea sunt concepute pentru baterii de masina, deci trebuie sa gasesc ceva ce se descurca cu curentul de la motocicleta..

 

Ceva idei sau solutii pls?

 

Ca sa scoatem incarcatorul din discutie, trebuie sa mai mentionez ca l-am incercat si functioneaza pe un Matiz.

Si alte informatii suplimentare: sistemul este conectat direct la baterie si protejat cu o rezistenta de 5A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Am conectat si eu o bricheta auto pe moto, pentru alimentarea GPS-ului.

Problema e ca nu mi se incarca :disappointed: , desi functioneaza sistemul (se aprinde ledul de incarcare al PDA-ului, insa nu cred ca primeste suficient curent ca sa conteze :kick: ).

 

Incarcatorul este cu iesire mini usb, deci imi trebuie ceva similar.

Majoritatea sunt concepute pentru baterii de masina, deci trebuie sa gasesc ceva ce se descurca cu curentul de la motocicleta..

 

Ceva idei sau solutii pls?

 

Ledu ala se aprinde cand este conectat un mini-usb care are la capat ceva, dar daca incarcatorul tau da mai putin curent decat e nevoie atunci poti sa astepti mult si bine ca nu se va intampla nimic deci verifica si tu cati mAh scoate incarcatoru, pe care il ai,in mod normal ti-ar trebui ceva de 5 V si 2 A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Am conectat si eu o bricheta auto pe moto, pentru alimentarea GPS-ului.

Problema e ca nu mi se incarca :disappointed: , desi functioneaza sistemul (se aprinde ledul de incarcare al PDA-ului, insa nu cred ca primeste suficient curent ca sa conteze :kick: ).

 

Incarcatorul este cu iesire mini usb, deci imi trebuie ceva similar.

Majoritatea sunt concepute pentru baterii de masina, deci trebuie sa gasesc ceva ce se descurca cu curentul de la motocicleta..

 

Ceva idei sau solutii pls?

 

Ca sa scoatem incarcatorul din discutie, trebuie sa mai mentionez ca l-am incercat si functioneaza pe un Matiz.

Si alte informatii suplimentare: sistemul este conectat direct la baterie si protejat cu o rezistenta de 5A.

 

 

adica siguranta de 5 A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ledu ala se aprinde cand este conectat un mini-usb care are la capat ceva, dar daca incarcatorul tau da mai putin curent decat e nevoie atunci poti sa astepti mult si bine ca nu se va intampla nimic deci verifica si tu cati mAh scoate incarcatoru, pe care il ai,in mod normal ti-ar trebui ceva de 5 V si 2 A.

 

Am verificat si nu se aprinde ledul fara sa primeasca ceva curent. Deci, primeste dar nu suficient (de verificat e foarte greu pentru ca nu am acces direct la conectori, capatul de metal protejand astea).

 

Acum as vrea sa stiu ce solutii am la indemana.

 

 

adica siguranta de 5 A.

"Siguranta" am crezut ca am scris, my bad, nu-s ce era in capul meu :disappointed:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca problema ta are legatura cu bateria motocicletei deoarece aceasta chiar daca e mai mica decat una auto poate furniza un curent mult mai mare decat e necesar pt incarcarea gps-ului.

As miza mai degraba pe un contact imperfect sau vreo legatura gresita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca problema ta are legatura cu bateria motocicletei deoarece aceasta chiar daca e mai mica decat una auto poate furniza un curent mult mai mare decat e necesar pt incarcarea gps-ului.

As miza mai degraba pe un contact imperfect sau vreo legatura gresita.

:D si eu am GPS auto(mio c 720 b)adaptat pe moto si merge fara probleme,dar am patit-o sa iasa incarcatorul din mufa brichetei(e o tripla simpla de auto cu fir)si sa nu se mai alimenteze.

Am pus o bucatica de hartie ca sa stea intepenit alimentatorul si a fost ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probeaza priza de pe motocicleta cu altceva, de ex cu bricheta de la masina... sau orice altceva sa vezi daca merge. Sau daca ai vreun Vmetru masoara. Sigur NU functioneaza. E siguranta arsa sau e neconectata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probeaza priza de pe motocicleta cu altceva, de ex cu bricheta de la masina... sau orice altceva sa vezi daca merge. Sau daca ai vreun Vmetru masoara. Sigur NU functioneaza. E siguranta arsa sau e neconectata.

 

Nu stiu daca este o idee asa de buna,cea cu bricheta ... la priza pe care o am eu (10032936 de pe louis) pe capac este o bricheta taiata,deci ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect, bricheta de masina consuma muuult mai mult de 5a, cel mai simplu as zice sa masori, sau sa imprumuti un alt incarcator de la cineva, sau daca e mufa usb sa gasesti un telefon (ca astea au baterie mai mica) si testezi cu telefonu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect, bricheta de masina consuma muuult mai mult de 5a, cel mai simplu as zice sa masori, sau sa imprumuti un alt incarcator de la cineva, sau daca e mufa usb sa gasesti un telefon (ca astea au baterie mai mica) si testezi cu telefonu.

 

Multumesc pentru pareri!

Buna ideea cu telefonul. Chiar nu ma gandisem sa incerc si cu el, desi am unul care se incarca tot prin USB.

 

Ca sa raspund si la replicile de mai sus, priza este buna, am verificat cu un multimetru voltajul (da putin peste 12 V), iar azi o sa verific si amperajul pe care il da. Totusi un contact imperfect ar putea sa cauzeze o scadere a curentului in momentul in care apare consumator mare.

 

Incarcatorul GPS-ului ar trebui sa scoata 5V cu 900mA (asa este scris pe el). Ma gandesc ca as putea sa incerc cu unul care promite un amperaj mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat problema.

 

Luasem un intrerupator cu 3 contacte (o intrare si doua iesiri). Pe una din iesiri intrerupatorul are inauntru un beculet (pe louis scria LED :) ), care se aprinde atunci cand circuitul e inchis.

Problema era ca beculetul ala consuma tot :D: am pus un bec de 12 v la priza (din acela pentru semnale), si se aprindea doar dracia aia mica din intrerupator :) , asta mare nici macar nu se inrosea.

 

In sfarsit, am schimbat contactele si acum nu mai trece prin becul minune, iar GPS-ul se incarca fara probleme.

Editat de arrakis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca beculetul ala ar "consuma tot", asa de "tot" incit sa nu-i ramina citeva sute de miliameperi GPS-ului, iti garantez ca ar fi luat foc firele care duc la priza. Nu glumesc, chiar ar fi luat foc. Cu siguranta nu asta era problema, da' bine ca ai rezolvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca beculetul ala ar "consuma tot", asa de "tot" incit sa nu-i ramina citeva sute de miliameperi GPS-ului, iti garantez ca ar fi luat foc firele care duc la priza. Nu glumesc, chiar ar fi luat foc. Cu siguranta nu asta era problema, da' bine ca ai rezolvat.

Beculetul ala era inseriat si ce lua el era tensiune si nu curent. Priza aia nu mai avea 12V, avea 12-(cat cadea pe beculet).

 

Legea nustiucare a lu nustiucine zice asa

- serie - tensiunea se imparte - curentul e acelasi

- paralel - curentul se imparte - tensiunea e aceeasi.

 

Se aplica si in viata de zi cu zi, cand esti paralel cu eletrica, poti sa-ti dai cu parerea peste tot(tensiune) chiar daca nu te duce capul (nu ai curent :) )...

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cine ar face un interrupator la care becul indicator e inseriat, nu are nici o logica, cel mai probabil a conectat el ceva gresit, da' nu conteaza.

 

PS: nu stii nici diferenta dintre curent si tensiune dar ii inveti pe altii, halal

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cine ar face un interrupator la care becul indicator e inseriat, nu are nici o logica, cel mai probabil a conectat el ceva gresit, da' nu conteaza.

 

PS: nu stii nici diferenta dintre curent si tensiune dar ii inveti pe altii, halal

Pai tocmai, ca era conectat gresit... de-aia nu mergea..

 

Ce spui tu straine, stiinta e departe de tine... de unde ai dedus tu acest lucru, ca nu stiu diferenta dintre curent si tensiune?

 

Daca tu imi spui cum functioneaza un tranzistor si ce analogie mecanica se poate face, esti cel mai tare din parcare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai, ca era conectat gresit... de-aia nu mergea..

 

Ce spui tu straine, stiinta e departe de tine... de unde ai dedus tu acest lucru, ca nu stiu diferenta dintre curent si tensiune?

 

Daca tu imi spui cum functioneaza un tranzistor si ce analogie mecanica se poate face, esti cel mai tare din parcare.

Pai am dedus ca nu stii diferenta din faptul ca ai folosit expresia "ia tensiune, nu curent", exprimare cam ne-stiintifica. Am putea sa ducem panarama pina-n pinzele albe si sa zic ca de fapt nici macar tensiune nu "ia", atit timp cit iesirea aia e limitata in curent, din acest motiv si caderea de tensiune va scadea pe incarcator.

 

Cit despre tranzistor, sincer n-am auzit vreodata de analogii mecanice, pentru ca la facultate s-a presupus ca nu sintem asa de redusi incit sa avem nevoie de comparatii, dar asa la repezeaza as putea sa banui ca se poate face o analogie cu o pirghie sau orice alt sistem care multiplica forta: multiplicator de curent <-> multiplicator de forta.

 

Daca ar fi sa ma dau mare ti-as zice si tie sa-mi faci o analogie intre marimi si componente pasive electrice si marimi si sisteme hidraulice (hidrostatice), dar stiu ca ai Google acasa, asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no gogule, vezi ca nu stii... un tranzistor poate fi asemanat cu un robinet sau un simplu comutator.

 

Si ce ziceam mai devreme de tensiune, era ca din tensiunea totala becula "lua" si el o parte, care e problema, in sensul cat de clar de "a lua".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analogie intre tranzistor si comutator? C'mon... Robinet? Eu asa o analogie as preda-o cel mult la grupa mica, sau la americani. Analogia mea macar inglobeaza si notiunea de amplificare. Da' ce zici, nu deschidem un thread dedicat, sa facem acolo un seminar de "electronica"? Uite-l aici /index.php?showtopic=390761 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
deci tensiunea e aia cand bei prea multa cafea,

si curent e ala cand lasi geamurile deschise

nu?

 

sau ma lamureste si pe mine cineva?

Oh boy... ai scormonit prin ultimele 8 pagini pina ai gasit-o pe asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce bot ne trage si asta. zice ca a pus o priza de bricheta cu o siguranta, (rezistenta cum zice el) si dupa ce toti va bateti cu capul de pereti sa-l rezolvati, mai vine sa spuna ca mai are si nu-s ce intrerupator cu nu-s ce bec, led sau dracu sa-l cinte. Ajutati-l si alta data, fratilor, va rog eu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...