Sari la conținut

Religia,prostia si credinta in dumnezeu...


Vizitator rock46hunt
 Share

Postări Recomandate

Acesta este un subiect ceva mai "delicat" , il abordez ptr ca ma amuza unii care spun,scriu chestii referitoare la dumnezeu,dar ei nu-l cunosc,nu stiu cine este acest personaj dar se incurajaza folosind acest nume...gen topicul Dumnezeu sa-l odihneasca...

Referitor la acel topic,se poate face diferenta in ceea ce am scris eu...si nu am pomenit de dumnezeu...este trist cind dispare cineva,dar eu stiu ca toti vom disparea la timpul nostru...mai devreme sau mai tirziu.

Cum putem crede in ceva ce nu cunoastem,doar in vorbe spuse de nu mai stiu cine...ca asa este si este musai sa credem...in ce?

In prostie?

Cine este dumnezeu?

Ce este religia,de ce trebuie sa credem in ea?

Am scris rindurile de mai sus,in speranta ca voi primi raspunsuri ceva mai plauzibile...nu gen crede si nu cerceta... si cu ocazia asta vreau sa rid putin de cei care-mi aprindeau luminari inainte de paste,la vii sau la morti...ma rog...mintea lor de gaina...

Tare ingusta este lumea...prea ingusta...

De paste se foloseste zicala" Hristos a-n viat"...oare este adevarat...eu de 35 de ani nu l-am vazut niciodata...cum pot crede asa ceva?

Este tare amuzant...cu religia...dar am obeservat ca nici una nu a rezistat...toate pica...de ce oare...se minte cumva?

Eu sint ferm convins ca se minte...demonstrati-mi va rog ca nu se minte...

 

 

Nu ma leg de inteligenta ta (apropos: nici eu nu ti'am vazut inteligenta de ceva ani, sunt indreptatit sa cred ca exista sau nu asa ceva la tine?), nu cred in dumnezeu (cel putin nu asa cum ne indeamna crestinismul s'o facem), nu ii contest existenta, dar nici nu ma indoiesc de ea; am o singura intrebare pentru tine: daca esti atat de convins ca nu exista Dumnezeu si ca e o prostie sa crezi in el, de ce iti pasa si vrei un raspuns, o demonstratie, o explicatie?

Parerea mea e ca, desi scrii ce scrii, tu chiar ai nevoie sa crezi ca exista dumnezeu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 214
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator rock46hunt
de ce nu o intrebi pe maica de la celic.. :angryfire: exista nu exista .....

 

proabil esti dependent de ...ziare gen CAN CAN...altfel nu imi explic titlul.... Religia,prostia si credinta in dumnezeu... ai vrut intre 2 cuvinte

sa adaugi un al 3 lea care sa te reprezinte si ai reusit .... restul religia si credinta in dumnezeu ...probabil ca te depasesc

.

 

ti as recomanda sa citesti .... orice ... legat de subiect .....totusi poate imi explici tu ...de ce exista viata pe planeta asta ..eu stiam ca au incercat multi si nu au reusit.iar daca ma iei cu evolutionism etc...in cazul tau nu se explica trecerea de la circopitec la gorila si apoi starnescu ...tot la circopitec ramai .,...

 

 

tu poate nu ai inteles despre ce se discuta aici...este de inteles...tu nu poti,nu esti capabil...

te-am atacat eu cu ceva de ai atitudinea asta ostila...tu esti unul care crede in dumnezeu?

Mesaj completat

Nu ma leg de inteligenta ta (apropos: nici eu nu ti'am vazut inteligenta de ceva ani, sunt indreptatit sa cred ca exista sau nu asa ceva la tine?), nu cred in dumnezeu (cel putin nu asa cum ne indeamna crestinismul s'o facem), nu ii contest existenta, dar nici nu ma indoiesc de ea; am o singura intrebare pentru tine: daca esti atat de convins ca nu exista Dumnezeu si ca e o prostie sa crezi in el, de ce iti pasa si vrei un raspuns, o demonstratie, o explicatie?

Parerea mea e ca, desi scrii ce scrii, tu chiar ai nevoie sa crezi ca exista dumnezeu..

 

 

cum poti crede in ceva ce nu cunosti,nu stii ce este,cine este...

ce este asa de complicat...

de ce crezi ca eu am nevoie sa cred in el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
Ce crezi, exista apa in Noaua Zeelanda? Ca sigur nu ai vazut-o/palpat-o/gustat-o niciodata in cei 35 de ani si nici nu cred ca o sa o vezi/palpezi/gusti?

 

 

Esti stupid daca vii cu asemenea chestii...stiu clar ca exista...

Tu ce stii de dumnezeu...sau nu stii?

Este tare frumos...toti cei care cred in dumnezeu imi spun ca exista,dar nu pot dovedi...acum tu ce vrei,sa-ti aduc apa din noua zeelanda...

Ma bufneste risul cind vad cit de intepati sinteti...dar nu puteti explica nimic...

Consider ca este normal sa vorbesc,numai atunci cind stiu ce spun...cind nu,mai bine tac si ascult...

Si de ce esti asa sigur ca nu am vazut apa din noua zeelanda,nu am gustat-o si nu am palpat-o sau nu o voi face...

Stupid... :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti stupid daca vii cu asemenea chestii...stiu clar ca exista...

Tu ce stii de dumnezeu...sau nu stii?

Este tare frumos...toti cei care cred in dumnezeu imi spun ca exista,dar nu pot dovedi...acum tu ce vrei,sa-ti aduc apa din noua zeelanda...

Ma bufneste risul cind vad cit de intepati sinteti...dar nu puteti explica nimic...

Consider ca este normal sa vorbesc,numai atunci cind stiu ce spun...cind nu,mai bine tac si ascult...

Si de ce esti asa sigur ca nu am vazut apa din noua zeelanda,nu am gustat-o si nu am palpat-o sau nu o voi face...

Stupid... :angryfire:

Apa sfintita este o dovada ca exista Dumnezeu.Sunt singur ca niciun raspuns nu te va satisafce.Daca vrei o dovada ca Dumnezeu exista...adica la modul cum iti doresti tu sa stii ca pe forumul asta nu vei gasi.Succes in gasirea lui Dumnezeu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
Apa sfintita este o dovada ca exista Dumnezeu.Sunt singur ca niciun raspuns nu te va satisafce.Daca vrei o dovada ca Dumnezeu exista...adica la modul cum iti doresti tu sa stii ca pe forumul asta nu vei gasi.Succes in gasirea lui Dumnezeu!

 

draga bogat...poti sa-mi explici stiintific ce este apa sfintita...

tu in ce secol traiesti...1 inainte de hristos sau 1 dupa...

am pretentia ca in ziua de azi sa veniti cu explicatii concrete...ce naiba,nu sintem la biserica aici!

si sa stii ca eu nu-l caut pe dumnezeu...urmaresc diverse informatii,care-mi intaresc convingerea...PREA MULTA PROSTIE...

Editat de rock46hunt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce oameni...nici unul nu a reusit sa-mi spuna cine este dumnezeu...

atunci de ce-mi mai scrieti...nu are rost...

este interesant sa vad cum diversi insi sau inse incearca sa-l apere si sa-mi distraga atentia de la subiect (intrebare) si sa-mi faca capul calendar...

daca tot credeti in el cine este...ce este asa de greu de raspuns...atat vreau,un raspuns...plauzibil,bineinteles...nu ca cel dat de "monsteristul"... ala nici cind eram mic nu-l credeam... :angryfire:

 

Hai sa facem putina logica.

Ai spus intr-un post anterior " sunt fiul lui satan".

Pe baza acestei afirmatii pot face doua deductii:

1. din moment ce esti fiul lui inseamna ca esti convins ca el exista. Cum satana nu ar exista daca nu ar exista dumnezeu, rezulta ca dumnezeu exista.

 

2. plec tot de la afirmatia "sunt fiul lui satan"

Pe baza acestei afirmatii inseamna ca ai cunostinta de natura lui satan.

Mai exact, exista doua variante:

a. ai aceeasi natura ca si el

b. te consideri un fiu spiritual al satanei .

 

Ma ocup mai intai de varianta :D.

Singura concluzie la care poate ajunge oricine e ca desi nu l-ai vazut crezi in el (pentru ca te consideri fiu spiritual). Si mai departe trag concluzia ca esti incoerent in gandire din moment ce poti sa accepti existenta unei entitati numai pe baza credintei tale si nu poti accepta existenta altei entitati decat pe baza unei demonstratii.

(As putea sa spun ca atunci cand vei demonstra tu ca satana exista vor putea sa-ti demonstreze restul ca Dumnezeu exista).

 

Acum varianta a) :ai aceeasi natura ca satana. Daca satana e acel inger cazut inseamna ca mostenesti si tu ceva din fiinta lui, adica esti cel putin pe jumatate un inger cazut. Daca tu existi inseamna ca ingerii exista. Insa cum ingerii nu exista inseamna ca Dumnezeu exista.

 

Dar daca esti "fiul lui satan" roaga-l pe el sa-ti demonstreze ca Dumnezeu exista sau nu exista.

Tot el poate sa-ti spuna cine este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

draga bogat...poti sa-mi explici stiintific ce este apa sfintita...

tu in ce secol traiesti...1 inainte de hristos sau 1 dupa...

am pretentia ca in ziua de azi sa veniti cu explicatii concrete...ce naiba,nu sintem la biserica aici!

si sa stii ca eu nu-l caut pe dumnezeu...urmaresc diverse informatii,care-mi intaresc convingerea...PREA MULTA PROSTIE...

Nu mai fi cu aere de superioritate ca nu ajungi nicaieri.Esti omul stiintei, deci nu te vei intelege cu religia.Daca judeci vreun pic tocmai asta inseamna inseamna apa sfintita...ceva ce stiinta nu explica.Slujbele facute de preoti apei simple o face ca aceasta sa nu se mai strice prin puterea lui Dumnezeu.Iarta-ma ca sunt inapoiat si ca ti-am vorbit frumos incercand sa-ti ofer niste raspunsuri destul de plauzibile.Nu pot decat sa iti spun ca este ultimul raspuns pe care ti-l dau deoarece problema ta este dincolo de aceste discutii.Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
Hai sa facem putina logica.

Ai spus intr-un post anterior " sunt fiul lui satan".

Pe baza acestei afirmatii pot face doua deductii:

1. din moment ce esti fiul lui inseamna ca esti convins ca el exista. Cum satana nu ar exista daca nu ar exista dumnezeu, rezulta ca dumnezeu exista.

 

2. plec tot de la afirmatia "sunt fiul lui satan"

Pe baza acestei afirmatii inseamna ca ai cunostinta de natura lui satan.

Mai exact, exista doua variante:

a. ai aceeasi natura ca si el

b. te consideri un fiu spiritual al satanei .

 

Ma ocup mai intai de varianta :angryfire:.

Singura concluzie la care poate ajunge oricine e ca desi nu l-ai vazut crezi in el (pentru ca te consideri fiu spiritual). Si mai departe trag concluzia ca esti incoerent in gandire din moment ce poti sa accepti existenta unei entitati numai pe baza credintei tale si nu poti accepta existenta altei entitati decat pe baza unei demonstratii.

(As putea sa spun ca atunci cand vei demonstra tu ca satana exista vor putea sa-ti demonstreze restul ca Dumnezeu exista).

 

Acum varianta a) :ai aceeasi natura ca satana. Daca satana e acel inger cazut inseamna ca mostenesti si tu ceva din fiinta lui, adica esti cel putin pe jumatate un inger cazut. Daca tu existi inseamna ca ingerii exista. Insa cum ingerii nu exista inseamna ca Dumnezeu exista.

 

Dar daca esti "fiul lui satan" roaga-l pe el sa-ti demonstreze ca Dumnezeu exista sau nu exista.

Tot el poate sa-ti spuna cine este.

 

da,frumos raspuns...

dar fals!!!

"sint fiul lui satan si vin sa te iau...glumesc bineinteles,dar ai fi in stare sa crezi acest lucru..."

daca citeai atent intelegeai ce am scris...dar nu...nasol!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

draga bogat...poti sa-mi explici stiintific ce este apa sfintita...

tu in ce secol traiesti...1 inainte de hristos sau 1 dupa...

am pretentia ca in ziua de azi sa veniti cu explicatii concrete...ce naiba,nu sintem la biserica aici!

si sa stii ca eu nu-l caut pe dumnezeu...urmaresc diverse informatii,care-mi intaresc convingerea...PREA MULTA PROSTIE...

 

 

se pare ca pt tine toti sunt prosti ... cred ca esti unicul destept de pe forumu asta ... daca erai atat de destept pe cat vrei sa pari iti dadeai seama ca pui niste intrebari care nu au raspunsuri ... sau pt tine e prea greu sa raspunzi la o intrebare atat de simpla ??? omule sunt intrebari fara raspuns ... nimeni nu a ajuns la DUMNEZEU ca sa poate sa iti spuna tie daca exista sau nu ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,frumos raspuns...

dar fals!!!

"sint fiul lui satan si vin sa te iau...glumesc bineinteles,dar ai fi in stare sa crezi acest lucru..."

daca citeai atent intelegeai ce am scris...dar nu...nasol!

 

 

Am citit cu atentie. Insa mi-a placut partea aia :angryfire:

 

Hai sa vin cu o erezie: daca Dumnezeu e atot puternic atunci poate sa faca o piatra pe care sa nu poata s-o ridice?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
Nu mai fi cu aere de superioritate ca nu ajungi nicaieri.Esti omul stiintei, deci nu te vei intelege cu religia.Daca judeci vreun pic tocmai asta inseamna inseamna apa sfintita...ceva ce stiinta nu explica.Slujbele facute de preoti apei simple o face ca aceasta sa nu se mai strice prin puterea lui Dumnezeu.Iarta-ma ca sunt inapoiat si ca ti-am vorbit frumos incercand sa-ti ofer niste raspunsuri destul de plauzibile.Nu pot decat sa iti spun ca este ultimul raspuns pe care ti-l dau deoarece problema ta este dincolo de aceste discutii.Bafta!

 

 

scuza-ma daca te-am suparat!

de ce crezi ca sint superior...eu nu cred si nu asta doresc...

eu incerc sa aflu de la voi ce parere aveti...pe a ta o stiu,o inteleg si nu ma deranjeaza...dar nu ma poti convinge,ptr ca nu ai cum...

nu vreau sa fiu rau cu nimeni,dar sint ferm convins ca nu puteti explica existenta lui...

este urit si jalnic cind faceti lucruri de genul asta...(este parerea mea personala si libera),sa convingeti lumea ca exista...

da, exista bine si rau...

cine este binele si cine este raul...

 

cum am scris si mai devreme..."Consider ca este normal sa vorbesc,numai atunci cind stiu ce spun...cind nu,mai bine tac si ascult..."

nu ma intelege gresit...dar nu ai venit cu nimic concret,chestiile pe care mi le-ai spus tu mi le-a spus si bunica-mea.

asa ca fi si tu mai logic...incearca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
Sa raspund la intrebarea cine sunt oamenii?

 

Omul este creatia lui Dumnezeu.

 

da?

bun!

cine este creatorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Religia - o frază de dânÂşii inventată

Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,

Căci de-ar lipsi din inimi speranța de răsplată,

După ce-amar muncirăți mizeri viața toată,

Ați mai purta osânda ca vita de la plug?

 

by MIHAI EMINESCU....... STROFA SCRISA ACUM VREO 100 DE ANI. ( cu aproximatia de rigoare...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu zici?!..

hmm.... greu, foarte greu.

 

Nu o lua ca pe ceva concludent dar gandeste-te si tu putin... cand iti taie unu calea zici "Tuti Dumnezeii Ma-tii"... sau cand esti pe cale sa cazi strigi "Doooooamneeee" sau cand esti pe spatul de spital sau la necaz zici "Doamne ajuta-ma".

 

Vezi tu... Dumnezeu este in toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi o minune daca ai incerca sa scrii si tu corect. dar na, pe tine nu te-a ajutat dumnezeu sa te duci la scoala.

 

iot`e asa cand nu mai gasim argumente.....ne legam de gramatica.... poate nu l`o fi invatat D.zeu sa se exprime in mod gramatical sa fie ,,pa" intelesul muritorilor :angryfire: subiectul era laltu :D nu gramatichia.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

eu incerc sa aflu de la voi ce parere aveti...pe a ta o stiu,o inteleg si nu ma deranjeaza...dar nu ma poti convinge,ptr ca nu ai cum...

nu vreau sa fiu rau cu nimeni,dar sint ferm convins ca nu puteti explica existenta lui...

Cu riscul de a repeta ce au spus altii, daca esti ferm convins ca nu putem explica, de ce mai intrebi? O sa ne explici tu cand o sa recunoastem ca nu putem explica? Te intreb pentru ca m-ai facut curios ce anume te-a indemnat sa cauti explicatii acolo unde stii foarte sigur ca nu gasesti.

 

...

este urit si jalnic cind faceti lucruri de genul asta...(este parerea mea personala si libera),sa convingeti lumea ca exista...

da, exista bine si rau...

Nu poate sa convinga nimeni pe nimeni de ceva atata vreme cat primul "nimeni" nu vrea sa fie convins :D

 

 

...

cine este binele si cine este raul...

de ce esti convins ca Dumnezeu este cineva si nu este ceva ?

 

 

 

...

cum am scris si mai devreme..."Consider ca este normal sa vorbesc,numai atunci cind stiu ce spun...cind nu,mai bine tac si ascult..."

...

Pana acum nu ne-ai spus care e teoria ta; tot ce stim e ca esti ferm convins ca nu putem explica existenta lui Dumnezeu si mai stim ca tu nu crezi/nu ti-ai putut demonstra existenta lui Dumnezeu.

May the Force be with you! :angryfire:

 

 

Mesaj completat

da?

bun!

cine este creatorul?

nu te supara, acum iti spun ca nu ai citi tu cu atentie: Creatorul omului este Dumnezeu. Ramane de demonstrat cine/ce este Dumnezeu. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit undeva ca o teorie conform careia Mahomed a fost un conducator din Orientul Mijlociu si a inventat religia musulmana pentru a-si putea controla poporul intr-un anume fel,cam asta cred ca este religia prin natura.

Indiferent ca Dumnezeu exista sau nu, eu cred ca majoritatea avem nevoie de el.Este o forma de control foarte eficienta uneori poate mai eficienta decat legea scrisa iar din punctul meu de vedere este un lucru foarte bun,le impune oamenilor sa isi stapaneasca anumite instincte primare si sa se gandeasca ca cineva ii vede tot timpul.

Ca unii s-au folosit de numele Lui pentru interese proprii si pentru a-si cladi imperii sau L-au folosit drept pretext ca sa comita cele mai violente razboaie pe care le-a vazut pamantul cred ca este foarte clar ca nu Dumnezeu are vreo vina.

As putea sa nu cred in El, dar atata timp cat mie imi face bine credinta o consider folositoare.

Poate sunt eu mai slab si am nevoie de o forta imaginara sa imi fie alaturi uneori si sa imi faca putina ordine in viata,pentru mine asta inseamna Dumnezeu,si atata timp cat eu cred in acea divinitate....pentru mine exista.

 

UN FEL DE PLACEBO?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
Cu riscul de a repeta ce au spus altii, daca esti ferm convins ca nu putem explica, de ce mai intrebi? O sa ne explici tu cand o sa recunoastem ca nu putem explica? Te intreb pentru ca m-ai facut curios ce anume te-a indemnat sa cauti explicatii acolo unde stii foarte sigur ca nu gasesti.

 

 

Nu poate sa convinga nimeni pe nimeni de ceva atata vreme cat primul "nimeni" nu vrea sa fie convins :D

 

 

 

de ce esti convins ca Dumnezeu este cineva si nu este ceva ?

 

 

 

 

Pana acum nu ne-ai spus care e teoria ta; tot ce stim e ca esti ferm convins ca nu putem explica existenta lui Dumnezeu si mai stim ca tu nu crezi/nu ti-ai putut demonstra existenta lui Dumnezeu.

May the Force be with you! :angryfire:

 

 

Mesaj completat

 

nu te supara, acum iti spun ca nu ai citi tu cu atentie: Creatorul omului este Dumnezeu. Ramane de demonstrat cine/ce este Dumnezeu. :wave:

 

da,ramine cum ai spus tu... cine/ce este Dumnezeu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand vad scris dumnezeu ma gandesc la ceva, dar cand vad scris rock46hunt, pe bune, chiar nu-mi zice nimic. tu ce parere ai?

 

Credincios sau nu, Dumnezeu se scrie cu litera MARE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...