Sari la conținut

Maxi-scooters Romania


bassu86
 Share

Postări Recomandate

nu se potriveste cureaua...ori e saltata de la variator si jos la ambreiaj ori invers....nu poate sta sus in ambele locuri....

pai o fi de masina de spalat, :D

si sincer chiar nu conteaza ,bravo lor ca sa gandit la asa ceva :( ,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 501
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca nu te-ar deranja ideea , (eu unul am peste 100 kg si-mi trebuie un xxl tricou , uneori nu se potrivesc masurile ) ai putea trimite sigla pe e-mail si ma duc la imprimerie in Buc cu stick-ul si mi-l pun pe un tricou care -mi vine sigur ! eu as prefera de ex un tricou visiniu cu sigla alba ! :(

Sambata vreu sa ajung si io la Predeal , daca am pretendenti la drum bine , daca nu plec dimineata pe Transfagarasan si la intoarcere prin Sibiu merg in Brasov si Predeal , ne intalnim acolo .

 

 

 

perfect...in sfarsit...ti-am scris PM..sper sa va pot insoti sambata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu o sa vin cu scooterul la Predeal( e in service) am sa vin cu masina.

Cat despre tricouri...toti bani mei se vor duce la service, asa ca nu o sa mai am bani de tricouri (din pacate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

baieti am si eu o mare problema si intrebare totodata:cat consuma un burgman de 250 din 1999?intreb pt ca vreau sa imi iau si eu unul prin primavara si sunt curios si eu cat mananca si cat ar trebui sa dau(min-max)pe el.am gasit asa ceva http://www.bestbike.ro/suzuki/burgman/scut...amp;pictureid=1 .ce-i drept nici bugetul meu nu prea permite multe asa.ma gandeam sa imi iau de 400 dar m am gandit ca mananca mult si fiind incepator nu promit ca ma tin destul de bine de el.in+ o sa il folosesc mai mult prin oras.apropo de asta...cum se comporta la drum lung?am vazut pe aici ca zicea cineva de o plimbare de 5-600 km cu una d 210 cc.viteza max care e da nu aia dp kilometraj ci cat ia pe bune... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti am si eu o mare problema si intrebare totodata:cat consuma un burgman de 250 din 1999?intreb pt ca vreau sa imi iau si eu unul prin primavara si sunt curios si eu cat mananca si cat ar trebui sa dau(min-max)pe el.am gasit asa ceva http://www.bestbike.ro/suzuki/burgman/scut...amp;pictureid=1 .ce-i drept nici bugetul meu nu prea permite multe asa.ma gandeam sa imi iau de 400 dar m am gandit ca mananca mult si fiind incepator nu promit ca ma tin destul de bine de el.in+ o sa il folosesc mai mult prin oras.apropo de asta...cum se comporta la drum lung?am vazut pe aici ca zicea cineva de o plimbare de 5-600 km cu una d 210 cc.viteza max care e da nu aia dp kilometraj ci cat ia pe bune... ;)

 

 

nu stiu despre burgman-ul de 250 dar presupun ca merge bine la drum bun

Eu am un burgman 400 din 2001...daca 4% in afara orasului mergand cu 100-130 ti se pare ca mananca mult probabil ca trebuie sa iti iei de 250

eu m-am invatat usor cu el si chiar vad progrese in felul in care il conduc.

La drum lung se comporta foarte foarte bine..e extrem de stabil..poti depasi fara probleme..eu am fost acum cateva saptamani de la SIbiu - Predeal cu el..m-am intalnit cu niste buni prieteni de aici pe forum si a fost foarte fain.

 

Motorul meu e de vanzare si pretul e negociabil , chiar putem discuta..eu ma grabesc sa imi iau un enduro

 

uite aici il gasesti

 

/index.php?showtopic=563618

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu despre burgman-ul de 250 dar presupun ca merge bine la drum bun

Eu am un burgman 400 din 2001...daca 4% in afara orasului mergand cu 100-130 ti se pare ca mananca mult probabil ca trebuie sa iti iei de 250

eu m-am invatat usor cu el si chiar vad progrese in felul in care il conduc.

La drum lung se comporta foarte foarte bine..e extrem de stabil..poti depasi fara probleme..eu am fost acum cateva saptamani de la SIbiu - Predeal cu el..m-am intalnit cu niste buni prieteni de aici pe forum si a fost foarte fain.

 

Motorul meu e de vanzare si pretul e negociabil , chiar putem discuta..eu ma grabesc sa imi iau un enduro

 

uite aici il gasesti

 

/index.php?showtopic=563618

 

merci de reply.e adevarat ca4% nu e deloc mult dar nu prea permite bugetul mult asa si ca incepator nu vreau ceva foarte puternic....mi as lua si unul de 400 dar nu cred ca ma pot tine de el.ce-i drept sunt a little bit of a speed addict si de asta nu vreau sa ma intind prea mult.merci mult inca odata.poate cand mi-l iau ne vedem mai multi la o plimbare.bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru inceput ai putea sa-ti completezi datele de la user ca sa stim si noi de unde esti si cu cine stam de vorba...poate daca afla lumea de unde esti o sa ai sansa sa incerci ambele variante de burgman...ma refer la 250 si 400.. 650-ul e superb dar scump

daca iti place viteza atunci ai nevoie de minim 400

 

 

 

burgman an 400 de vanzare sau schimb

 

/index.php?showtopic=563618

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut baieti si fete!

 

Am ajuns pe fanclubul asta cam tarziu, tocmai cand vreau sa vand scuterul...

 

Oricat de tarziu am aparut si eu pe-aici, tot va doresc asfalt uscat si se va distrati tare de tot pe "burghezii" vostri, ca sunt motorete de exceptie.

 

Hai :D

 

 

PS: Poate auziti pe cineva care vrea unu' de 400... Al meu este visul scuteristului ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de reply.e adevarat ca4% nu e deloc mult dar nu prea permite bugetul mult asa si ca incepator nu vreau ceva foarte puternic....mi as lua si unul de 400 dar nu cred ca ma pot tine de el.ce-i drept sunt a little bit of a speed addict si de asta nu vreau sa ma intind prea mult.merci mult inca odata.poate cand mi-l iau ne vedem mai multi la o plimbare.bafta!

 

1.daca esti baiat destept iti iei de 400 cmc. Doar nu esti oligofren sa nu-ti poti controla viteza cu care circuli; daca esti, spune din ce oras esti sa ne ferim, sau sa te depistam si sa cerem sa ti se retraga permisul!!!...De ce crezi ca exista viteze legale stabilite prin indicatoare?....vrei mai mult? sint circuite private unde platesti cu ora si mergi cu ce viteza vrei...sper ca ai vazut cati idioti, folosesc excesul de viteza (si la auto si la moto) si apoi crapa prosteste zdrobiti...ma rog, e problema lor, dar daca mai implica in accident si alti parteneri de trafic nevinovati, chiar ca trebuiesc starpiti dinainte!!!...deci nu uita!..mergi cu viteza legala cind mai sint si altii in zona, iar cind esti singur pe autostrada, chiar nu ma supar daca te zdrobesti cu 200 km/h de parapetul podului sau de un copac...inseamna ca atat te-a dus mintea si soarta!

 

2.Burgmanul meu de 400( e drept pe injectie, si numai 8k km) ia la autostrada media de 3,5% si in oras 4-4,2 %...totul e sa nu-l iei uzat la motor ca in afara de consum mare o sa te coste si reparatia si o sa pierzi si timp la service...Sfatul meu: gaseste unul de 400 cmc....cere-l la proba; ia-l cu plinul facut...mergi cu el in afara la drum intins cit mai constant cu 100-110 km/k.....apoi la final fa-i iar plinul; imparte litri la km facuti si daca scoti sub 3,8-4% (carburator) si 3,4-3,6 % la injectie e ok...poti sa-l iei.

 

3)nu da banii daca nu merita!mai bine mai astepti si mai strangi bani pina gasesti ceva bun! Scutesti timp si bani in service!

Si te asigur ca e cumplit sa depinzi de altii pe banii tai.

 

4)daca iei de 250 cmc sigur in curand o sa-l scoti la vanzare(in pierdere bineinteles)...pt. ca f.repede ii vei simti limitele...chiar daca esti un tip romantic si mergi incet in zone muntoase sa admiri peisajul, te asigur ca pe autostrada Buc-Pitesti, in plictisitoarea campie o sa vrei sa mergi o ora cu 130-140 km/h sa scapi repede de Baraganul plictisitor si plat...sa depasesti si sa te duci...si aici ala de 250 cmc nu ter prea mai ajuta; la fel sint situatii putine cind ai repede nevoie de excedentul de putere al unui motor mai mare; dai de maneta si ai...la 400 la 250, dai si astepti...daca ai timp!

 

5)Marturisesc ca si eu cind aveam scuter de 50 cmc si mi-am luat A-ul, am zis sa respect regula sa merg cam 2 ani pe 125 cmc...apoi cautam un Grand Dink de 250....dar cum ma stiam un tip care ma pot controla suficient de la bibilica, si ca nu sint "oligo" am zis ca sa nu am cheltuieli suplimentare cu schimbari dese si mi-am luat direct de 400 cmc.... si bine am facut!..dar de! asta depinde de la om la om; daca te stii incontrolabil la viteza ia ceva mic, incepi cu 125, apoi cu 250, etc..daca iei ceva mai mic ia macar NOU....fa efortul ca merita! o sa te coste mult mai putin decat un s/h; daca iei ceva mai mare atentie marita! Multi le dau terminate ca sa nu mai bage bani in ele! Daca vrei si daca esti din Buc, te pot ajuta la testare si cu expertiza tehnica, la fel la negociere..depinde de cati bani dispui; sa nu ceri la 1000 euro parfum...nu uita ca un Burgman nu e Linhai sau Kymko....e totusi un Suzuki!

 

 

Mesaj completat

baieti am si eu o mare problema si intrebare totodata:cat consuma un burgman de 250 din 1999?intreb pt ca vreau sa imi iau si eu unul prin primavara si sunt curios si eu cat mananca si cat ar trebui sa dau(min-max)pe el.am gasit asa ceva http://www.bestbike.ro/suzuki/burgman/scut...amp;pictureid=1 .ce-i drept nici bugetul meu nu prea permite multe asa.ma gandeam sa imi iau de 400 dar m am gandit ca mananca mult si fiind incepator nu promit ca ma tin destul de bine de el.in+ o sa il folosesc mai mult prin oras.apropo de asta...cum se comporta la drum lung?am vazut pe aici ca zicea cineva de o plimbare de 5-600 km cu una d 210 cc.viteza max care e da nu aia dp kilometraj ci cat ia pe bune... :laugh:

 

Daca totusi te decizi la 250 cmc, ia-l ala proba pe autostrada sau ceva DN asfaltat si pe care poti merge constant pe la 90-100 km la ora....viteza la care acul vitezometrului sta vertical la mijlocul cadranului....pleci cu plinul facut, mergi cam 200 km pe cit posibil constant si cu cateva acceleratii-depasiri...la final faci plinul si te uiti pe bonul de benzina cit ai bagat...imparti la nr. km facuti si inmultesti cu 100....daca scoti, 2,5 L/100 km este ok, si daca la demaraj se infige...si mai verifica daca pt scurt timp atingi viteza maxima din carte....daca totul e ok ia-l...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule merci fff mult d reply.si oricat s ar crede nu sunt oligo=).ba chiar (zic eu) ca am grija destul de mare de mine si alti participanti la trafic.am vazut si eu destui care considera protectie p un scuter/sportiva/naked o pereche de ochelari de soare si freza...si cand trec p langa mine stau si ma uit balind cu gandul la coliva...dar asta e alta problema.ai inteles putin gresit...ma refeream ca avand ceva mai puternic la indemana uneori te tenteaza sa ii dai mai multa viteza.ce i drept am mers cu un scarabeo de 200 si nu m a tentat catusi de putin sa depasesc limita de viteza.eu zic ca imi pot controla destul de bine"bibilica".ba chiar am inceput sa ma uit pe la echipamente de protectie pt scuter pt mine si prietena mea inainte de a cumpara scuter-ul.sincer sa fiu nu as vrea sa ma urc pe el pana nu sunt echipat bine.am vazut de exemplu sapt trecute pe un tip pe un grand dink de 150 parca si mergea parca strada era a lui fara casca,fara geaca...in bermude,slapi,cu ochelarii de soare si cu freza din dotare la vedere,mai avea si un pasager si uitandu-se dupa o tipa,mergand umflat in incercarea de a o agata a dat intr-un autobuz in statie moment in care eu si prietena mea impreuna cu lumea din statie am capiat de ras.daca te refereai la genul asta de pers ca nu are ce cauta in trafic ai dreptate...bafta multa si asfalt uscat! PS merci de sfaturi.o sa ma ajute in alegerea unui scuter bun.cheers

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care va este lene sa puneti antifurtul seara pe scooter va sfatuiesc sa-l puneti.eu era sa raman fara el aseara.Asta e a 3-a tentativa de furt la mine.Prima data au incercat sa taie lantul ( nu au reusit nici sa-l zgarie), odata au incercat sa-mi desfaca lacatul de la antifurt iar aseara am uitat sa pun antifurtul pe el si au reusit sa-l tarie 4-5 m.Norocul meu a fost ca a iesti un vecin pe geam si a tipat la ei, iar copii au plecat de acolo.

 

 

Asa ca aveti grija, puneti antifurtul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu am pe al meu DOUA lanturi antifurt profi(aproape 100 euro fiecare, nu pot fi taiate cu gura de lup!!)+alarma cu pager!.

Doar asa dorm linistit.

Antifurt profi+alarma eu cred ca sunt infailibile.

Multi se zgarcesc la bani, dar cind le fura motoarele isi dau cu pumnii in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pe al meu DOUA lanturi antifurt profi(aproape 100 euro fiecare, nu pot fi taiate cu gura de lup!!)+alarma cu pager!.

Doar asa dorm linistit.

Antifurt profi+alarma eu cred ca sunt infailibile.

Multi se zgarcesc la bani, dar cind le fura motoarele isi dau cu pumnii in cap.

 

 

eu antifurt-ul ala care se leaga de ghidon...nu e mare lucru dar e ceva

inteleg de ce ti-ai pus alarma si toate lanturile :hurt:

650-ul e grozav si foarte tentant :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Pentru prima oara pe acest forum. Sunt in pragul achizitionarii unui burgman de 250cm3 sau 400cm3. Il voi folosi pentru oras. Astept un sfat din partea voastra daca fac o alegere buna, sau ce imi recomandati voi. Sper sa pot participa si eu la intalnirile voastre. Merci.

Daca stiti ceva interesant ce pot achizitiona, va rog sa ma anuntati. Maxim 1500 euro

Editat de luigi2208
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Servus luigi,

Vezi ce am postat tot aici pe 27 august. Orice iei, sa te uiti bine la omul de la care cumperi, conteaza si diminueaza riscurile si neaparat sa-l testezi sa vezi ca scoate parametrii; altfel stai prin service si cauti piese; adica ai 2 variante:1)dai f putin pe el si ai probleme, timp, nervi, si bani cheltuiti in plus sau 2)Dai mai mult (ca mai strangi si mai astepti) si scapi de griji si poti conduce direct si fara probleme. eu prefer varianta 2). Varianta 1) este buna daca scoti pret de chilipir si ai un prieten f priceput la burgman eventual cu un service.

Daca e pt. NUMAI in oras este ok de 125 sau 250; vrei si mai mult afara peste 400 e recomandabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io zic 400. Din ce stiu e la fel de mare, poate cateva kilograme in plus.

Consumul nu cred ca difera mult. Un 250 ia pana in 4 la suta, un 400 probabil pana in 5.

Evident daca e la acelasi pret un 250 cu un 400 ceva miroase a primavara in afacerea respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
ce lanturi sunt alea? acuma spune. daca tot ai zis...

 

Astea sunt..scumpe dar in combinatie cu o alarma isi fac toti banii..

Din ce am vazut, se fura astea mici, de 49, dar si astea grele, mari..

Eu unul sunt prea rupt in fund ca sa -mi iau masuri ieftine de siguranta..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io zic 400. Din ce stiu e la fel de mare, poate cateva kilograme in plus.

Consumul nu cred ca difera mult. Un 250 ia pana in 4 la suta, un 400 probabil pana in 5.

Evident daca e la acelasi pret un 250 cu un 400 ceva miroase a primavara in afacerea respectiva.

Multumesc pentru promtitudinea cu care mi-ati venit in ajutor. O sa iau in considerare si sfaturile voastra in achizitionarea unui burgman, pentru care sunt 75% sanse sa fie de 400cmc. Sper sa fie cat mai curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea sunt..scumpe dar in combinatie cu o alarma isi fac toti banii..

Din ce am vazut, se fura astea mici, de 49, dar si astea grele, mari..

Eu unul sunt prea rupt in fund ca sa -mi iau masuri ieftine de siguranta..

primul,cel albastru,e super-tare. recomand si o husa,e bine sa fie ferit de priviri indiscrete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...