Sari la conținut

Intilnirea posesorilor de Yamaha Virago!


axicos
 Share

Postări Recomandate

De data asta incerc sa nu mai trag chiulu'

Ceva mai multe detalii? ora? loc?

 

Dupa cum s-a zvonit, intalnirea de Vineri 14.08.2009 se tine la Curtea Berarilor, ora 18:30.

http://www.sapteseri.ro/ro/detalii-loc/poponeata...or-b/bucuresti/

;)

 

Salutare din nou!

Sa le iau pe rand

 

Eu unul te pot insoti de pe 21, dar sa-mi dai mai multe detalii in ceea ce priveste ora de plecare si alte d-astea.

 

Ora de plecare va fi probabil in jur de ... trezire. Dar detalii stabilim vineri daca ne vedem.

 

Salut dydy. Dupa ce am vorbit cu tine pe PM acum ceva vreme si dupa un drum pana la ramnicu valcea in uichendul trecut, m-am hotarat sa-mi iau si eu parbriz, pe care tocmai l-am comandat si sper sa-mi vina cam intr-o saptamana. Nu pot vorbi in numele lui axicos, dar sper sa fim primiti amandoi in astfel de calatorii.

 

Sunete-ti primiti amandoi... in functie de halbele date la participanti... :D

 

 

Se zvonea ceva de o Curtea Berarilor dupa 18.. Dar mai sunt atatea.. ore pana atunci, sa vedem uamenii care servesc patria cu drag si spor la ce ora scapa de pe plantatii sa se alature sedintei. Philip si axicos ziceau ceva de niste halbe la 1 l, de unde s-ar deduce ca se vine fara trotinete, nu?

 

Cine bea il sfatuiesc sa vina fara roti, cei care vor sa nu bea, pot sa vina cu rachetele... ;)

 

Subscriu, asta numa daca mi se intaorce janta de la indreptat pana la ora aia. N-as vrea ca la prima intalnire sa vin cu masina

Catalin B

 

Tu vrei sa vi pe roti? 2-4... hmmm daca bei suc de mure e ok... dar cel pe baza de hamei nu cred ca este indicat la volan/ghidon. Stai linistit ca nimeni nu vine cu masina/mobra, decat poate daca bea apa plata... cu lamaie.

 

Ne vedem acolo! Philip? tu te arunci pe la Curte? :D

Editat de axicos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 691
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

neata!

 

Domnu' axicos, dar clasa muncitoare cum crezi tu ca poate ajunge la 18:30? As putea ajunge pe la un 18.45 doar daca as lasa utilajul la munca sau as calari metroul in ziua aia [not funny]. Altfel 19:30.. minim.

 

Sincer, nu vreau sa beau sirop de dude asa ca..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Philip? tu te arunci pe la Curte? ;)

Eu sunt de acord cu dl. deathu, adica:

19:30.. minim-minimorum

Sunt prins cu bilanturile la semestru si trag de-mi vine rau ;)

Hai ca nu plecati voi asa devreme de acolo... macar una mica de 1L tot apuc s-o dau gata :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neata!

 

Domnu' axicos, dar clasa muncitoare cum crezi tu ca poate ajunge la 18:30? As putea ajunge pe la un 18.45 doar daca as lasa utilajul la munca sau as calari metroul in ziua aia [not funny]. Altfel 19:30.. minim.

 

Sincer, nu vreau sa beau sirop de dude asa ca..

Lasa ca stiu ca iti place siropul de dude cu apa calda. :D

 

Fiecare vine cand poate. Oricum pana la 22 nu cred ca o sa plec eu asa ca ... Pe scurt intalnirea sa fie la 19:00 ca sa nu se mai crizeze lumea, Curtea Berarilor. :D

 

In concluzie..

Eu la 19.30 cred ca sunt deja la Buzau, asa ca..

Sa auzim de bine si pe saptamana viitoare cand sigur particip la planuri si poate la excursia din 22 august.

Drum bun!

 

;)

 

Philip te asteptam!

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt intalnirea sa fie la 19:00 ca sa nu se mai crizeze lumea, Curtea Berarilor. :D

Da bre, chiar asa... ce pretentiosi suntem ;)

Unii nu se scoala cu noapte-n cap, altii nu pot bea pe lumina... :D

Ne vedem acolo fiecare cum poate.

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Pana la urma, cum o sa va recunosc diseara? Banuiesc ca voi o sa fiti cei cu berea in fata...

 

Daca nu ne recunosti din poze, ai disponibil si numarul meu de telefon in primul post al acestui thread.

:D

 

 

Da, pe langa berea din fata, o sa semanam destul de bine cu astia de-aici: /index.php?...t=0&start=0

 

Ne vedem diseara :D

 

;)

Mesaj completat

La intalnirea de aseara i-am urat "bine ai venit!" si lui razvanescu ;) , care ne-a incantat cu povestile de la camera de garda.

 

Ca lucruri noi s-a discutat :lol: :

 

- unele prognoze pentru 21-23 august pe Brasov, Sibiu, Pitesti nu sunt tocmai roz (ploaie sigura). Astfel decizia finala asupra traseului va fi luata pe Marti sau miercuri 18-19, cand sper vom avea o prognoza mai sigura. Acum banuiesc ca nimanui nu ii convine sa faca o drumetie ca cea propusa de 3 zile pe ploaie... asa ca daca, Doamne fereste se va anunta ploaie, propun sa incercam un alt traseu. Asta va urma sa fie discutat, dupa cum am spus, miercuri 19 aug. Pana atunci ramane iesirea pe care a m stabilit-o.

- unii vor putea veni de vineri altii nu. Pentru a organiza lucrurile, va rog sa anuntati pe acest thread care cum vine, sa stie si restul si sa stabilim ora/punctul de plecare pentru cele doua grupuri, astfel incat sa fie toata lumea multumita si la curent cu treburile.

 

- ii rog pe irina (Sak) si catalin (catalinXV750) sa posteze hartile cu traseele propuse pentru mare.

 

Sa ne vedem cu bine si ASFALT USCAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Sper ca nu v-am oripilat "prea" mult.

Profit de post-ul acesta sa-i cer scuze inca o data lui Adi deoarece nu am mai putut pleca ieri impreuna pe Transfagarasan.

In alta ordine de idei, eu confirm faptul ca pot pleca de vineri (nu prea are importanta in ce directie :cheers: ) si ramane sa ne auzim miercuri pentru a stabili ce si cum.

V-am salutat!

Razvan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Profit de post-ul acesta sa-i cer scuze inca o data lui Adi deoarece nu am mai putut pleca ieri impreuna pe Transfagarasan.

 

No problem! A fost o tura frumoasa in ansamblu, exceptand poate ceata din partea nordica a drumului (aveam vizibilitate maxim 15m), si ploaia cu grindina de care am avut parte intre Curtea de Arges si Pitesti. In rest, vreme super (incredibil de frumos era in partea sudica, cum treceai de tunel - muntii erau ca o bariera care tineau norii/ceata in nord).

 

@guys: avand in vedere ca am facut aceasta tura de o zi pe trans sambata, era un aspect pe care vroiam sa-l dezbatem. Treaba sta in felul urmator: drumul se prezinta semnificativ mai bine decat era acum o luna (in partea sudica s-a reasfaltat pe anumite portiuni, sunt mai putine zone cu gropi, mai putin nisip).

DAR - aglomeratia fratilor - auuuuuuu! n-am vazut asa ceva pe un drum de munte in viata mea. La Balea se STA in coloana. Claxoane, draci, cocalari, masini parcate pe carosabil pe ambele parti - asta pe lungime cam de 1km inainte si dupa Balea. Circulatia in zona este greoaie chiar si ca pieton. Nici nu se pune problema sa ai loc de strecurat cu motoreta. In anumite locuri, masinile parcate nu lasau suficient loc pt trecerea a 2 masini in sensuri opuse, ceea ce inseamna ca trebuiau sa se astepte unii pe altii.

Si in restul drumului, era neobisnuit de mult trafic. Si dupa ce ca merg cu 30, anumiti conservari nici macar nu-s in stare sa ia curbele pe sensul lor de mers (m-am trezit odata, in curba, cu un ciumpalete care era cu 3 sferturi de masina pe sensul meu).

Ca sa n-o mai lungesc atata, concluzia este ca nu stiu cat de inspirat ar fi sa facem Transfagarasanul in weekend. Aglomeratia exagerata ii strica farmecul (cred ca ar fi mult mai indicata ziua de luni, daca am reusi toti sa ne luam o zi libera).

 

Atasez 2 poze sper eu relevante pentru atmosfera din weekend de la Balea.

post-44453-1250507137_thumb.jpg

post-44453-1250507147_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am revenit in Bucuresti dupa o lunga plimbare cu ...masina ..pe la Piatra Neamt si Targul Neamt, niste locuri minunate in care am gasit si multi motociclisti devotati mai mult drumului.

In legatura cu traseul pentru Tulcea, propun o varianta pe care imi doresc sa merg mai demult.

Am facut doua poze cu traseul, unul dus unul intors deoarece din graba nu am gasit varianta sa le pun pe amandoua la un loc :(

Bucuresti Tulcea pe Harsova sunt 280 Km si 380 Km la intoarcere prin Galati.

Drumul ..cel putin la dus e fantastic, la intoarcere il stiu mai putin de aceea sunt curios sa il reiau, l-am facut odata demult in 2002 intr-un tur al tarii cu masina.

Harta DUS:

post-50868-1250528571_thumb.jpg

 

Harta INTORS:

post-50868-1250528631_thumb.jpg

 

Acuma, in legatura cu plecarea de pe 21-23 august, vreau sa spun ca nu am timp pentru toate zilele, dar macar una tot va prind pe undeva.

Vin si eu la negocieri :cheers: sa ne si cunoastem.

Numai bine!

 

 

Later edit:

 

Am uitat sa va spun ca la Galati se trece Dunarea cu Bacul, un fel de ferryboat :D. Poate va incanta ideea.

Editat de catalinxv750
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Se mai aude ceva pentru maine?

 

 

Ce e maine si eu nu stiu? :laugh:

 

 

Pe scurt ramane ca dupa acest post sa discutam, eventual pana maine seara sa stabilim exact detaliile excursiei 21-23 August.

 

Traseul dupa cum am mentionat ar fi:

 

Bucuresti -> Bran(innoptat) -> Brasov -> Sibiu -> Paltinis(innoptat) -> Sibiu -> Transfagarasan -> Pitesti -> Bucuresti.

 

Dupa cum am discutat la ultima intalnire se pare ca vremea nu va fi tocmai favorabila, cel putin asa parea la acel moment. Astfel ramasese sa vedem astazi+maine cu o prognoza mai exacta daca vom modifica traseul.

 

Uite ca a venit acest moment si folosind:

http://www.wunderground.com/

http://www.weather.com

http://vremea.kappa.ro/

and others se pare ca:

 

- vineri 21 August vreme buna

- sambata 22 August vreme buna

- duminica 23 August - sanse intre 20-40% de ploaie, depinzand de zona. Ca idee cele mai "optimiste" prognoze pe doua site-uri am gasit "doar" innorat pe tot traseul. Din ce am vazut se pare ca Duminica va fi o zi urata in majoritatea tarii.

 

Astfel, va rog sa consultati si voi prognozele si site-urile preferate si sa spuneti care cum merge.

 

Din punctul meu de vedere orice prognoza ce promite ploaie peste 10 % inseamna ca va ploua. Am patit-o de prea multe ori...

Luand asta in considerare, suprapus cu traseul, ar trebui sa facem Transfagarasanul pe ploaie, lucru care NU il voi face, chiar daca unii ar spune "f**k it, sa mergem", avem incepatori in randul nostru si Trans-ul nu este un traseu usor pentru incepatori nici pe vreme buna. Asa ca daca va decideti sa pastram traseul si zilele propuse pana acum eu NU voi veni cu grupul Duminica pe Trans, pentru ca nu sunt de acord cu asta pentru incepatori si nu vreau sa fiu responsabil pentru asa ceva. Dupa cum am spus si la prima excursie deviza mea este "sa ajungem cu totii intregi si fericiti de excursie". Astfel sfatuiesc si incepatorii sa nu se avante pe ploaie pe astfel de drumuri.

 

Luand asta in considerare am putea sa modificam traseul sau sa facem excursia de doua zile. Si anume:

- vineri: Plecare din Bucuresti pe Transfagarasan si innoptat la Sibiu

- sambata: Plecat din Sibiu pe ruta Brasov -> Cheia -> Bucuresti

- duminica daca vremea va permite putem face o iesire spre mare unde se anuta vreme buna, cu intoarcere seara. Traseul pentru aceasta zi ar putea sa includa si portiunea propusa de catalinxv750 sau de irina pe Cernavoda -> 2 Mai (drum prin Dobrogea).

 

Exista si varianta cu:

- vineri: Plecare din Bucuresti pe -> Cheia -> Brasov-> Bran

- sambata: Plecat din Bran, intalnire cu grupul celor care nu pot de vineri la Brasov apoi pe ruta -> Sibiu (pauza) -> Transfagarasan -> Bucuresti

- duminica daca vremea va permite putem face o iesire spre mare unde se anuta vreme buna, cu intoarcere seara. Traseul pentru aceasta zi ar putea sa includa si portiunea propusa de catalinxv750 sau de irina pe Cernavoda -> 2 Mai (drum prin Dobrogea).

 

De mentionat ca pe aceasta, a doua varianta vom prinde Trans-ul Sambata, cand dupa cum a aratat deathu este foarte aglomerat si micsorand excursia la doua zile, plus parcurgerea Trans-ului dupa o zi jumatate de mers sustinut, pentru incepatori va fi din nou greu. Nu va speriati, vom analiza, se va merge incet si daca mergem pe varianta asta, dar vor fi oameni care nu se simt in stare de Trans sambata, exista varianta Sibiu -> Pitesti pe valea Oltului si promit ca nu va voi lasa singuri in nici una din situatii.

 

 

Am putea sa renuntam la traseul initial si sa mergem de vineri spre mare, innoptat pe litoral, sambata plecat la Bulgari si intalnit cu cei care nu pot de vineri la Giurgiu partea bulgara, de unde sa ne plimbam in bulgaria si apoi sa revenim duminica sau tot sambata in Romania.

 

 

Va rog sa analizati cele de mai sus, sa veniti cu sugestii daca sunt, propuneri sau confirmari pentru participare, cu mentiunea de cand veti fi disponibili (vineri sau sambata- 21 sau 22 August).

 

Astept raspunsurile voastre cat mai repede pentru a ne hotari cum continuam.

 

Sa auzim de bine!

:lol:

Editat de axicos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt ramane ca dupa acest post sa discutam, eventual pana maine seara sa stabilim exact detaliile excursiei 21-23 August.

 

Traseul dupa cum am mentionat ar fi:

Bucuresti -> Bran(innoptat) -> Brasov -> Sibiu -> Paltinis(innoptat) -> Sibiu -> Transfagarasan -> Pitesti -> Bucuresti.

 

Din punctul meu de vedere orice prognoza ce promite ploaie peste 10 % inseamna ca va ploua. Am patit-o de prea multe ori...

Luand asta in considerare, suprapus cu traseul, ar trebui sa facem Transfagarasanul pe ploaie, lucru care NU il voi face, chiar daca unii ar spune "f**k it, sa mergem", avem incepatori in randul nostru si Trans-ul nu este un traseu usor pentru incepatori nici pe vreme buna. Asa ca daca va decideti sa pastram traseul si zilele propuse pana acum eu NU voi veni cu grupul Duminica pe Trans, pentru ca nu sunt de acord cu asta pentru incepatori si nu vreau sa fiu responsabil pentru asa ceva. Dupa cum am spus si la prima excursie deviza mea este "sa ajungem cu totii intregi si fericiti de excursie". Astfel sfatuiesc si incepatorii sa nu se avante pe ploaie pe astfel de drumuri.

 

Luand asta in considerare am putea sa modificam traseul sau sa facem excursia de doua zile. Si anume:

- vineri: Plecare din Bucuresti pe Transfagarasan si innoptat la Sibiu

- sambata: Plecat din Sibiu pe ruta Brasov -> Cheia -> Bucuresti

- duminica daca vremea va permite putem face o iesire spre mare unde se anuta vreme buna, cu intoarcere seara. Traseul pentru aceasta zi ar putea sa includa si portiunea propusa de catalinxv750 sau de irina pe Cernavoda -> 2 Mai (drum prin Dobrogea).

 

Exista si varianta cu:

- vineri: Plecare din Bucuresti pe -> Cheia -> Brasov-> Bran

- sambata: Plecat din Bran, intalnire cu grupul celor care nu pot de vineri la Brasov apoi pe ruta -> Sibiu (pauza) -> Transfagarasan -> Bucuresti

- duminica daca vremea va permite putem face o iesire spre mare unde se anuta vreme buna, cu intoarcere seara. Traseul pentru aceasta zi ar putea sa includa si portiunea propusa de catalinxv750 sau de irina pe Cernavoda -> 2 Mai (drum prin Dobrogea).

 

Va rog sa analizati cele de mai sus, sa veniti cu sugestii daca sunt, propuneri sau confirmari pentru participare, cu mentiunea de cand veti fi disponibili (vineri sau sambata- 21 sau 22 August).

 

Sunt de acord cu tine la faza cu Trans-ul facut pe ploaie. Eu, unul, desi trotinetul nu m-ar lasa la ananghie, ma consider mai mult decat incepator, si un traseu de dificultate sporita care, chiar daca se afla in top10 al celor mai frumoase drumuri din europa, iese din discutie, mai ales pe ploaie. La balea lac nu am fost chiar rar, eu fiind relativ din zona, si nu o data s-a intamplat sa fie un soare si o caldura de nu stiai de tine jos la baraj la Vidraru, pentru ca sus sa fie burnita, ploaie si uneori chiar zapada. In fine...

As mai adauga o alternativa la itinerariul initial:

vineri - se mentine traseul original cu innoptare la Bran

sambata - de asemenea se mentine traseul original cu innoptare la Paltinis sau Sibiu

duminica - aici va aparea variatia, si anume: in loc sa o luam de la Paltinis spre Transfagarasan, coboram pe valea oltului si am putea sa urcam pe varful Cozia., urmand ca la coborare sa o luam fie spre curtea de arges fie spre ramnicu valcea, iar din pitesti sa ne intoarcem pe drumul vechi spre bucuresti, evitand astfel autostrada (boooooooorrrrrrrrring !!!).

Mici detalii legate de urcarea spre Varful Cozia:

1. devierea din E81 se face in dreptul localitatii Muereasca si insumeaza urcare + coborare de pe Cozia vreo 70 km.

2. astept vesti de la niste amici din Valcea care au fost acum doua saptamani pe Cozia cu masina sa-mi spuna cum e drumul.

3. pana acum doi ani, cand am urcat ultima oara, la Cozia se urca pe un drum nivelat, cu piatra pe el, dar neasfaltat, si ici colo cu mici rigole create de apa scursa la ploi. Calitativ se situeaza peste un drum forestier, de aceea astept sa aud de la prietenii mei si va anunt mai tarziu.

In cazul in care nu se poate urca pe Cozia, mai exista varianta, de asemenea la coborarea pe valea oltului, sa facem dreapta la Brezoi si sa urcam pana la Obarsia Lotrului venind dinspre Voineasa si sa mancam un pastrav.

In fine...

daca mai mi-aduc aminte alte chestii va anunt....

Bye!

Mesaj completat

Tocmai am vorbit cu amicii mei si am sunat si sus la cabana Cozia. Drumul este bun din ce mi-a spus femeia de la telefon. Sunt multe masini mici parcate in fata cabanei deci, teoretic, se poate urca. Drumul este macadam numai 15 km (de la Dingesti pana in varf).

Pe varianta cu Obarsia, drumul este asfaltat pana sus.

 

Mesaj completat

Tot eu...

Am facut un mic calcul si pentru traseul de duminica distanta totala (daca am atinge si Obarsia si Cozia) ar fi de aprox. 520 km defalcati dupa cum urmeaza:

Paltinis - Sibiu = 25 km

Sibiu - Brezoi = 70 km

Brezoi-Voineasa-Vidra-Obarsia Lotrului si retur = 180 km

Brezoi - Calimanesti = 20 km

Calimanesti - Vf. Cozia - Calimanesti = 30 km

Calimanesti - Rm. Valcea - Bucuresti = 190 km.

Valorile sunt aproximative, deci un plus/minus 5% la distante.

 

Bye!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca prognozele pentru weekend devin tot mai optimiste, sanse de ploaie 0. In conditiile astea cred ca vom putea face Transfagarasanul fara probleme.

 

@razvanescu: suna interesant si traseul propus de tine. Dar in caz de ploaie, cred ca va fi si colo si colo.. (caz in care orice traseu neasfaltat va fi mai dificil chiar decat Transfagarasnul, din cauza noroiului).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca prognozele pentru weekend devin tot mai optimiste, sanse de ploaie 0. In conditiile astea cred ca vom putea face Transfagarasanul fara probleme.

 

@razvanescu: suna interesant si traseul propus de tine. Dar in caz de ploaie, cred ca va fi si colo si colo.. (caz in care orice traseu neasfaltat va fi mai dificil chiar decat Transfagarasnul, din cauza noroiului).

 

Fratilor dupa ce am patit in seara asta sa ma scuzati ca o sa fiu mai sec. (nu mi-am gasit masina unde am lasat-o si aparent a fost ridicata - nu o folosisem de 3 zile... in final am platit 5XXron).

 

In legatura cu excursia, daca vremea este buna ramane traseul stabilit (razvan off-road si pe uscat cu un chopper, este mai greu decat Trans-ul).

 

Astfel pana la noi notificari - ploaie - astept confirmarile pentru cei care vin. In acest moment cei care sunt sigur:

 

Plecare cu grupul de vineri 21 August 2009

 

1) axicos - Cosmin - XV535

2) razvanescu - Razvan - Midnight Star 950

 

Plecare cu grupul de Sambata 22 August 2009

 

1) deathu - Adi - XV250

 

Rog si pe ceilalti care doresc sa participe sa anunte pana maine seara, pentru a sti care suntem.

 

Pentru cei care vor sa plecam vineri propun o ora lejera de plecare, undeva in jur de 10:00 la Arc. Plecarea de la Arc va fi la 10:30.

 

Pentru cei de Sambata, va rog sa luati in considerare ca trebuie sa ne intalnim cu totii la Brasov, pentru a continua drumul spre Sibiu -> Paltinis. Astfel veti avea de facut un drum mai lung in acea zi si sugerez pentru a ne incadra pe lumina sa plecati pe la un maxim 8:00. Deathu avand in vedere ca pleci Sambata te rog sa ai grija sa va intalniti si sa asteptati pe toti cei care anunta ca vin.

 

Un mic program pentru excursie:

 

VINERI 21.08.2009:

 

1) plecare ora 10:30 din Bucuresti (Arc)

2) drum spre Valenii de munte, unde vom face o pauza de aproximativ 30 min (mancare)

3) plecat din Valenii de munte spre Cheia -> Brasov unde vom face o alta pauza mai mare de 30 min

4) plecat din Brasov spre Bran, unde un gratarel si 5 beri ne vor baga in pat.

 

SAMBATA 22.08.2009:

 

Grupul 1 (cei care incep ziua din Bran)

1) excursie spre Moeciu, Fundata cu vizitare pestera Dambovicioara

2) plecat spre Brasov unde ne vom intalni cu grupul 2

 

Grupul 2 (cei care pleaca sambata din Bucuresti)

1) plecare in jurul orei 8:00 din Bucuresti

2) la alegere traseu spre Brasov - DN1 sau pe varianta Valenii de munte - Cheia - Sacele - Brasov

 

In jurul ore 13:00, zic eu maxim 14:00 sa ne intalnim in Brasov. (unde si masa de pranz)

 

Program comun:

 

- plecat in jurul orei 15:00 din Brasov spre Fagaras -> Sibiu

- pauza la Sibiu de 30 min (haleala)

- plecat spre Paltinis

 

Cu privire la programul comun se poate sa facem si varianta: Brasov -> Sighisoara -> drum national 14 spre Sibiu. Astfel am prinde si Sighisoara in program, iar drumul Brasov -> sighisoara este mirific, dar despre DN14 nu stiu nimic. Aici astept idei, daca va surade si se va alege acest traseu daca majoritatea participantilor vor fi de acord.

 

DUMINICA 22.08.2009:

 

1) - plecat de dimineata din Paltinis spre Sibiu

2) - drum spre Balea Lac -> Transfagarasan -> Curtea de Arges -> Pitesti -> Bucuresti.

 

Cu privire la ziua de Duminica propun ca plecarea sa fie cat mai de dimineata, ca sa ne bucuram de Trans si sa facem opriri dese. Cat despre partea sudica a traseului din aceasta zi, ca de obicei la la latitudinea participantilor, in functie de gradul de oboseala, alegerea ultimei sute.

 

In programul de mai sus nu am pus opririle de tigara/alimentare/toaleta/poze.

 

Va rog sa confirmati cat mai repede cei care vor sa participe si sa specificati data de plecare (philip, catalinii etc.). Razvan te rog sa confirmi ca este disponibil de vineri, dupa cum am discutat.

 

O seara frumoasa si sa ne auzim cu bine.

 

:laugh:

Mesaj completat

Mesaj completat

Tot eu...

Am facut un mic calcul si pentru traseul de duminica distanta totala (daca am atinge si Obarsia si Cozia) ar fi de aprox. 520 km defalcati dupa cum urmeaza:

Paltinis - Sibiu = 25 km

Sibiu - Brezoi = 70 km

Brezoi-Voineasa-Vidra-Obarsia Lotrului si retur = 180 km

Brezoi - Calimanesti = 20 km

Calimanesti - Vf. Cozia - Calimanesti = 30 km

Calimanesti - Rm. Valcea - Bucuresti = 190 km.

Valorile sunt aproximative, deci un plus/minus 5% la distante.

 

Bye!

 

Razvan traseul asta ramane sigur sa il facem, dar cu alta ocazie.

:lol:

Editat de axicos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu excursia, daca vremea este buna ramane traseul stabilit (razvan off-road si pe uscat cu un chopper, este mai greu decat Trans-ul).

 

Astfel pana la noi notificari - ploaie - astept confirmarile pentru cei care vin. In acest moment cei care sunt sigur:

 

Plecare cu grupul de vineri 21 August 2009

 

1) axicos - Cosmin - XV535

2) razvanescu - Razvan - Midnight Star 950

 

Plecare cu grupul de Sambata 22 August 2009

 

1) deathu - Adi - XV250

 

Pentru cei care vor sa plecam vineri propun o ora lejera de plecare, undeva in jur de 10:00 la Arc. Plecarea de la Arc va fi la 10:30.

 

Un mic program pentru excursie:

 

VINERI 21.08.2009:

 

1) plecare ora 10:30 din Bucuresti (Arc)

2) drum spre Valenii de munte, unde vom face o pauza de aproximativ 30 min (mancare)

3) plecat din Valenii de munte spre Cheia -> Brasov unde vom face o alta pauza mai mare de 30 min

4) plecat din Brasov spre Bran, unde un gratarel si 5 beri ne vor baga in pat.

 

SAMBATA 22.08.2009:

 

Grupul 1 (cei care incep ziua din Bran)

1) excursie spre Moeciu, Fundata cu vizitare pestera Dambovicioara

2) plecat spre Brasov unde ne vom intalni cu grupul 2

 

Grupul 2 (cei care pleaca sambata din Bucuresti)

1) plecare in jurul orei 8:00 din Bucuresti

2) la alegere traseu spre Brasov - DN1 sau pe varianta Valenii de munte - Cheia - Sacele - Brasov

 

In jurul ore 13:00, zic eu maxim 14:00 sa ne intalnim in Brasov. (unde si masa de pranz)

 

Program comun:

 

- plecat in jurul orei 15:00 din Brasov spre Fagaras -> Sibiu

- pauza la Sibiu de 30 min (haleala)

- plecat spre Paltinis

 

Cu privire la programul comun se poate sa facem si varianta: Brasov -> Sighisoara -> drum national 14 spre Sibiu. Astfel am prinde si Sighisoara in program, iar drumul Brasov -> sighisoara este mirific, dar despre DN14 nu stiu nimic. Aici astept idei, daca va surade si se va alege acest traseu daca majoritatea participantilor vor fi de acord.

 

DUMINICA 22.08.2009:

 

1) - plecat de dimineata din Paltinis spre Sibiu

2) - drum spre Balea Lac -> Transfagarasan -> Curtea de Arges -> Pitesti -> Bucuresti.

 

Cu privire la ziua de Duminica propun ca plecarea sa fie cat mai de dimineata, ca sa ne bucuram de Trans si sa facem opriri dese. Cat despre partea sudica a traseului din aceasta zi, ca de obicei la la latitudinea participantilor, in functie de gradul de oboseala, alegerea ultimei sute.

 

O seara frumoasa si sa ne auzim cu bine.

Salutare!

In primul rand ...sorry pentru faza cu masina. Banuiesc ca SUX!

Doi... da, pot veni de vineri fara probleme.

Trei... cum facem cu cazarea la Paltinis, ca la Bran am inteles de vinerea trecuta ca s-a rezolvat?

Patru... Ultima oara cand am trecut pe DN14 (acum vreo doi ani am mers pana la Medias venind dinspre Sibiu, deci mai incolo... nu stiu) era OK drumul, plus ca ne scapa de mult prea aglomeratul DN1. Eu unul zic ca merita, in ciuda a 60km in plus. Dar oricum, ultimul cuvant il au cei care vin din Buc in ziua respectiva.

Cinci... s-ar putea ca la intoarcere, in functie de ora la care coboram de pe Transfagarasan eu sa parasesc grupul pentru o mica fuga pana la ai mei, la Valcea.

In rest... toate bune.

Bye!

Editat de razvanescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Daca vreti sa ajungeti pana la urma in Sighisoara, va previn ca saptamana trecuta era in santier. Adica asa:

 

post-42114-1250750781_thumb.jpg post-42114-1250750856_thumb.jpg post-42114-1250750880_thumb.jpg

 

Din Sibiu pana in Sighisoara am ales Dj 106 (prin Agnita), care se prezinta decent, mai ales pe ultima parte (Apold-Sighisoara). Atentie insa la puradeii care arunca cu pietre in motociclisti!

 

Spre Paltinis, la inceputul urcarii, dupa ce se paraseste valea Stezii, sa va asteptati la serpentine cu asfalt dus, piatra cubica razleata si ceva nisip/pietris. Odata ajunsi sus, drumul devine foarte bun. Si acolo se lucra la asfaltare, respectiv marcaje, asa ca mare grija atunci cand va treziti cu vreun camion stationat dupa o curba.

 

Bafta si drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu parere de rau, eu nu pot ajunge ca mi-am schimbat planul de 3x pana acum...

Maine plec spre C. de Arges, iar de sambata o sa stau cateva zile cu cortul pe Barajul Vidraru.

Ne auzim cu siguranta duminica cand va intoarceti si poate faceti un popas unde am eu camparea.

(pe sosea, nu pe forestier)

 

Sa aveti drum bun si vreme frumoasa!

(ceea ce-mi doresc si mie) :lol:

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu parere de rau, eu nu pot ajunge ca mi-am schimbat planul de 3x pana acum...

Maine plec spre C. de Arges, iar de sambata o sa stau cateva zile cu cortul pe Barajul Vidraru.

Ne auzim cu siguranta duminica cand va intoarceti si poate faceti un popas unde am eu camparea.

(pe sosea, nu pe forestier)

 

Sa aveti drum bun si vreme frumoasa!

(ceea ce-mi doresc si mie) :(

:lol:

 

Ne vedem cu siguranta maestre! Sa dea Dumnezeu sa vie vreme buna!

:laugh:

 

Deci... maine dimineata la Arc la 10.30 ?

Care mai sunteti in afara de Cosmin si de mine?

 

Daca este sa ne luam dupa confirmari maine plecam doar noi (Cosmin + pasagera si Razvan). Sambata va pleca Adi cu catalinXV750, dar cata se intoarce de la Brasov inapoi in Bucuresti. Deci pentru zilele de Sambata si Duminica grupul va fi doar Cosmin + Adi + Razvan.

 

Cazarea la Bran am vorbit, este camera dubla - 145 RON cu mic dejun copios inclus. Problema ar fi ca vineri spre sambata suntem 3 oameni (eu cu pasagera si razvan) si astia nu au camere single. Razvan daca iti convine imi spui daca nu cautam in alta parte. Te rog sa imi dai un telefon sau sa imi lasi numarul de telefon pe PM. Al meu este - 0746020084.

 

Cu Paltinisul nu stiu pe nimeni pe acolo, daca ne ajuta careva cu un sfat ar fi perfect, daca nu mergem la ghici. Ca last resort ne refugiem in Sibiu noaptea.

 

@razvanescu astept sa ne auzim la telefon.

@catalinXV750 te rog sa ii dai PM lui deathu - Adi sa stabiliti pentru Sambata.

 

Restul imi pare rau ca nu veniti, moleck nu stiu ce face? ca nu am mai auzit nimic de el, zicea ca vine, dar sper sa auzim de bine. Philip ne vedem Duminica, dai o apa rece acolo.

 

ASFALT USCAT!

:lol:

Editat de axicos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...