Sari la conținut

Transalpina


Postări Recomandate

Profit de topic ca sa intreb: care este starea actuala a traseului, ma refer la faptul ca a inceput o asfaltare agresiva (adica rapida). Cat s-a asfaltat, cat a mai ramas, ca sa stiu cu ce motor sa ma duc :angry: . Merci si drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Profit de topic ca sa intreb: care este starea actuala a traseului, ma refer la faptul ca a inceput o asfaltare agresiva (adica rapida). Cat s-a asfaltat, cat a mai ramas, ca sa stiu cu ce motor sa ma duc :cheers: . Merci si drumuri bune!

 

Atentie! In urma asfaltarii rapide, din cauza lucrarilor la drum, exista un punct pe traseu, la iesirea din Ranca spre Vf Papusa, unde e un sant de netrecut de-a curmezisul drumului. Trebuie ocolit pe potecile turistice din zona. Cu moto nu e problema dar cu masina e tricky.

Mesaj completat

Salutare,

 

Vreau si eu o harta cu transalpina sau care-s localitatile care trebuiesc urmate.

 

Multumesc mult.

 

:angry:

 

http://harti.mielu.ro/parang.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Profit de topic ca sa intreb: care este starea actuala a traseului, ma refer la faptul ca a inceput o asfaltare agresiva (adica rapida). Cat s-a asfaltat, cat a mai ramas, ca sa stiu cu ce motor sa ma duc :angry: . Merci si drumuri bune!

uite ceva detalii recente aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost pe DN67C... pe 10~12/07/2009 pana-n Rosia Montana... dar pe DN67C se asfalta intens. Si am crezut ca am gresit eu traseul.

 

/index.php?...t=#entry2014739

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moooamaaa cat se discuta pa forumu asta despe transalpina, incercati ma si alte drumuri ca sunt o gramada mai frumoase si mai grele in tara asta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moooamaaa cat se discuta pa forumu asta despe transalpina, incercati ma si alte drumuri ca sunt o gramada mai frumoase si mai grele in tara asta !

 

pai daca tu ai facut toate drumurile pe care noi nu le-am facut.... ce sa-ti fac bre... ia vino tu cu sugestii :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca tu ai facut toate drumurile pe care noi nu le-am facut.... ce sa-ti fac bre... ia vino tu cu sugestii :unsure:

O alta sugestie, cu toate ca e tocmai in partea opusa a tarii: TransCalimani. Superb, salbatic, nici gind sa se faca vreodata asfalt pe acolo. Aprox. cu orice gen de moto se poate merge.

Cine mai stie drumuri de genu sa bage.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta sugestie, cu toate ca e tocmai in partea opusa a tarii: TransCalimani. Superb, salbatic, nici gind sa se faca vreodata asfalt pe acolo. Aprox. cu orice gen de moto se poate merge.

Cine mai stie drumuri de genu sa bage.......

 

 

 

Gladiatorule, detaliaza si tu... ce inseamna TransCalimani, de unde pina unde...ma intereseaza si pe mine acest traseu, voi ajunge in zona cit de curind...

 

Si asa este...toata lumea a facut sau vrea pe Transalpina...devine aglomerat...

Editat de cristache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moooamaaa cat se discuta pa forumu asta despe transalpina, incercati ma si alte drumuri ca sunt o gramada mai frumoase si mai grele in tara asta !

 

 

pai daca tu ai facut toate drumurile pe care noi nu le-am facut.... ce sa-ti fac bre... ia vino tu cu sugestii :unsure:

da, ia spune ce stii tu si nu stim noi :polite: . si-asa am ramas in pana de idei pe un' sa merg cu SuperVaka

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta sugestie, cu toate ca e tocmai in partea opusa a tarii: TransCalimani. Superb, salbatic, nici gind sa se faca vreodata asfalt pe acolo. Aprox. cu orice gen de moto se poate merge.

Cine mai stie drumuri de genu sa bage.......

Este permis accesul cu motocicleta in zona? Pentru ca, din cate stiu, Muntii Calimani sunt parc national si ar trebui sa existe un regulament strict al activitatilor permise.

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deja pe transalpina e prea mult asfalt si mult prea nou ca sa se mai considere un drum off, daca in zona alpina se asfalteaza mai greu partea subalpina e deja de admirat pe role, dar totusi muntele e acolo, peisajul de pe langa asfalt merita vazut, chiar o sa fac o tura cand o sa fie finalizat, iar daca nu ai mers pana acum e foarte bine ca te-ai hotarat sa mergi, merita bifat in carnetzel.

 

ca tot ziceam de alte drumuri, de exemplu, ca acum asta mi-a venit, undeva in rucar, printr-e casele oamenilor, se face un drum care urca pe papusha, cu putin chin poti cobora spre cuca si apoi voina, palpitant e si urcatul pe cioucas, de cheile rametilor ce sa mai zic, iar prin cheile sohodolului e prea frumos ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gladiatorule, detaliaza si tu... ce inseamna TransCalimani, de unde pina unde...ma intereseaza si pe mine acest traseu, voi ajunge in zona cit de curind...

 

Si asa este...toata lumea a facut sau vrea pe Transalpina...devine aglomerat...

 

Trans Calimani : un "drum" de legatura intre Toplita si VatraDornei.

Noi am fost pe dinspre VDornei spre Toplita, adica VDornei - SaruDornei - GuraHaitii de aici se urca spre mina de Sulf - dupa mina se urca si se ocoleste muntele - se ajunge la un refugiu/statie meteo - incepe coborire spre PoianaPuturosul - pana la "La Monument" - iesire pe DN15 Toplita-Borsec.

Din Gura Haitii sa luati o 'jumica', o bere la 2L, ceva de genu pentru ca la urcare spre mina, o sa aveti nevoie. Veti intalni un paznic la o bariera, dupa ce negociati cu cainii veti incepe negocierile cu el :polite: . Noi n-am avut probleme am ajuns sa povestim de motoare, de dezastru ce au facut astia pe munte etc. Dupa care......drum bun!!!

Noi am fost in 2007 daca s-a schimbat ceva de atunci......mea culpa!!! Sa descrie altcineva care a fost mai recent.

Concediu placut!!!

Mesaj completat

Daca esti in zona..... o sugestie de traseu in continuarea celui de mai sus.

Toplita - Subcetate - Remetea - Lazarea(cetate, tabara enduro) - Gheorgheni - Lacu Rosu - Cheile Bicazului - Bicaz - Tarcau - intri pe Valea Tarcaului spre Ardeluta(http://www.ardeluta.ro/) - Brusturoasa - Comanesti - Darmanesti spre baraj Poiana Uzului - intri pe valea Uzului( undeva pe vale la o stana porcii au alergat dupa motoare parca ar fi fost caini ciobanesti :unsure: ) - pana la Sanmartin sau dc vrei mai off-road direct Tusnad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca tot ziceam de alte drumuri, de exemplu, ca acum asta mi-a venit, undeva in rucar, printr-e casele oamenilor, se face un drum care urca pe papusha, cu putin chin poti cobora spre cuca si apoi voina.

 

ai urcat tu pe-acolo cu transalpu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta sugestie, cu toate ca e tocmai in partea opusa a tarii: TransCalimani. Superb, salbatic, nici gind sa se faca vreodata asfalt pe acolo. Aprox. cu orice gen de moto se poate merge.

 

 

da si tu nene mai multe detalii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da si tu nene mai multe detalii ...

"Trans Calimani : un "drum" de legatura intre Toplita si VatraDornei.

Noi am fost pe dinspre VDornei spre Toplita, adica VDornei - SaruDornei - GuraHaitii de aici se urca spre mina de Sulf - dupa mina se urca si se ocoleste muntele - se ajunge la un refugiu/statie meteo - incepe coborire spre PoianaPuturosul - pana la "La Monument" - iesire pe DN15 Toplita-Borsec.

Din Gura Haitii sa luati o 'jumica', o bere la 2L, ceva de genu pentru ca la urcare spre mina, o sa aveti nevoie. Veti intalni un paznic la o bariera, dupa ce negociati cu cainii veti incepe negocierile cu el "

Daca esti atent citesti mai sus!!! "nene"

Daca te intereseaza ceva anume, zi clar, voi incerca sa te ajut; eu de unde sa stiu la ce detalii te referi. Eu am detaliat cum am crezut ca e mai bine, pentru a va informa corect.

Editat de Glad1ator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai urcat tu pe-acolo cu transalpu?

da, aveam inca anakee-urile si nu am incercat o coborare, dar cu noile TKC-uri o sa ma incumet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...