Sari la conținut

In atentia colectionarilor.


HondaSan
 Share

Postări Recomandate

Muzeul Ntional de Istorie al Romaniei,in colaborare cu Asociatia Motociclistilor din Romania,organizeaza in holul mare al Muzeului o expozitie de motociclete clasice cu titlul "O istorie pe doua roti", in perioada 20.08.2009-01.10.2009.Colectionarii ce doresc sa-si expuna motocicletele se pot adresa fie aici pe acest topic fie la persoana abilitata de la Muzeul National fie pe PM,initiatorului acestui topic.

Sunt acceptate motociclete mai vechi de 30 ani .Transportul pina la Muzeu si inapoi este asigurat de catre AMR.Printre cei ce vor expune vor fi si cei de la Muzeul Tehnic Dimitrie Leonida,Muzeul Sutu si colectionari si restauratori cunoscuti pe acest forum.Persoana de contact de la muzeu este domnisoara Cristina Toderas la tl.0767404540.

Este un inceput si nu depinde decit de colectionari ca aceste expozitii sa devina mai ample si mai dese.Increzator fiind ca a fost starnit interesul pentru aceasta manifestare,astept reactiile voastre.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut...unde se tine expozitia(oras)?se poate veni si din alt oras?astept detalii.mersi

Adevarat ,in Bucuresti.Pot veni de oriunde din tara.Este un inceput si sper sa aiba aderenta la colectionari si nunumai.Am dat telefonul muzeografei care se ocupa de expozitie si pentru oricefel de detalii puteti sa o apelati.Bafta.Bunun.

Mesaj completat

de abia astept sa plec spre capitala ! :rolleyes:

Te asteptam,mai ales ca la ultima intilnire de la bulgari n-am baut berea de despartire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bunule, din ce observ nu prea se inghesuie lumea sa sara in ajutor cu cate o moto, doua, sper sa fie o impresie gresita, ca din partea mea iti promit ca fac tot ce pot sa ajut aceasta initiativa! Hai, fratilor, restauratori, colectionari, reconditionisti, sau ce mai suntem sa facem si noi un mic, mare efort si sa ajutam sa iasa bine, ce ziceti? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi spuneti si mie mai exact cand(zi/weekend) se tine expozitia?Cat dureaza?am vazut scris din 20.08 pana in 1.10?Suntem din Cluj si vrem sa stim cum sa ne impartim timpul.Astept un raspuns sa stim ce sa facem ca nu putem sta pe toata durata expozitiei...asa ca va astept sa imi raspundeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi spuneti si mie mai exact cand(zi/weekend) se tine expozitia?Cat dureaza?am vazut scris din 20.08 pana in 1.10?Suntem din Cluj si vrem sa stim cum sa ne impartim timpul.Astept un raspuns sa stim ce sa facem ca nu putem sta pe toata durata expozitiei...asa ca va astept sa imi raspundeti.

 

Cel putin eu am inteles din ce sa spus, ca daca vrei sa duci motoru´ la expozitie atunci trebuie sa ramana acolo toata perioada. Nu cred ca se incumeta muzeul respectiv la costurile transportului unui motor de la.... sa zicem Oradea..... si inapoi acasa tot acolo, doar ca sa fie expus un week-end.

 

Cel mai bine... cum zici si tu... asteptam cateva amanunte, cat mai detaliat, ce, cum, unde, cat, cu cine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi spuneti si mie mai exact cand(zi/weekend) se tine expozitia?Cat dureaza?am vazut scris din 20.08 pana in 1.10?Suntem din Cluj si vrem sa stim cum sa ne impartim timpul.Astept un raspuns sa stim ce sa facem ca nu putem sta pe toata durata expozitiei...asa ca va astept sa imi raspundeti.

Deci asa cum am mai spus,este o expozitie de 40 zile si nu o prezentare de o zi.Ca sa stie toata lumea,deplasarea pe la cei din provincie si din Bucuresti pentru a le duce mobrele la aceasta expozitie se face cu auto proprietate bunu si cu motorina din buzunar bunu.In mare parte si cu pachetul de muschi din dotarea bunu.Pentru cei mai de departe,regret da nu ma mai tin balamalele ca sa pot merge.Deci toti cei de pe la Cluj ,Timisoara,Sibiu ,Suceava,daca vor sa participe(mai sunt numai 4 zile pentru inscriere)vor trebui sa o faca pe cont propriu.Deci repet ,nu mise deconteaza nicio cheltuiala.O fac din pasiune.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou...Eu nu am adus in discutie deplasarea noastra pana la Bucuresti.Daca venim vom veni cu masinile noastre pe banii nostri..Ideea era ca nu putem sta in Bucuresti 40 de zile.Vrem sa venim eventual pe un weekend.Sper ca m-ati inteles.Ce trebuie sa fac ca sa ne inscriem?Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci asa cum am mai spus,este o expozitie de 40 zile si nu o prezentare de o zi.Ca sa stie toata lumea,deplasarea pe la cei din provincie si din Bucuresti pentru a le duce mobrele la aceasta expozitie se face cu auto proprietate bunu si cu motorina din buzunar bunu.In mare parte si cu pachetul de muschi din dotarea bunu.Pentru cei mai de departe,regret da nu ma mai tin balamalele ca sa pot merge.Deci toti cei de pe la Cluj ,Timisoara,Sibiu ,Suceava,daca vor sa participe(mai sunt numai 4 zile pentru inscriere)vor trebui sa o faca pe cont propriu.Deci repet ,nu mise deconteaza nicio cheltuiala.O fac din pasiune.Bunu.

 

 

Jos palaria. Sunt placut impresionat de efortul care il faci. Ai tot respectul meu. Pacat ca nu reusesc nicicum sa imi fac timp sa particip si eu, si nu doar ca spectator. Poate, pe viitoar, daca ne cunoastem un pic... amical, reusesc sa ma rup si sa iti incredintez motoarele mele pentru astfel de evenimente.

 

Inca odata, jos palaria si la mai multe din astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou...Eu nu am adus in discutie deplasarea noastra pana la Bucuresti.Daca venim vom veni cu masinile noastre pe banii nostri..Ideea era ca nu putem sta in Bucuresti 40 de zile.Vrem sa venim eventual pe un weekend.Sper ca m-ati inteles.Ce trebuie sa fac ca sa ne inscriem?Ms

Salut.Daca aduceti motociclete la aceasta expozitie nu trebuie sa stati cu ele.Expozitia este in incinta Muzeului de Istorie a Romaniei ,in holul mare ,deasupra tezaurului.Adica este pazita de jandarmi 24 din 24.Motocicletele se predau in custodia muzeului cu un contract,o fise de descriere a motocicletei is un proces verbal de predare-primire.Dupa toate astea motocicletele ramin in expozitie iar la terminarea ei are loc o parada a celor functionale(vor putea participa si cele neinscrise in circulatie).Deasemeni la parada vor putea participa si chiar este de dorit sa o faca ,si cei care nu au expus.Deci daca doriti sa participati nu aveti decit sa sunati la nr. de telefon ce l-am pus mai sus si sa va luati informatiile pe care le mai doriti.Sau puteti sa ma intrebati pe mine pe acest topic.Va asteptam.Bunu.

Mesaj completat

Jos palaria. Sunt placut impresionat de efortul care il faci. Ai tot respectul meu. Pacat ca nu reusesc nicicum sa imi fac timp sa particip si eu, si nu doar ca spectator. Poate, pe viitoar, daca ne cunoastem un pic... amical, reusesc sa ma rup si sa iti incredintez motoarele mele pentru astfel de evenimente.

 

Inca odata, jos palaria si la mai multe din astea...

Multumesc pentru aprecieri.Desigur o sa ne cunoastem in cadrul altor manifestari ce vor fi organizate pe viitor.Acesta este inceputul.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat mi-am dus si eu M61 cu atas acolo pot spune ca motocicletele stau impreuna ok, sta cineva si le pazeste, e loc destul. Muzeul e unul mare, cu prestigiu, nu vin agarici.

Sunt sigur ca o sa fie o expozitie frumoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat mi-am dus si eu M61 cu atas acolo pot spune ca motocicletele stau impreuna ok, sta cineva si le pazeste, e loc destul. Muzeul e unul mare, cu prestigiu, nu vin agarici.

Sunt sigur ca o sa fie o expozitie frumoasa.

Frumoasa scula Aleko.Nu o mai vazuse-m.Multe multumiri pentru sacrificiul tau.Stiu ca mergi cu ea frecvent.Sa stii ca o faci pentru o cauza nobila.Ai parte la wischiul meu la 7 Scari.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, Bunule! Din pacate, nu pot veni la inaugurare, nu sunt in Bucuresti. Poate n-ar fi rau ca la parada de final, in coada plutonului de bunicute si strict separat de acestea (ca am inteles ca nu sunt prea multe), sa participe si toti motociclistii care doresc, asa, ca un grup de suport. Imaginea de ansamblu ar fi mult mai puternica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, Bunule! Din pacate, nu pot veni la inaugurare, nu sunt in Bucuresti. Poate n-ar fi rau ca la parada de final, in coada plutonului de bunicute si strict separat de acestea (ca am inteles ca nu sunt prea multe), sa participe si toti motociclistii care doresc, asa, ca un grup de suport. Imaginea de ansamblu ar fi mult mai puternica.

De acord cu tine.Asa va fi.Este adevarat ca nu sunt prea multe.Avand in vedere ca este un inceput este putin timid.Are nevoie de incurajari.Ai timp sa treci pe acolo in cele 40 zile cit va dura expozitie.Te asteptam pe tine ca si pe ceilalti motociclisti.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate expune si intarziat?.... In cazul in care... Tot o intorc pe toate partile ca vreau si eu o felie din primul tort...

Poti participa la parada de sfarsit.Nu e chiar cireasa da tot e putin tort.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...