Sari la conținut

Buba IJ Pl 5 :(


alectronic
 Share

Postări Recomandate

va salut!

 

dupa nici 2 zile dupa ce am donat un cadru de Jupi 4 :rock: ...

 

reusesc sa desfac furca de la Iju meu ... (restaurare de zile mari)

 

post-42545-1249462425_thumb.jpg

 

si descopar :

 

post-42545-1249462197_thumb.jpg

 

post-42545-1249462211_thumb.jpg

 

post-42545-1249462217_thumb.jpg

 

nici nu stiu ce sa zic ... sudura argon ceva ? ... sau ma pun pe cautat alt cadru (culmea - dupa ce abia am dat unu') ? :laugh:

 

eventual daca si stiti ceva sudori buni prin Cta va rog recomandati

 

multumesc mult

Editat de alectronic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la fel cum zice binox, alea parca ies, daca nu se poate suda cu orice fara nicio grija, prefer totusi autogenul, in argon se sudeaza inoxul sau aluminiu....plus ca nu se potrivea cadrul de jupiter la planeta, are alte prinderi in spate la motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este cuvetă Âşi se schimbă fără probleme. Este singura soluție, sudura nu merită, că n-ai cum să rectifici calea de rulare a bilelor (în colivie sau libere, după preferințe) Âşi apoi s-o Âşi căleÂşti. Deci, caută cuvetă!

Toate bune! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta o cuveta ca nu e mare smecherie ...de fapt iei set ...sus si jos....sigur suta la suta gasesti pe la vestitul dany din suceava :laugh: ,e exact aceeasi chestie ca si la bicicleta :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...sudura argon ceva ? ..

cuvetaria se inlocuieste, nu se sudeaza :laugh: (daca ti la siguranta ta)

 

..Cred ca e presata pe cadru, ar trebui sa se poata schimba

..asa-i!

...se poate suda cu orice fara nicio grija.....cadrul de jupiter la planeta, are alte prinderi in spate la motor

...cuvetele ca si rulmentii nu se pot suda cu nimic(acum n-am timp sa-ti spun motivele, sunt prea multe).

La cadru ai dreptate, apoi ar fii prea multa munca pt o cuveta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu stiu ce sa zic ... sudura argon ceva ? ... sau ma pun pe cautat alt cadru (culmea - dupa ce abia am dat unu') ? :laugh:

 

eventual daca si stiti ceva sudori buni prin Cta va rog recomandati

 

multumesc mult

Salut, dupa cat vad eu se poate remedia cu putin efort. Se scoate cuveta,la cald se aduce suportul cuvetei aproape de forma initiala ,sudezi pe exterior ,electric, si in loc de cuvete si bile disprsate poti pune rulmenti de presiune . La IJ-ul meu am astfel de rulmenti si nu am probleme de aproape 3 ani. In eventualitatea ca vrei sa faci o astfel de modificare imi dai cotele(int,ext.) ale cuvetei originale si iti pot trimite eu de aici, bineinteles daca nu gasesti pe la tine.Bafta si numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vorbesc cu Dany sa vad daca imi poate gasi / aduce asa ceva - mai departe nu stiu ... nu prea am observat sa se poata scoate "inelul" ala - nici nu m-am uitat sincer sa vad daca se scoate.

 

Salut, dupa cat vad eu se poate remedia cu putin efort. Se scoate cuveta,la cald se aduce suportul cuvetei aproape de forma initiala ,sudezi pe exterior ,electric, si in loc de cuvete si bile disprsate poti pune rulmenti de presiune . La IJ-ul meu am astfel de rulmenti si nu am probleme de aproape 3 ani. In eventualitatea ca vrei sa faci o astfel de modificare imi dai cotele(int,ext.) ale cuvetei originale si iti pot trimite eu de aici, bineinteles daca nu gasesti pe la tine.Bafta si numa bine

 

multumesc de recomandare, chiar imi surade ideea cu rulmentii de presiune daca asta si imbunatateste "performantele" ansamblului si mai ales si siguranta ... mai rau e ca nu stiu exact ce e aia cuveta si mai ales ca nu imi imaginez inca exact procedura care mi-o spuneti voi ... cica am gasit un sudor "renumit" in Cta - poate se descurca el mai bine odata ce am piesa inlocuitoare in mana - sper ca dany sa-mi gaseasca piesa - altfel sunt ars tinand cont ca m-am pus sa-l restaurez de la A la Z ... am pus f multe chestii noi pe el si am investit deja ceva bani in el ...

 

multumesc tuturor de raspunsuri

 

* daca veti link-uri catre pagini legate de cuveta asta - va rog! (mai caut intre timp si eu pe marele Google)

 

*PS - ma bucur ca nu se potriveste cadrul de Jupi insa :laugh: - macar stiu o treaba.

Mesaj completat

cred ca despre asta e vorba - http://ciclism.blogspot.com/2008/01/furca-...i-partea-i.html [link]

 

daca stie cineva de unde gasesc si eu cuvete de IJ Planeta 5 ... sau orice alt IJ (daca se potrivesc intre ele) raman dator

 

multumesc mult.

Mesaj completat

Salut, dupa cat vad eu se poate remedia cu putin efort. Se scoate cuveta,la cald se aduce suportul cuvetei aproape de forma initiala ,sudezi pe exterior ,electric, si in loc de cuvete si bile disprsate poti pune rulmenti de presiune . La IJ-ul meu am astfel de rulmenti si nu am probleme de aproape 3 ani. In eventualitatea ca vrei sa faci o astfel de modificare imi dai cotele(int,ext.) ale cuvetei originale si iti pot trimite eu de aici, bineinteles daca nu gasesti pe la tine.Bafta si numa bine

 

multumesc de recomandare, chiar imi surade ideea cu rulmentii de presiune daca asta si imbunatateste "performantele" ansamblului si mai ales si siguranta ... poti sa-mi dai mai multe detalii ? trebuie modificat ceva (prefer sa nu modific) ? ce fel de rulmenti sunt aia exact ? un link cu o poza a lor pe net poti sa-mi dai ? si daca ai asa ceva si NU trebuie modificat nimic as vrea si eu - sa stiu ce comand de la dani - sa iau si rulmenti originali de Ij sau sa iau de la tine dinastia.

 

merci mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am revenit :wink:

 

post-42545-1251057520_thumb.jpg

 

post-42545-1251057769_thumb.jpg

 

post-42545-1251057778_thumb.jpg

 

post-42545-1251057790_thumb.jpg

 

deci cine mai e de parere ca se schimba ? :D

 

.....

 

am intors-o pe toate partile - sincer nu cred ca se pot schimba ... mi-ar place f mult sa le pot schimba si sa stiu ca e facuta treaba calumea ... dar mai mult ca sigur ajung la soimu si o sudez ... man uitat acum si partea de jos e inca ok ... partea de sus ("cuveta" de sus) are problema ... nu stiu daca are vreo importanta dar motocicleta este modelul IJ Planeta 5 Deluxe ... adik varianta aia cu jenti Al si frana pe disc si etc. ... ma gandesc k poate fix la modelul asta al meu nu au mai pus cuvete si au facut-o dintr-o bucata ... :makeout: ...

 

daca mai aveti sfaturi - va rog . multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mai aveti sfaturi - va rog . multumesc .

 

 

unde ai fierul? Acolo unde ne-am intalnit noi?

daca da hai sa vedem cum ne potrivim la timp si sa rezolvam dracia. Cica 4 maini sunt (uneori) mai bune decat doua.

trebuie sa fie o chichita pe undeva. nu cred ca sunt turnate.

curatam bine vopseaua, incalzim cu brenner-ul si ii dam la nas :makeout: .

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde ai fierul? Acolo unde ne-am intalnit noi?

daca da hai sa vedem cum ne potrivim la timp si sa rezolvam dracia. Cica 4 maini sunt (uneori) mai bune decat doua.

trebuie sa fie o chichita pe undeva. nu cred ca sunt turnate.

curatam bine vopseaua, incalzim cu brenner-ul si ii dam la nas :makeout: .

numai bine

 

 

salut, multumesc de ajutor, da, motorul este acolo de unde ai luat tu jupiul ...

 

problema este ca Dany tunky inca nu mi-a gasit asa ceva - deci nu am cu ce sa inlocuiesc aia

 

ramane sa merg si la soimu sa vad ce pot face cu sudura sau cu schimbatul cuvetei

 

am numarul tau si vb. daca e ceva . ms.

Mesaj completat

s-a rezolvat !!! multumesc lui SOIMU - am fost la el si a fost sudat cadru - a iesit f ok ... de inlocuit nici vorba ... salut si multumesc tuturor de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...