Sari la conținut

Mi s-a intamplat si mie:)


vali93
 Share

Postări Recomandate

Azi ma plimbam linistit si mergeam in afara Timisoarei pe un santier la o casa! Toate bune si frumoase, nu era prea aglomerat, numai bine de o plimbarica, pana la un semafor la care s-a facut culoare portocalie si rosie, eu (care voiam sa respect legea) am franat si eram primul la semafor, partea rea e ca nici nu am apucat sa pun picioarele jos ca deodata am auzit sunetul unei anvelope blocate frecand strada, sunetul a durat 1 sec ca urmatoarea eram pe jos, o duba mai mare ma lovise. m-am ridicat in 2 sec cred:)) si M-am dus pe trotuar sa ma linistesc si toti "esti bine?" atunci am inceput sa ma gandesc daca sunt bine, dar adrenalina umbla prin sange si nu simteam nimic, a venit soferul dubitei si " scuze, am crezut ca treci" si m-am uitat la motor, vedeam numa jumate din el ca roata spate si partea pasagerului erau sub dubita. toate s-au terminat bine ca soferul a fost de treaba si a venit politia, am mers la asigurarea lui si totul e ok.Mobra a avut noroc si ea ca avea scarita pasagerului lasata jos si a functionat ca un crash pad alaturi de toba: singurele avarii: toba, suport toba, pedala frana(era atat de incolacita , ca un mel era, de necrezut), suport numar si semnalizatoare, roata cred ca e putin stramba sau axul inca nu mi-am dat seama, suport scarita pasager, si plus zgarieturi pe carene dar foarte artificiale. Am avut noroc si multumesc Lui Dumnezeu!

 

Mesaj completat

PS: datorita echipamentului m-am ales doar un fel de luxatie la mana stanga, dar foarte usoara...

PS2: s-a intamplat pe torontalului la ultimul semafor din oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi ma plimbam linistit si mergeam in afara Timisoarei pe un santier la o casa! Toate bune si frumoase, nu era prea aglomerat, numai bine de o plimbarica, pana la un semafor la care s-a facut culoare portocalie si rosie, eu (care voiam sa respect legea) am franat si eram primul la semafor, partea rea e ca nici nu am apucat sa pun picioarele jos ca deodata am auzit sunetul unei anvelope blocate frecand strada, sunetul a durat 1 sec ca urmatoarea eram pe jos, o duba mai mare ma lovise. m-am ridicat in 2 sec cred:)) si M-am dus pe trotuar sa ma linistesc si toti "esti bine?" atunci am inceput sa ma gandesc daca sunt bine, dar adrenalina umbla prin sange si nu simteam nimic, a venit soferul dubitei si " scuze, am crezut ca treci" si m-am uitat la motor, vedeam numa jumate din el ca roata spate si partea pasagerului erau sub dubita. toate s-au terminat bine ca soferul a fost de treaba si a venit politia, am mers la asigurarea lui si totul e ok.Mobra a avut noroc si ea ca avea scarita pasagerului lasata jos si a functionat ca un crash pad alaturi de toba: singurele avarii: toba, suport toba, pedala frana(era atat de incolacita , ca un mel era, de necrezut), suport numar si semnalizatoare, roata cred ca e putin stramba sau axul inca nu mi-am dat seama, suport scarita pasager, si plus zgarieturi pe carene dar foarte artificiale. Am avut noroc si multumesc Lui Dumnezeu!

 

Mesaj completat

PS: datorita echipamentului m-am ales doar un fel de luxatie la mana stanga, dar foarte usoara...

PS2: s-a intamplat pe torontalului la ultimul semafor din oras.

bine ca esti ok,restul se repara.asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti al doilea care a patit asa ceva. In doua zile doua accidente asemanatoare. Bine ca esti sanatos si nu ai patit nimic. Inseamna ca trebuie sa ne asiguram in oglinzi in momentul in care franam pentru a opri. Este adevarat ca de multe ori cand ai un motor in fata, te uiti la el sa il admiri si uiti sa mai fii atent la trafic . Mi s-a intamplat si mie de cateva ori sa ma uit la motorul care mergea in fata mea, insa am realizat cat de mult ma apropiasem si am franat. Ce ti-e si cu motoarele astea, parca hipnotizeaza soferii.

Sanatate si spor la reparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa fie dauna toatala. Numai toba costa vreo 16000lei noua.

 

Un prieten a avut accident cu un yzf, a avut 2 carene zgariate o prindere de la far rupta, o scarita rupta, toba zgariata. I-au dat dauna toatala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de urari;))

Azi merg sa duc devizul la asigurator, sper sa imi dea cati bani imi trebuie, ca altfel am incurcat-o;))

Va anunt dupa ce ma intorc, cu sau fara bani:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fa-ti un deviz cat mai umflat si baga pretul pieselor originale, adica pret de reprezentanta. daca toba nu era stock si ai factura pe ea iti iei banii. si pe echipament la fel chiar daca e numai zgariat. ca sa iesi cat mai in castig adu alt echipament si mai belit si da-l pe ala ca s-ar putea sa ti-l ceara la schimb daca primesti altul nou. fa gura mare si o sa-ti iei banii ba chiar si in plus!!ca aia de la asigurari nu se pricep la motoare!!

 

dauna totala poti sa ceri daca scrie in deviz ca ai cadrul stramb. asa ca daca ai prieteni la service-uri se aranjeaza si n-au ce sa-ti comenteze.

 

nu lasa nimic, fiecare zgarietura...tot. si daca era defect dinainte sau zgariat pune tot. iti las pe pm o adresa si un nr de tel de la un service unde iti poti face un deviz ca lumea.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci daca poti merge pe motor ia motoru cu tine si du-te la aia de la motorzone...iti fac aia un deviz beton.

apoi cu devizu si lista de piese mergi la reprezentanta yamaha sa iti faca un pret pe piese, apoi mergi la asigurare.

 

NU TE GRABI...cu asigurarea....

 

apoi iti faci lista cu echipamentu care l-ai avut pe tine, iti recomnad sa il schimbi pe tot (noi asa am facut), de la casca la bocanci tot,k si daca are o mica zgarietura, zici ca dupa ce ai frecat asfaltu nu le mai iei alta data pe tine si le vrei noi.

 

daca echip[amentu tau e intreg (adica fara zgarieturi), cauta un prieten, da un anunt pe timisoara si cauta-ti echipament bulit.

 

cu el mergi la asigurare ca sa iti faca poze si le zici ca le vrei schimbate, eventual iti faci si o lista cu ce echipament vrei inapoi.

 

ar fi bine ca sa cauti cam aceleasi firme (noi am luat aceleasi firme dar modele mult mai bune si mai scumpe de la asigurare).

 

nu te grabi cu astea.nu te duce azi al asigurare.azi fa-ti treaba cu motoru si cu echipamentu, pt asigurare e si maine o zi...poti sa ii cauti si peste o saptamana.

 

iti las pe pm si numaru lui sorin...o sa te ajute el cu mai multe informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti al doilea care a patit asa ceva. In doua zile doua accidente asemanatoare. Bine ca esti sanatos si nu ai patit nimic. Inseamna ca trebuie sa ne asiguram in oglinzi in momentul in care franam pentru a opri. Este adevarat ca de multe ori cand ai un motor in fata, te uiti la el sa il admiri si uiti sa mai fii atent la trafic . Mi s-a intamplat si mie de cateva ori sa ma uit la motorul care mergea in fata mea, insa am realizat cat de mult ma apropiasem si am franat. Ce ti-e si cu motoarele astea, parca hipnotizeaza soferii.

Sanatate si spor la reparat.

 

 

mai stiu eu unu tot cu r125 si tot cu duba.o sa facem club :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci aia la asigurare m-au pus sa zic tot ce are motoru si am zis pe loc, adica ieri imed dupa accident, si cu o foaie de la ei m-am dus sa iau deviz de la yamaha, nu puteam adauga altceva, azi am luat devizu:1600euro cu tot cu tva, si maine merg la asigurator si cica o sa ma puna sa negociez cu ei din pretul de 1300( ca 300 si ceva e tva), echipamentul nu pot sa il pun ca mi-a zis ieri knd am vrut sa pun si echipamentu ca trebuie sa merg inapoi la politie, si deja trecusera 3 ore de la accident si am tot cautat asiguratoru si nu mai puteam sa merg si la politie din pacate:(. orikm echipamentul nu avea aproape nimic dar mi-ar fi plakt sa schimb casca care am greshit marimea;)),

 

numai bine si asflat uscat

PS:ms de sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Itti dau un sfat. La stop te uiti in oglinzi, vezi ce vine din spate. Daca vine unul tare, e aproape, fortezi si te bagi sau franezi mai in lung, pana aproape sa intri in intersectie. Daca e mai departe, franezi usor cu ochii pe el. In rest...sa iti rezolvi problemele ,onorabil"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am dus cu devizu la asigurare si a zis k abea saptamana viitoare se ocupa de el, ca cica are multe dosare si trebuie sa verifice preturile si nush ce polita trebuie sa iasa:(, deci mai dureaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai stiu eu unu tot cu r125 si tot cu duba.o sa facem club :laugh:

fac si eu parte din clubul vostru...dar nu a fost duba ci dpar o ruptura de volvo....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma 5 minute am sunat la asiguratoru care imi face dosaru si l-am intrebat daca s-a uitat peste tot ce trebuia si am ramas uimit ce mi-a zis:"dupa cate am vazut aveti permis pentru motociclete de maxim 50cc cu 50km/h, si nu aveti voie sa conduceti acel motor" deci cand am auzit asta am ramas masca si i-am explikt ca e vb de 125cc si maxim 15 cai si mi-a zis ca trebuie sa merg sa faca copie la permis si pe verso, dar nu inteleg de ce , ca totusi categoria este scrisa pe fata, maine ma duc la ei si sper sa fie totul in regula. Va mai tin la curent cu ce oameni "inteligenti" am de-a face!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca acum cei de la asigurare or sa traga de tine cu tot felul de motive sa iti micsoreze suma pe care o ai de primit! Nu le face concesii! Tine-o pe a ta! Zi-le ca vrei sa ai motoreta in aceeasi conditie ca inainte de accident, nu ca " e zgariat putin, merge si asa nu vi-l inlocuim"!!!

Succese!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost la asigurator, a zis ca e inr egula cu carnetul:)), si suma pe care mi-o dau e de 800 de euro din devizu care era 1600.Am tot incercat sa ii zic ca eu vreau sa fie totu ca inainte, nou, dar nu am avut cu cine, e nasol dar asta e, mi-au scazut 19% tva si 20%cik adaos, si deaia a iesit suma asa mica, restu de bani daca vreau sa schimb totul trebuie sa dau de la mine din buzunar.Daca stiti ceva ziceti-mi ca daca nu maine am duc si le zic contu sa vireze banii.

multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ameninta-i ca ii reclami la comisia de supraveghere a asigurarilor (csa) si eventual ca ii dai in judecata.

Asa fac toti, sunt niste nesimtiti, parca tu te-ai tocmit cu ei cand ai platit asigurarea ... si faza cu permisul tot la intimidare era spusa, fa-le scandat mare ca merita ! Du-te cu cineva cu gura mare daca tu nu ai tupeu sa te certi cu ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Ameninta-i ca ii reclami la comisia de supraveghere a asigurarilor (csa) si eventual ca ii dai in judecata.

Asa fac toti, sunt niste nesimtiti, parca tu te-ai tocmit cu ei cand ai platit asigurarea ... si faza cu permisul tot la intimidare era spusa, fa-le scandat mare ca merita ! Du-te cu cineva cu gura mare daca tu nu ai tupeu sa te certi cu ei

asta cu amenintarea la CSA nu tine , am patit si eu aceasi treaba si .... sunt mana in mana , am primit scrisoare (de la CSA) cu EXACT aceleasi sume de despagubire ca si cele de la asigurari . singura solutie e sa-l dai pe vinoat in judecata apoi sa mergi cu hotararea la asigurator , sunt OBLIGATI sa plateasca . dIN PACATE TRAIM INTR-O TARA DE cacao CU LEGI DE cacao ! un nevinovat alearga mult mai mult ca unul vinovat :cheers: . BAFTA MULTA !!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost la asigurator, a zis ca e inr egula cu carnetul:)), si suma pe care mi-o dau e de 800 de euro din devizu care era 1600.Am tot incercat sa ii zic ca eu vreau sa fie totu ca inainte, nou, dar nu am avut cu cine, e nasol dar asta e, mi-au scazut 19% tva si 20%cik adaos, si deaia a iesit suma asa mica, restu de bani daca vreau sa schimb totul trebuie sa dau de la mine din buzunar.Daca stiti ceva ziceti-mi ca daca nu maine am duc si le zic contu sa vireze banii.

multumesc anticipat

 

Nu prea inteleg cum e treaba cu 19% tva si 20% adaos.Daca poti sa detaliezi te rog. Dc sa iti scada 19% daca tu ai platit acel tva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este motivul pentru care la stop trebuie sa fii mereu cu ochii in patru, mai ales stiind ca multi sunt "chiori" si nu ne vad. Atunci cand pui frana uita-te in oglinzi si fii in alerta pentru cazul in care pe ala din spate il lasa franele sau nu te vede. Altfel uite ce se intampla. Iar daca esti primul la stop, nu pleca in secunda 1 cum se pune verde decat daca chiar vezi tot ce e in jur si nu ar avea cine sa-ti taie calea. Altfel risti sa te intalnesti pe drum cu cei care forteaza ultima secunda de galben.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Itti dau un sfat. La stop te uiti in oglinzi, vezi ce vine din spate. Daca vine unul tare, e aproape, fortezi si te bagi sau franezi mai in lung, pana aproape sa intri in intersectie. Daca e mai departe, franezi usor cu ochii pe el. In rest...sa iti rezolvi problemele ,onorabil"

 

100% adevarat !

ontopic: bine ca ai scapat doar cu atat, sa " ti-o dea" duba in spate, esti un caz fericit.

bafta la reparatii, asigurarile sunt de (cuvant urat) oricum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recuperare usoara pentru tine si bafta la repararea motocicletei :cheers: Tot din cauza franarii m-am "varsat" si eu acu` vreo 3-4 saptamani , am si postat aici.

 

off topic: nu stiu ce se-ntampla de la un timp incoace da` mi s-a pus de pocnituri si inmormantari, pe 2 sau 4 roti; in cazul in care sunteti pe 2 macar incercati sa anticipati unele chestii (lasa prostu` sa se duca in treaba lui) si purtati echipament !!

Editat de RAPFlavour
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...