Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R6


sacal
 Share

Postări Recomandate

[quote name='SabinRace' timestamp='1329451063' post='3055769'

 

Am dat exemplul cu Smart deoarece pe ea simti cel mai bine ce-i bun sau nu.

Multumesc! in cazul asta ai reusit sa dezlegi misterul asta ( pentru mine). Cinstit sa spun la niciun schimb de ulei efectuat de mine ca a fost a mea sau nu , nimeni nu avenit sa imi spuna ca are mai multa putere. poate raportul greutate-putere era prea substantial diferit, (2-3 caluti insesizabili la o masina de 1,5 tone)

Pot banuii ca la Smart ( 800kg) se pot simti ceva caluti.

Multumesc si succes in tot ceea ce faci.

Cu repect, Florin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

imi place sa fiu in off-topic :)

 

smart-ul este un esec tehnic al celor de la mercedes, vanzari bune insa. merc-ul nu mai e ce a fost, poate doar modelele foarte scumpe.

cunosc 4 proprietari de smart...daca avea mai multe becuri in bord sa se aprinda la diferite erori nu mai aveau nevoie de lumina interioara...

cam toate sistemele de pe ea fac figuri la un moment dat, cateodata si impreuna :))

cei de la service se uita ca prostii la ele si nici nu au diagnoza cum trebuie pentru ele, in fine.

 

revenind la ulei si cai in plus...niciodata nu o sa castigi cai in plus de la ulei, dar o sa pierzi de la uleiul prost. Daca ti se pare ca trage mai bine e doar efectul de placebo. mai ales de la un motor turbo diesel.

 

la un aspirat mic gen 600 poate se simte mai bine la acceleratie si cum se tureaza motorul. uleiul bun te ajuta in timp. singurul mom in care ti se pare ca merge mai bine e imediat dupa schimbul de ulei, atat.

 

la cutia de viteze poate se simte ceva mai mult diferenta de ulei insa nu o sa o simti din gaz, ci doar pe banc.

 

ce scrie pe site-uri (in special cele di US) ca uleiul si aditivul xxx formeaza pelicula p.. si scoate frecarile cu 50% din motor si consumul scade cu 11,345% sunt momente publicitare facute pentru un public care chiar vrea sa creada in asa ceva. un ulei bun are tot ce-i trebuie in el fara sa mai fie nevoie de aditivi.

 

 

my 2 cents

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!...am si io o problema...

 

am un r6 din '03...ala pa injectie...cand rezervorul este plin , sau cel putin exista o cantitate considerabila de benzina...no problem...cand benzina este pe terminate, si se aprinde indicatoru' in bord, atunci incep problemele...nu mai sta la relantiv...scade turatia brusc...moare motoru'...care sa fie problema:...apa in benzina...filtru de benzina infundat...:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place sa fiu in off-topic :)

 

smart-ul este un esec tehnic al celor de la mercedes, vanzari bune insa. merc-ul nu mai e ce a fost, poate doar modelele foarte scumpe.

cunosc 4 proprietari de smart...daca avea mai multe becuri in bord sa se aprinda la diferite erori nu mai aveau nevoie de lumina interioara...

cam toate sistemele de pe ea fac figuri la un moment dat, cateodata si impreuna :))

cei de la service se uita ca prostii la ele si nici nu au diagnoza cum trebuie pentru ele, in fine.

 

revenind la ulei si cai in plus...niciodata nu o sa castigi cai in plus de la ulei, dar o sa pierzi de la uleiul prost. Daca ti se pare ca trage mai bine e doar efectul de placebo. mai ales de la un motor turbo diesel.

 

la un aspirat mic gen 600 poate se simte mai bine la acceleratie si cum se tureaza motorul. uleiul bun te ajuta in timp. singurul mom in care ti se pare ca merge mai bine e imediat dupa schimbul de ulei, atat.

 

la cutia de viteze poate se simte ceva mai mult diferenta de ulei insa nu o sa o simti din gaz, ci doar pe banc.

 

ce scrie pe site-uri (in special cele di US) ca uleiul si aditivul xxx formeaza pelicula p.. si scoate frecarile cu 50% din motor si consumul scade cu 11,345% sunt momente publicitare facute pentru un public care chiar vrea sa creada in asa ceva. un ulei bun are tot ce-i trebuie in el fara sa mai fie nevoie de aditivi.

 

 

my 2 cents

Jos palaria!!!

 

salut!...am si io o problema...

 

am un r6 din '03...ala pa injectie...cand rezervorul este plin , sau cel putin exista o cantitate considerabila de benzina...no problem...cand benzina este pe terminate, si se aprinde indicatoru' in bord, atunci incep problemele...nu mai sta la relantiv...scade turatia brusc...moare motoru'...care sa fie problema:...apa in benzina...filtru de benzina infundat...:scratch:

Demonteaza pompa din rezervor si verifica integritatea pieselor si mai ales daca sunt toate! Ma refer la carcasa ei,sorb,etc

Nu este apa si nici filtru daca ar fi ai avea probleme si la rez. plin.

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!...am si io o problema...

 

am un r6 din '03...ala pa injectie...cand rezervorul este plin , sau cel putin exista o cantitate considerabila de benzina...no problem...cand benzina este pe terminate, si se aprinde indicatoru' in bord, atunci incep problemele...nu mai sta la relantiv...scade turatia brusc...moare motoru'...care sa fie problema:...apa in benzina...filtru de benzina infundat...:scratch:

 

ai pompa pe moarte....

cand ai multa benzina sta mai rece si functioneaza acceptabil...cu putin combustibil pompa se incalzeste rau si functioneaza si mai prost...

pregateste-te cu banutii.....

bafta!!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai pompa pe moarte....

cand ai multa benzina sta mai rece si functioneaza acceptabil...cu putin combustibil pompa se incalzeste rau si functioneaza si mai prost...

pregateste-te cu banutii.....

bafta!!

:cheers:

 

Sunt de aceeasi parere.

 

Se datoreaza mersului cu becul aprins.

 

Schimb-o ca nu se repara.

 

imi place sa fiu in off-topic :)

 

smart-ul este un esec tehnic al celor de la mercedes, vanzari bune insa. merc-ul nu mai e ce a fost, poate doar modelele foarte scumpe.

cunosc 4 proprietari de smart...daca avea mai multe becuri in bord sa se aprinda la diferite erori nu mai aveau nevoie de lumina interioara...

cam toate sistemele de pe ea fac figuri la un moment dat, cateodata si impreuna :))

cei de la service se uita ca prostii la ele si nici nu au diagnoza cum trebuie pentru ele, in fine.

 

revenind la ulei si cai in plus...niciodata nu o sa castigi cai in plus de la ulei, dar o sa pierzi de la uleiul prost. Daca ti se pare ca trage mai bine e doar efectul de placebo. mai ales de la un motor turbo diesel.

 

la un aspirat mic gen 600 poate se simte mai bine la acceleratie si cum se tureaza motorul. uleiul bun te ajuta in timp. singurul mom in care ti se pare ca merge mai bine e imediat dupa schimbul de ulei, atat.

 

la cutia de viteze poate se simte ceva mai mult diferenta de ulei insa nu o sa o simti din gaz, ci doar pe banc.

 

ce scrie pe site-uri (in special cele di US) ca uleiul si aditivul xxx formeaza pelicula p.. si scoate frecarile cu 50% din motor si consumul scade cu 11,345% sunt momente publicitare facute pentru un public care chiar vrea sa creada in asa ceva. un ulei bun are tot ce-i trebuie in el fara sa mai fie nevoie de aditivi.

 

 

my 2 cents

 

N-am chef de contradictii mai ales cand am Asii sub maneca (Dynamometru) ptr moto nu auto.

 

Dar dupa ce imi termin scuterul de montat (majesti 250) iti promit ca voi face un test cu un ulei Repsol si unul cu Motul ca sa vezi cu ochii tai care-i diferentza.

 

Ai mai fi putut vedea diferentele si la testul de frictiune dar probabil n-ai avut inca ocazia sa-ti vina standul ca sa vezi cum sta treaba.

 

Smartul este al meu! Al sotiei mele! Il am din 2006 si de atunci intradevar am fost de 3 ori la Mercedes sa vad ce-i cu el... Oamenii sunt pe alta planeta.Ai dreptate!!! Dau rezolvari cu schimbat motor 18000ron plus manopera iar masina avea un tachet hidraulic blocat si sarit de la loc... Sunt varza dar aia e.

 

De cand am avut prima problema cu motorul la ea dar care am rezolvat-o cu bani foarte putini (exceptand taxa de 100euro la merc... "sa-mi zica ce are" am inceput sa ma perfectionez in aceasta masina.

 

In prezent dupa 6 ani de cand o am, NU!!! mai vreau sa renunt la ea!!! E o masinutza super misto care este construita pe o alta platforma de management ce ca orice poate fi invatata si salvata.

 

Brambo dupa cum am inteles si tu esti pe Auto nu doar Moto si probabil ai avut momente grele cu Smartul ce nu le-ai dus la capat si nu ai fost satisfacut. Lafel sunt eu cu Alfa Romeo... Nu primesc incurcatura aia de masina in servicele meu si cu toate astea tot o bag ca am niscai Friends cu alfe ce ma tot imbarliga...

 

Nu esti off topic ci doar se intelege ca ai amintiri naspa cu Smartul, a fost mai smecher ca tine:)))

 

Pe mecanicul ce stinge senzorul de la Smart il cheama Smecher:))) SabinRaceSmecherMai...

 

Apropo de service auto Alfa: cat ma costa sa imi dai bara fata si cea spate jos la o alfa ca a ta ptr a realinia 5mm din ranfortarea barii fata spate. Brek 4x4??? Poate iti dau niscai clienti si suntem amandoi toti 3 fericiti.

 

Revin in topic. Daca vrei sa vezi diferentza de ulei esti invitatul meu pe Dyno.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de dyno ,ce model si ce marca este?Ai ramair la el?Ce sonda lambda ai? Ne poti pune un print-screen de la un grafic sau de la monitor?

Intreb poate vin cu anumite moto la teste dupa resoftare.

Multumesc anticipat,cu respect TNG!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu traiesc din mecanica auto sau moto. sunt doar un pasionat care face probe pe jucariile lui.

am invatat destul de multe din greselile mele si din ale altora. orice mi-ai spune despre smart...nu ma convingi! este o masina care costa mult prea mult pentru ceea ce face, nu as vrea sa am un accident in ea si este foarte capricioasa. la fel si alfa, d-aia sunt la a 3-a (masini personale). cu 59-le chiar nu am avut probleme...ceea ce este foarte surprinzator =)). diferenta intre o alfa (chiar daca nu merge) si multe alte masini este un look intotdeauna aparte. ai zis ca esti proprietar de bmw deci nu am cum sa te fac sa intelegi :)) (no offence).

apropo de reparatia la bara de q4, nu ti-ai gasit persoana potrivita (nu demontez bari pe bani sau la necunoscuti), iar 5mm realiniere la intaritura barii ti-o va face doar un tinichigiu foarte capabil. exista baieti pentru asa ceva.

 

diferentele la testul de frictiune pe bancul de testat ulei se vad in 200 de filme pe youtube...complet nerelevante...din 200 de filme ies 40 de castigatori :))

pe dyno, iar, daca e un operator bun iti scoate ce valori vrei tu....daca vrei 200cp dintr-un r1 2003...iti scoate :)) (am zis valori nu tunning).

 

PS: nu am nimic personal cu tine, ne-am cunoscut odata la academie

PPS: nu contest ca smartul poate fi reparat, insa cum ai remarcat si tu e o masina mai mult pt femei deci ar trebui sa fie mai user-friendly. fiecare isi alege masina pe care o vrea

 

 

Yours truly,

Brembo fan

 

Legat de dyno ,ce model si ce marca este?Ai ramair la el?

 

:crack:

ya right

Editat de brembo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai noroc mai Carcotasi

 

Ai pozele cu Dyno46 le meu pe www.racetek.ro

 

Nu am montat ram caci nu mi-am permis inca ca buget investitia in acel sistem (o pot face oricand) si m-ar ajuta in cazul in care vreau sa maresc cavitarile airbox-ului si alte teste in viteze mari...

 

Nu poti trimite Clientii tai la mine caci ai sa-i pierzi. In schimb pot veni ei de capul lor :burnout:

 

Oricum nu trimiti omul la test dupa softare ci faci testul si abia dupaia treci la constructia hartii injectie dupa harta dyno...

 

Sunt sigur ca ma stiu si cu tine si cu TNG care cred ca il stiu de mult timp chiar de cand era copil pasionat de moto si venea la curse. Chiar daca nu-l confund e un Baiat inalt ce intrase in comisia de arbitri traseu FRM.

 

Am rezolvat cu Alfele. Mi-am sunat un foarte vechi preten Cipi, care e cu mecanica Alfa tatic si mi-i primeste pe bajeti fara probleme.

 

N-am inteles ce-ai vrut sa spui despre BMW dar stiu ca Alfisti au avut totdeauna probleme cu BMW.

 

Si mie imi place Alfa cum arata si ce rezultate da, cu siguranta ar fi fost una din alegerile mele de Top dar un BMW imi acopera toata plaja mea de cerinte in toate conditiile de drumk, confort, putere si design. Da sunt Fun BMW si daca as vrea sa mai imi cumpar inca o masina cu siguranta ar fi tot BMW... Chiar am de gand sa-mi vand Duba si sa-mi iau un seria 7 pe care sa-l transform in El Camino :grinbandit:

 

Brambo. Nu te stiu din amintiri dar cu sigurantza mi-ar face placere sa stam la taifas real, nu pe butoane si sa ne expunem parerile sau :cheers: nu esti un motociclist ambulant fara nici o cunostintza ce da sfaturi aiurea. Esti OK si nu ma deranjeaza opiniile tale :ok:

 

TNG. Nu am avut 45000euro k United sa dau pe Dyno dar am tot strans si am reusit de acum 4 ani sa am Dyno46. Este o varianta de soft cu toata electronica incorporata ce merge exact ca Dynojet, la care se poate monta apsolut orice sistem aferent.

 

Sper ca anul asta sa imi termin Hala de la Peris si sa ma mut acolo. Daca reusesc atunci-acolo voi avea si Dyno auto.

 

Fac totul din foarte mare pasiune si practic traiesc cu si pentru aceste motoare.

Investesc tot profitul din servisare de 7 ani in dotarile garajului meu si asta imi da satisfactii zilnice mai mari decat daca mi-as fi luat 10 masini sau un Porsche.

 

Mai exact: 50% din timp sunt in antrenamente sau pregatirea motoarelor mele, 25% fac custom-tuning moto client si restul de 25% sunt cu prietenii calare pe cai. Uneori noptile sunt acasa...

 

Hai sa revenim la topicul cu R6, 2 ani in SUA am mers cu R6 2004 si am reusit toti acesti 2 ani din viatza sa ma calific la toate cursele celor 2 sezoane in Liga de Profesionisti. Cu carpelile mele si cu multi banisori am ajuns sa fac ceea ce aia fac pe un minim de 170$ ora...

 

Sa fi mandru cu mine :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man...tu ai o problema...crezi ca le stii pe toate si cunosti cele mai importante persoane si cele mai calificate...

 

nu mi-o lua in nume de rau, dar cred ca ar trebui sa mai revii cu picioarele pe pamant.

pe mine nu ma afecteaza aceste discutii si stiu ca tu iti faci reclama la garajul pe care il ai, la fel si ceilalti sa zicem zei in ale mecanicii de pe aici pe forum.

 

ai grija insa ca poate mai sunt 1% pe aici care stiu cu ce se mananca forte de frecare si momente de inertie si care e posibil sa rada in hohote cand citesc ce tastezi aici. altfel esti simpatic...te-ai gandit vreodata sa te faci scriitor?

 

performanta nu se poate scoate decat cu foarte multi bani. s-au facut multe filme despre baietii saraci care reusesc sa-i faca pe cei bogati la curse doar cu stiinta lor despre mecanica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sabin cred ca ma confuzi ,nu am fost niciodata arbitru de traseu,sunt doar un mecanic de utilaje aeroportuare.Dar de mic copil mi-au placut mobrele asa ca am stat langa ele de la inceput cu mobre ,minimobre,ij-uri, java,pana la noutatile din ziua de azi.

Ceea ce fac ,o fac din pasiune si in timpul liber cand nu sunt la servici,singurul plus ar fi ca o fac de 26 de ani.

Legat de dyno,clar ca nu sunt usor de investit 40000 euro pentru unul performant.

DAR,daca cel care il ai, faci 10 trageri cu aceeasi moto,in eceleasi conditii,cu or ce calcul va face softul, si la toate 10 trageri ai o valoare 200/500/10 hp nu conteza,dar sa fie toate la fel sau cu mici diferente,pentru mine ar fi fi suficient!

Asta inseamna ca acel dyno care il ai masoara o valoare EXACTA! ca nu este ceea ce trebuie-X-hp ,aici este mult de discutat chiar si cele performante au un etalon dupa care se ghideaza, iar in lumea moto este foarte bine cotate ca si precizie DYNOJET si DYNOTECH.

Te rog ,raspunsul meu nu-l lua ca o ofensa sau ca o amenintare la afacerea ta ,nu asta a fost ideea,eu stimez si respect pe toti cei de la care pot invata ceva in domeniul tehnic.

 

Cu respect TNG! ;)

 

PS Daca vii la Peris,esti la 10 km distanta de mine,deci mi-ar fi de ajutor dyno! :hug:

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

 

88kg rola,35 de dinti la o rotatie pe senzor. Valorile testsate sunt cu diferentze de 1 cal rare ori si sunt datorate in special de momentul deschiderii gazului-turatia-inertia rolei.

 

Daca fac testul pe acelasi vehicol in zile diferite, apar diferente din cauza umiditatii si a presiunii atmosferice dar de obicei chem moto inapoi la testare in zile cu valori apropiate.

 

Este o scula cu care nu am facut niciodata bani. Am folosit-o pentru mine ptr a vedea daca cresc sau scad performantele pana si la scutere.

 

Poate fi setat oricum. Adica pot lua o moto testata in BHP si dau valorile in Dyno ca de acum in colo sa merg pe cele Englezesti.

 

Eu sincer merg pe valori asemanatoare cu ceea ce zice fabricantul. R1 180cp. Ma ajuta ca vad mai fin diferentele de cai.

 

TNG si mie imi pare bine ca vom fi case vecine si cu sigurantza dupa cum pui problema ne vom creste randamentul amandoi.

 

Brambo. Nu mai insista ca nu vreau Alfa. Imi ajunge asta:

 

 

 

Intradevar imi place SF ul si vehicolele de acest gen dar ceea ce scriu eu sunt doar comedii cu prietenii si caii din dotare...

 

 

Nu m-a lasat decat 2 filmulete sa postez.

 

Mai ia 2 ua:

 

 

Uite si R6 le meu in SUA:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai un M5? Felicitari.

daca nu, banuiesc ca e un dream-car pt tine.

eu atat zic...3 litere si o cratima GT-R. Nu bmw a inventat roata. sunt bune, dar m-am saturat de preconceptii.

 

si cu asta eu am incheiat off-topic-ul pt ca vorbim paralel cu R6

 

PS: id-ul meu e BREMBO, Sabiane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu bro. Am 525D 163cp350N. Adica JTS ul tau doar daca e 3,2 ul ma poate invinge, restul sunt pistoale cu apa :crack:

 

Eu am ramas pe R6 topic la fiecare postare :moron: doar e una din marile Iubiri ale mele.

 

Problema nu sunt eu.

 

Merci mult de ID ul tau. Chiar e cool.

 

Chiar te rog sa ma contrazici caci daia e forumul dar nu mai sari de la subiect doar ca ti se pare ca sunt eu agresiv in limbaj.

 

Ai argumente la subiect, fa-o. Toti suntem aici ca sa fim prieteni si sa ne ajutam. Nu fi subiectiv la adresa mea ca suntem inca clase diferite si m-as bucura sa faci ce fac eu.

 

Am fugit la antrenamente ptr asta http://www.cross-country-romania.ro/2012/01/raliul-zapezii-coliba-dacilor-25-26-februarie-2012/

 

:cheers:

 

P.S. Sunt fire plina de adrenalina Pura :baldy: . As fi vrut sa fiu mai calm, dar nu-mi iese. Scuze!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alfa nu e de liniute....bmw-ul ma bate la consum (cred), iar r6 imi rupe capul :crack:

intotdeauna m-a distrat (enervat) ignoranta proprietarilor de bmw

parazitii au definit perfect intr-o melodie profilul proprietarilor de seria 5..."de ziua ta"

 

din nou...no offence

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawa e o motocicleta care are probleme diferite la fiecare... E motocicleta care atunci cand vine la mine ii spun omului ca nu-i pot garanta decat exact ceea ce fac si ca sincer nu l-as primi :scratch:

 

Am avut Kawa zx9 cand a aparut in 1998 (odata cu R1) si intr-un viraj pe "crcuitul" Arad mi-a dat punct mort intre 2 si 3.

 

M-a aruncat afara de pe Pista la 180km/h de mi-a rupt dintii in gura...

 

Am vandut-o la 2 saptamani dupaia lu altu sa se spele cu ea pe cap.

 

In schimb ca despre Bel Ray e vorba, respectivul client cu ZX6 schimba uleiul la 4500km si de atunci (2 ani) nu s-a mai plans de nimic la cutie. Deci uleiul Bel Ray e bun si la greseli tehnice...

 

Te referi la Las Vegas?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cum ziceam de problema mea cu antigelu din vasu de expansiune, am facut poze pe unde presupun ca picura solutie

Verifica si la pompa de apa, mai au o buba si la un moment dat incepe sa picure din pompa de apa la imbinarea cu furtunasul subtire.

Editat de dayro_25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai strange-l odata...ca devine stresanta treaba

 

Bai voi astia cu service-uri....nu puteti sa faceti reparatii online adica na sa nu se mai chinuie omu sa mai bata drumul pana la voi!

Plata cu cardul, ca sa fie si loc de dat tepe. :scratch:

Editat de brembo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Viteză maximă Yamaha R6 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...