Sari la conținut

Argentina - Patagonia


kelevra
 Share

Postări Recomandate

Excursia e pregatita.

Am platit totul, plec de azi intr-o luna pe urmele lui Che Guevara..pana la un punct.

Pentru curiosi am pregatit un preview: http://fiindcapot.blogspot.com/2010/11/pat...pe-motor-1.html

 

O sa fie fantasmagoric, avand in vedere ca am limita la cursele interne de 15 kg, si numai ghetele crossfire au 5 kile impreuna :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti urez Drum frumos si Interesant in sensul bun.

Sa stii ca daca nu povestesti frumos nu ma mai uit.Glumesc :)

Banuiesc ca vei pune si multe poze care de care mai frumoase.

Si ca sa fiu in ton cu ideea:

 

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE.

 

HASTA SIEMPRE EL COMANDANTE.

Multumesc!

Sper sa nu va dezamagesc. Trag speranta ca nu voi dezamagi pe nimeni, asa cum a fost si cu Himalaya.

O sa anunt cand ma intorc si unde sunt pozele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa fie fantasmagoric, avand in vedere ca am limita la cursele interne de 15 kg, si numai ghetele crossfire au 5 kile impreuna :))

Incearca sa te interesezi daca nu se poate plati suplimentar pentru surplusul de bagaje.

Bafta si distractie frumoasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc!

Sper sa nu va dezamagesc. Trag speranta ca nu voi dezamagi pe nimeni, asa cum a fost si cu Himalaya.

O sa anunt cand ma intorc si unde sunt pozele.

 

Vaya con dios ... si respect pt ce faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Ma bucur ca nu ati citit, de fapt ce am scris. Asa ati inteles cu totul altceva, si va planificati alta excursie.

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar cred ca a inceput sa-mi placa foarte mult singura.

Multa distractie, si asflat uscat in continuare.

Tasha.

foarte bine faci fato!...nu mai intreba pe nimeni, nimic!...ia-te si te du unde vrei!...eu am 200.000km facuti de unu singur, e cel mai bine!..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei, m-am intors.

Teafara si nevatamata.

Am inceput sa scriu povestea. Va dura ceva, dar va invit pe www.fiindcapot.blogspot.com

 

PS:Multumesc celor care m-au incurajat si celor care mi-au dat sfaturi.

Pun si o poza din Ushuaia, ca sa va fac pofta ;)

post-49234-1294343209_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei, m-am intors.

Teafara si nevatamata.

Am inceput sa scriu povestea. Va dura ceva, dar va invit pe www.fiindcapot.blogspot.com

 

PS:Multumesc celor care m-au incurajat si celor care mi-au dat sfaturi.

Pun si o poza din Ushuaia, ca sa va fac pofta :banana:

 

* yuhuuu!

bine-ai revenit, fata!

iti sade bine langa GS! ..sa te vedem si PE ;)

 

in sfarsit vad si eu soare...! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* yuhuuu!

bine-ai revenit, fata!

iti sade bine langa GS! ..sa te vedem si PE ;)

 

in sfarsit vad si eu soare...! :banana:

 

Nu stiu daca imi iau BMW. Mi-a cam spart coatele, mi se pare ca are cursa cam scurta la amortizoare. Plus ca in pozitie ortostatica, adica in scarite e destul de incomoda, e cam joasa furca.

Sau poate sunt eu varza :banana:

Oricum, de schimbat viteza in scarite nici vorba, schimbatorul era prea departe de scarita, trebuia sa salt piciorul de pe scarita sa schimb.

Misogini astia de la BMW, tre sa ai peste 42 la pantof ca sa poti schimba normal.

 

Am pus povestea pe blog, mai am o zi si gata.

Va invit la poze si povesti:

www.fiindcapot.blogspot.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca imi iau BMW. Mi-a cam spart coatele, mi se pare ca are cursa cam scurta la amortizoare. Plus ca in pozitie ortostatica, adica in scarite e destul de incomoda, e cam joasa furca.

Sau poate sunt eu varza :banana:

Oricum, de schimbat viteza in scarite nici vorba, schimbatorul era prea departe de scarita, trebuia sa salt piciorul de pe scarita sa schimb.

Misogini astia de la BMW, tre sa ai peste 42 la pantof ca sa poti schimba normal.

 

Am pus povestea pe blog, mai am o zi si gata.

Va invit la poze si povesti:

www.fiindcapot.blogspot.com

 

* acu' bag ochiul la poze si povesti... :banana: o sa am o duminica ocupata ;)

 

cat despre misoginii de la BMW, hmmm..., cam toti astia cu motoare sunt miso, da' nu ne oprim noi acuma in drum de ei, este?

cand vrei si e uscat pe jos, iti dau motorul meu sa-l incaleci sa vaezi cum e schimbatorul. mie mi s-a parut f. ok (dimensionat). iar furca mea e schimbata (e aia de off-road, deci poate mai inalta, ca sa calaresti si in picioare). oricum, cum zici, conteaza mult pozitia TA pe motor si nu poti decat sa faci mici modificari la atelaj, cand tii mortish sa mergi pe unul anume :banana:

adevarul e ca in segmentul asta (enduro-touring) nu sutn prea multe optiuni ptr. gagici. Transalpul e prea inalt, Varadero prea greu, Africa-Tween la fel, prea mare, so...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari

genul asta de excursie cred ca o sa fie din ce in ce mai popular

ce inseamna "genul asta de excursie"?

ma tot gandesc...locatie, modalitate, numar de participanti...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce inseamna "genul asta de excursie"?

ma tot gandesc...locatie, modalitate, numar de participanti...?

 

Cred ca era evident ca e vb de modalitate: nu te mai cari cu motoru in spate si iti petreci 90% din timp & bani incercand sa ajungi in zonele mai interesante.

Asta e, nu o sa mai fii printre cei f putini care fac asa ceva, dar te poti consola cu faptul ca ai fost printre primii ;)

Editat de DeepSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am pus si pe topicul de Himalaya, dar nush de ce nu apare post nou - deci practic e ca si cum n-as fi scris, si nu vreau sa va privez de farmecul mirobolant al personalitatii mele :lol:

 

Ma chemara astia la TV sa le povestesc de excursiile mele.

 

Daca va intereseaza:

 

http://82.76.145.160:85/tasha/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo , foarte frumoasa aventura !

 

un om care stie ce sa faca cu viata lui

 

mie mi-a placut mult pasul garibaldi

 

incearca sa urci pe un f 650 gs dakar, desi are aceeasi motorizare cu gs ul (din cate stiu eu), suspensiile sunt alta poveste,,,posesorii pot sa confirme

 

hai la mai multe :lol:

post-45187-1296045152_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Mi-am luat un bilet de avion la Buenos Aires, pt septembrie. Dupa aia am inceput sa caut informatii pe net si am ajuns la acest topic. Si atat, nu am parteneri si nici nu caut, nu am rezervari, nu am planuri, nu am obiective mari si musai de atins :grinbandit: . Am postat aici pt ca am nevoie totusi de ceva: niste sfaturi... referitoare la motociclete de inchiriat si cazare in Buenos Aires/Argentina/Uruguay. Prefer ceva ieftin si pitoresc dar curat si cu apa calda. Ma mai intereseaza daca stiti cumva ceva despre fermele ce ofera cazare, eventual si cu posibilitati de vanatoare. Aparent motorul ar trebui sa fie cel mai ieftin de inchiriat dar dupa un sumar search pe google nu mai sunt asa sigur.

 

Trebuie totusi sa precizez ceva, sunt motociclist doar si nu motociclist pasionat. Nu ma duc pana departe ca sa ma laud ca m-am dat cu motorul ci ca sa ma laud si atat. Conduc cu aceeasi placere mobra sau tirul de 22 de tone, ideea e sa ma deplasez ieftin, repede, singur si pe unde vreau eu, deci nu cu transport in comun sau altul la volan, ceva de inchiriat si valea. La aceasta prima incursiune in America de Sud nu am pretentii de Tara de Foc, ma limitez la Pampas maxim pana in nordul Patagoniei. La intoarcere delta Fluviului Uruguay, eventual cu o vizita de o zi poate si pe la tara prin Uruguay. Asta in principal din cauza timpului limitat. Vreau sa cunosc ceva din tara aia, sa intru in contact cu localnicii si modul lor de viata si nu sa stau la multe stele. Asta nu pt ca bugetul e limitat desi este.

 

Elena felicitari, te admir mai ales pt ca faci asa ceva ca fata. Eu nu am atins nivelul tau dar ma straduiesc. Pe tine te rog in primul rand sa-mi dai ceva sfaturi dar am postat pe forum pt ca sunt binevenite si cele primite de la altii.

Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...