Sari la conținut

Aplicare stickere, vopsea pe baza de apa


sorinm
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Pot strica vopseaua lasata la uscat 1 zi daca lipesc stickerele inainte de aplicarea lacului ?

 

Sa pun stickerele sub lac sau peste lac ? am vazut ca la majoritatea motoarelor, stickerele vin peste lac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

eu unul am pus stikarele inainte de lac<ceea ce te sfatuiesc si pe tine sa faci>si au iesit super misto, dar la aplicare tr sa ai foarte mare grija deoarece cum le pui asa raman<nu mere sa le pui cu apa sa le intinzi cum vrei>tr sa fii atent la bulule de aer sa nu faca, iar vopseaua nu e bine sa stea o zi fara lac. la mine dupa ce a dat-o a stat 20min la cuptor<nu stiu exact ce temp>dupa care am aplicat cu un prieten stikarele dupa care i-a dat lacul in 2 straturi<l-am intrebat pe vopsitor daca pot sa le pun pe primul strat de lac si nu a vrut<pertotal au iesit de nota 10, daca le pui la sfarsit pe lac se vor cojii la spalatorie, asa nu ai nici o problema :D

Editat de kelu 265
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Cu folie 3M merge OK sub lac. Am incercat eu acu vreo 2 ani. Valabil insa ce s-a scris mai sus: o data lipit, e bun lipit. Atinsul vopselei nu e foarte critic daca a stat putin 'la copt' inainte de a pune sticker-ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

salut ma puteti ajuta cu un sfat

am scos tank pad-ul fiinca era foarte vechi si crapat si am descoperit ca pe rezervor fusese aplicat lacul peste...si au ramas niste margini din lac

intrebarea mea este: pot freca rezervorul cu folie de granulatie 1500-2000 pana este uniform dupa care sa aplic 2-3 straturi de lac (din acela spray) fara sa il revopsesc

iata cum arata rezervorul acum http://postimg.org/image/d5fltlew1/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

nu cred ca reusesti sa-l scoti doar cu abraziv. depinde de grosimea lacului. ar trebui sa egalizezi muchiile alea cu o granulatie mare (600-800), apoi sa matuiesti cu granulatii din ce in ce mai fine, pana la 2000, apoi polish abraziv si lustruire. dar nu ced ca merita.

mai bine matuiesti toata piesa cu 800 si aplici un strat de lac, oricum muncesti mai putin decat la retus si rezultatul e mult superior.

atentie cat intri in lacul actual, sa nu te trezesti in vopsea!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...