Sari la conținut

Era Sa O Comit Si Eu, Judecati Si Voi ...


Remyx
 Share

Postări Recomandate

@Sorin: viteza legala in oras este 50 km/h, asta inseamna cam 14 metri pe secunda (hai 15). In orice intersectie "de cartier" (nu discutam de giratorii sau intersectiile foarte mari), n-ai vizibilitate mai mult de 300 de metri din diverse motive (masini parcate, pomi si alea alea). Asta inseamna maxim 6 secunde pe-o parte, 6 secunde pe partea ailalta (in realitate, probabil mult mai putin).

 

Film auto:

 

00:00:00 - esti oprit in punctul de vizibilitate maxima si te asiguri

00:00:01 - te uiti in stanga, scanezi ochiometric peisajul (macar 2 secunde iti ia asta)

00:00:03 - te uiti in dreapta, la fel

00:00:05 - ai decis ca e liber, te uiti cutezator inainte, bagi in viteza si dai le pedala (sa zicem 1 secunda, desi ma-ndoiesc ca sunt multi soferi care conduc atat de sportiv)

00:00:06 - masina se pune in miscare, cu demaraj tipic unei masini (10-15 secunde pana la suta, fata de 5-6 secunde pentru o motocicleta), deci ...

00:00:08/00:00:09 - masina e in "punctul critic" din intersectie, adica in mijlocul ei, calare pe ambele sensuri

 

Total, 10 secunde (mi se pare mult oricum, dar sa zicem ca te asiguri TEMEINIC) din momentul in care masina a oprit ca sa se asigure

 

Filmul moto (50 km/h constant, 15 m/s):

 

00:00:00 - intra in zona de vizibilitate

00:00:18 - a parcurs 270 m, e aproape de centrul intersectiei

 

Filmul moto (150 km/h constant, 42 m/s):

 

00:00:00 - intra in zona de vizibilitate

00:00:06 - e in centrul intersectiei

 

Deci, clar: o motocicleta care merge cu triplul vitezei legale in oras nu are nici o sansa sa fie vazuta de un sofer care s-a asigurat MAI MULT DECAT TEMEINIC ! Acum ganditi-va cati soferi stau sa se asigure atatea secunde ... :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aseara , relaxat, eu cu masina urma sa ies de pe o straduta laterala intr-o alta strada, care avea prioritate (eu pe Soimus, celalata Drumul Gazarului) . Urma sa virez stanga. Drumul Gazarului nu este drept, se intersecteaza cu soimus dupa un viraj destul de larg, vizibilitatea pe lungimea lui este de maxim 100 m.

 

A trebuit sa scot botul masinii, am vazut ca nu venea nimic din stanga, nimic din dreapta, m-am uitat din nou in stanga si am iesit. Atunci am SIMTIT ca venea ceva din dreapta TARE, am accelerat la disperare si am reusit sa ajung aproape de de bordura si in momentul ala a trecut pe langa mine. Era un motor sport rosu si avea MUUULT peste suta. :angryfire:

 

Remix

 

Din pt meu de vedere cum ai facut tu procedeaza toata lumea!

 

Eu fac la fel: Ma asigur stanga(1-2sec), ma asigur dreapta dureaza 1-2sec timp in care daca apare unu' din stanga, care face 33m/s (tinand cont ca stradutza respectiva are poate 50m toata) in 2sec face shaijde metri>>n'ai cum sa'l mai vezi ca te uiti in dreapta (cu 2sec in urma nu era nimic in stanga ca tocmai te asigurasei), si daca nu am nimic nici in fatza ii dau drumu' - scurt 2 miscari ale gatului stanga/dreapta cu ochi beliti la maxim si apoi in fatza ca doar nu pleci inainte cu capu' intors in stanga...si uite asa cazi de vinovat si ramas ca la dentist cu intrebarea: de unde a aparut frate ca acum m'am uitat?

Bine ca nu s'a'ntamplat nimic!

Cat despre "motocilistul stradutzelor" tare ma tem ca dak o tzine asha o sa mai auzim de el pe aici.Se poate ca data viitoare sa fie o blonda care nu mai "SIMTE" nimic din stanga (pe mine nu m'a simtit una la 60/h in ditai Bd Tineretului de'am ocolit'o peste linia dubla sa nu intru sub Matiz). Doamne fereste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorinake, nu ar trebui sa-ti raspund, dar o fac pt ca prea multi au pierdut timpul citind aberatiile tale.

ce viteza avea ala, e treaba lui.

daca il loveai era vina ta, tu trebuia sa te asiguri.

Era treaba mea, ca in masina mea se infigea. Masina e o Solenza. Deci nici bmw dar nici tomberon pe roti.

Eu m-am asigurat. Presupun ca ai mai mult de 8 clase, caci ai permis, deci ar trebui sa poti calcula si tu, asa cum au facut-o si altii, cat timp ii ia unui vehicul (motor, masina, roaba, etc) sa parcuga 100m, cat vedeam eu, daca are peste 100 km/h.

Mie pentru un viraj cu masina imi ia sub 3 secunde. Si cand am terminat virajul, ala era langa mine !

 

secundo, daca il tavaleai ulterior cu masina, ramaneai sigur cu probleme cu politia. Poate nu era singur si oricum ti-o furai. Nu e atitudine de om cu copil de 2 ani.

 

UUUU, sa vezi ce caracter antisocial am cand ma calca cineva pe bataturi... Dupa faza aia, doar faptul ca idiotul m-ar fi putut lovit in usa dreapta-spate, unde e copilul, aveam in cap !!!

 

Si una peste alta, nu stiu ce fel de motociclist esti tu, daca tai fata unei motorete. Indiferent ce viteza are aia.

Aici era ideea topicului, ca faza cu "mi-a taiat calea un idiot cu masina fata" nu se mai aplica cand mergi ca idiotul prin oras. Dar, deh, nu toti trebuie sa se prinda :angryfire:

 

Si nu stiu cat de antrenat esti tu in a "ghici" viteza unei motorete din scaunul unei masini care taie fata. Pun pariu ca daca facem 10 teste nu dai estimari corecte.

Ti-am raspuns deja. E matematica. Dar uneori nu are rost sa explici :angryfire:

 

Eu sincer ti-as fi dat ignore de la inceput, nu merita efortul cu tine ...

 

Succese nebanuite,

Remyx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Sorin: viteza legala in oras este 50 km/h, asta inseamna cam 14 metri pe secunda (hai 15). In orice intersectie "de cartier" (nu discutam de giratorii sau intersectiile foarte mari), n-ai vizibilitate mai mult de 300 de metri din diverse motive (masini parcate, pomi si alea alea). Asta inseamna maxim 6 secunde pe-o parte, 6 secunde pe partea ailalta (in realitate, probabil mult mai putin).

 

Film auto:

 

00:00:00 - esti oprit in punctul de vizibilitate maxima si te asiguri

00:00:01 - te uiti in stanga, scanezi ochiometric peisajul (macar 2 secunde iti ia asta)

00:00:03 - te uiti in dreapta, la fel

00:00:05 - ai decis ca e liber, te uiti cutezator inainte, bagi in viteza si dai le pedala (sa zicem 1 secunda, desi ma-ndoiesc ca sunt multi soferi care conduc atat de sportiv)

00:00:06 - masina se pune in miscare, cu demaraj tipic unei masini (10-15 secunde pana la suta, fata de 5-6 secunde pentru o motocicleta), deci ...

00:00:08/00:00:09 - masina e in "punctul critic" din intersectie, adica in mijlocul ei, calare pe ambele sensuri

 

Total, 10 secunde (mi se pare mult oricum, dar sa zicem ca te asiguri TEMEINIC) din momentul in care masina a oprit ca sa se asigure

 

Filmul moto (50 km/h constant, 15 m/s):

 

00:00:00 - intra in zona de vizibilitate

00:00:18 - a parcurs 270 m, e aproape de centrul intersectiei

 

Filmul moto (150 km/h constant, 42 m/s):

 

00:00:00 - intra in zona de vizibilitate

00:00:06 - e in centrul intersectiei

 

Deci, clar: o motocicleta care merge cu triplul vitezei legale in oras nu are nici o sansa sa fie vazuta de un sofer care s-a asigurat MAI MULT DECAT TEMEINIC ! Acum ganditi-va cati soferi stau sa se asigure atatea secunde ... :angryfire:

 

 

total gresit...secunda 05 din filmul auto ia sa nu mai fie "ai decis ca e liber" ci " ma asigur temeinic, deci inca o data" si in felul asta vezi orice vine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cereti mult prea mult de la conservari din moment ce sunteti primii care nu respectati viteza. Suna ciudat si sunt sigura ca nu prea sunt exceptii sa poata spune cu mana pe inima ca nu au depasit viteza legala.

Am patit ceva super interesant : facand si pt. A si pt. B scoala acum , eram in orash frumusel , intersectie T , trebuia sa acord prioritate dreapta , ma sigur nimic , intru in intersectie vad cu coada ochiului moto .

Instinct nesanatos calc acceleratia si ma infig cu mare viteza pe curba , moment in care imi aud de duh de la instructor. Ce era sa fac sa-l lase sa se-nfiga-n masina sa crape ??? . La care don instructor nu , hai sa crapam noi ca el circula ca dementul !!! :angryfire:

Editat de Mutulica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa ajungem sa nu plecam din intersectii decat dupa ce nu mai e nimeni pe strada. Pai daca trece vreunu' cu 200 la ora si il accidentam din vina noastra, pen' ca nu i-am dat prioritate avionului care era la juma' de km cand ne-am uitat prima oara in directia lui?

 

Haolioooooo, daca era vreun conservar care o ardea cu 200 si iesea motociclistu' de pe straduta laterala, lipindu-se de grila fata a porshului, sa vezi ce era la gura noastra, conservar tampit, in oras nu se goneste blablabla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...secunda 05 din filmul auto ia sa nu mai fie "ai decis ca e liber" ci " ma asigur temeinic, deci inca o data" si in felul asta vezi orice vine

 

Schioapata. Pentru ca in cazul prezentat de tine, secunda 5 devine secunda 0. Pricepi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa ajungem sa nu plecam din intersectii decat dupa ce nu mai e nimeni pe strada. Pai daca trece vreunu' cu 200 la ora si il accidentam din vina noastra, pen' ca nu i-am dat prioritate avionului care era la juma' de km cand ne-am uitat prima oara in directia lui?

 

Haolioooooo, daca era vreun conservar care o ardea cu 200 si iesea motociclistu' de pe straduta laterala, lipindu-se de grila fata a porshului, sa vezi ce era la gura noastra, conservar tampit, in oras nu se goneste blablabla.

 

 

ideea e alta...tre sa fii atent si la neprevazut.Pe sosele se pot intampla multe....tre sa fii foarte atent si la tine dar mai ales la ceilalti.

 

Mie nu mi s-a intamplat sa nu pot sa ma asigur temeinic vreodata...asa ca nu va inteleg pe cei care spuneti ca va asigurati si totusi nu ati vazut avionul..... :angryfire:

 

Sa va mai dau un exemplu de neprevazut...

acum doua zile...intersectia de la kfc romana...semaforul dinspre patria, directia de mers romana...noi , 3 motoare oprite la semafor, primii.Moment in care unul dintre noi face semn sa tragem pe dreapta, vroaia sa isi aranjeze echipamentul.Bag a intaia, si dau sa plec spre dreapta, in ideea ca masinile sunt oprite ca e rosu...si nu vine nimeni ( nici macar un avion pe trotuar :hurt:...cand surpriza...aud un "tunet" ..opresc instinctiv si ma uit in directia sunetului ( dreapta)...Ei ce credeti??? De pe trotuar a zburat un ditamai enduro ( cred ca era un kawa , dar nu pot sa bag mana in foc) direct prin fata mea: ) ...Juma de metru daca mai inaintam imi puneam casca trofeu in roata lui fata...

 

Pe asta cine il anticipa ca vine ?Spune si tu

 

APROPO: care esti ma ala cu enduro? da-te in fapt aici :angryfire:

Deci ideea e " BELESTE OCHII IN TRAFIC CA ESTI IN JUNGLA, NU TE OMOARA GRESEALA TA CAT VITEJIA SAU PROSTIA ALTUIA"

Editat de adip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, clar: o motocicleta care merge cu triplul vitezei legale in oras nu are nici o sansa sa fie vazuta de un sofer care s-a asigurat MAI MULT DECAT TEMEINIC ! Acum ganditi-va cati soferi stau sa se asigure atatea secunde ... :angryfire:

ai mare dreptate, dar:

1 cazul de care vorbesti tu este unul IDEAL (in sensul rau) si de obicei se termina la spital.

2 daca mergi cu 150 nu o faci CONSTANT si la 100m de intersectie reduci (repede de tot pana la 60 de obicei).

3 cu 150 in oras merg putini si rar.

 

in rest ai mare dreptate desi nu am inteles exact timpii dar ma bazez pe tine la demonstratie.

 

Sorinake

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schioapata. Pentru ca in cazul prezentat de tine, secunda 5 devine secunda 0. Pricepi?

 

 

da schioapata...nimic nu e perfect.....dar devine secunda 0 doar pt auto...nu si pt moto, pe care apuca sa il vada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce tot vb ma? sunteti nebuni? poi pe unu dinala nu tare ai cum sa il vezi ........daca nu ai fost pus in pozitie nu ai ce vb ma. asa ca conservar sau nu (ala) o avut dreptate stiu ssi eu ca si eu am patit dar eramm pe vitezana adica ca si ala ce ia taiat calea si ala din masina a fost un prieten asa ca ........... de pe motor se vede altcumva dar ceeea ce e de zis e ca nu trebe de mers peste 100 unde nu trebe iar daca ala o mai face asa pote o sa il vedem la rip(doamne fereste)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma....si era moto cu 5x42=210 metri mai departe. Adip, ara vorba pur soi simplu de cazul cel mai nefavorabil cu putinta. Si tu zici ca e imposibil, ca l-ar fi vazut. Cred ca UncleFester a reusit sa-ti demonstreze ca exista posibilitatea sa nu fii vazut.

Editat de tatabobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma....si era moto cu 5x42=210 metri mai departe.

 

 

stai sa ma fac inteles....desi e o situatie pur teoretica...

secunda aia 5 a devenit 0....deci moto a facut 5*42=210 m....deci e mai aproape....

adica deja a trecut de el ( ca parca vizibilitatea era 100 m)

intelegi ce vreau sa zic? :angryfire:

 

pe de alta parte am un coleg, care zice urmatoarele... " cand esti cu motorul pe strada, si ii dai tare gandeste-te ca ies eu cu masina din parcare, la fel de tare, pentru ca sunt nebun si vreau sa te dau jos"

 

Ma rog, concluzia mea e urmatoarea ( ca deja ma dor degetele de cat am tastat):

indiferent cum am circula, cu masina , cu motorul, cu viteza, ca babele ,etc... condu preventiv ( o sa fiti surprinsi dar si la 150 in oras poti sa ai totusi o conduita preventiva) si ASIGURA-TE tu ca altul nu o face pt tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ne limitam la calculu lui uncle fester, cu 300kmh e in siguranta motociclistul, sau ma insel ?

 

Sorinake

 

 

e in siguranta si poate sa treaca chiar de 2 ori prin intersectie :angryfire:

 

hai sa o terminam cu discutiile astea , stiti si voi la fel de bine ca mine ca sunt fara concluzie.

E adevarat...cazul ideal e sa circulam toti cu 50....si toti sa ne asiguram ca nu mai trece nimic in intersectie si dupa aia sa ne introducem si noi masina pe acolo :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am raspuns deja. E matematica. Dar uneori nu are rost sa explici :angryfire:

 

sper sa nu trebuiasca sa-i explici vreunui politist asta, cu un cadavru langa tine...

"matematic venea tare dom'le, d'aia nu l-am vazut".

In rest, succese in a ma ignora, si la fel de nebanuite in viata.

 

Sorinake

 

stiti ce viteza avea alexx la a carui comemorare ati fost ?

 

Sorinake

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adip, da-mi voie sa reformulez: moto era cu 210 metri mai departe de intersectie fata de conditiile initiale propuse de Uncle Fester. Deci este posibila situatia propusa de Fester, si hai s-o lasam asa, sa nu mai mutam masina cu doi-trei centimetri mai la stanga sau mai la dreapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

total gresit...secunda 05 din filmul auto ia sa nu mai fie "ai decis ca e liber" ci " ma asigur temeinic, deci inca o data" si in felul asta vezi orice vine

eventual si a treia oara :hurt:. Si atunci vezi si ce va veni a doua zi :angryfire: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce viteza avea ala, e treaba lui.

daca il loveai era vina ta, tu trebuia sa te asiguri.

secundo, daca il tavaleai ulterior cu masina, ramaneai sigur cu probleme cu politia. Poate nu era singur si oricum ti-o furai. Nu e atitudine de om cu copil de 2 ani.

Si una peste alta, nu stiu ce fel de motociclist esti tu, daca tai fata unei motorete. Indiferent ce viteza are aia. Si nu stiu cat de antrenat esti tu in a "ghici" viteza unei motorete din scaunul unei masini care taie fata. Pun pariu ca daca facem 10 teste nu dai estimari corecte.

 

Si daca tot ai "simtit" trebuia sa stai in banca ta pe straduta cu cedeaza pana trecea "simtirea". Poate era o TATRA, si adu-ti aminte ca ai un copil in masina.

 

Sorinake (am motor galben)

Prietene........ daca ai fi mai calm si ai citi cu atentie omul s-a asigurat corespunzator si totusi s-a aratat valentino care ratase o curba si a nimerit in Bucuresti.

 

O zicala frumoasa zice ca daca o cauti cu lumanarea .... o gasesti pana la urma.

 

Apropos..... stie careva ce s-a mai intamplat in urma accidentului de la Hoghiz la care baiatul cu R1 s-a infipt intr-o masina care trebuia sa-i dea prioritate? la 200 km/h faci exact 55m/s adica daca vezi un far la 200m zici ca, normal dupa parerea mea, ai timp berechet sa te bagi, si ce sa vezi.... e un Mig 21 :angryfire:

 

Asa ca cine e de vina pana la urma.... dupa lege vorbind .... ala care nu da prioritate sau ala care avea viteza mult peste cea legala in exact acel moment?

 

In concluzie cel in care trebuie sa ai cea mai mare incredere esti TU, niciodata altul!!! So.... daca alegi sa-i dai rafa cu 120 prin oras trebuie normal sa-ti asumi si riscurile!

 

Bafta!

Editat de Radeon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri l-am vazut si eu pe unu cu un Kawa ZX-10R rosu, model 2006. A plecat de la stop ca un nebun, facand wheelie. Astia cu vitezanele se cred pe circuit in oras. Chiar daca a fost vina automobilistului, ala cu motocicleta putea sa franeze daca ii aparea ceva in fata. Asta in cazul in care avea viteza maxima legala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine e baiat destept intelege ce am vrut sa zic.....

stiu si ce am vrut sa zic eu, conduc in mod curent o "conserva " clasica ca sa zic asa fara prea mari demaraje, mi s-a intamplat de multe ori ca, trecand pe verde printr-o intersectie, dupa cateva secunde sa-mi vajaie cate un motor pe la ureche, motor care statuse la stop probabil, nu neg, dar care in 2 sec. m-a ajuns. Si pana sa apuc sa ma uit din spate la el, e deja la 2-300 m in fata mea. Pai ce sa ma asigur tata la vitezele astea cand acum e un punct departe, in spate (greu de distins punctul ala printre masini, intr-o oglinda cat o palma, asezata la 50 cm de ochii mei), in secunda urmatoare imi urla in ureche, apoi vad un punct in fata ? Ma felicit mereu in astfel de situatii ca avem aceeasi directie de mers si n-am virat si ca nu sunt prea aproape de linia dintre benzi pe care tocmai a trecut "regele soselelor"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa te linistesc, o sa-ti dau o definitie a ASIGURARII:

Asigurare este atunci cand DAI PRIORITATE.

Daca tu DAI PRIORITATE (adica te asiguri, in sensul definit mai sus) atunci eu nu am de ce sa intru in tine.

Dupa cum poate stii, in ROMANIA, DAI PRIORITATE INDIFERENT DE VITEZA CU CARE CIRCULA VEHICOLUL.

asta tocmai din cauza ca unii cetateni (cam 98%) au MARI probleme in a estima viteze, si ca atare nu se poate altfel.

 

Sorinake

 

Ia sa te vad la o trecere de pietoni cum te ASIGURI tu, cum dai tu PRIORITATE masinilor...tare sunt curios...

stai si astepti pana iti creste barba ?? sigur nu... te pui si treci ca doar e trecere de pietoni. si daca vezi ca vine un CAPSAT cu viteza si nu are intentia sa opreasca o iei la fuga...nu? doar nu vrei sa fi emblema pe botul masinii...

mestere...las-o mai incet si nu te mai ambala...LIMITA DE VITEZA E 50%....so, CONFORMEAZA-TE si pliscul mic.

 

Shaq

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...