Sari la conținut

Concurs Foto - Categoria Moto


Smokey
 Share

Concurs foto - Categoria MOTO  

425 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Admin

Votati fotografia preferata.

 

Va rugam sa nu comentati fotografiile in alta parte a forumului. Veti putea face acest lucru dupa ce se va incheia votul.

 

Ordinea fotografiilor este aleatoare.

 

Cei care nu ati ales titlu, puteti sa-mi trimiteti titlul pe PM.

 

 

1

Reflectie

1.jpg

 

 

2

(fara titlu)

2.jpg

 

 

3

Basic Instinct

3.jpg

 

 

4

CNV Craiova

4.jpg

 

 

5

Drumuri de toamna

5.jpg

 

 

6

Metale grele

6.jpg

 

 

7

Mihai

7.jpg

 

 

8

The real one...

8.jpg

 

 

9

(fara titlu)

9.jpg

 

 

10

Imblanzirea cailor putere

10.jpg

 

 

11

Take me for a ride

11.jpg

 

 

12

(fara titlu)

12.jpg

 

 

13

Burnout

13.jpg

 

 

14

Offfff

14.jpg

 

 

15

Hot brakes

15.jpg

 

 

 

 

 

Comentariile vor fi posibile dupa anuntarea castigatorului. Pana atunci votati :)

 

Inca o data, va rog sa nu comentati pozele in alta parte a forumului (sau pe alte forumuri) pentru a pastra anonimitatea fotografiei, si a nu influenta votul.

 

Autorii vor fi anuntati dupa incheierea votului.

 

Succes

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Iata si rezultatul:

 

Locul 1, 73 de puncte, fotografia numarul 12

Locul 2, 64 de puncte, fotografia numarul 13

Locul 3, 63 de puncte, fotografia numarul 1

 

Dupa cum se poate vedea rezultatul general reflecta votul forumului!

 

Votul lui Vasile Dorolti:

 

"Iata deci votul meu.

Locul 1-15 puncte-fotografia cu nr.13”Burnout”

O lucrare buna, dramatica, pe tema. Exprima forta, dinamism, tipice prntru ceea ce ne inchipuim a fi “motociclismul”. Personajul este bine plasat in cadru, compozitia este de altfel reusita, si pare un “superman”. Fumaraia face o atmosfera perfecta in planul doi.

 

Locul 2-14 puncte-fotografia nr.12 “Fara titlu”

O poveste frumoasa, tragica, despre destinul unui “motociclist”. Din pdv tehnic are mici nerealizari, compozitia este la “limita”, crucea avea nevoie de un pic de spatiu in stinga, motiv pentru care pare mai degraba o “gaselnita”descoperita dupa fotografiere si nu o idee venita inainte de…dar oricum, este cu o clasa peste celelalte.

 

Locul 3-13 puncte-fotografia nr.9-“Fara titlu”-Dinamica, expresiva, poate ca marele defect e “motociclistul fara cap”, dar altfel are o atmosfera clasica de motocross.

 

Apoi :

Foto 1-o reflexie frumoasa,dar fara a sparge tiparele genului,bine gindita si bine facuta.

Foto 7 – Mihai-O fotografie de revista,facuta la meserie,dar nimic mai mult.

 

Foto 4-Idem, dar cu probleme tehnice. Pare la prima vedere scanata dintr-o revista de profil.

 

Foto 6 si Foto 15-doua fotografii de detalii interesante in contextul concursului.Poate ca sunt acolo ceva chestii mishto pentru lumea pasionatilor,dar cred ca mie,ca un profan ce sunt,imi scapa.

 

Foto celelalte……sunt dragute, felicitari autorilor si modelelor care au sustinut tema, si –dpd vedere

fotografic-cam atit.

 

Vasile Dorolti"

 

Votul lui Marcel Baciu:

 

"Locul I Foto 13 - super dinamica, super forta. Monocromia ii da un plus de energie.

Locul II Foto 12 - imi place ideea - spune tot. Mi-am adus aminte de tine (gogu007, n.m.) cind ai venit la Sibiu cu motoru`. Fara misto, poza spune tot. Aproape ca merita locul I...

Locul III Foto 1 - nu stiu exact de ce, dar ma duce cu gindul la pasiunea voastra cu motoarele, ca "arhetip", asa cum au cow-boy-ii cizmele, pintenii, pistoalele si palariile. Mi se pare ca imaginea arata asta.

Locul IV Foto 9 - daca era cadrata mai bine, merita mai mult. Chestia cu "33" de la plamini se refera la noroi sau la fum ?

Locul V Foto 11 Bravo pentru modela, are clasa ! Si fotograful, pe bune ca poza e bine cadrata! La mai mare si la mai mult !

 

In rest...

 

foto 3 inca putin !...

foto 14 "UTC-istii de azi, ..." Costumatia e faina, pozitia buna ... Merita mai multa atentie si fetita si fotograful.

 

In si mai rest, nu mai prea am ce comenta, in principiu va trebui sa mai pozez si eu in domeniul moto, pt ca e interesant!

 

Multa sanatate...

Marcel "

 

Probabil ca ceilalti trei membrii ai juriului (bizoo_n, semaka si forumul) isi vor pune direct comentariile aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am sa aduc nici un fel de justificari cu privire la metodele personale si bineinteles subiective de jurizare , am sa ma limitez doar la 3 scurte comentarii cu privire la locurile de pe podium.

 

Sectiunea moto

 

Locul 1 - O imagine "cautata" si (destul de)universala reprezentand indeajuns de bine pentru acest concurs o realitate trista cu care se confrunta lumea moto nu numai in Romania. In acelasi timp cu atmosfera pe care o reprezinta se poate intelege foarte usor ideea de "grup" si "prietenie". Mie unul mi-a fost de ajuns atat.

 

 

Locul 2 - O imagine nu iesit din comun, n-am votat-o cu punctajul maxim tocmai pentru ca ilustreaza perfect ideea romanului cum ca toate motocicletele sunt "vitezane" - o multime de alti factori reprezentand ideea de motociclism neregasindu-se, burnout-ul e unul dintre ei, dar in nici un caz un factor important, "forta" imaginii aflandu-se mai mult in fisa tehnica a motocicletei din punctul meu de vedere. Ca factor de interes nu mi s-a parut ca prezinta ceva de locul 1, si este o imagine facil de realizat. Cosmetizata un pic cu un program de editare; personal prefer ca rezultatul final sa fie influentat cat mai putin de catre alte unelte in afara de aparatul de fotografiat si spiritul fotografului. Totusi, am evitat sa depunctez imaginea (si oricare alta) din aceste considerente dat fiind natura pozitiva a acestui concurs.

 

Locul 3 - Imi place cand vad o imagine din care se vade ca a fost premeditata, ca a existat un efort intelectual premergator imaginii. Sigur ca altfel nu am mai putea vorbi nici macar de fotografie daca nu ar exista intentia de a apasa declansatorul dar unele imagini au mai mult decat asta, au o idee care le justifica existenta. Lucru valabil pentru toate imaginile din concurs. In cazul de fata insa, chiar daca imaginea sufera un pic tehnic, mi-a placut (sac) instrumentul in plus utilizat de fotograf si anume alta motocicleta in care se reflecta ceea ce a vrut de fapt sa pozeze. Imaginea e clasica, fara mari pretentii, dar what the hell ,acesta e sectiunea de poze moto si voiam sa premiez o imagine nu un geniu.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comentariile sunt ultimul lucru la care ma pricep, si in principiu, cam subscriu la spusele celorlalti membrii ai juriului, Semaca parca-s eu :moto: , da' nu de tot. Stiu in schimb cand imi place o fotografie, dar nu si de ce. Pot aduga ca personal consider ca au fost destule fotografii frumoase care n-au trecut de prima selectie, din motive care-mi sunt straine. Mai pot spune ca mi-ar fi placut sa fie muuuuult mai multe fotografii, sa ne dam cu capu' de pereti si sa ne luam cu pumnii de piept la jurizare. N-a fost deloc asa. Luati-va aparatele cu voi, ce mama naibii, vrea si ochiul meu sa mai iasa la plimbare dintre cei patru pereti cu a caror contamplare isi ocupa majoritatea timpului in care ii e dat sa fie deschis.

 

Felicitari castigatorilor, aplauze participantilor, lumina frumoasa si asfalt uscat!

Editat de bizoo_n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dezamagiri de participanta, regrete, daca..., poate..., suspine dar pana la urma... bucurie. Bucurie pentru cei care au fost alesi pentru "podium". Sincere felicitari!!!

 

Ehhh... asta e! Poate la anu'...

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Is "planta" in ceea ce priveste arta, toate foto sunt superbe dar mie unul mi-a placut foto 14 la nebuneee.

poate daca si casca ar fi fost enduro, ar fi iesit pe podium :moto:

Felicitari tuturor!

Editat de burlaco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..din care mi-am putut cumpara o parte din echipamentul cu care o sa ajung in locuri si mai pline de inspiratie. Poza a fost facuta in muntii Iezer, chiar deasupra refugiului Iezer.

Va multumesc tuturor pentru atitudinea f misto pe care ati avut-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mi se pare ca au castigat cei care meritau ... eu personal am votat poza 7 mi se pare mai buna decat oricare alta din cel putin 3 motive ... claritate, dinamica, focalizare ... pentru a nu mai vorbi despre culoare, subiect etc... mi se pare foarte usor sa faci o imagine statica in apus de soare... dar asta nu este nici arta fotografica si nici nu reprezinta esenta motociclismului

 

motociclismul, fie el motocros, viteza sau pur si simplu turism este dimanic prin definitie... cele trei imagini castigatoare sunt statice cu o singura exceptie... ma declar total nemultumit de acest concurs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mi se pare ca au castigat cei care meritau ... eu personal am votat poza 7 mi se pare mai buna decat oricare alta din cel putin 3 motive ... claritate, dinamica, focalizare ... pentru a nu mai vorbi despre culoare, subiect etc... mi se pare foarte usor sa faci o imagine statica in apus de soare... dar asta nu este nici arta fotografica si nici nu reprezinta esenta motociclismului

 

motociclismul, fie el motocros, viteza sau pur si simplu turism este dimanic prin definitie... cele trei imagini castigatoare sunt statice cu o singura exceptie... ma declar total nemultumit de acest concurs

 

pe langa calitatea de necontestat a pozei nr.7, ce mai vezi ? la ce te face sa te gandesti?, ce stare iti da? te lasa sa interpretezi? arta nu inseamna neaparat perfectiune, si spun asta fiindca sunt un artist, ce-i drept nu in fotografie. nici eu nu stiu daca imaginea mea trebuia sa gastige, dar asta a fost decizia celor care au votat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe langa calitatea de necontestat a pozei nr.7, ce mai vezi ? la ce te face sa te gandesti?, ce stare iti da? te lasa sa interpretezi? arta nu inseamna neaparat perfectiune, si spun asta fiindca sunt un artist, ce-i drept nu in fotografie. nici eu nu stiu daca imaginea mea trebuia sa gastige, dar asta a fost decizia celor care au votat.

 

Un artist devorator de lichide tari :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

nu mi se pare ca au castigat cei care meritau ... eu personal am votat poza 7 mi se pare mai buna decat oricare alta din cel putin 3 motive ... claritate, dinamica, focalizare ... pentru a nu mai vorbi despre culoare, subiect etc... mi se pare foarte usor sa faci o imagine statica in apus de soare... dar asta nu este nici arta fotografica si nici nu reprezinta esenta motociclismului

 

motociclismul, fie el motocros, viteza sau pur si simplu turism este dimanic prin definitie... cele trei imagini castigatoare sunt statice cu o singura exceptie... ma declar total nemultumit de acest concurs

De cati fotografi e nevoie sa realizeze o fotografie?

De 101

Unul face poza, si restul spun "asta puteam si eu"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...