Sari la conținut

Concurs Foto - Categoria Generale


Smokey
 Share

Concurs Foto - Categoria generale  

317 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Admin

Votati fotografia preferata.

 

Va rugam sa nu comentati fotografiile in alta parte a forumului. Veti putea face acest lucru dupa ce se va incheia votul.

 

Dupa preselectia scorul a fost trans si au rezultat 18 fotografii la aceasta sectiunie :)

 

Ordinea fotografiilor este aleatoare.

 

Cei care nu ati ales titlu, puteti sa-mi trimiteti titlul pe PM.

 

 

 

 

1

Running away from the storm

1.jpg

 

 

2

Origini

2.jpg

 

 

3

Iluzie

3.jpg

 

 

4

Sadness

4.jpg

 

 

5

North Pole

5.jpg

 

 

6

Apus c-o lentila

6.jpg

 

 

7

Punk's not dead

7.jpg

 

 

8

Valcelul cu fereastra

8.jpg

 

 

9

Apus pe pod

9.jpg

 

 

10

Papilon

10.jpg

 

 

11

Medieval

11.jpg

 

 

12

Red lips

12.jpg

 

 

13

Journey Man

13.jpg

 

 

14

Linistea inaintea furtunii

14.jpg

 

 

15

(fara titlu)

15.jpg

 

 

16

Trenul vietii

16.jpg

 

 

17

(fara titlu)

17.jpg

 

 

18

Liniste

18.jpg

 

 

 

 

 

 

Comentariile vor fi posibile dupa anuntarea castigatorului. Pana atunci votati :crack:

 

Inca o data, va rog sa nu comentati pozele in alta parte a forumului (sau pe alte forumuri) pentru a pastra anonimitatea fotografiei, si a nu influenta votul.

 

Autorii vor fi anuntati dupa incheierea votului.

 

Succes

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Iata si rezultatele la aceasta categorie:

 

Locul 1, 49 puncte, fotografia numarul 7

Locul 2, 44 de puncte, fotografia numarul 12

Locul 3, 43 de puncte, fotografia numarul 4

 

Aici rezultatul final este diferit de votul forumului, dar este destul de uniform la 3 dintre membrii juriului.

 

Iata comentariile lui Vasile Dorolti:

"Locul 1-Foto 7 –“punk’s not dead”-solutia a/n este binevenita. Este o fotografie plina de viata. Fundalul cam aglomerat, dar da senzatia de dezorientare, confuzie, etc……si sustine titlul.

 

Locul 2 – foto4-“sadness”-“tristete” imi parea mai potrivit-ori chiar fara titlu-ca totul e foarte clar in fotografie,dar apreciez :

-ca este bine minuita tehnic

-modelul este potrivit, starea nu pare a fi “jucata”

-este bine compusa

 

Locul 3- Vilcelul cu fereastra-foto 8.-pentru inspiratia cu care este facuta fotografia. Siluetele baietilor si conturul primplanului se unesc intr-un efect tipic fotografic, de un bun impact.

 

Restul imi par fotografii de vacanta.

Vasile"

 

Si comentariile (tipice) lui Marcel Baciu:

"

Locul 1 foto 18. Desi putin fumata si poate nu l-as premia din principiu, copacul singuratic totusi este imaginea cea mai ingrijita si echilibrata. Dupa mai multe vizionari, asta e.

Locul 2 foto 14. Fara discutie, din nou sunt peisagist, dar iarasi trebuia sa spun ca mi se pare o imagine cu ritm si echilibru, cu atmosfera.

 

Locul 3 foto 12. Imaginea mi s-a parut de indrazneala si certa plasticitate, desi imediat i s-ar putea reprosa dezechilibrul in pagina. Totusi, merita sa se mai incerce a se lucra, pt. ca modelul pare sa fie frumos si "willing", iar atmosfera creata promite. Succes!

 

Locul 4 foto 6. Asta putea cistiga locul I - ar fi fost o imagine super, daca ar fi fost bine echilibrata lumina. Atentie, filtrul negru (gri) in degrade !. Trebuie reluata locatia. Pina una alta se poate incerca ceva si din calculator.\\

 

Locul 5 foto16. Nu gust tipul acesta de imagini, dar totusi consider ca - nu pot sti daca din greaseala. dar se pare totusi ca nu - s-a obtinut o atmosfera impresionist-simbolista. Poate daca se mareau usor contrastele s-ar fi augmentat putin si detaliile. Oricum, poza merita sa fie in topul 5.

 

In rest:

 

foto 1 cu motociclistul dupa mine total dezechilibrata din toate pdv-urile, nu as fi inclus-o in selectie

foto 11 Bran - incercare nereusita pt ca s-au pierdut detaliile. trebuia incercat la momentul cind cerul e inca albastru inchis, nu negru. Atentie la temperatura de culoare a luminii.

 

foto 13 umbra "upside down" ok dar nu imi spune nimic decit o fotografie relativ corect expusa. (Oare de ce trebuia intoarsa upside down ?)

 

foto 10 instantaneu dragutel, dar totusi numai o fotografie pentru albumul de acasa. Pozitia capului fetei foarte dezavantajoasa...daca eram eu acolo... Dar sigur nu prindeam fluturele... next time un fluture de plastic pus direct pe sin - sa vedeti ce poza o sa iasa !

 

foto 15 imagine banala si departe de a fi cadrata corect. Cerea format landscape, nu exista nici o justificare pt cadrajul respectiv. Asta nu prea merita nici in albumul de acasa.

 

foto 17 invidiez vremea muzelor - mi-am cam pus-o in cui. Doamne ce imagini super se pot face cu fetele frumoase care doresc sa pozeze... Oare de ce nu mai imi fac timp pentru asta ? Atentie, de scos pistruii de pe bratul fetei, ca de-aia avem digital ! Pentru fotograf si muza: mai incercati, sunteti pe drumul bun...pe foarte bune !

 

foto 4 vad numai un grafism fara nimic "dincolo"

 

foto 3 desi sunt sibian, cred ca in afara de reflexie, fotografie nu spune, totusi, nimic...

 

Marcel"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locul 1 - E greu sa numesti "fumata" o intruchipare atat de reusita a prieteniei sau a pozei, asa cum este redata din imaginea de fata. Imaginea respira si parca te imbratisaza, te face partas,daca esti mai in varsta te face sa zambesti cand iti aduci aminte (daca mai poti) cand a fost prima data la tine. Sau ultima data :moto:.

 

Locul 2 - Dupa fapta si rasplata. Cam asa as putea sintetiza imaginea de pe locul 2. Destul de interesanta, arata putin fara a dezvalui ceva. Si e si colorata :ok:. Probabil imi place pentru ca lasa frau liber imaginatiei, si din punct de vedere tehnic nu e rea deloc. Un exemplu de ce se poate realiza nefolosind intreg cadrul, un spatiu liber care confera greutate, placuta intentia.

 

 

Locul 3 - O imagine sincera si directa. De asemenea placuta, ca o fereastra prin care putem sa ne uitam. Tehnic, fara nici o pretentie dar scopul ei e altul, pe care il si atinge. Poate provoca, la fel ca si imaginea de pe locul 2, imaginatia. Te poate face partas la ceea ce se intampla in ea. Cu o singura conditie...Si asta e valabil pentru toate fotografiile din concurs:

 

 

Un mare fotograf a spus un lucru si anume: pentru ca o imagine sa fie buna ar trebui sa-ti capteze atentia mai mult de o secunda. Nu ar fi rau deloc sa incercam macar sa captam astfel de imagini.

O imagine reusita presupune efortul intelectual si intentia clara de a o realiza. Daca nu ar fi asa am fi o natiune de fotografi geniali.

Mijloacele de realizare a imaginii au evoluat, mici revolutii s-au intamplat inclusiv in fotografie. Ca si in motociclism. Totusi, scopurile au ramas neschimbate. In ambele domenii instrumentele au rolul lor, dar sunt doar niste jucarii inutile fara vointa si dorinta noastre de a ne bucura de ele si de a ne desavarsi ca oameni, fotografi si/sau motociclisti. Ma bucur sincer ca am avut si avem ocazia sa incercam.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul asta am dorit sa evaluam fotografiile din punct de vedere .... fotografic. Pentru asta am cooptat in juriu fotografi neprofesionisti dar consacrati artistic (2), fotografi profesionisti (2) si fotgrafii din motociclisti.

 

Daca sunteti nemultumiti, la anul vom evalua fotografiiile exclusiv forumul, fara alte pareri. (dupa un poll pe tema asta)

 

 

 

Este cam aiurea ca votul motociclishtilor nu este luat in considerare. :moto:

Votul forumului a avut o pondere de 20% exact cum scrie in regulamentul concursului!!!!

 

La categoria moto a coincis cu celelalte voturi, la categoria generale, nu, si nu a putut modifica semnificativ rezultatul general, pentru ca nici unul din ceilalti 4 votanti nu notase cu punctaj mare (locul 1, 2 sau 3) fotografia nr.13.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am fost rugat de organizatori sa fac parte din juriu, inainte sa spun DA sau NU , am citit cu atentie regulamentl concursului sa vad in ce ma bag. Ceea ce va recomand sa faceti si voi , in caz ca nu l-ati citit deja. Se specifica foarte clar in regulament ca votul publicului va conta 20 la suta la rezultatul final al jurizarii imaginilor. Asta chiar daca pool-ul in care s-au votat pozele continea 3 voturi sau 300. Proportia in care el conta era cea scrisa in Regulamentul de participare: 20 la suta. Sa mai reamintesc ca dand imagini in concurs inseamna acceptul tacit la regulile lui ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca per total juriul s-a aflat intr-o faza de patrar a lunii care , corelata cu variatiile de camp magnetic terestru si cu incalzirea globala, au generat o presiune fara echivoc la nivel hormonal, si au ales numai fotografii sugestive cu femei :ok: :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e frumos sa loviti in juriu, ei si-au exprimat optiunile la fel ca noi, atat ca anterioarele lor "fapte de arme" au oferit mai multa greutate votului lor. Pozele selectate vor apare toate la SMAEB, ceea ce e meritoriu, cred ca au fost alese din multe sute de candidate.

 

Stiu ca membrii juriului cu greu au acceptat sa jurizeze, cred ca tocmai de asemenea reactii se temeau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ne temeam, ne asteptam.

Lista de fotografii preferate a fiecarui membru al juriului a fost, cu mici exceptii, facuta varza de restul celorlalte 4 voturi inclusiv al publicului. E normal ca gusturile sa difere, uneori radical. Banuiam ca vor fi multe voturi la pool-ul pentru public si e de la sine inteles ca al 5 -lea vot , reprezentat de atat de multi, va atrage o multime de intrebari in masura in care lista preferintelor pe care le reprezinta a iesit , ca si a celorlalti 4 membri, destul de sifonata. La categoria "moto" am observat ca gusturile publicului au coincis in mare masura cu cele ale celorlalti membri ai juriului. Asadar foarte putine parari au fost nedreptatite acolo. La "generale", fara nici o intentie de a desconsidera primele 3 imagini care reies din votul publicului, ma bucur ca nu a iesit nici una. Imi place foarte mult un peisaj frumos, foarte ingrijit lucrate primele 2 locuri, dar pe mine unul si, dupa rezultatul final, si pe ceilalti 3 colegi, ne-a interesat mai mult acea parte a fotografiei care are o prezenta umana mai pronuntata. Apropos, incercati sa puneti un chenar unei fotografii care va place si dati-va seama ca o sa va placa si mai mult dupa aceea. Nu ma intelegeti gresit poza 13 a intrat si in lista mea de preferinte pentru podium nu conteaza pe ce loc, dar n-am fost singurul care a votat. Cat despre cea cu castelul, nu am inteles cum a ajuns pe locul 3. Si nu am inteles pentru ca sunt subiectiv, din moment ce atatia oameni au votat-o, clar reprezinta ceva, doar ca pe mine ma depaseste.

Doamne ajuta!

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos, incercati sa puneti un chenar unei fotografii care va place si dati-va seama ca o sa va placa si mai mult dupa aceea.

de acord cu chenarele ... si mie imi par ca arata mult mai bine si scot in evidenta, dar in regulament s-a specificat sa se trimita poze fara chenar :moto:

...personal cred ca s-a votat destul de corect

mi-au placut f mult unele poze si imi pare rau ca nu am mai putut vota (am dat ca desteapta sa vad voturile si nu am mai putut sa votez :ok: ) oricum as fi votat alte poze decat ale mele

data viitoare (daca va mai fi) imi voi alege mai cu grija pozele pentru ca sunt sigura ca gaseam poze mult mai bune decat ce am trimis :)

 

va salut cu respect si lasati juriul in pace :crack: :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica rectificare, la postul meu de mai sus, discutand de locul 3 din votul publicului as fi vrut sa ma refer la poza cu trenul si nu la cea cu castelul pozat noaptea. Se pare ca m-a framantat prea mult problema cu castelul :moto: . Scuzati neintelegerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Locul 4 foto 6. Asta putea cistiga locul I - ar fi fost o imagine super, daca ar fi fost bine echilibrata lumina. Atentie, filtrul negru (gri) in degrade !. Trebuie reluata locatia. Pina una alta se poate incerca ceva si din calculator.\\

 

Marcel"

 

Doar o precizare mica: Filtrul a fost de fapt o lentila de la ochelarii mei de schi :moto: A iesit un efect ciudat, o sa mai incerc si alta data. Din calculator nu le lucrez deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

A pozat cineva printurile? Vreau sa mi-o vad si eu pe a mea, sa am ce arata la nepoti :)

 

:moto:)

Sa stii ca exact la tine ma gandeam cand am facut poza asta! Pe bune! :ok:

post-2755-1146990477_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

felicit organizatorii acestui concurs. concurs, care era un bun motiv sa ambitioneze pasionatii de fotografie.

acuuum am si eu o rugaminte tot legat de fotografierea fotografiilor :lol: expuse. poate mai are cineva dintr-un alt unghi + categoria moto. pliiiiiz.

merci ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...