Sari la conținut

invitatie la negocieri


atillas
 Share

Postări Recomandate

problemele se rezolva fata in fata, nu pe forum.

Vreau sa te rectific.. manevrele se fac fata in fata, problemele si plangerile trebe sa le stim cu totii pentru ca multi nu avem acces la sedinte si alte activitati. De multe ori am auzit vorba asta

"-e cu federatie concursul ala ?"

"-da"

"-a rahat, atunci nu ma duc"

Abia acuma incep sa iasa la iveala problemele si sa inteleg de ce au multi parerea asta in legatura cu FRM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 184
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@ ness 26 - " si sa nu inceracm sa ii apropiem, sprijinim?" este exact ce am inteles ca vrea sa faca frm. cat despre sedinte, stiu sigur ca au fost anuntate din timp pe siteul frm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marque,

 

Din felul in care expui punctul tau de vedere s-ar parea ca esti foarte bine informat. S-ar parea. Cred ca doar atat.

De federatie avem cu totii nevoie si nu cred ca cineva dintre noi vrea ca aceasta sa nu mai existe.

Eu am o opinie care cred ca nu este deloc deplasata. Si daca gresesc va rog sa ma corectati.

-Federatia este creata sa serveasca sportului si sportivilor care fac sa existe miscarea si totodata si aceasta. De acord?

Caci daca nu ar exista miscarea, fenomenul sau cum vrea fiecare sa-l numeasca, nu ar fi nevoie de o federatie.

Dece sa hulim si sa amenintam pe cei ce fac festivaluri sau ma rog, "ilegale" si sa nu inceracm sa ii apropiem, sprijinim? Prin ei se promoveaza la modul cel mai activ acest sport si de aici pleaca si pofta de a te da in campionatul national, care este cred eu destinatia finala a celor care-si cumpara o motocicleta de competitie.

Nu vedem decat pierderea imediata, pricinuita de neplata licentei pe care oricum nu o va platati pentru ca nu va veni sa se dea in c.n un novice care se apropie de acest sport tocmai prin participarea la aceste ilegale. Oameni care nu merita nici macar sa ii numim sportivi pentru ca nu au o licenta. E corect?

Spuneti parerea voastra dar daca stiti despre ce vorbiti. Bla-bla-bla stim cu toti sa facem pe margine dar cand sunt sedintele cu FRM-ul nu vorbim sau ii lasam sa vorbeasca pe cei care pe la curse nu-i vede nimeni. Fara sa mai spunem ca de organizat ceva....

Parerea mea si nu doar a mea este ca ar trebui sa ne spunem ofurile in modul cel mai oficial posibil, in sedintele FRM la care nu prea mergem. Asa se intampla daca nu suntem prezenti. Copilul care nu plange... stiti voi. Scriem aici romane intregi care se duc pe apa sambetei si lucrurile vor merge la fel ca si pana acum. Pentru maruntele interese ale unuia care nu vrea sa se certe cu nu stiu cine, pentru ca unuia ii este rusine, unu este suparat cu un altu si uite asa nu vrea el sa-i faca pe plac, ne comportam ca niste tate la marginea santului. Bulgarii credeti ca au mai multi bani ca noi? bulgarii credeti ca au mai multe o..oo ca noi. Mai multe nu dar le au zdravene, fiti siguri de asta.

Haideti sa terminam odata cu mascarada si sa facem ceea ce e normal sa facem. Sa ne comportam ca niste oameni mari si sa ne spunem in fata ceea ce gandim.

Stiu ca se anunta totul din scurt cand e vorba de reuniunile federatiei, dar hai sa fim atenti sa vorbim intre noi, sa ne informam reciproc despre obligatiile si drepturile pe care le avem. Daca nu stim intrebam pe cine stie si uite asa sa intram in normalitate incet incet. Alegem oameni care sunt printre noi si in care ne putem increde sau ramanem aici.

 

Bafta

 

 

Ovidiu

DA...FRATE... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

hai sa va mai povestesc asa off the records. Pe vremea cand eram in Biroul Federal cat si dupa, si in special anul trecut si anul acesta, i-am atentionat pe Olariu & Comp referitor la enduro si cursele prietenesti. Le spuneam ca riscam sa pierdem de la FRM si enduro cum am pierdut viteza(vezi SBK). Raspunsurile erau: le trimit garda financiara, vorbesc la Romsilva sa nu le dea autorizatii, anunt Politia si tot felul de aberatii.....................etc

Imi aduc aminte ca s-a mai vehiculat si ceva de genul ca daca un sportiv legitimat la FRM merge la prieteneasca ii retrage licenta(ha, ha) In weekendul acela Nicoleta Olariu m-a sunat suparata ca aflase de o prieteneasca pe linga Miercurea Ciuc, care se suprapunea cu o etapa de la FRM si i-am spus "hai sa vedem il suspendati pe Patrick si altii care au fost la acea prieteneasca?". raspunsul a fost: Patrick a fost sa-i spioneze.

In fine multe bazaconii.........

In primii ani de Romaniacs s-a discutat in Biroul Federal de organizarea acestei etape. Ce scandal am avut cu ei: ca ce vine Martin sa ne strice raul, ramul, ramurica...pajistile alpine...etc. Eram suspectat ca am eu intelegeri ascunse cu Martin. Cand au vazut ce turnura a luat Romaniacs, au lasat ciocul mic. Le-a trebuit vro 2 ani.

Rezultatul: din ce in ce mai multe prietenesti, unele f bine organizate si FRM a cam ramas cu praful de pe toba de esapament.

Atunci ce si-au zis afland de intalnirile voastre? Macar in al 12-lea ceas....vin alegerile....au deschis urechea si asta e bine.

ce au hotarat acum in Comisia de Enduro este foarte bine si de bun simt pt toata lumea. sper sa se respecte si sa tina cat mai mult.

Si voi cei multi, organizatori si sportivi, trebuie sa intelegeti ca sun niste cerinte minime ptr linistea noastra.

Sportivi: vizita medicala, asigurare. V-ati intrebat daca crapa inul dintre noi la o cursa? asa un stop cardiac de ex????

Organizatori: salvare, inchizatori de traseu, asigurare, aprobare autoritati, politie, securitate, arbitrii...etc. V-ati intrebat ce faceti daca un sportiv scapa motorul intr-un spectator si-l omoara? Dar daca un sportiv ramane in traseu peste noapte si moare?

scuze ca v-am dat exemplele cele mai dure! Stiti cat a fost tarat pe la procuratura organizatorul de la Braila, unde a avut loc acel eveniment nefericit cand motociclistul a omorat un copil?

 

asa ca bafta,

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

hai sa va mai povestesc asa off the records. Pe vremea cand eram in Biroul Federal cat si dupa, si in special anul trecut si anul acesta, i-am atentionat pe Olariu & Comp referitor la enduro si cursele prietenesti. Le spuneam ca riscam sa pierdem de la FRM si enduro cum am pierdut viteza(vezi SBK). Raspunsurile erau: le trimit garda financiara, vorbesc la Romsilva sa nu le dea autorizatii, anunt Politia si tot felul de aberatii.....................etc

Imi aduc aminte ca s-a mai vehiculat si ceva de genul ca daca un sportiv legitimat la FRM merge la prieteneasca ii retrage licenta(ha, ha) In weekendul acela Nicoleta Olariu m-a sunat suparata ca aflase de o prieteneasca pe linga Miercurea Ciuc, care se suprapunea cu o etapa de la FRM si i-am spus "hai sa vedem il suspendati pe Patrick si altii care au fost la acea prieteneasca?". raspunsul a fost: Patrick a fost sa-i spioneze.

In fine multe bazaconii.........

In primii ani de Romaniacs s-a discutat in Biroul Federal de organizarea acestei etape. Ce scandal am avut cu ei: ca ce vine Martin sa ne strice raul, ramul, ramurica...pajistile alpine...etc. Eram suspectat ca am eu intelegeri ascunse cu Martin. Cand au vazut ce turnura a luat Romaniacs, au lasat ciocul mic. Le-a trebuit vro 2 ani.

Rezultatul: din ce in ce mai multe prietenesti, unele f bine organizate si FRM a cam ramas cu praful de pe toba de esapament.

Atunci ce si-au zis afland de intalnirile voastre? Macar in al 12-lea ceas....vin alegerile....au deschis urechea si asta e bine.

ce au hotarat acum in Comisia de Enduro este foarte bine si de bun simt pt toata lumea. sper sa se respecte si sa tina cat mai mult.

Si voi cei multi, organizatori si sportivi, trebuie sa intelegeti ca sun niste cerinte minime ptr linistea noastra.

Sportivi: vizita medicala, asigurare. V-ati intrebat daca crapa inul dintre noi la o cursa? asa un stop cardiac de ex????

Organizatori: salvare, inchizatori de traseu, asigurare, aprobare autoritati, politie, securitate, arbitrii...etc. V-ati intrebat ce faceti daca un sportiv scapa motorul intr-un spectator si-l omoara? Dar daca un sportiv ramane in traseu peste noapte si moare?

scuze ca v-am dat exemplele cele mai dure! Stiti cat a fost tarat pe la procuratura organizatorul de la Braila, unde a avut loc acel eveniment nefericit cand motociclistul a omorat un copil?

 

asa ca bafta,

cip

 

Interesant si util ce ne-ai spus.

Cred ca daca lucrurile vor merge asa, va fi o chestiune de timp pana sa apara un fel de Tatoiu care sa faca o noua federatie.

Indiferent cine o sa pastoreasca sportul asta, este si va fi nevoie de disciplina.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut Ciprian

am s-o sun astazi pe Nicoleta si o voi intreba de afirmatia ei despre "spionaj"

e cea mai mare jignire pe care mi-a adus-o cineva pana acum si e foarte clar ca cel care mi-a adus-o va avea treaba cu mine

nimeni nu are suficienti bani pentru a ma putea cumpara

am fost un mare sustinator al "prietenestilor"si m-am folosit de toata influenta mea pentru ca organizatorii acestor evenimente sa nu aiba probleme cu forurile oficiale

ultimii au fost Stefan si Ovidiu,lucru pe care Stefan il poate marturisi

in ceea ce priveste Lazaresti,am fost acolo pentru ca am fost invitat de Fefe,in urma unei certe cu el care credea ca eu am depus o plangere la federatie

aceasta plangere a fost depusa de Gabor Laczi

deci, la insistentele lui Fefe m-am dus acolo desi initial nu doream sa particip la nici un eveniment pentru a nu ofensa pe nimeni

daca nu exista aceasta plangere nu m-as fi dus nicaieri

Nicoleta a fost cea care mi-a cerut un sfat in legatura cu ceea ce urma sa faca in legatura cu plangerea depusa;

eu i-am explicat parerea mea personala cu ceea ce am vazut la cursa care nu necesita nici o urmarire de orice fel

de fapt cele 2 evenimente erau compet diferite,iar toti cei prezenti la Fefe nu ar fi participat la niciun endurocross

este adevarat ca ,ca membru al comisiei de totteren cu predominare in enduro mi se cere parerea fata de cum se desfasoara concursurile la care am participat,cum ti cerea (probabil si tie)cand erai membru al comisiei de motocross

daca cele relatate mai sus pot fi considerate ca spionaj,atunci sunt precis un spion!

eu personal cred ca aceasta evaluare se petrece in orice federatie

legat de opiniile tale visavis de siguranta pe traseu fata de terti sunt foarte obiective si consider ca in general punctul tau de vedere este bine avizat

este foarte posibil ca anul care urmeaza sa renunt la responsabilitatile mele legate de comisia totteren

cu prietenie,

patrick

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce rost are alta federatie? Avem una, FRM. Trebuie sa stim cum ne organizam.

 

2. Patrick: nu trebuie sa o iei atat de personal, si de mine au zis unii si altii in fel si chip. Apa trece pietrele raman:)

 

cip

Interesant si util ce ne-ai spus.

Cred ca daca lucrurile vor merge asa, va fi o chestiune de timp pana sa apara un fel de Tatoiu care sa faca o noua federatie.

Indiferent cine o sa pastoreasca sportul asta, este si va fi nevoie de disciplina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnilor..cum ziceam,vedeti ce alegeti in ianuarie la FRm..eu fac EMD,chiar daca stiu ca va chem si dati 100 de ture la mine in gradina peste florile lui adelina,si aici nu mai are nimeni ce sa imi reproseze.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ionut: cum aduni repede Iasul cu Braila, Timisoara, Craiova, Satu Mare.... pe forum zic eu...

 

@ marque, no ofence

 

offroad arena a fost o competitie foarte frumoasa si nu am avut nimic de comentat mai ales la adresa lui Cip care a facut mari eforturi sa ajunga la aceasta cursa.

nu a fost singura cursa organizata sub FRM la care am participat da surprinzator aproape toate celelalte au purtat semnaturi de renume gen Floyota, Martin etc. nu ma deranjaza apsolut deloc sa alerg intr-o cursa in deplina legalitate. problema apare atunci cand EU vreau sa organizez o cursa legala din toate punctele de vedere si nu vreau sa apelez la "relatiile recomandate de cei de la FRM". Asta e jumatatea neagra a paharului de care ne lovim cand vrem sa promovam acest sport.

 

@patrik

faci parte din comisia de tot-teren, ne poti scrie, in numele FRM, ce conditii trebuiesc indeplinite pentru a organiza o cursa de offroad(cursele particulare sunt total diferite de cursele clasice de enduro deci nu se incadreaza la ramura asta)

 

 

@toata lumea:

 

acest text este copiat de pe siteul oficial frm. imi poate spune cineva despre ce lege din constitutia Romaniei este vorba pentru ca eu nu am vazut decat unele cuvinte scrise cu litere mari nici urma de numar,articol alineat...

 

 

ANUNT IMPORTANT cu privire la competitiile motocicliste ILEGALE

Sportivii si participantii la competitiile sportive ILEGALE nu sunt obligati, la inscrierea in competitie, sa verifice LEGALITATEA respectivei competitii. De LEGALITATEA organizarii unei competitii sunt raspunzatori toti cei care au aprobat-o, moment in care trebuie sa verifice daca ORGANIZATORII au dreptul LEGAL sa o organizeze si sa incaseze taxe si sponsorizari, sa asigure securitatea tuturor participantilor si spectatorilor, asistenta medicala, paza bunurilor, respectarea legislatiei antidoping, a legislatiei pentru combaterea violentei in sport si in mod deosebit, legislatia pentru protectiei mediului etc. Federatia Romana de Motociclism, aparandu-si propriile interese si membri, va lua masuri legale impotriva tuturor celor care nu respecta LEGEA in domeniul motociclismului sportiv si turistic-sportiv.

 

MENTIUNE : - orice intalnire motociclistica, care se finalizeaza cu un clasament si o

ceremonie de premiere, bazate pe parcurgerea de catre motociclisti a unui

teritoriu public, contra-cronometru sau in ordinea sosirii dupa start, este o

competitie sportiva si trebuie aprobata si organizata conform LEGILOR ROMANIEI.

- orice intalnire motociclistica care are caracter turistic, deci nu se intocmesc

clasamente si nu se fac ceremonii de premiere, se supun LEGISLATIEI

emise de MINISTERUL TURISMULUI si toate incasarile se supun

impozitelor de orice fel.

- numarul CERTIFICATULUI DE IDENTITATE SPORTIVA din sport este identic

codului fiscal din activitatea economica. Lipsa acestora inseamna evaziune fiscala!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nici n-ai sa vezi numar de lege, sau de articol, ca ... nu-i. Am vazut si eu, mai demult, textul. Este din categoria "Cu cine se invecineaza U.R.S.S.? Cu cine vrea!". Se merge si aici pe principiul "hai sa ne facem legi cum vrem noi, daca tot sintem acilea sus". Tu, daca ai vinde cirese (sa zicem) si ai avea o anume pozitie, pe care nu vrei s-o pierzi, n-ai spune, cind treaba ar scirtii:

"Orice vinzator de cirese, in afara de mine, este un hot, un infractor! Le-a furat de la mine!" De ce, nene Jumba? "Pentru ca asa vreau eu sa spun!" (ca sa moara si capra vecinului)

Din ce se vede cu ochiul liber aci, omul (sau oamenii) care au gindit si/sau redactat textul ala au carente de gramatica, logica si cunoastere a legilor romane:

1. Cacofonii, dezacorduri, necunoasterea punctuatiei, la greu (si nu aveti decit sa ma injurati, dar nu suport astfel de mitocanii lingvistice, mai ales din partea unor oameni cu mari pretentii de educatie si staif - ca tot e la moda termenul). Exemple:

- "orice intilnire motociclistica, care are caracter .....",

- "orice intalnire motociclistica, care se finalizeaza ......",

- "... legislatia pentru protectiei mediului...",

- "orice intalnire motociclistica, ... se supun LEGISLATIEI emise...".

Plus fraze lungi de juma' de ora, la care risti sa te asfixiezi, daca incerci sa le citesti dintr-o bucata.

2. Din secunda in care ai devenit persoana juridica (non profit, cum sint cluburile, ca astea ne intereseaza), poti incasa bani - din taxe de participare, sponsorizari, donatii, sau activitati comerciale menite a sustine actiunile clubului. La sfirsitul anului trebuie sa dovedesti, cu acte, ca ai cheltuit toti banii primiti pentru obiectele de activitate prevazute in statut. Dar nu conteaza, ca nu vor ei...

3. Certificatul de identitate sportiva, de care se tot face caz, n-are nici o valoare in fata Fiscului. Acolo se ia in seama C.I.F.-ul (certificatul de inregistrare fiscala a persoanei juridice non profit). Asta-i echivalentul codului fiscal al unei firme! Asa ca, mai usor cu evaziunea, care inseamna altceva...

4. Imi place mult asta cu legislatia impotriva violentei in sport. Adicatelea, o sa fie nevoie cam de doi paznici vajnici, la fiecare mobrist, ca sa-l impiedice sa cafteasca vreun alt concurent... Cred ca s-au uitat prea mult la fotbal, ca numai acolo se incaiera aia pe teren... A! Si mai este ceva: ca paznicii sa se tina de mobristul din dotare, nu trebuie sa aiba permis si mobra, ca sa meraga pe traseu? Asta inseamna ca trebuie sa fie, musai, sportivi legitimati si afiliati.... Vor trebui, deci, sa fie platite taxe la federatie. Dar de catre cine: de catre organizator, de catre paznic, sau de patronul paznicului? Hmm... Totusi, de data asta, feremeu' ajuta la crearea unei noi categorii de oameni ai muncii: paznicii sportivi. Bravo!

5. Foarte buna este si asta cu turismul sportiv. Deci mobristul pasnic, inainte sa urce in sa, ca sa se "implimbe" cu mindra, la Voineasa (n-am gasit alta rima), trebuie sa verifice daca are carnetul de turist sportiv vizat si cu taxa la zi...

6. Impozit de orice fel... "Ai la roata cu 3 spite mai mult decit norma! 20 de lei impozit!!!!!"

7. "Sportivii si participantii la competitiile sportive ILEGALE nu sunt obligati, la inscrierea in competitie, sa verifice LEGALITATEA respectivei competitii."

Pai atunci, de ce i-au amenintat stimabilii, pe oameni aia, cu suspendari si alte chestii? Daca nu sint obligati, inseamna ca nici nu au de unde sa stie daca un concurs este, sau nu, legal (dupa criteriile cele infailibile). Isi dau singuri cu stingul in dreptul? Tre' sa fie tare dureros...

8. "De LEGALITATEA organizarii unei competitii sunt raspunzatori toti cei care au aprobat-o, moment in care trebuie sa verifice daca ORGANIZATORII au dreptul LEGAL sa o organizeze si sa incaseze taxe si sponsorizari".

Adica primarul, la care ma duc sa-i cer voie sa trec cu traseul prin satul lui, ar trebui sa ma intrebe cum si de unde am bani pentru treburile mele??????? Si asta chiar in momentul in care i se intinde cererea, poate chiar inainte de a-i spune de unde esti... Fix in secunda aia. Laser, frate!

9. Cea mai tare: "Federatia Romana de Motociclism, aparandu-si propriile interese....". Mai vreti altceva? Mai este nevoie de altceva? Este pe sistemul "masina lor (de fraudat) a functionat mai bine".

 

 

Probabil, o solutie ar fi ca toate cluburile sa se afilieze la F.R.M., iar in ianuarie (sau februarie), cind or fi alegeri, sa se aleaga cum trebuie... Banuiesc ca sint oameni corespunzatori (spuneam cu vreo citeva zile in urma, cum cred ca ar trebui sa fie ei).

P.S.: Se face campanie electorala, iar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici n-ai sa vezi numar de lege, sau de articol, ca ... nu-i. Am vazut si eu, mai demult, textul. Este din categoria "Cu cine se invecineaza U.R.S.S.? Cu cine vrea!". Se merge si aici pe principiul "hai sa ne facem legi cum vrem noi, daca tot sintem acilea sus". Tu, daca ai vinde cirese (sa zicem) si ai avea o anume pozitie, pe care nu vrei s-o pierzi, n-ai spune, cind treaba ar scirtii:

"Orice vinzator de cirese, in afara de mine, este un hot, un infractor! Le-a furat de la mine!" De ce, nene Jumba? "Pentru ca asa vreau eu sa spun!" (ca sa moara si capra vecinului)

Din ce se vede cu ochiul liber aci, omul (sau oamenii) care au gindit si/sau redactat textul ala au carente de gramatica, logica si cunoastere a legilor romane:

1. Cacofonii, dezacorduri, necunoasterea punctuatiei, la greu (si nu aveti decit sa ma injurati, dar nu suport astfel de mitocanii lingvistice, mai ales din partea unor oameni cu mari pretentii de educatie si staif - ca tot e la moda termenul). Exemple:

- "orice intilnire motociclistica, care are caracter .....",

- "orice intalnire motociclistica, care se finalizeaza ......",

- "... legislatia pentru protectiei mediului...",

- "orice intalnire motociclistica, ... se supun LEGISLATIEI emise...".

Plus fraze lungi de juma' de ora, la care risti sa te asfixiezi, daca incerci sa le citesti dintr-o bucata.

2. Din secunda in care ai devenit persoana juridica (non profit, cum sint cluburile, ca astea ne intereseaza), poti incasa bani - din taxe de participare, sponsorizari, donatii, sau activitati comerciale menite a sustine actiunile clubului. La sfirsitul anului trebuie sa dovedesti, cu acte, ca ai cheltuit toti banii primiti pentru obiectele de activitate prevazute in statut. Dar nu conteaza, ca nu vor ei...

3. Certificatul de identitate sportiva, de care se tot face caz, n-are nici o valoare in fata Fiscului. Acolo se ia in seama C.I.F.-ul (certificatul de inregistrare fiscala a persoanei juridice non profit). Asta-i echivalentul codului fiscal al unei firme! Asa ca, mai usor cu evaziunea, care inseamna altceva...

4. Imi place mult asta cu legislatia impotriva violentei in sport. Adicatelea, o sa fie nevoie cam de doi paznici vajnici, la fiecare mobrist, ca sa-l impiedice sa cafteasca vreun alt concurent... Cred ca s-au uitat prea mult la fotbal, ca numai acolo se incaiera aia pe teren... A! Si mai este ceva: ca paznicii sa se tina de mobristul din dotare, nu trebuie sa aiba permis si mobra, ca sa meraga pe traseu? Asta inseamna ca trebuie sa fie, musai, sportivi legitimati si afiliati.... Vor trebui, deci, sa fie platite taxe la federatie. Dar de catre cine: de catre organizator, de catre paznic, sau de patronul paznicului? Hmm... Totusi, de data asta, feremeu' ajuta la crearea unei noi categorii de oameni ai muncii: paznicii sportivi. Bravo!

5. Foarte buna este si asta cu turismul sportiv. Deci mobristul pasnic, inainte sa urce in sa, ca sa se "implimbe" cu mindra, la Voineasa (n-am gasit alta rima), trebuie sa verifice daca are carnetul de turist sportiv vizat si cu taxa la zi...

6. Impozit de orice fel... "Ai la roata cu 3 spite mai mult decit norma! 20 de lei impozit!!!!!"

7. "Sportivii si participantii la competitiile sportive ILEGALE nu sunt obligati, la inscrierea in competitie, sa verifice LEGALITATEA respectivei competitii."

Pai atunci, de ce i-au amenintat stimabilii, pe oameni aia, cu suspendari si alte chestii? Daca nu sint obligati, inseamna ca nici nu au de unde sa stie daca un concurs este, sau nu, legal (dupa criteriile cele infailibile). Isi dau singuri cu stingul in dreptul? Tre' sa fie tare dureros...

8. "De LEGALITATEA organizarii unei competitii sunt raspunzatori toti cei care au aprobat-o, moment in care trebuie sa verifice daca ORGANIZATORII au dreptul LEGAL sa o organizeze si sa incaseze taxe si sponsorizari".

Adica primarul, la care ma duc sa-i cer voie sa trec cu traseul prin satul lui, ar trebui sa ma intrebe cum si de unde am bani pentru treburile mele??????? Si asta chiar in momentul in care i se intinde cererea, poate chiar inainte de a-i spune de unde esti... Fix in secunda aia. Laser, frate!

9. Cea mai tare: "Federatia Romana de Motociclism, aparandu-si propriile interese....". Mai vreti altceva? Mai este nevoie de altceva? Este pe sistemul "masina lor (de fraudat) a functionat mai bine".

 

 

Probabil, o solutie ar fi ca toate cluburile sa se afilieze la F.R.M., iar in ianuarie (sau februarie), cind or fi alegeri, sa se aleaga cum trebuie... Banuiesc ca sint oameni corespunzatori (spuneam cu vreo citeva zile in urma, cum cred ca ar trebui sa fie ei).

P.S.: Se face campanie electorala, iar?

 

conform legii 69:laugh: din 2000 ( legea sportului ) articolul 14 alineatul a, sportivii sunt de categorie amatori deci nelicentiati la un club.

 

ce daca vreau sa alerg la maraton-ul petrom de primavara trebuie sa ma legitimez la federatia romina de gimnastica ?

nu pot sa alerg prin parc ca iau amenda si me exclude? na exclude din ce ?

 

fereratia are treaba numai cu reprezentarea internationala a romaniei si sportivii romani sunt acceptati de alte federatii numai cu liber la start , cum a subliniat si Patrick .amenintarea cu excluderea din fereratie pentru participari la prietenesti este santaj ordinar.

 

participantii la curse "ilegale" nu sunt obligati la nimic si nici nu trebuie sa verifice ceva . e ilegal frate . ar sesiza si mircea badea ca la o "ilegalitate" nu te obliga si nu esti obligat la nimic . sa soliciti exercitiu de logica poate sa fie peste puterile anumitor persoane. rigiditatea in gindire ii impiedica sa sprijine cursele prietenesti care de regula au regulament de genu (varianta scurta ): "dai blana si care vine primu, cistiga ". de fapt lor le pasa mai mult de banii incasati si mai putin de ce vrea un mobrist de duminica, sa se dea si el la un concurs oarecare sa aiba motiv de bere.

 

am sapat prin legislatie aici

/index.php?...t&p=2094675

scuzati limbajul meu neacademic. in text apar si smile-uri deoarece litera mica b urmata de paranteza rotunda este interpretata de softul forumului ca :D

Editat de blue_led
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?...p;#entry2094675

 

foarte tare frate pai sa vina federatia la mine daca vrea sa ma inscriu in CN cu evenimentul meu, discutam, negociem si facem treaba. se pare deci ca e doar gura de Ola&co si ce a facut poate fi considerata amenintare,fapta ce se pedepseste penal din cate imi amintesc eu. asta e motivul pentru care nu au avut ce sa le faca celor de la SBZ si nu au facut nimic niciunui organizator de cursa...

 

da vin eu si intreb acum, noua celor legitimati la frm nis-au platit darile catre stat pentru a beneficia de pensie maica? ca io asa am inteles d-aci:

ART 14

ALINEATUL 3) Sportivului profesionist care a incheiat cu o structura sportiva o conventie in conditiile Codului civil i se asigura, la cerere, participarea si plata contributiei la un sistem de pensii, public si/sau privat, in conditiile legii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Stiti ceva de cursele din Campionatul National ?

 

Aveti un calendar ?

 

Stie cineva ce s-a stabilit la sedinta FRM ?

Editat de geza.benedekfi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asteptam..oricum in ianuarie sper ca ne strangem undeva in zona brasovului sa fie usor ptr toata lumea sa ajunga..oricum fara calendarul frm nu putem face nimic,iar daca le punem cum vrem noi iar suntem catalogati infractori care organizeaza curse ilegale si incaseaza tone de bani la negru(fiindca ne suprapunem cu etapele federale)..sunt foarte curios CINE organizeaza etape de enduro pe 2010..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu certitudine Extrem Adventure Buzau.

din nefericire cu o floare nu se face campionat..oricum nu doresc sa intru iar in polemici cu alti colegi de forum,asteptam calendarul frm si ne stabilim si noi cursele:din cate stiu pana acum in luna mai este deva si in iulie valcea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu pana acum in luna mai este deva si in iulie valcea..

 

 

Ati uitat de propunerea pentru Pestera Muierii? :love: Invitatia de a petrece impreuna Ziua Independentei noastre, ramine valabila.

Pina la alte vesti-povesti, va urez sa fiti sanatosi si sa vi se implineasca planurile in 2010. La multi ani!

 

 

P.S.: Daca le punem "cum vrem noi" inseamna doar ca ne miscam mai rapid decit altii, adica sintem mai hotariti si stim bine ce vrem. Stiti ca popa nu repeta slujba pentru...

Editat de lupu' shui
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap, da vezi tu bracio, tre sa mai fie minim doua curse ca sa fie campionat ... ori tri ori niciuna si daca iti zice frm-ul cu doua zile inainte de start: ANULEAZA CURSA! ce faci cu munca oamenilor... o faci prieteneasca frate ca altfel nu se poate.

din cate stiu eu voi aveti pe cineva, persoana importanta nu spun cine, care discuta destule lucruri la federatie si gaseste solutii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am aflat urmatoarele sunt cursele CN :

 

22 - 23 mai - Lazarea

10 - 11 iulie - Zarnesti

4 - 5 septembrie - Lupeni

2 - 3 octombrie - Buzau

 

Mai avem:

 

3 - 6 iunie - ERZBERG

26 - 30 iunie - ROMANIACS

18 - 23 iulie REA

 

 

In iulie vrem si la Odorheiu Secuiesc (KUNN Racing). Sper sa ne intalnim in ianuarie, ca sa stabilim exact datele...

:love:

 

Va doresc UN AN NOU FERICIT !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...