Sari la conținut

Accident Azi Orele 11:15


Lupu
 Share

Postări Recomandate

Motocicleta Moto-Guzzi culoare Galben-Crem (nu stiu marca deocamdata) cu numar de inmatriculare

B-96-DRO circula regulamentar pe banda 2 de pe Sos. Chitilei si se indrepta dinspre Podul Constanta catre Biserica Sf. Andrei cu aproximativ 60 - 70 km/h (Estimata de politie).

 

Putin inaintea fabricii Den Braven, de dupa o duba parcata pe dreapta SARE un pieton si alearga sa traverseze soseaua FARA SA ARUNCE O PRIVIRE MACAR! Impactul a fost iminent si inevitabil si s-a soldat cu vatamarea deosebit de grava a pietonului neatent!! (picioare rupte, schije de oase si sange pe sosea).

 

Motociclistul nu a cazut, nu are absolut nimic doar din punct de vedere psihic. Motocicleta are farul si semnalizatoarele fatza sparte, ghidonul un pic strambat, bordul la fel si la prima vedere rezervorul putin lovit.

Despre "victima" nu se prea poate spune acelasi lucru, nestiindu-se daca va mai putea merge deocamdata.

 

Revin cu detalii mai tarziu.

sa fie dat in judecata idiotul ala de pieton si sa plateasca tot ce a stricat idiotul dracului.....ca trec ca tembelii fara sa se uite si apoi tot ei sunt cu pretentii.....cat nu sunt pe trecere, din partea mea ii poti omori regulamentar, legal! asa le trebuie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

Nasol...

Eu stau pe Chitila si zona e de facut capul girofar ! Mai nou cei care vin dinspre centura s-au facut stapani pe "banda" de pe mijloc si sunt contrariati/agresivi daca ies pe acea portiune ca sa fac stg sa ma duc acasa... Iar carausii de la depozite sunt stapanii zonei si merg dupa propriile legi, ca si unii bastinasi :moto:

 

Carausii de la depozite merita cauciucurile taiate!!! :ok: Ca au impanzit toata soseaua cu camioane si dube parcate cum vor muschii lor!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una dintre cele mai periculoase zone din Bucuresti. Securitate - a se citi Politie - minima, trafic intens 90% din ziua lumina, camioane si dubite la greu si mai este si sosea de intrare/iesire din Bucuresti pe unde se circula... eufemistic spus "tare". Eu locuiesc chiar la intrarea pe sosea (dupa podul Constanta) si dorind sa fac stanga catre benzinarie imediat dupa ce facusem stanga ca sa intru pe sosea era sa fiu luat pe sus de cel putin 20 de ori. Ochii in paispe de cate ori treceti pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idiotenia e ca motociclistul va fi cateva luni hartuit de politie dar sa speram ca va avea sange in **** sa nu se lase calcat in picioare pentru ca gabori ashtia nu au mama nu au tata sunt facuti de o matusha.

 

Va zic asta din propria experienta cand intr-o eseara de 1 dec la roseti m-am trezit cu o drogata in fatza. Eu cu un gandac de Matiz shi am lovito la 10 pe ora de a cazut jos shi shi-a spart arcada. @ luni m-au tot frecat gabori in sus si in jos cu prostiA AAIA PT CA TIPA NU RASPUNDEA LA CITATII SI NU VENEA SA ZICA DAK DEPUNE SAU NU PLANGERE IN POTRIVA MEA, desi accidentu nu a fost din vina mea, ea nefiind nici pe trecere nici pe nimik.

 

Asa ca bafta multa motociclistului si sa se tina tare sa nu se lase batut. Chiar dak e traumatizant numai idee ca ai lovit un om trebui sa analizezzi si sa itzi dai seama ca nu ai avut nici o vina si viatza merge mai departe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca exagerati deja. Este vorba de un om care s-ar putea sa nu mai mearga(dupa cum a mai zis cineva) si chiar daca a fost vinovat e si el om, are familie si poate si copii.

P.S. Daca nu l-a lovit pe trecerea de pietonii, motociclistul nu prea are ce sa pateasca, in afara de lovitura psihica...

 

Din pacate se vede ce face cu pietonii leagea circulatiei actuale. Mergeti din Obor spre colentina si vedeti acolo cum se traverseaza. Sau pe Rahovei. Nimanui nu-i pasa. Cand va intra legea in vigoare, vor fi cateva accidente tragice dar mediatizate si poate vor incepe lucrurile sa se miste. Nu putem sa avem un trafic ca in India doar pentru ca pietonii nu vor sa inteleaga ca nu se trece decat prin locurile permise.

 

Acum e si partea a doua a medaliei. Gardulete, treceri, pasaje pietonale, semafoare, tot ceea ce trebuia facut de mult.

 

Daca s-a facut un pas intr-o directie, nu inseamna ca nu e bun, sau ca nu trebuia facut pana nu se schimba si celelalte lucruri. Trebuie insistat sa se intample toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a fi motociclist,sofer, biciclist suntem oameni si de aceea nu putem lovi sau omara pe altcineva fie el om sau animal numai pentru ca suntem acoperiti de regulamente de circulatie!

Eu stau in zona soseaua Chitilei si daca motociclistul mergea pe banda a doua si nu avea viteza mare si era atent este imposibil sa nu vezi pe cineva trecand strada.Marcaje pentru trecerea de pietoni nu exista in zona iar semnele de pe marginea drumului nu prea sunt vizibile.Automat esti mai atent cand vezi un pieton pe marginea drumului.Si din cate stiu 60-70 km/h nu este nici legal si mai ales este destul de riscant in pentru o franare in conditii de siguranta pentru toata lumea in oras.Si ce facem daca este vb de un copil?Reformulam?Sau spunem ca asa i-i trebuia daca nu a fost atent!Cerem si daune morale?

Diferenta intre om si animal este ca omul gandeste si animalul actioneaza instinctiv.Daca este asa haideti sa gandim inainte sa actionam.

 

Remyx post May 3 2006, 10:33 AM

 

Sa o ia draku de motocicleta sau masina, daca am de ales intre un om si fier, alegerea e evidenta...

 

Ia spuneti-mi si mie cum e sa feresti 2 pietoni sa nu-i lovesti, ca esti om, deh. Apoi sa stai prin spitale si-n ghips o gramada (am uitat sa precizez, viteza era de 55 km/h dupa masuratorile Politiei), motorul f_ut, alea-alea, iar ei bine-mersi vin la spital adusi cu forta (ca fugisera de la locul intamplarii) si cand vad ca e groasa treaba, cu Politia si Jandaremeria, o dau la intors ca au fost si loviti, culmea, pe partea total opusa directiei de venire a motocicletei.

Apoi mai spuneti-mi cum e sa stai 8 luni la mila lor , sa nu depuna plangere scoasa din burta ca ei vor daune morale si sa te plimbe prin tribunale, tu esti cu permisul retinut, iei si amenda dupa aia ca nu ai adaptat viteza la conditiile de drum (repet, in acelasi dosar scria clar 55 km/h) si in final unui judecator i se face "mila" si iti da cu NUP (Neinceperea Urmaririi Penale). Motorul il repari din bani munciti cu ziua, ca jobul l-ai pierdut, etc.

Mai explicati-mi si mie unde e umanitatea, dreptatea si corectitudinea legilor si cum sunt eu, ca OM, protejat de lege. Nu neaparat ca motociclist, ci ca OM. Ca tot ce am scris mai sus mi s-a intamplat pe propria piele.

Abia dupa aia veniti sa tineti morala de saracii pietoni care nu au nici o vina cand trec ca bizonii prin locuri nepermise si tot ei , saracii, trebuie feriti.

 

Repet: din toamna se schimba legislatia. Si pietonii vor plati daunele cauzate de un accident care l-au produs ei. Si asta e un lucru pozitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, o sa intre legea in vigoare, si ce? Credeti ca o sa fie mai putine accidente? Nop, dar noi ca soferi nu o sa mai fim tarati prin tribunale aiurea.

Daca politia ar incepe sa-si faca treaba cu amezi pt traversari prin locuri neperimise, pe rosu, etc., ar fi ceva.

Asa toti traversam prin locuri nepermise pe rosu, unii mai traverseaza fara sa se asigure si-n fuga, de nimeresc sub motoare, masini, tiruri, etc. Partea proasta e ca ramai marcat ca l-ai nenorocit pe ala si daca esti pe motor poti sa ajungi in spital fara nici o vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia spuneti-mi si mie cum e sa feresti 2 pietoni sa nu-i lovesti, ca esti om, deh. Apoi sa stai prin spitale si-n ghips o gramada (am uitat sa precizez, viteza era de 55 km/h dupa masuratorile Politiei), motorul f_ut, alea-alea, iar ei bine-mersi vin la spital adusi cu forta (ca fugisera de la locul intamplarii) si cand vad ca e groasa treaba, cu Politia si Jandaremeria, o dau la intors ca au fost si loviti, culmea, pe partea total opusa directiei de venire a motocicletei.

Apoi mai spuneti-mi cum e sa stai 8 luni la mila lor , sa nu depuna plangere scoasa din burta ca ei vor daune morale si sa te plimbe prin tribunale, tu esti cu permisul retinut, iei si amenda dupa aia ca nu ai adaptat viteza la conditiile de drum (repet, in acelasi dosar scria clar 55 km/h) si in final unui judecator i se face "mila" si iti da cu NUP (Neinceperea Urmaririi Penale). Motorul il repari din bani munciti cu ziua, ca jobul l-ai pierdut, etc.

Mai explicati-mi si mie unde e umanitatea, dreptatea si corectitudinea legilor si cum sunt eu, ca OM, protejat de lege. Nu neaparat ca motociclist, ci ca OM. Ca tot ce am scris mai sus mi s-a intamplat pe propria piele.

Abia dupa aia veniti sa tineti morala de saracii pietoni care nu au nici o vina cand trec ca bizonii prin locuri nepermise si tot ei , saracii, trebuie feriti.

 

Repet: din toamna se schimba legislatia. Si pietonii vor plati daunele cauzate de un accident care l-au produs ei. Si asta e un lucru pozitiv.

 

Au mai trecut si altii prin situatii de genul celei mentionate de tine.Printre ei ma numar si eu,dar asta nu inseamna ca trebuie sa omor acum tot ce intalnesc in cale!Pt. mine a fost o lectie,dura,numai eu stiu prin ce am trecut dar am inteles un lucru: viteza poate provoca oricand neplaceri! Spui ca ai avut 55 km/h..culmea si eu la masuratori s-a dovedit ca am avut aceeasi viteza(legala la vremea aceea,era 60 in oras...asta de fapt m-a salvat ca altfel eram mancat).Vezi tu?E treaba aia cu adaptarea vitezei si conduita preventiva.Eu nevinovat fiind am tras 2 ani,incepand cu politia rutiera-circa de sector-judecatorie.Col. de la udriste(georgescu parca??) nici nu mai avea unde sa puna stampila de prelungire pe dovada.(deja ma cunostea la fiecare 45 de zile eram la el)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...