Sari la conținut

Trasee si rute in Romania


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Voi ce spuneti? Ce o sa ne mai reuseasca la anul?

 

Eu sper sa vad mai multe puncte de interes marcate pe harta. In special locuri unde se mananca bine. Pentru mine sunt importante la planificarea excursiilor mai lungi. :)

Trebuie sa contribui si eu cu cele pe care le stiu.

 

Dar sa dau update-urile mele de azi (cu vremea asta frumoasa mi-am luat liber si m-am plimbat):

 

DJ103K: pe jumatate din portiunea Belis - Rasca s-a turnat asfalt nou. E vorba de jumatatea dinspre Belis. Deci trebuie upgrade de la portocaliu la verde.

 

DN1R

1. Belis - Coada lacului Fantanele: asfalt cu petice si denvelari, vmax=60km/h (downgrade la portocaliu de la galben acolo unde e marcat)

2. Coada lacului Fantanele - Poiana Horea: asfalt nou, vmax limitata de curbe

3. Poiana Horea - Matisesti: drum de piatra foarte bun. vmax=40 km/h

4. Pe raza loc Matisesti e asfalt nou. vmax limitata de curbe. Drumul e foarte ingust, practic o singura banda pt amandoua sensurile.

5. Matisesti - Horea - Albac: asfalt, vmax=80km/h

 

Pe DN75 sunt cateva portiuni care trebuie degradate de la galben la portocaliu (60km/h):

1. Vadu Motilor - Intersectia cu drumul spre Vidra / Avram Iancu (Sorlita)

2. Manastire - Lupsa - V Lupsii - Muncelu

3. Granita de judet AB/CJ - Lungesti - Buru - Intersectia cu drumul spre Moldovenesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 777
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Un raport pt un drum care trece peste Mt. Trascau. L-am facut ieri cu Pegaso Strada. Cu atentie si pe vreme buna, e fezabil cu motoare de strada, dar recomandat e un enduro.

 

1. DJ107M: Aiud (Intersectie cu DN1) - Aiudul de Sus: asfalt cu petice si denivelari, 1b/sens, vmax=60km/h

In Aiudul de Sus se face stanga, este indicator "Rameti 20km, Ponor 30km" sau asa ceva. Nu stiu ce indicativ are drumul asta...

2. Aiudul de Sus - Cabana Sloboda (in mijlocul padurii, unde incep serpentinele): candva a fost asfalt, acum e plin de cratere, complet distrus. vmax=20km/h

3. Cab. Sloboda - Ramet - Bradesti - Ponor (ultima parte nu apare pe harta): macadam, vmax=30km/h. Peisaje exceptionale.

4. Ponor - Valea Larga (nu este pe harta): drum de pamant, in unele locuri sapat de ape. Daca ploua cred ca e fezabil numai cu enduro cu crampoane. vmax=20km/h

5. Valea Larga - Salciua de Sus (nu este pe harta): macadam, vmax=30km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un raport pt un drum care trece peste Mt. Trascau. L-am facut ieri cu Pegaso Strada. Cu atentie si pe vreme buna, e fezabil cu motoare de strada, dar recomandat e un enduro.

 

1. DJ107M: Aiud (Intersectie cu DN1) - Aiudul de Sus: asfalt cu petice si denivelari, 1b/sens, vmax=60km/h

In Aiudul de Sus se face stanga, este indicator "Rameti 20km, Ponor 30km" sau asa ceva. Nu stiu ce indicativ are drumul asta...

2. Aiudul de Sus - Cabana Sloboda (in mijlocul padurii, unde incep serpentinele): candva a fost asfalt, acum e plin de cratere, complet distrus. vmax=20km/h

3. Cab. Sloboda - Ramet - Bradesti - Ponor (ultima parte nu apare pe harta): macadam, vmax=30km/h. Peisaje exceptionale.

4. Ponor - Valea Larga (nu este pe harta): drum de pamant, in unele locuri sapat de ape. Daca ploua cred ca e fezabil numai cu enduro cu crampoane. vmax=20km/h

5. Valea Larga - Salciua de Sus (nu este pe harta): macadam, vmax=30km/h

 

 

Mesaj completat

Scuze de postul dublu, eu am introdus o singura data :moto:

Am gasit pe Google maps indicativul drumului: DJ107I Aiud -Ponor si 750C Ponor - Salciua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, numele meu este Andrei Nica si sunt nou pe forum si sper ca in curand sa devin si motociclist. Ceea ce vreau sa mentionez este faptul ca dn2 este foarte prost in comuna afumati, unde locuiesc si unde autoritatea judeteana ilfov chiar daca primeste reclamatii face plombari inutile ale soselei care de la an la an este tot mai degradata ;)

Mesaj completat

Buna ziua, numele meu este Andrei Nica si sunt nou pe forum si sper ca in curand sa devin si motociclist. Ceea ce vreau sa mentionez este faptul ca dn2 este foarte prost in comuna afumati, unde locuiesc si unde autoritatea judeteana ilfov chiar daca primeste reclamatii face plombari inutile ale soselei care de la an la an este tot mai degradata ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am avut timp de completari, azi sper sa le introduc.

@andrei127 - bine ai venit. Cat de rau e drumul? Cred ca ai vazut ca folosim 5 culori. Daca nu ai moto Poti sa spui cu masina cam care e viteza cu care poti sa mergi relativ constant pe acel drum rau. 40? 30? etc. Apoi ai pomenit de DN3, daca tot esti din zona poate ne dai amanunte si despre DJ100 Stefanestii de Sus - Afumati - Ganeasa si DJ200A Afumati - Petrachioaia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am avut timp de completari, azi sper sa le introduc.

@andrei127 - bine ai venit. Cat de rau e drumul? Cred ca ai vazut ca folosim 5 culori. Daca nu ai moto Poti sa spui cu masina cam care e viteza cu care poti sa mergi relativ constant pe acel drum rau. 40? 30? etc. Apoi ai pomenit de DN3, daca tot esti din zona poate ne dai amanunte si despre DJ100 Stefanestii de Sus - Afumati - Ganeasa si DJ200A Afumati - Petrachioaia.

 

Se poate merge cu masina dar iei gropile altfel, banda a 2-a mai buna dar banda 1 e jale. Eu merg cu 60km/h din cauza radarelor bagate aproape zilnic. Drumul catre Ganeasa este excelent pentru ca este nou, iar cel catre Stefanestii de Jos este mai vechi, dar bun si ofera niste senzatii mult mai tari din cauza curbelor (inclusiv una de 90 de grade).

Mesaj completat

Aaa era sa uit. De la iesirea din Afumati dn1 este foarte bun, se poate merge chiar tare dar in Sindrilita este limita de 40km/h si cam sunt radare si pe acolo (am un unchi care a avut experiente cu radarul prin Sindrilita) dar in afara localitatilor nu cred ca e vreo problema (am mers si eu cu masina cu 200+ pe acolo candma credeam mai jmeker ;) )

 

P.S. Multumesc pentru urare si bine v-am gasit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am introdus totul. Limitarile impuse de radare, curbe, lege si alte limitari ne-adatorate starii drumului, nu sunt trecute pe harta moto, nu fiindca nu ar exista,dar e harta starii drumurilor; pentru harta cu POI-uri cu radare, exista alte site-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Craiova-Bechet DN55 verde

craiova-Calafat (ambele variante pe Segarcea sau cea directa) DN56 verde

sunt bune in limita legala 90km/h fara disconfort

 

DN65C are si ceva portiuni mai proaste dar se poate sa zicem un 70-80 la ora fara disconfort, cam galben verde dep de mobra

DN66 Filiasi tg Jiu este refacut, fara pb verde

DN68 de la Tg Jiu la intrarea in defileu este o MIZERIE maxim galben

DN66A de la Petrosani catre Cimpul lui Neag este refacut "drumul lui basescu" cu b mic fara greaseala verde

DN55A Calafat Bechet galben spre verde

DN67C Transalpina Bengesti sugag se cam face verde toata pina la vara :D)

 

Liniile de pe http://www.openmap.ro/moto/ nu se pot face mai groase? nici culorile nu arata precum cele din legenda

Un proiect foarte bun, felicitari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DN68 de la Tg Jiu la intrarea in defileu este o MIZERIE maxim galben

 

Liniile de pe http://www.openmap.ro/moto/ nu se pot face mai groase? nici culorile nu arata precum cele din legenda

Un proiect foarte bun, felicitari!

 

DN68 e pe altundeva. Unde e intrarea in defileu(sorry...nu am umblat peste tot)? E vorba de Bumbesti-Jiu?

 

Liniile au fost si mai late la inceputuri, dar in zonele cu grad mai mare de completare se incaleca si iese o varza. Latimea asta de acum e destul de buna, e un pic mai mare decat drumul administrativ.

Ce browser folosesti? In firefox si IE8 mie imi arata bine culorile/

 

Primele le-am introdus, urmeaza restul.

Editat de owene
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DN68 e pe altundeva. Unde e intrarea in defileu(sorry...nu am umblat peste tot)? E vorba de Bumbesti-Jiu?

 

da, bumbesti jiu . Si de acolo pana in Targu Jiu pt vitezane ROSU clar. De la Rovinari la Targu jiu s-a modificat ceva din septembrie ? ca era drum valurit , si nicidecum verde pt vitezane....galben si inainte de targiu jiu cu placi deci nu as pune verde.

La Bechet Craiova la fel .....era valurit , si nu l-as pune verde deloc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai intrat de mult pe openmap.ro...

Mi se pare mie sau ati actualizat reprezentarea padurilor? ;)

 

a avut loc in import MASIV din baza de date Corine LandCover2006(destul de actuale zic eu) donatie a European Environment Agency. Paduri(are split pe conifere/foioase/mixed),vii,livezi, zone industriale, pasuni, teren agricol, etc. Beneficiile sunt pe multiple planuri(harti GPS, etc.) Sper ca nu e deranjant in harta moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca tronsonul Targu Jiu-Motru din DN67 nu e marcat pe harta moto. Poti sa-l pui cu verde >120 km/h pentru Standard.

Din pacate nu mai tin minte de unde incepe asfaltul bombardat de pe tronsonul Motru-Drobeta Turnu Severin, dar e nasol rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am introdus totul

 

Cu Motru - Drobeta am pus jumate bun, jumate prost - pe la Lazu e split. Cine are drumul complet de facut se pregateste ca stie ca e si bun si rau. Info incomplet e mai bun decat fara info, apoi se poate completa pe parcurs.

 

Bun inceput de an!

Mesaj completat

Am mai adaugat Oravita - vama Naidas, sosea buna 1b/sens, info din iulie 2010, am citat sursa de aici de pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

am auzit un zvon de la un agent bucurestean ca portiunea din tre Turnu Severin si Orsova ar fi terminata/buna numai ca nu ar fi trasata...poate cineva sa confirme ?...... sau nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca pana la intersectia ce duce spre Bahna mai mult ca sigur daca ai zis ca se si potriveste :bigstar:

p.s.: sunt foarte curios cum o sa arate harta dupa iarna asta...cel putin la noi prin bihor, cei de la drumuri au frigiderele pline de carne si la maternitate asteapta mamele sa raspunda cererilor de reintegrarea in ele a celor care se ocupa de drumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa arate tot asa ca acum, ca nu a mai venit info nou. Daca stii drumuri buna/rele din zona ta, baga aici sau direct pe harta rapoarte daca ti-e mai usor; cat timp contribuim cu mic, cu mare, o sa avem harta updatata. Eu ma ocup cat de cat de ce se stie in zona Brasov, si pe unde mai umblu, dar e putin. Cum ne-o facem, asa o avem.

 

La POI-uri o sa apara o categorie "Moto" unde o sa bag locurile de intalnire din tara, cu ziua din saptamana si ora daca exista; Datele am sa le iau din topicul cu locuri de intalnire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...