Sari la conținut

Trasee si rute in Romania


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 777
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

post-52665-1259052345_thumb.jpg

 

 

Completari:

 

- Focsani - Suceava -> foarte bun, dar prost in orasul Falticeni (1,5 benzi pe sens pana Sabaoani)

- Falticeni - Gura Humorului (nu e pe harta) -> foarte bun (1 banda pe sens)

- Suceava - Gura Humorului -> foarte bun;

- Gura Humorului - Vatra Dornei -> bun cu intrerupe unde se lucreaza fiind dezastru acolo. Mare grija... drumul pare perfect si deodata... poc

- Iacobeni - Prislop - Borsa -> eu zic acceptabil (e plombat tot)

-Vatra Dornei - Bicaz -> acceptabil spre rau (e plombat in umele locuri, dar sunt si cratere). E frumos, valea Bistritei;

- Bacau - Onesti- Oituz - Brasov -> acceptabil (se lucra la el)

 

- Bacau - Piatra Neamt - Bicaz -> bun

Editat de Caron
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu situatia unor drumuri din judetul Bacau, pe care le cunosc. Legenda e aceeasi pe care ati folosit-o si voi, insa am mai adaugat cateva trasee excelente pentru enduro sau bicicleta(cele cu linie albastra, punctata). Sper sa va fie de folos intr-o zi! :D

 

post-20147-1259065879_thumb.jpg

 

Well done...!

De-ar fii cate unu' asa pt fiecare judet... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit sa traduc parametrii de mai sus ca tot degeaba o sa fie, pentru cineva care contribuie cu "starea drumului" nu e suficient sa spuna "drumul de la A la B" este "bun". Iar o luam de la capat cu ce inseamna de fapt "bun". Standardizarea (versiunea 0.1) an facut-o sa eliminam subiectivismul, o sa mai fie un pic dar asta e inerent.

 

 

Pentru strangerea datelor sunt suficiente, dar necesare urmatoarele lucruri, trebuie mentionate:

- tipul de invelitoare: asfalt, pietris, etc.

- aspectul drumului: neted, cu gropi, plombat, rupt. etc.

- numarul de benzi, pe sens sau in total, dar clar.

- Cu ce categorie de motor ai mers pe drumul ala, unul din cele 5 categorii mentionate mai sus, si care a fost viteza cu care ai mers confortabil. Sau viteza cu care simti ca ai merge confortabil stiind ca ai un drum de 500km.

Suplimentar, poti spune luna&anul in care ai trecut pe acolo, sa avem harta cu date proaspete.

 

Nu trebuie sa contribuim cu date luate din alte harti, din documente de Consilii Locale(unele foarte mincinoase), spunem pe unde am fost si am trait noi. Sunt 2 motive: harta e pentru noi, nu e o harta electorala. Al doilea motiv e ca datele intra intr-o harta open&free si trebuie sa-i mentinem gratuitatea in continuare.

 

@Caron, am introdus datele tale dar am aproximat, fiindca ai dat date foarte partiale. Nu-i bai, ca abia acum am spus ce date trebuie, vezi mai sus.

 

Cu harta generata inca nu e facut mai nimic, am vorbit cu cel care o sa faca softul si a fost ocupat cu altceva, dar nu e problema ca acel altceva a fost si antrenament pentru harta noastra. Acel altceva e overlay pentru harta de transport in comun, cam asa(dar mai complex) o sa arate si harta noastra. Cine e curios, mergeti pe www.openmap.ro, faceti zoom pe Cluj-Napoca pana umple ecranul, dati click pe Transport In Comun si o sa vedeti rutele respective cum se deseneaza peste harta.

 

Stiti treaba cu triunghiul timp, bani, calitate - doua din 3. In cazul nostru fiind gratuit, o sa fie calitate, dar mai suferim un pic la timp. N-am ce face, e timpul lui liber.

Treaba nu e moarta, dimpotriva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am permis sa 'marchez' si eu cu verde 2 trasee.

Iasi - Tg frumos (drum cu 2 benzi pe sens). Asta e verde maxim (rulat personal maxim 200 km/h).

 

Tg Frumos - Pascani (acum cateva zile am facut pt prima oara acest drum si mi s-a parut bun). Drumu' are niste striatii ciudate in asfalt (pt cine cunoaste), dar daca a mers si 160 km/h pe el,lejer, eu cred ca merge marcat cu verde.O banda pe sens.

 

Am mai marcat Iasi - Sculeni (pe care-l stiu toti baicarii din Iasi probabil,da' vad ca nu s-a obosit nici unu sa-l marcheze).Rulat 190 km/h maxim. O banda pe sens

 

Am mentionat viteza cu care am rulat eu maxim ca sa va faceti o idee cat de cat. Pe unele se poate si mai mult,da' sincer eu nu ma risc (nu dpdv al drumului,dar nu sunt vitezoman).

post-9590-1259278218_thumb.jpg

Editat de insider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am permis sa 'marchez' si eu cu verde 2 trasee.

Iasi - Tg frumos (drum cu 2 benzi pe sens). Asta e verde maxim (rulat personal maxim 200 km/h).

 

Tg Frumos - Pascani (acum cateva zile am facut pt prima oara acest drum si mi s-a parut bun). Drumu' are niste striatii ciudate in asfalt (pt cine cunoaste), dar daca a mers si 160 km/h pe el,lejer, eu cred ca merge marcat cu verde.O banda pe sens.

 

Am mai marcat Iasi - Sculeni (pe care-l stiu toti baicarii din Iasi probabil,da' vad ca nu s-a obosit nici unu sa-l marcheze).Rulat 190 km/h maxim. O banda pe sens

 

Am mentionat viteza cu care am rulat eu maxim ca sa va faceti o idee cat de cat. Pe unele se poate si mai mult,da' sincer eu nu ma risc (nu dpdv al drumului,dar nu sunt vitezoman).

 

Bravo retardule, acuma chiar ca ti-ai dat cu bota in balta si ne-ai demonstrat la totzi cat de distrus si de ratat esti defapt(totul se afla ingrosat in citatul tau de mai sus).

Foarte bine ca "nu" te risti sa mergi cu 190 la ora pe un drum cu o singura banda pe sens.....poate avem noroc si mai scapam de un cocalar retardat care face comunitatea de ocara ca tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit sa traduc parametrii de mai sus ca tot degeaba o sa fie, pentru cineva care contribuie cu "starea drumului" nu e suficient sa spuna "drumul de la A la B" este "bun". Iar o luam de la capat cu ce inseamna de fapt "bun". Standardizarea (versiunea 0.1) an facut-o sa eliminam subiectivismul, o sa mai fie un pic dar asta e inerent.

 

 

Pentru strangerea datelor sunt suficiente, dar necesare urmatoarele lucruri, trebuie mentionate:

- tipul de invelitoare: asfalt, pietris, etc.

- aspectul drumului: neted, cu gropi, plombat, rupt. etc.

- numarul de benzi, pe sens sau in total, dar clar.

- Cu ce categorie de motor ai mers pe drumul ala, unul din cele 5 categorii mentionate mai sus, si care a fost viteza cu care ai mers confortabil. Sau viteza cu care simti ca ai merge confortabil stiind ca ai un drum de 500km.

Suplimentar, poti spune luna&anul in care ai trecut pe acolo, sa avem harta cu date proaspete.

 

Nu trebuie sa contribuim cu date luate din alte harti, din documente de Consilii Locale(unele foarte mincinoase), spunem pe unde am fost si am trait noi. Sunt 2 motive: harta e pentru noi, nu e o harta electorala. Al doilea motiv e ca datele intra intr-o harta open&free si trebuie sa-i mentinem gratuitatea in continuare.

 

@Caron, am introdus datele tale dar am aproximat, fiindca ai dat date foarte partiale. Nu-i bai, ca abia acum am spus ce date trebuie, vezi mai sus.

 

Cu harta generata inca nu e facut mai nimic, am vorbit cu cel care o sa faca softul si a fost ocupat cu altceva, dar nu e problema ca acel altceva a fost si antrenament pentru harta noastra. Acel altceva e overlay pentru harta de transport in comun, cam asa(dar mai complex) o sa arate si harta noastra. Cine e curios, mergeti pe www.openmap.ro, faceti zoom pe Cluj-Napoca pana umple ecranul, dati click pe Transport In Comun si o sa vedeti rutele respective cum se deseneaza peste harta.

 

Stiti treaba cu triunghiul timp, bani, calitate - doua din 3. In cazul nostru fiind gratuit, o sa fie calitate, dar mai suferim un pic la timp. N-am ce face, e timpul lui liber.

Treaba nu e moarta, dimpotriva.

 

NU pot sa spun decat felicitari pentru implicare, si speram sa avem o harta cat de cat OK pana la primavara. Din punctul meu de vedere este cel mai folositor lucru care l-am gasit pe forumul asta.

 

Spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo retardule, acuma chiar ca ti-ai dat cu bota in balta si ne-ai demonstrat la totzi cat de distrus si de ratat esti defapt(totul se afla ingrosat in citatul tau de mai sus).

Foarte bine ca "nu" te risti sa mergi cu 190 la ora pe un drum cu o singura banda pe sens.....poate avem noroc si mai scapam de un cocalar retardat care face comunitatea de ocara ca tine!

 

eu inteleg ca esti poponar si ca-ti place de mine,da' sincer frate, nu fu.te toate topicurile doar ca tie iti place sa mi-o iei in gura:)

 

ce te fu.te grija pe unde merg si cum merg?

 

cu ce ai imbunatatit tu threadu asta prin imbecilitatile tale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu inteleg ca esti poponar si ca-ti place de mine,da' sincer frate, nu fu.te toate topicurile doar ca tie iti place sa mi-o iei in gura:)

 

ce te fu.te grija pe unde merg si cum merg?

 

cu ce ai imbunatatit tu threadu asta prin imbecilitatile tale?

 

Am demonstrat cat de (cuvant urat), idiot si f... esti tu in gura de prea multi se pare de nu ai decat sa te descarci dand blana la un ronghi.....lipsa asta de femei ce face din tine e prea evidenta!!! Sau defapt tu esti chiar gay, ca TU te-ai luat prima data de mine, deci tu ai cam luat-o in gura si ti-ai gasit nasu iti spun sigur, ca restul am vazut ca ti-au dat pace ca au vazut ca esti un caz pierdut din orice pdv!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru strangerea datelor sunt suficiente, dar necesare urmatoarele lucruri, trebuie mentionate:

- tipul de invelitoare: asfalt, pietris, etc.

- aspectul drumului: neted, cu gropi, plombat, rupt. etc.

- numarul de benzi, pe sens sau in total, dar clar.

- Cu ce categorie de motor ai mers pe drumul ala, unul din cele 5 categorii mentionate mai sus, si care a fost viteza cu care ai mers confortabil. Sau viteza cu care simti ca ai merge confortabil stiind ca ai un drum de 500km.

Suplimentar, poti spune luna&anul in care ai trecut pe acolo, sa avem harta cu date proaspete.

 

 

Luna august 2009 pentru toate, cu exceptia Bacau - Brasov (mai 2009).

Asfalt pentru toate cu exceptia ulimilor approx 30 km de langa Brasov la Bacau Brasov unde sunt placi din beton.

Am mers cu Peugeot 307 :) (nu aveam motocicleta atunci).

 

- Focsani - Suceava -> foarte bun, dar prost in orasul Falticeni si in orase in general // 1.5 benzi pe sens pana la Sabaoani apoi 1 banda pe sens // asfalt in stare buna fara plombe sau denivelari (cel mai bun drum pe care am mers (Bucuresti - Roman (Sabaoani), mai bun decat A1 sau A2) // viteza... se cam circula cu 130km/h, chiar daca nu e autostrada, fara probleme.

Mare grija la depasirile facut de cei de pe contrasens si la animale imprastiate pe asfalt.

 

- Falticeni - Gura Humorului (nu e pe harta) -> foarte bun (1 banda pe sens)// asfalt bun fara plombe, multe localitati// viteza 130 - 70 (sunt niste curbe ciudate prin localitati)

 

- Suceava - Gura Humorului -> foarte bun; (1 banda pe sens foarte lata) // asfalt recent de buna calitate, fara plombe // drumul e recent terminat deci grija mare la diverse lucrari de finisare sau, ma rog, lucruri ramase neterminate. In Ilisesti e o zona cu probeme, aluneca drumul si e un damb de toata frumusetea; acolo cu mare grija la moto (problemele vor persista mult timp din ce stiu, pt ca e f scump de rezolvat)

 

- Gura Humorului - Vatra Dornei -> asfalt recent bun cu intreruperi unde se lucreaza, fiind dezastru acolo. (1 banda pe sens foarte lata) Mare grija... drumul pare perfect si deodata cade intr-o gorapa cu pietris. multe damburi cu diferente de nivel intre covoare asfaltice. Griija mare!

 

- Iacobeni - Prislop - Borsa -> asfalt vechi, e plombat tot, frumos drum de moto prin Prislop, serpentine si peisaje uimitoare. 1 banda pe sens 40 - 50 km/h din cauza gropilor

 

-Vatra Dornei - Bicaz -> asfalt vechi, plombat si rupt (sunt cateva gropi imense) 1 banda pe sens . E frumos, valea Bistritei 40 -50 km/h din cauza gropilor

 

- Bacau - Onesti- Oituz - Brasov -> asfalt plombat pana la Onesti, apoi prin pasut Oituz asfalt recent, se lucra. 1 bada pe sens 40 -70 km/h gropi sau/si curbe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

An Nou cu bucurie!

 

Vin cu o veste buna: softul e in lucru, varianta de test in prezent afiseaza doar pentru naked si e mai la inceput, adica mai are probleme dar e promitator. De asemenea o sa vedem cum facem cu serverul fiindca se observa ca e mancator de resurse. Dar la asta ne mai gandim cand e gata.

 

Acum inapoi la harta, nu uitati e doar pt naked/commuter/standard, iar numai cateva drumuri au fost parametrizate:

Orasul Ghimbav pe care l-am ridicat personal in toamna si l-am facut direct cu datele de surface&smoothnes.

post-16788-1263388382_thumb.jpg

Softul foloseste datele din OSM si face overlay peste Googlemaps(doar pt inceput, asta a fost solutia la indemana pt teste), se ved drumuri colorate si acolo unde GM nu arata strada.

bilele alea negre apar in mijlocul fiecarui segment de drum caracterizat, nu trebuie, o sa dispara.(bug)

Drumul principal, in loc sa apara cu verde nu e colorat(bug de zoom)

 

post-16788-1263388684_thumb.jpg

 

O alta portiune de harta la zoom out, se vede calitatea drumului Focsani-Suceava, e primul din lista de dinainte de la @Caron, si se vede si ca am fost lenes si nu am parametrizat si restul din ce mi-a dat :-) Am asteptat si eu softul. Va urma in curand. De asemenea se mai vad zone cu drum colorat rosu, drumuri de tara.

E un bug undeva, la zoom mare coloritul dispare, dar am spus ca sunt buguri inca.

 

Pozele sunt printscreen de pe googlemaps, softul de test produce un fisier .KMZ, daca doreste cineva sa-l priveasca mai bine, PM si i-l trimit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa iarna asta cred ca in loc sa "inverzeasca" totul cu venirea primaverii o sa "rugineasca" ... da tu oricum ziceai ca se poate updata fiind o harta interactiva parca , nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact.

 

Am facut update la ce a dat Caron ultima data, asa ca la urmatoarea afisare in jurul orasului Vatra Dornei o sa apara niste drumuri colorate.

Afisarile se fac odata sau de doua ori pe saptamana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare : daca dupa ce tu ai finalizat harta 100% ... noi daca vrem sa modificam culorile individual fiecare pt preferintzele sale se va putea ? harta aceasta va fi un *.exe sau ce va fi ? o explicatei asa mai simpla pt cei care nu se pricep asa bine la programare pls

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-16788-1263589600_thumb.jpg

 

Contributiile lui Caron pe care le-am adaugat de curand au fost randate si apar. Eu am incarcat fiserul peste GoogleEarth ca sa pot folosi zoom, asa ca pentru inceput exista ceva care sa-i ajute pe cei care parametrizeaza drumurile. In final colorarea se va suprapune peste harta OpenStreetMap de unde vin toate datele, dar acum e ceva mai quick&dirty pt inceput.

 

intrebare : daca dupa ce tu ai finalizat harta 100% ... noi daca vrem sa modificam culorile individual fiecare pt preferintzele sale se va putea ?

Nu, culorile le-am standardizat in faza 1. Daca dupa implementarea finala constatam ca unele culori nu se vad bine pe harta sau creeaza confuzii, ne mai gandim, mai votam, schimbam dar culorile vor fi standard si apar in legenda.

 

harta aceasta va fi un *.exe sau ce va fi ? o explicatei asa mai simpla pt cei care nu se pricep asa bine la programare pls

Va fi un site.

Mesaj completat

:cheers:

 

Harta moto versiunea alpha exista, cu zoom si bineinteles cu cateva buguri si lipsuri care vor fi "sudate" in zilele urmatoare. Probabil nu va fi link-ul permanent, de aceea nu il public inca, dar cei care sunt interesati sa vada harta live imi pot da PM.

 

un mic screenshot

post-16788-1263678792_thumb.jpg

 

Ma duc sa beau ceva :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o vei putea face si in format *.exe daca vrem sa o luam pe telefon sau pda si nu avem acces la internet ?

Pentru acces fara internet, se poate salva imaginea JPG, cea mare sau detalii, se poate scoate la imprimanta color(asta costa, dar cine are...) fiindca in prezent nu e planificat nimic in plus fata de harta.

Mesaj completat

Rezultatul partial al proiectului nostru, harta moto pe platforma OSM se gaseste la http://www.openmap.ro/moto/

In partea dreapta-sus e un "+" de unde se activeaza meniul.

E facuta doar pentru naked(vor urma si celelalte categorii), ii lipseste legenda si probabil o sa descoperiti si altele pe care va rog sa le comentati aici. Am completat starea drumurilor pe care le cunosc personal, ce a mai completat Caron.

 

Ar trebui in curand sa ne apucam sa o "coloram" si pentru astea trebuie sa introduc datele pentru cat mai multe drumuri. Ar fi frumos sa migrez tot ce s-a colorat pe harta JPG, dar nu merge culoare-la-culoare.

 

Pentru strangerea datelor sunt suficiente, dar necesare urmatoarele lucruri, trebuie mentionate:

- tipul de invelitoare: asfalt, pietris, etc.

- aspectul drumului: neted, cu gropi, plombat, rupt. etc.

- numarul de benzi, pe sens sau in total, dar clar.

- Cu ce categorie de motor ai mers pe drumul ala, unul din cele 5 categorii mentionate mai sus, si care a fost viteza cu care ai mers confortabil. Sau viteza cu care simti ca ai merge confortabil stiind ca ai un drum de 500km.

Suplimentar, poti spune luna&anul in care ai trecut pe acolo, sa avem harta cu date proaspete.

 

Pana la primavara nu mai e mult, probabil o sa reusim sa avem harta completa.

 

Mesaj completat

nu inteleg de ce se lipesc posturile, dar Edit nu e. ma rog...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa asteptam cand vremea ne permite sa calarim.... dar dupa o iarna grea.. o sa apara niste "bube" pe asfalt... atunci o sa spunem mai detaliat dupa calarire de primavara.

 

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trimis tuturor de pe acest topic un PM, sper ca nu-mi luati gatul ca e pt noi - profitul nostru(21 de PM-uri).

Eu am colorat ce am stiut, dar m-am cam terminat.

@CryAngel27 nu e problema ca informatia e de anul trecut, ca un update se poate face oricand ulterior, si o informatie mai veche e mai buna decat nimic, degradarea nu poate fi decat progresiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@owene:Multumesc pentru PM.

 

Cu aceasta ocazie, m-am reabonat la topic. Daca va pot ajuta cu ceva, in principiu introducere de date, ma ofer si eu voluntar. In timpul liber, atat cat am, o sa va ajut. Astept PM sau aici pe topic ce anume trebuie facut pentru a duce la bun sfarsit treaba asta, a.i. in primavara sa fie gata si harta.

 

@in atentia moderatorilor de pe forum: poate ar fi bine ca topicul asta sa fie "ridicat" in lista topicurilor. Este unul de interes general, dupa parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ahaa.. nu m-am gandit la update....

 

Adjud - Onesti --> parfum!! (orice moto) (adica f bun) (fara gropi)

Targoviste - Sinaia --> doamne ajuta ..... e bun pt enduro si touring (nu SS si cruisere sau choppere)

Cluj - Zalau --> un paradis de moto (orice moto) (fara gropi) (exeptional)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ahaa.. nu m-am gandit la update....

 

Adjud - Onesti --> parfum!! (orice moto) (adica f bun) (fara gropi)

Targoviste - Sinaia --> doamne ajuta ..... e bun pt enduro si touring (nu SS si cruisere sau choppere)

Cluj - Zalau --> un paradis de moto (orice moto) (fara gropi) (exeptional)

 

Am facut update cu ce mi-ai spus!

Se fac 2 randari pe saptamana, o sa apara in 2 zile probabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A)Bucuresti-Targoviste:

 

1.Bucuresti-Baldana: linie tip C.

2.Baldana-Targoviste: linie tip G.

 

B)Giurgiu-Oltenita-Calarasi-Fetesti: linie tip G.

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...