Sari la conținut

Trasee si rute in Romania


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu care este ultima harta...am adaugat pe ultima vazuta

 

Am o mentiune....CEL MAI FRUMOS FRUM DIN TARA ESTE ORADEA~CLUJ!!!!!

 

Vezi semnatura lui @owene si ai sa gasesti harta actuala. Varianta colorata de tine nu mai e de actualitate.

 

Care sunt caracteristicile drumului Oradea-Cluj(nr.benzi, calitate asfalt, viteza maxima pentru motorul tau)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 777
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vezi semnatura lui @owene si ai sa gasesti harta actuala. Varianta colorata de tine nu mai e de actualitate.

 

Care sunt caracteristicile drumului Oradea-Cluj(nr.benzi, calitate asfalt, viteza maxima pentru motorul tau)?

Oradea - Negreni ( 1 b , drum bun dar din cand in cand pe alocuri au aparut craterel dar cred ca il vor asfalta cand se incalzeste , 150/h )

Negreni - Cluj ( 1 b , asfalt BUN , 120-150 )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Onesti -Targu Ocna - Slanic Moldova --> Drum bun spre foarte bun!

Targu-Ocna-Comanesti-moinesti-Bacau --> Drum bun .

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tudOr : introduse.

@rzv28 : trebuie precizat nr.de benzi/sens si viteza maxima pentru motorul tau(v. modelul de la @tudOr).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Prahova, in jurul orasului Cimpina:

- Campina-Telega (DJ 102) drumul este decent : asfalt valurit, peticit pretutindeni (dar este reparat constant, asa ca sunt mici sansele intalnirii unor surprize intr-adevar neplacute); eu merg cu 40-60 km/h.

- Telega- Mislea (DJ 102 D) drum foarte bun; asfalt de cea mai buna calitate - viteza atinsa este afectata doar de traseul puternic virajat (nu cred sa fie mai mult de 100m in linie dreapta) si de trecerea prin localitati;

- Mislea - Urleta-DN1 ; drum bun, se poate merge foarte usor cu 60 km/h (totusi este localiate)

- Mislea-Baicoi; asfalt foarte bun, linii drepte lungi, se pot atinge viteze mari (maxim constant in cazul cruiserelor). Atentie!!! Intre padure si Tufeni drumul este FF prost si pericolul de accidente este mare deoarece se vine in linie dreapta de pe asfalt de cea mai buna calitate, brusc in asfalt vechi, plin de gruopi, fara zona "intermediara". Coborand spre Sud pe acelasi drum, intre Tufeni si Baicoi asfaltul este in continuare foarte bun.

 

Pentru DN 72 (Ploiesti-Targoviste): drumul a fost reparat si corespune marcarii de pe harta, dar mare atentie la ultimii 2km pana in DN1/E60, cum vii dinspre Targoviste: asfaltul este foarte prost, nereparat de ani de zile (pe harta , portiunea din DN72 situata intre DN1 si prima intersectie, respectiv STr. Conului/Parcul industrial Ploiesti).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oradea - Deva ( 1b , RUPT ...ar trebui inchis drumul deoarece nu ai pe unde circula , 40-50 h si asta ca sa inainte totusi rupandu`ti masina )

 

 

Rectific:Oradea-Varfuri ar trebui inchis

Varfuri-Deva drumul e denivelat dar fara gropi-viteza 80-90 h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul 79A Varfurile-Ineu-Chisineu-Cris-Varsand e impecabil, nou marcat corespunzator , Bucata Varfurile-Buteni e superba plina de curbe :)

Mesaj completat

Drumul 79A Varfurile-Ineu-Chisineu-Cris-Varsand e impecabil, nou marcat corespunzator , Bucata Varfurile-Buteni e superba plina de curbe ;)

 

la fel Zalau - Satu Mare. <br>Dej-Beclean tot drum excelent nou.<br><br>Arad-Oradea-Carei drum prost plin de gropi ...dar e in lucru poate anul asta se va putea circula in conditii bune ...POATE <br><br>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)Drumul 79A Varfurile-Ineu-Chisineu-Cris-Varsand e impecabil, nou marcat corespunzator

2)Bucata Varfurile-Buteni e superba plina de curbe :)

3)Zalau - Satu Mare.

4)Dej-Beclean tot drum excelent nou

5)Arad-Oradea-Carei drum prost plin de gropi

 

Cate benzi au fiecare ?

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am tranzitat tara de la oradea la bucuresti pe ruta : oradea - Gilau ( autostrada ) - Turda - Targu Mures - Brasov - Ploiesti - Bucuresti

desi Ploiesti BUcuresti e cu 2 sensuri si asfaltul neted exista o gramada de carii de o palma adancime si 1 metru cel putin lungime ...presarate peste tot...poti merge..le vezi ziua dar noaptea te rupi ...singura portiune i ncare nu ai treaba este de la Gilau la Brasov ( 40 km autostrada in rest , 1b , 130 km/h , drum bun )

Brasov - Ploiesti ( 1 b , gropi pe alocuri , 90 )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi pana la Sinaia pe DN1, iar la intoarcere prin Targoviste. DN1 trebuie clasat mai jos acum, sunt multe gropi si gropite, in special in zona podurilor. L-as putea clasa acceptabil, in timp ce restul drumurilor (Sinaia - Tgv si Tgv - Bucale) raman la clasele vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ramnicu Valcea - Tagu Jiu: este rosu pe harta, sau nu este clasificat inca? Drumul se prezinta bine si dupa iarna, o banda pe sens, sunt portiuni lungi unde poti mege cat te tine motoru. La viteze de 120-130 nu am gasit portiuni sa ai probleme.

 

Novaci - Ranca o banda pe sens asfaltat anul trecut, se prezinta bine dupa iarna, inca e zapada mare sus, cu 6km inainte de Ranca este o portiune de 500m unde a fost deviata soseaua si nu este inca turnat, pe portiunea respecticva, ss :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ramnicu Valcea - Tagu Jiu: este rosu pe harta, sau nu este clasificat inca?

Este clasificat, si apare verde. Nu ai ales butonul cu tipul de motor sau nu ai asteptat suficient sa se coloreze. Verifica si vezi.

 

Novaci - Ranca o banda pe sens asfaltat anul trecut, se prezinta bine dupa iarna, inca e zapada mare sus, cu 6km inainte de Ranca este o portiune de 500m unde a fost deviata soseaua si nu este inca turnat, pe portiunea respecticva, ss :)

Am introdus. Exista pe harta inainte de Ranca o deviatie, daca e aia, am pus drumul principal in constructie.

 

Mesaj completat

--------------------------------------

Am degradat si DN1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DN1 trebuie degradat si intre Sinaia si Predeal. Din Predeal spre Brasov totul e OK.

Sa-ti arat cum se face? :o

 

Mesaj completat

DN1 trebuie degradat si intre Sinaia si Predeal. Din Predeal spre Brasov totul e OK.

s-a facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti arat cum se face? :o

 

Da, un tutorial video nu strica niciodata :D. Am preferat sa fac un simplu raport ca lumea sa poata gasi motivul acelei degradari. Si ca sa continui in aceeasi nota confirm ca drumul Focsani-Tg.Secuiesc (DN2D) este asfaltat proaspat (sper sa reziste peste iarna) pana la borna de 4 km de Ojdula (venind dinspre Lepsa). Din pacate insa podurile erau inca in proces de refacere asa ca am fost nevoiti sa mergem cam 100m (pentru fiecare pod, si am numarat vreo 4 in total) prin niste gropi infioratoare. Peisajul merita insa orice efort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niste drumeaguri mici din jurul Bucurestiului pe care imi testez eu motocicleta de fiecare data cand schimb ceva (in general setari de suspensii deoarece au toate tipurile de asfalt):

DJ101 de la Balotesti pana la intersectia cu DJ101C: asfalt, bun, putin valurit, 1b/sens, v max 150

DJ 101C: asfalt, prost, gropi + valurit, 1b/sens, v max 80

DJ 101B Lipia - Snagov: asfalt, excelent, neted, 1b/sens, v max nelimitat

DJ 101B Snagov - DN1: asfalt, prost, gropi, 1b/sens, v max 80

DJ 200B Dumbraveni - Pipera: asfalt, excelent, neted, 1b/sens, v max nelimitat

Mesaj completat

Ok, poate nu e momentul acum, cand harta nu e completa, dar ar putea fi introduse si rutele mari catre destinatiile externe mari:

Ruse - Veliko Tarnovo (ultima data, septembrie 2009): asfalt, bun, neted, 1b/sens, v max nelimitat (la momentul acela era si un detour la 20km sud de Ruse care era infiorator)

Ruse - Sofia (ultima data, august 2009): asfalt, bun, neted, 1b/sens (exista autostrada 100km catre est de la Sofia, care-i 2b/sens + urgenta), v max nelimitat

Portile de Fier - Clisura Dunarii - Pozarevac - Belgrad (ultima data, august 2009): asfalt, bun, neted + peticit pe alocuri (autostrada perfecta de la Pozarevac), 1b/sens, v max 120

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am introdus DJ-urile si 2 din 3 drumuri externe: Ruse-Veliko si Portile de Fier, in speranta ca poate pica la marginea hartii si o sa fie randate.

Mai mult de Romania nu putem din mai multe motive: puterea de procesare si e peste puterea noastra de refresh. Poate in timp si alte harti o sa faca harti active cu starea drumurilor, in prezent suntem prima tara care are asa ceva. Pot sa ofer niste statistici in care se vede ca doar Germania,Franta si Italia au drumuri categorisite cu parametrii de stare, dar noi sunte singurii care si folosesc acesti parametri.

 

Romania:

good 535

intermediate 336

bad 292

very_bad 152

excellent 152

horrible 98

 

Germania:

good 3794

intermediate 3200

bad 3074

excellent 2783

very_bad 1148

horrible 681

very_horrible 456

 

Franta:

bad 310

good 181

horrible 108

very_bad 95

intermediate 70

very_horrible 64

excellent 47

 

Great Britain:

bad 56

intermediate 23

very_bad 19

excellent 16

horrible 13

very_horrible 11

 

Italy

good 1496

intermediate 519

bad 388

very_bad 226

horrible 165

very_horrible 51

excellent 48

 

Croatia:

bad 42

horrible 4

very_bad 4

very_horrible 2

good 1

 

In concluzie, destul de putin probabil ca Bulgaria, Serbia sa implementeze asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumuri in Moldova:

 

Marasesti - Tecuci: bun - asfalt, neted, 1b/sens + banda de urgenta, v max 120

Tecuci - Barlad - Vaslui: bun - asfalt, neted, 1b/sens, v max 120

Vaslui - Iasi: bun, asfalt, valurit, 1b/sens, v max 120

 

Iasi-Roman ar trebui sa fie exact cum apare Bacau-Roman pe harta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumuri in Moldova:

 

Marasesti - Tecuci: bun - asfalt, neted, 1b/sens + banda de urgenta, v max 120

Tecuci - Barlad - Vaslui: bun - asfalt, neted, 1b/sens, v max 120

Vaslui - Iasi: bun, asfalt, valurit, 1b/sens, v max 120

done

 

Iasi-Roman ar trebui sa fie exact cum apare Bacau-Roman pe harta.

e tot drum cu 4 benzi in total? E cel prin Tg-Frumos?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...