Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

in schimb,fi convins,ca poti face performanta fara suplimente.

PS.a minca e scump.asa este,dar nu poti spune ca lua proteine e ieftin.asta in cazul in care cumperi ceva serios.daca iei zahar la kg (pronutrition),atunci da,e mai ieftin ca papa.

PS2.crezi cumva ca pina la descoperirea aminoacizilor sub forma de suplimente,acestia nu erau introdusi,la sportivi,in mincarea de zi cu zi?Sportul s-a inventat cumva odata cu dezvoltarea suplimentelor la nivel global,in jurul anilor 60?

 

Sunt doar partial de acord cu ce spui. Nu cred ca se mai poate face performanta la ora actuala fara toate substantele astea si ultimele gaselnite in culturism. cel putin nu se poate ajunge la nivel inalt.

Iar aici vorbim de cei extremi, gen Mr. Olympia, unde nici ei nu mai stiu ce baga in ei, ultimele racnete in materie de suplimente, incearca orice, doar-doar or ajunge un pic mai mari.

 

Parca tu ai pus filmuletul ala aici cu tipul care luase steroizi si declaratiile lui. Asta se cere la TV, super-oameni, super-muschi, nu musculatura naturala definita dar in limite normale. Aia mici traiesc cu aceste modele, cand se fac mari vor sa fie ca ei, asa ca o iau pe aceasta cale.

 

Cu cat este mai slab un culturist natural fata de unul care ia steroizi si toate suplimentele care le poate baga in el? Diferenta e de la cer la pamant!

Asa ca pentru performanta trebuie multe, inclusiv suplimente, cat mai multe, cat mai eficiente.

 

Pentru noi care doar o mai ardem pe la sala nu e chestie de viata si de moarte. E alegerea fiecaruia.

Eu unul intotdeauna am tras natural, am pus botul doar la astea care au fost in timp unanim acceptate ca nu fac ceva rau, gen L-carnitina, creatina. Dar si astea le iau o data la 3 ani ,cand ma apuca mersul mai frecvent la sala, apoi le las...habar nu am daca or fi facut ceva sau a fost doar placebo.

La creatina am simtit un kick de vreo 10% in plus pe bara.

 

Acum stau si ma uit la alea care le-am luat de curand pentru slabit...nici nu am tinut regim, au si prea multe avertizari pe cutia aia, parca imi simt pulsul accelerat doar stiind ca le-am inghitit, apoi nu pot sa beau cafea si asta nu -mi place, deja imi pare rau ca le-am luat.

 

Tot zic ca imi fac ordine in regim si ma apuc din nou de ele ca nu am luat decat cateva zile, as mai avea pentru vreo 3 saptamani, datr deocamdata stau si ma uit la ele. Oricum, alta cutie nu mai iau, dar nu o sa stiu niciodata daca au un efect sau nu.

Oricum eu din astea care iti accelereaza pulsul si alte porcarii nu mai iau.

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa arati mare,sa ai masa,ca aia din reviste,daca vrei sa faci o cariera din sport,sau in sport,atunci da,suplimente/amino/dieta la singe/cardio/doctori/stretching/masaj regulat (nu regulat la masaj :) ).

dar,cel mai important e sa maninci.

mult cit mai mult.

altfel poti lua suplimente pina la sfintul asteapta,ca degeaba.

....................

 

daca-mi permiti:

 

1- faza cu mancatului cat mai mult este aproape o ineptie; daca faci analiza unei portii de mancare dietetice sau sanatoase, zi-i cum vrei, ai sa vezi ca pe langa compusii folositori bagi si multe alte lucruri nefolositoare, chiar daunatoare, mai ales in cazul produselor din carne. Totodata mancatul mult genereaza distensia abdominala, deci risti sa arati ca un butoi cu muschi. Mai departe, digestia iti va juca feste, pentru ca asimilarea alimentelor se face in medii diferite,iar odata ce mananci mult presupun ca nu mananci 2 kile de carne odata ci vrei o mare friptura, o mare salata, eventual un mare bol de orez, toate astea mixate si date la vale pe gat. Ca sa nu mai vb de numarul de calorii .....

2- Suplimentele proteice (in speta vorbesc de pulberile proteice) au dedicatie speciala - ele se asimileaza rapid sau lent (in fctie de ce urmaresti ) dar scopul lor clar este de a hrani fibra musculara. Imediat dupa antrenament sau in timpul acestuia, un shake din whey protein e divin; peste noapte, un shake cu asimilare lenta, pt faza catabolica, este indicat.

3- Daca faci antrenamente cat de cat serioase, de 3 ori pe sapt sa zicem, risti sa o dai in supra-antrenament, in cazul in care nu`ti ajuti organismul sa se refaca. Asta inseamna hidratare, hrana de calitate, suplimente, somn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt doar partial de acord cu ce spui. Nu cred ca se mai poate face performanta la ora actuala fara toate substantele astea si ultimele gaselnite in culturism. cel putin nu se poate ajunge la nivel inalt.

Iar aici vorbim de cei extremi, gen Mr. Olympia, unde nici ei nu mai stiu ce baga in ei, ultimele racnete in materie de suplimente, incearca orice, doar-doar or ajunge un pic mai mari.

 

Parca tu ai pus filmuletul ala aici cu tipul care luase steroizi si declaratiile lui. Asta se cere la TV, super-oameni, super-muschi, nu musculatura naturala definita dar in limite normale. Aia mici traiesc cu aceste modele, cand se fac mari vor sa fie ca ei, asa ca o iau pe aceasta cale.

 

Cu cat este mai slab un culturist natural fata de unul care ia steroizi si toate suplimentele care le poate baga in el? Diferenta e de la cer la pamant!

Asa ca pentru performanta trebuie multe, inclusiv suplimente, cat mai multe, cat mai eficiente.

 

Pentru noi care doar o mai ardem pe la sala nu e chestie de viata si de moarte. E alegerea fiecaruia.

Eu unul intotdeauna am tras natural, am pus botul doar la astea care au fost in timp unanim acceptate ca nu fac ceva rau, gen L-carnitina, creatina. Dar si astea le iau o data la 3 ani ,cand ma apuca mersul mai frecvent la sala, apoi le las...habar nu am daca or fi facut ceva sau a fost doar placebo.

La creatina am simtit un kick de vreo 10% in plus pe bara.

 

Acum stau si ma uit la alea care le-am luat de curand pentru slabit...nici nu am tinut regim, au si prea multe avertizari pe cutia aia, parca imi simt pulsul accelerat doar stiind ca le-am inghitit, apoi nu pot sa beau cafea si asta nu -mi place, deja imi pare rau ca le-am luat.

 

Tot zic ca imi fac ordine in regim si ma apuc din nou de ele ca nu am luat decat cateva zile, as mai avea pentru vreo 3 saptamani, datr deocamdata stau si ma uit la ele. Oricum, alta cutie nu mai iau, dar nu o sa stiu niciodata daca au un efect sau nu.

Oricum eu din astea care iti accelereaza pulsul si alte porcarii nu mai iau.

 

asta,daca ,pleci de la ideea ca performanta e cum arata Jay.Si ala saracu arata asa,ca inaintea lui,tot mai mari erau,si el,ca sa fie Mr a trebuit sa fie si mai mare.

Eu nu ma refeream doar la culturism ma refeream in general,la sport,si ma refeream ,ca in trecut,performantele se faceau fara suplimente,ca nu erau inca asa dezvolatate.

 

daca-mi permiti:

 

1- faza cu mancatului cat mai mult este aproape o ineptie; daca faci analiza unei portii de mancare dietetice sau sanatoase, zi-i cum vrei, ai sa vezi ca pe langa compusii folositori bagi si multe alte lucruri nefolositoare, chiar daunatoare, mai ales in cazul produselor din carne. Totodata mancatul mult genereaza distensia abdominala, deci risti sa arati ca un butoi cu muschi. Mai departe, digestia iti va juca feste, pentru ca asimilarea alimentelor se face in medii diferite,iar odata ce mananci mult presupun ca nu mananci 2 kile de carne odata ci vrei o mare friptura, o mare salata, eventual un mare bol de orez, toate astea mixate si date la vale pe gat. Ca sa nu mai vb de numarul de calorii .....

2- Suplimentele proteice (in speta vorbesc de pulberile proteice) au dedicatie speciala - ele se asimileaza rapid sau lent (in fctie de ce urmaresti ) dar scopul lor clar este de a hrani fibra musculara. Imediat dupa antrenament sau in timpul acestuia, un shake din whey protein e divin; peste noapte, un shake cu asimilare lenta, pt faza catabolica, este indicat.

3- Daca faci antrenamente cat de cat serioase, de 3 ori pe sapt sa zicem, risti sa o dai in supra-antrenament, in cazul in care nu`ti ajuti organismul sa se refaca. Asta inseamna hidratare, hrana de calitate, suplimente, somn.

 

pai ,inseamna,ca mai bine nu minci,ci bagi doar suplimente,sa nu fi umflat,sa ai burta plata.

si inseamna ca nici profesionistii nu stiu ce fac,din moment ce maninca ,ca prostii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mananci ce trebuie..si cat trebuie poti sa bagi destule proteine doar din mancare. Eu de ex nu pot sa mananc din 2 in 2 ore cum ar fi indicat. De asemenea, fara un aport de proteine, saruri minerale si vitamine, dupa 2 sapt de sport intensiv (3-4 zile greutati, 2 zile forbal 1,5 h) sunt terminat. Mai ales in antrenamentele aerobe pierzi multe substante esentiale.

 

Acum...trebuie sa vedem ce vrea fiecare. Presupun ca e si o componenta estetica. Adica nu mergi la sala doar pt forta si pt rezistenta. Evident ca nu vrei sa te faci ca un dulap...dar un corp bine lucrat, echilibrat, reliefat place oricui si da un plus de incredere.

 

Atata timp cat nu faci abuzuri si respecti indicatiile (perioadele de pauza)..etc , suplimentele nu cred ca fac rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut cam de mult timp sala (totusi niciodata nu m-am tinut mai mult de cateva luni; faceam 1-2-3 luni de 2 ori pe an si ma lasam) si niciodata nu s-a vazut ca acum (ma refer aici la timp, dar si la partea fizica), cand, am facut miscare acasa. 2 gantere, alergat, mancat exact cum trebuie (nu m-am abtinut de la nimic decat shaowrma si alte porcarii de genul; lucruri invatate in mare parte si de anul trecut, cand am facut la facultate un curs de metabolism si deabia acum am decis sa pun in practica). Tinand cont ca proteinele zilnice nu ajungeau la nivelul necesar, am luat un supliment din asta whey protein (la fel ca si colegul de mai sus, nu pot sa imi iau cantitatile necesare de nutrienti doar din alimentatie la cate 2 ore). Mi-am facut un regim omenesc, am lucrat doar pe brate, piept si abdomen de 3-4 ori pe sapt si alergat 1-2 ori/sapt. In conditiile astea, am ajuns de la 97 kg, la 89.9 si se vad si altfel grupele lucrate :) Asta a fost scopul, sa vad ca pot sa fac cantarul sa arate sub 90 (cam la fel am gandit si cand m-am apucat de scoala pt A).

 

Ca fapt divers, fata de dieta keto ce parere aveti?

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e mai taticilor. toti vorbiti de "mancat sanatos" dar nimeni nu vine cu exemple concrete. uite domne eu mananc X Y si mai bag si niste Z.

in afara de pieptul de pui sau de curcan, ciuperci, cereale, fructe confiate, orez, laptic .... cam ce mai poti manca?

sunt f curios de nutritie .. avand in vedere ca de antrenamente sunt satul cat am citit pe net. fiecare trage la sala cum i se pare lui ca are rezultate. unu baga piept de 2 ori pe sapt, altu 1 data. 1 merge in fiecare zi. altul face 15 sapt. pauza. poate unuia ii place naposimul cu sustanonul. e decizia lui ...

eu unu sunt curios de nutritie. avand in vedere ca sunt un ectomorf .. cu arderi fff mari, de la 60 de kile, am reusit sa ajung la 81 :) ... si acum ma chinui in prostie sa mai pun niste kilograme. cu mancare, cu suplimente .. le-am incercat pe toate, de la toate firmele ( weider, universal, pro nutrition, ON, masa-n poponeata )

cred ca pentru ectomorfi, cel mai bine e sa iei proteine cu absortie lenta .. seara inainte de culcare.

 

oricum, daca aveti un program nutritional interesant - postati-l aici sa vad si eu care e treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutii fara sens , mai nou nici sa mananci nu e bine ca te ingrasi :D) deci e abureala topicu` asta.

174 pagini fara sens din care 20 poti invata ceva din ele si vedea poze cu oameni care fac sala , adica om ca e doar initiatoru` topicului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutii fara sens , mai nou nici sa mananci nu e bine ca te ingrasi :D ) deci e abureala topicu` asta.

174 pagini fara sens din care 20 poti invata ceva din ele si vedea poze cu oameni care fac sala , adica om ca e doar initiatoru` topicului.

 

 

nu sunt de acord cu tine..

 

Uite eu acum am mancat paine cu almete si cu sunca presata, si langa un pahar cu lapte cu grasime 1.5

altii se ingrasa. Eu nu, mai deloc.

nu toata lumea are metabolismul meu.Uni mananca putin si pun pe ei, altii mananca mult si tot degeaba.Care e formula?

Asta fiecare o simte pe el insusi dupa o perioada de antrenament combinata cu un regim alimentar relativ ok si cu somn adanc de 6-7 ore.

Culturismul si sportul in general in practici pentru anumite scopuri.Fiecare are un scop si de aici si rezultatul.Eu personal vreau sa arat asa si la 40-50 de ani daca o sa reusesc.Acum am 29 si sper sa progresez in continuare.

 

Bafta tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutii fara sens , mai nou nici sa mananci nu e bine ca te ingrasi :D) deci e abureala topicu` asta.

174 pagini fara sens din care 20 poti invata ceva din ele si vedea poze cu oameni care fac sala , adica om ca e doar initiatoru` topicului.

 

 

sper ca e ceva gluma.

topicul asta ,in comparatie cu 90% din forum. e mega ok.

daca tu iti culegi informatiile de pe un topic pe un forum moto,e treaba ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e mai taticilor. toti vorbiti de "mancat sanatos" dar nimeni nu vine cu exemple concrete. uite domne eu mananc X Y si mai bag si niste Z.

oricum, daca aveti un program nutritional interesant - postati-l aici sa vad si eu care e treaba.

 

(Si ca se vorbea mai sus de tricou mulat pe piept si brate... port camasa) :D De aratat bine pt altii nu am nevoie, tot ce fac fac pt mine - si cred ca asta e modul de gandire corect. La 185 si 90 de kg sunt destul de bine proportionat.

 

Pai alex... Si eu am incercat sa mananc ca X si ca Y. Plus ca astea se fac si functie de activitatile zilnice, greutate/inaltime etc etc. Deci rezultatele le-am obtinut personalizandu-mi dieta, mancand ce imi place, la orele la care puteam eu. Nu cred ca ar mai manca cineva paste cu gem de prune, ou si miere. Asta mi-a placut mie atunci. La fel, dimineata dadeam iama in cereale. Multe. Acum din cauza programului nu mai merge si incerc la munca cate un pic, o cana de iaurt cu cereale. La pranz niste salam, paine etc, ce prindeam, relativ echilibrat carbo/proteine (ceea ce nu era extraordinar, dar in 10 min pauza altceva nu am stiut). Iar seara vesnicul piept de pui, pe la ora 4-5-6. Dupa 6-7 nu prea mai mancam. Iar o data la 2 zile dupa ce faceam miscare, luam un supliment de proteine. Am pus destul de mult accent pe http://calorii.oneden.com/ De asemeni e si acolo un forum destul de interesant.

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat sa renunt de tot la mezeluri si sucuri carbogazoase. Dulciuri f f putin. De asemenea dieta mea e tot la "ochi". Incerc sa echilibrez carbo cu proteine si sa nu trec de pragul critic de kcal. Pb e ca sunt endomorf. Incerc de asemenea sa manac cat mai multe alimente cu fibre si am renuntat la "prajeli". Cu 4 ore inainte de culcare nu mai mananc (eventual un shake daca vin de la sala). Paine aproape deloc. Totusi..ceva nu merge :D . Sunt ca ceasul elvetian. Nu scand mai mult de 2-3 kg. Cred ca trebuie sa reduc un pic mai mult aportul caloric

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat sa renunt de tot la mezeluri si sucuri carbogazoase. Dulciuri f f putin. De asemenea dieta mea e tot la "ochi". Incerc sa echilibrez carbo cu proteine si sa nu trec de pragul critic de kcal. Pb e ca sunt endomorf. Incerc de asemenea sa manac cat mai multe alimente cu fibre si am renuntat la "prajeli". Cu 4 ore inainte de culcare nu mai mananc (eventual un shake daca vin de la sala). Paine aproape deloc. Totusi..ceva nu merge :D . Sunt ca ceasul elvetian. Nu scand mai mult de 2-3 kg. Cred ca trebuie sa reduc un pic mai mult aportul caloric

 

Mezelurile si eu le-am redus. (fata de cum le devoram inainte - dimineata, pranz etc radeam cate un suc. o sunca de praga mai merge, dar astea cu multe grasimi ...) De sucuri, nici nu se pune problema. Am renuntat total. Si la fel si cu prajelile, oricum nu le suporta prea bine stomacul meu. Si Kcal incerc sa reduc cu 500 fata de necesarul zilnic. Si s-ar parea ca imi reuseste. Cu sucuri in fiecare zi cum eram obisnuit, nu prea era ok :D

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa inteleg niciodata de ce va bateti capul cu echilibrarea procentului de carbo-proteina-glucida(lipida). E aproape imposibil sa nu le nimeriti cum trebuie indiferent ce mancati cu improbabila exceptie ca ati fi eschimosi sau marinari in secolul 17. . Sunt atatea discutii in dodii complet sarite despre alimentatia echilibrata ca-mi vine sa fac un pariu cu voi. Ma bate gandul sa incerc sa ma ingras cu 10 kile si sa le dau jos lasand numai masa musculara si grasime corporala pe la 4-6% , adica abdomen perfect. Si asta fara sa numar o calorie , fara sa iau un baton energizant , fara sa-mi injectez fluturasi. Problema e ca daca as face asta toata lumea ar spune ca-s endo-ecto etc.

Eu as retalia ca pur si simplu fac exercitii fizice si nu mananc ca porcu. N-am ajunge nicaieri cu argumentatia asta. :laugh:

In umila mea opinie sa-ti numeri gramele de paine la 20-39 de ani fara sa suferi de diabet , boli cardiovasculare sau endocrine este la fel de patologic ca si a-ti injecta acid hialuronic in buze si a poza pe haifaiv cu moaca aia de cucoana dezvirginata oral. Scuze daca-s prea dur. Dar e o tampenie.

 

p.s. Tot citesc din urma. Ora la care mananci si metabolismul nu au nici o legatura. E o chestie de diete de don'soare facuta de cineva care habar n-are medicina. Daca mananci in fiecare seara la ora 12 noaptea sau in fiecare seara la ora 7 este egal pentru organism daca o faci constant. Pavlov baieti. Pavlov :D

ps.2 . Referitor la procentul carbo-proteina. Acum vreo cateva luni am intalnit un fost coleg de liceu. Era un baiat destul de aratos atunci. Acum e un porcusor rotofei cu bratele crapate de vergeturi. Dar merge la sala zilnic. Si e urias. Pentru un pitic. Adica cea mai naspa combinatie. La o bere , omu imi povestea cum a mancat prea multi morcovi , brocoli , radacinoase , mazare , fasole , ceapa verde , porumb , nuci , fistic etc. Si concluzia lui era ca din pricina excesului de legume tonele de carne de vita pe care le baga in el nu-si mai faceau efectul. Si ca toata lumea i-a spus ca o dieta cu mai mult de 30% carbo il va ingrasa. Asa ca de doua luni sau ceva de genu manca numa carne. Am gasit ca e cel mai amuzant lucru cu putinta.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut baieti.

Hotarat vreau sa dau burta jos,asa nu mai merge.

Pentru inceput fac miscare in fiecare zi (putina sala dar nu trag serios de fiare,adica nu simt ca imi explodeaza muschiul,am febra musculara)

Miscarea asta mai serioasa o fac cam de 2 saptamani .

Acum mi-am comandat un nutrex lipo 6 .

O sa ma pun si pe alergat cam peste 2 saptamani.

Credeti ca este ok ?

Ce imi recomandati ?

 

Am 96 kg 1,78 28 ani

 

Ingrasarea mea a rezultat in urma unei meserii de vreo 2 ani ca sofer pe tir. :laugh:

 

Inainte aveam 78 82 kg deci eram ok.

Mesaj completat

Ma intereseaza deasemenea un punct de vedere in ceea ce priveste alimentatia.

Mananc cam aiurea pt ca nu prea cunosc ce ingrasa si ce nu(in mare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p.s. Tot citesc din urma. Ora la care mananci si metabolismul nu au nici o legatura. E o chestie de diete de don'soare facuta de cineva care habar n-are medicina. Daca mananci in fiecare seara la ora 12 noaptea sau in fiecare seara la ora 7 este egal pentru organism daca o faci constant. Pavlov baieti. Pavlov :laugh:

.

 

asta nu o cred...

nu stiu cine e pavlov si probabil ca a scris lucruri interesante dar practic a avut un rezultat?

eu cred ca daca mananci la 7 si te culci la 8 te ingrasi.daca mananci la 12 si te culci la 1 ai tendita sa te ingrasi.aici conteaza ce anume mananci,si cat, plus ca tine de metabolismul fiecaruia.

pentru mine formula e simpla.sa arzi aproape cat mananci. sai chiar mai mult.Si nu imi numar caloriile,dar imi cunosc organismul, si fac miscare nu doar la sala,ci si pe parcursul zilei.Cand urc scarile in scara practic fug pana sus, etc.This sort of stuff.Si cred ca astea conteaza cel mai mult.Nu doar antrenamentul in sine.Niste stretching acasa,ceva flotari la servici etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut baieti.

Hotarat vreau sa dau burta jos,asa nu mai merge.

Pentru inceput fac miscare in fiecare zi (putina sala dar nu trag serios de fiare,adica nu simt ca imi explodeaza muschiul,am febra musculara)

Miscarea asta mai serioasa o fac cam de 2 saptamani .

Acum mi-am comandat un nutrex lipo 6 .

O sa ma pun si pe alergat cam peste 2 saptamani.

Credeti ca este ok ?

Ce imi recomandati ?

 

Am 96 kg 1,78 28 ani

 

Ingrasarea mea a rezultat in urma unei meserii de vreo 2 ani ca sofer pe tir. :laugh:

 

Inainte aveam 78 82 kg deci eram ok.

Mesaj completat

Ma intereseaza deasemenea un punct de vedere in ceea ce priveste alimentatia.

Mananc cam aiurea pt ca nu prea cunosc ce ingrasa si ce nu(in mare).

 

 

acum ce faci pe parcusul zilei?esti sedentar?

ai arderi desul de bune?

esti pofticios?

dulciuri mananci?

de cate ori mananci pe zi si cand?

noaptea dormi?si cat?

 

hai sa incercam sa vedem daca te ti...si asa vei fi cobaiul meu virtual...

te risti?:D 2-3 luni max.

Mesaj completat

dar iti zic de pe acum... usor nu o sa iti fie dar nici greu.trebuie doar sa vrei cu adevarat.Ideea e ca implica destul de multe si ca e un mod de viata.

Poate pui si o poza la bustul gol.

Da cat de multe detalii.Ce tip somatic esti, ai probleme de sanatate sau ai avut, iti permiti sa mananci mai sanatos etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gixx , pavlov a fost un psihiatru rus care a primit nobelul in 1904 . Omu a stuidiat cu predilectie reflexele involuntare si conditionarea psihologica. Unul din experimente presupunea extragerea glandelor respectiv a unor portiuni din tractul digestiv al unor caini. A observat ca un animal hranit la aceeasi ora timp de mai mult timp incepe sa secrete enzime si substante care sa ajute la digestie la aceeasi ora zilnic , fie ca e hranit sau nu. Practic , conditionand animalul sa manance la aceeasi ora a reusit sa-i induca un reflex involuntar. Acelasi lucru este valabil si la oameni. Daca mananci la ora 1 (pranz) in fiecare zi , la ora 1 o sa ti se faca foame a doua zi. Daca mananci ca spartu in fiecare zi , o sa vre sa mananci ca spartul si ziua urmatoare. Daca mananci putin in fiecare zi , o sa vrei sa mananci putin si ziua urmatoare. Este vorba despre conditionare reflexiva. Oricine o poate face. E ca la greutati. Ridici cu putin mai mult in fiecare saptamana. Eventual organismul se obisnuieste. Deci se obisnuieste si cu mancatul la ora 3 dimineata.

 

In privinta a ceea ce ai zis cu alergatul pe scari , sunt perfect de acord. Pana la urma asta-i scopul. Si eu fac la fel.Refuz sa iau liftul. Daca e o statie de troleu , prefer sa merg pe jos. Si da, organismul stie mai bine ce vrea decat un dietician. Numa daca l-am asculta mai des... Cel mai bun exemplu cred ca sunt chiar eu. Daca fac 100 de flotari (perfecte mai.. da' perfecte) incep sa ma manance gingiile deasupra caninilor. Si ma tine senzatia asta pana cand beau un pahar cu lapte sau bag orice soi de proteina in mine :D . Deh , daca am tinut eu mortis sa fiu vegetarian :laugh:

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gixx , pavlov a fost un psihiatru rus care a primit nobelul in 1904 . Omu a stuidiat cu predilectie reflexele involuntare si conditionarea psihologica. Unul din experimente presupunea extragerea glandelor respectiv a unor portiuni din tractul digestiv al unor caini. A observat ca un animal hranit la aceeasi ora timp de mai mult timp incepe sa secrete enzime si substante care sa ajute la digestie la aceeasi ora zilnic , fie ca e hranit sau nu. Practic , conditionand animalul sa manance la aceeasi ora a reusit sa-i induca un reflex involuntar. Acelasi lucru este valabil si la oameni. Daca mananci la ora 1 (pranz) in fiecare zi , la ora 1 o sa ti se faca foame a doua zi. Daca mananci ca spartu in fiecare zi , o sa vre sa mananci ca spartul si ziua urmatoare. Daca mananci putin in fiecare zi , o sa vrei sa mananci putin si ziua urmatoare. Este vorba despre conditionare reflexiva. Oricine o poate face. E ca la greutati. Ridici cu putin mai mult in fiecare saptamana. Eventual organismul se obisnuieste. Deci se obisnuieste si cu mancatul la ora 3 dimineata.

 

In privinta a ceea ce ai zis cu alergatul pe scari , sunt perfect de acord. Pana la urma asta-i scopul. Si eu fac la fel.Refuz sa iau liftul. Daca e o statie de troleu , prefer sa merg pe jos. Si da, organismul stie mai bine ce vrea decat un dietician. Numa daca l-am asculta mai des... Cel mai bun exemplu cred ca sunt chiar eu. Daca fac 100 de flotari (perfecte mai.. da' perfecte) incep sa ma manance gingiile deasupra caninilor. Si ma tine senzatia asta pana cand beau un pahar cu lapte sau bag orice soi de proteina in mine :D . Deh , daca am tinut eu mortis sa fiu vegetarian :laugh:

 

Pai daca mananci la ora 1 si apoi nani..nu prea arzi... deci te ingrasi.Faptul ca se adapteaza e drept.

asta cu mancatul de gingi nu am mai auzit-o :P

si tu faci fitness sau care e scopul tau?vigoarea?sau mai mult?

 

baga poza :P

ce naiba nu baga nimeni poze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scopul e vigoarea banuiesc. e mult spus ca fac fitness. mai degraba fac exercitii fizice regulat cu doua gantere. nici nu stiu unde sa incadrez ce fac eu. programul meu e cam asa (de vreun an de cand m-am apucat mai serios) :

50 flotari

3 serii de ridicari deasupra capului alternate cu 3 serii de ridicari laterale alternate cu 3 serii de genuflexiuni.

3 serii de ridicari la piept intercalate cu 3 serii de fluturari la piept (daca asa le zice) intercalate cu 3 serii de abdomene

3 serii pentru biceps , 3 serii pentru triceps.

50 de flotari.

ganterele au 15kile fiecare. cand fac pentru piept sau pentru biceps respectiv triceps transfer greutatile pe o singura gantera si fac cu 20-25 kile in functie de exercitiu. la piept de exemplu fac cu 50. (eu am 63kile). pot si cu mai mult numai ca nu mai am greutati. ma gandesc sa fac totusi o investitie si sa-mi cumpar o banca.

 

toate fara oprire. dureaza vreo 30-45 minute si dupa treaba asta pot sa mananc cam tot ce-mi pofteste inima , in ce cantitati vreau eu.

nu pun masa pentru ca sunt vegetarian si am un aport de calorii prea mic. nici nu urmaresc masa cat tonifierea. poze n-am. ultima e facuta de preacuviosu acu cateva luni la seawolves bike fest. acum sunt un dram mai slab si pieptul e mai bine definit. dar nu-mi imaginez ca o sa cresc mai mult decat acum. e o imposibilitate tehnica de fapt :laugh:

post-16365-1287645639_thumb.jpg

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...