Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vaxilina multumesc de sfaturi.

 

 

Gixxeru-le de acum ma ai pe constiinta.

 

MA BAG.

 

Deci :

lucrez la pomiperi 24 cu 72

la lucru prea putina miscare (ani trecuti faceam mai multa dar acum mai deloc)

la lucru am o banca de abdomene ,o banca pentru impins piept ,bicicleta statica ,si un aparat cu de toate genul celor care se gasesc prin metro,greutatile sunt de 10lb fiecare.

dorm cam 7 -8 ore pe noapte fara probleme ,ma odihnesc bine

mananc dimineata cam pe la 10 ceai cu branza sunca rosii ,salam nu toate odata care cum imi este pofta.

la amiaza ceva carne cu sos sau ciorba sau ce mai gasesc prin frigider asta cam pe la 14 -15

seara cam pe la 21 cartofi prajiti spaghete poate ciorba dar nu mult pana cand ma satur

seara mai mananc mere sau struguri

 

nu cred ca sunt pofticios adica daca nu vreau sa gust nu gust

 

mananc dulciuri dar nu multe ,ciocolata ,la o saptamana doua cate o savarina sau o alta prajitura

 

in timpul liber stau mai mult ,in unele zile mi-am luat un job part time la o spalatorie auto .

 

una din probleme este ca stau in Huedin Cluj si nu am o sala de forta moderna ci numai ce am la munca.

 

Nu stiu daca o sa ma descurc sa imi cumpar ce imi recomanzi dar o sa incerc pe cat posibil.

 

Nu pot sa spun ca am probleme de sanatate dar am asa:

 

mici probleme cu rinichii am ceva piatra dar este ok numai sa nu racesc la spate.

am avut o singura data probleme cu rinichii.

 

am pe spate , pe piept si pe maini lipomi de grasime care s-au acumulat dupa ce m-am ingrasat, am fost la doctor si mi-au spus ca nu stie de ce apar dar nu sunt periculosi atata timp cat nu ma incomodeaza.sunt de diferite marimi de la un bob de porumb pana la o nuca mai mica.

 

o mica problema ar fi incheietura mainii drepte care ma supara pt ca m-am taiat in clasa a 3 a

 

Despre mine ce pot sa spun ,am facut armata la parasutisti (am sarit chiar) am curs de salvamari dar nu excelez,curs de alpinisti utilitari ,imi plac motoarele(logic nu ?) sunt cam categoric in gandire poate prea categoric uneori.

 

Am incercat sa fiu cat mai realist si sa nu ma ascund dupa deget.

 

O sa caut ceva poze.

 

Daca mai vrei ceva detalii spune-mi te rog.

 

 

Mesaj completat

Te rog sa incluzi in dieta mea si lipo 6 pentru ca l-am luat si nu vreau sa il tin degeaba.

Mesaj completat

Am uitat sa iti spun ca nu beau cafea ,alcool si nu fumez.

Mesaj completat

cj24bmw este adresa de mess daca vrei sa vb si acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vaxilina multumesc de sfaturi.

 

 

Gixxeru-le de acum ma ai pe constiinta.

 

MA BAG.

 

Deci :

lucrez la pomiperi 24 cu 72

la lucru prea putina miscare (ani trecuti faceam mai multa dar acum mai deloc)

la lucru am o banca de abdomene ,o banca pentru impins piept ,bicicleta statica ,si un aparat cu de toate genul celor care se gasesc prin metro,greutatile sunt de 10lb fiecare.

dorm cam 7 -8 ore pe noapte fara probleme ,ma odihnesc bine

mananc dimineata cam pe la 10 ceai cu branza sunca rosii ,salam nu toate odata care cum imi este pofta.

la amiaza ceva carne cu sos sau ciorba sau ce mai gasesc prin frigider asta cam pe la 14 -15

seara cam pe la 21 cartofi prajiti spaghete poate ciorba dar nu mult pana cand ma satur

seara mai mananc mere sau struguri

 

nu cred ca sunt pofticios adica daca nu vreau sa gust nu gust

 

mananc dulciuri dar nu multe ,ciocolata ,la o saptamana doua cate o savarina sau o alta prajitura

 

in timpul liber stau mai mult ,in unele zile mi-am luat un job part time la o spalatorie auto .

 

una din probleme este ca stau in Huedin Cluj si nu am o sala de forta moderna ci numai ce am la munca.

 

Nu stiu daca o sa ma descurc sa imi cumpar ce imi recomanzi dar o sa incerc pe cat posibil.

 

Nu pot sa spun ca am probleme de sanatate dar am asa:

 

mici probleme cu rinichii am ceva piatra dar este ok numai sa nu racesc la spate.

am avut o singura data probleme cu rinichii.

 

am pe spate , pe piept si pe maini lipomi de grasime care s-au acumulat dupa ce m-am ingrasat, am fost la doctor si mi-au spus ca nu stie de ce apar dar nu sunt periculosi atata timp cat nu ma incomodeaza.sunt de diferite marimi de la un bob de porumb pana la o nuca mai mica.

 

o mica problema ar fi incheietura mainii drepte care ma supara pt ca m-am taiat in clasa a 3 a

 

Despre mine ce pot sa spun ,am facut armata la parasutisti (am sarit chiar) am curs de salvamari dar nu excelez,curs de alpinisti utilitari ,imi plac motoarele(logic nu ?) sunt cam categoric in gandire poate prea categoric uneori.

 

Am incercat sa fiu cat mai realist si sa nu ma ascund dupa deget.

 

O sa caut ceva poze.

 

Daca mai vrei ceva detalii spune-mi te rog.

 

 

Mesaj completat

Te rog sa incluzi in dieta mea si lipo 6 pentru ca l-am luat si nu vreau sa il tin degeaba.

Mesaj completat

Am uitat sa iti spun ca nu beau cafea ,alcool si nu fumez.

Mesaj completat

cj24bmw este adresa de mess daca vrei sa vb si acolo

 

 

ok...

pentru inceput vreau sa incepi sa mananci seara mancare care nu e fripta in ulei.Peste sau piept de pui la gratar, facut cu ciuperci la cuptor.E bun si nu te ingrasi de el.Iti faci si o salata mexicana si nu ai treaba.Pe langa lipo6 iti recomand sa iti cumperi ceva proteine care sa aiba cat mai putini carbohidrati.Daca intrebi la un magazin de specialitate o sa iti recomande o proteina din zer.

Cand te trezesti dimineata am sa te rog sa faci acasa asa.

3 serii de 10buc. flotari cu palmele departate de corp in asa fel incat sa iti lucreze pieptul.Stai cu trunchiul drept si coatele sa fie pe lina umerilor.

3 serii de 10buc

apoi faci 8 minute abdomen.

seara din nou repeti asta inainte cu 1 ora de somn.

 

asta e programul de luni sa zicem...

 

iar daca marti mergi la servici faci asa:

presupun ca ai o bara la banca de piept.

Faci biceps stand in picioare cu priza la latimea umerilor fara sa balansezi coatele.

4 serii 15 repetari.Atentie la cum executi exercitiul.iti alegi o greutate cu care poti face 15 bucati fara sa trisezi.Sa fi tot timpul atent la cum respiri.

apoi bagi abdomene 4 serii.Faci in asa fel incat sa nu trisezi si fara sa iti footi spatele.nu te lasi pana la pamant.Abdomenul e ca un acordeon, din el misti si nu trebuie sa te arcuiesti la maxim.Mainile le ti incruucisate pe umeri.

Si bicicleta statica 15 minute.

ideal ar fi sa iti cumperi niste gantere sa ai cu se sa lucrezi si acasa cu niste greutati.

eu presupun ca vrei sa scapi de grasime si totusi sa ai un tonus.oricum pentru inceput merge si cu greutatea corporala.

sa nu te fortezi din prima.

si mai ales nu uita sa te incalzesti intinte de antrenament fie ca e dimineata fie ca e seara.

 

sa iti faci poze daca vrei, ca sa poti face diferenta lunar.Si poti sa te cantaresti si sa iti scri pe foaie circumrefintele.Talie, coapse.. etc

ceea ce te intereseaza pe tine.

 

Astept sa ma ti la curent.Diseara te adaug pe mess, si acolo discutam mai amanuntit.

Bafta si spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai ca nu am terminat..

asta e programul pentru inceput ca sa te acomodezi.plus ca iti mai dau eu niste indicatii pe parcurs.

 

incepi de luni si vb pe mess mai multe.

sa imi zici daca e ok si te poti tine de ce ti-am scris acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gixxxer .. poti adauga putin id motociclistdotcom ? m-am apucat de sala .. de vre-o 40-50 de zile .. de vre-o saptamana incerc sa fac dupa program ...

dar tot as avea nevoie de niste sfaturi .. cum "sala" e un spatiu de-al meu cu aparatura de pe la 3-4 prieteni .. plus ce am mai luat noi : bara dreapta , 2 bari mici, greutati, banca abdominala, extensor, si creca o mai fi ceva ... nu am antrenor ca sa-i cer sfaturi. As fi foarte incantat daca ai putea sa ma ajuti intr-o zi cu 5 minute ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragi tovarasi...Acum vreo 3 luni m-am apucat si eu de sala...greu....foarte greu deoarece inainte duceam o viata destul de sedentara...nu prea faceam miscare mai deloc si evident ca am crescut...in greutate :laugh: ....cand eram mai mic eram foarte foarte slab...oamenii imi ziceau somalezu...apoi m-am ingrasat de am avut peste 100 kg.Deja ma miscam greu...am inceput sa am burta...colacei frumosi plus ca nu mi se vedea nicio grupa de muschi...eram neted...sters...si nu mi`a placut doar ca eu am o problema cu totul ce este nou...pur si simplu mi-e frica de schimbare (penibil stiu :D ) si de aceea mi-a fost si greu sa ma apuc de sala...plus ca sunt si o persoana foarte complexata.in fine ideea e ca pana la urma am zis ca nici asa nu se poate trebuie sa fac ceva!astfel am ajuns sa merg la sala...sincer va zic ca 20 de minute mi-au trebuit sa ma schimb...cu toate ca nu am vrut nici in ruptul capului sa fac sport vreau sa zic ca acuma imi place la nebunie.acuma la 1.92 inaltime am 91 kg...inca mai am putina burta dar sunt pe drumul cel bun dar cel mai important este ca ma simt eu mai bine.Asa ca oameni buni stiu ca pt unii e greu dar primul pas este cel mai greu...nu cautati scuze ci puneti-va un wallpaper de genu asta si apucati-va de orice fel de sport/miscare ca nu veti regreta!

post-28802-1288378691_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragi tovarasi...Acum vreo 3 luni m-am apucat si eu de sala...greu....foarte greu deoarece inainte duceam o viata destul de sedentara...nu prea faceam miscare mai deloc si evident ca am crescut...in greutate :) ....cand eram mai mic eram foarte foarte slab...oamenii imi ziceau somalezu...apoi m-am ingrasat de am avut peste 100 kg.Deja ma miscam greu...am inceput sa am burta...colacei frumosi plus ca nu mi se vedea nicio grupa de muschi...eram neted...sters...si nu mi`a placut doar ca eu am o problema cu totul ce este nou...pur si simplu mi-e frica de schimbare (penibil stiu :) ) si de aceea mi-a fost si greu sa ma apuc de sala...plus ca sunt si o persoana foarte complexata.in fine ideea e ca pana la urma am zis ca nici asa nu se poate trebuie sa fac ceva!astfel am ajuns sa merg la sala...sincer va zic ca 20 de minute mi-au trebuit sa ma schimb...cu toate ca nu am vrut nici in ruptul capului sa fac sport vreau sa zic ca acuma imi place la nebunie.acuma la 1.92 inaltime am 91 kg...inca mai am putina burta dar sunt pe drumul cel bun dar cel mai important este ca ma simt eu mai bine.Asa ca oameni buni stiu ca pt unii e greu dar primul pas este cel mai greu...nu cautati scuze ci puneti-va un wallpaper de genu asta si apucati-va de orice fel de sport/miscare ca nu veti regreta!

 

 

adevarul e ca fara wallpaper,nu merge treaba.

o sa incerc si eu,dar imi pun unul cu una buna de mori,cred ca e mai masculin.....sau asa am auzit :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cj17wow cum merge treaba?speram sa ma ti la curent.asa nu prea facem treaba.

Mesaj completat

adevarul e ca fara wallpaper,nu merge treaba.

o sa incerc si eu,dar imi pun unul cu una buna de mori,cred ca e mai masculin.....sau asa am auzit :P

 

 

fiecare isi gaseste motivatie in ce crede el de cuviinta.corect? :) conteaza ca si-a gasit motivatia necesara fata de altii care nu si-o gasesc.

eu unul prefer sa ma uit la un filmulet cu idolul meu.

apropo... cine nu a citit cartea o recomand sa o faca.. mie mi-a schimbat viata.arnold-the-education-of-a-bodybuilder.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cj17wow cum merge treaba?speram sa ma ti la curent.asa nu prea facem treaba.

Mesaj completat

 

 

 

fiecare isi gaseste motivatie in ce crede el de cuviinta.corect? :) conteaza ca si-a gasit motivatia necesara fata de altii care nu si-o gasesc.

eu unul prefer sa ma uit la un filmulet cu idolul meu.

apropo... cine nu a citit cartea o recomand sa o faca.. mie mi-a schimbat viata.arnold-the-education-of-a-bodybuilder.jpg

 

 

asa e man dar faza cu wallpaperu' era mult prea tare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Gixere zi si mie ceva de combinatia asta :Gigant pro mass , Xplode si tribulus (toate de la pronutrition).Am 17 ani 1.75 56 kg , ma duc la sala 5 zile pe saptamana ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

combinatia aia e doar partea ce tine de suplimente.in rest nu mi-ai zis nimic de cum te antrenezi, dormi, si cand/ce/cum mananci.

poti sa bagi combinatii de tot felul... depinde ce iti doresti.eu la varsta ta as fi la alergat,inot si nu sala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
combinatia aia e doar partea ce tine de suplimente.in rest nu mi-ai zis nimic de cum te antrenezi, dormi, si cand/ce/cum mananci.

poti sa bagi combinatii de tot felul... depinde ce iti doresti.eu la varsta ta as fi la alergat,inot si nu sala.

Dorm 7-8 ore din 24 , ma duc 4 zile pe sapt la sala si lucrez luni piept sau spate , marti piept sau spate , miercuri brate , joi umeri + trapez , mananc dimineata la 7 lapte cu cereale , la scoala 2 covrigi , la 12 cand ma intorc ceva gatit...mai mananc seara la 6-7 si inainte de culcare beau aproape 1 l lapte...Imi doresc masa musculara pe care apoi sa o definesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
@Alinu , cu somnul stai bine , la sala te duci bine , deci ce lipseste ? Ori alimentatie , ori ai 17 ani , deci , esti in crestere. Daca nu esti dotat genetic , la virsta pe care o ai tu , tre' sa maninci mai bine si sa bagi suplimente proteice , daca vrei sa se cunoasca. Mincare de campioni insemna carbohidrati mai multi si proteine mai multe(cam 2 gr. pe kilogram de corp). Ramine la aprecierea ta daca intrunesti aceste conditii.

De cind tragi de fiare si ce anume faci la sala? Am vazut pusti incepatori care faceau enspe' mii de exercitii pt. piept , da ai dreacu' daca il faceau pe unu' ca lumea. Impins declinat ti se pare exercitiu de masa ? Aia il faceau.

Aici cred ca stau bine , ma duc la sala cu un prieten care face de 3 ani si a fost intructor la sala la care lucrez...o sa ma ocup de alimentatie si suplimentatie ca genetic nu sunt dotat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va rog spunetimi si mie ce inseamna cardio?

 

 

ps:e cineva care are putina experienta si poate vorbi pe mess ca am si eu nevoie de cateva sfaturi

 

 

eu nu prea mai imi bat capul pentru ca vad ca degeaba imi bat gura.

daca chiar erai interesat ai fi dat un google si gaseai tone de informatii legate de cardio.Pana si cuvantul cardio e explicit.

Aveti internetul la dispozitie, pentru chesti banale.Sfaturi mai complexe si pareri se pot da aici ... dar descriptive de genul de mai sus... come on. www.google.com

Mesaj completat

Aici cred ca stau bine , ma duc la sala cu un prieten care face de 3 ani si a fost intructor la sala la care lucrez...o sa ma ocup de alimentatie si suplimentatie ca genetic nu sunt dotat

 

 

ce tip somatic esti?tu vrei sa pui doar masa?

atunci baga 6 mese pe zi,mult carbo si antrenament cu max 8 repetari cu greutati considerabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...