Sari la conținut

Probleme Spate


Postări Recomandate

De fiecare data cand ma bag pe un traseu mai lung ma dor muschii din zona lombara chiar daca port braul.

Mentionez ca am avut si o interventie chirurgicala in aceea zona, exact langa coloana, dar nu ma doare pt ca e f veche(5 ani). Mai am cativa prieteni care au aceeasi problema

Daca merg pestrada nu patesc niciodata asta. Sa fie pozitia?? Ma tine cam 3 zile durerea...

Ati patit-o?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sint muschii lombari pe care-i incordezi involuntar, si dupa un timp e normal sa doara.

Mergi la sala si fa niste indreptari.

:moto: sau mergi la masaj. Astea is recomandate si fara sa te doara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa intelegem ca nu mergi in picioare la offroad?daca mergi asezat, atunci asta e cauza.

In picioare asta-i pozitia sau nu esti obisnuit sau esti prea incordat,tensionat,timorat,etc mergi lejer ca te dai de distractie nu de suparare! Niciodata sa nu stai mai mult pe sea sau in aceeasi pozitie mai mult timp tre sa te misti incontinuu ca altfel obosesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fizioterapie si gimnastica multa(kinetoterapie).Cu o trimitere de la medicu de familie in unele locuri e moca.

Ai grija ca-i naspa cu coloana.Iti spun din propria experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut..eu iti spun din experienta..am fost agatat de un tir acum 3 ani, am fost operat la coloana si alte chestii ..faza nasoala a fost ca si stateam pe marginea drumului ,asta asta numai ca sa stiti cum s-a intamplat..si eu am avut aceleasi probleme cu spatele si merg in picioare si mai stau si pe saua cand nu mai pot...adevarul e cam eu am fost fff grav am fost si coma..doctorul mi-a recomandat sa nu ma mai urc pe motor,dar cine poate rezista tentatiei..si de atunci fac masaj terapeutic odata la saptamana si masaj de relaxare de doua ori pe saptamana si vreau sa spun ca ma simt aproape la fel ca inainte de accident...nu e scump sa faci o juma de ora de masaj..eu iti garantez ca dupa 10 sedinte nu o sa mai simti..numai bine...drumetii bestiale va doresc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...da si asta se poate ..dar eu cred ca inca mai are puteri de rezerva..

Editat de piti_biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cati ani ai ? poate e varsta si ne batem capu aici degeaba... :blink:

19...f batran

 

salut..eu iti spun din experienta..am fost agatat de un tir acum 3 ani, am fost operat la coloana si alte chestii ..faza nasoala a fost ca si stateam pe marginea drumului ,asta asta numai ca sa stiti cum s-a intamplat..si eu am avut aceleasi probleme cu spatele si merg in picioare si mai stau si pe saua cand nu mai pot...adevarul e cam eu am fost fff grav am fost si coma..doctorul mi-a recomandat sa nu ma mai urc pe motor,dar cine poate rezista tentatiei..si de atunci fac masaj terapeutic odata la saptamana si masaj de relaxare de doua ori pe saptamana si vreau sa spun ca ma simt aproape la fel ca inainte de accident...nu e scump sa faci o juma de ora de masaj..eu iti garantez ca dupa 10 sedinte nu o sa mai simti..numai bine...drumetii bestiale va doresc..

acum ceva vreme am avut un mic accident...am cazut intr-un geam de 10 mm grosime si am avut un ciob infipt pana la coloana....mi-a fost sugerat sa nu mai merg pe bicicleta, sa nu mai fac prostii etc....

nu m-am oprit....am bagat downhill, jiu-jitsu, alpinism si, acum motorul....

ma doare si cand se schimba vremea B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

De fiecare data cand ma bag pe un traseu mai lung ma dor muschii din zona lombara chiar daca port braul.

Mentionez ca am avut si o interventie chirurgicala in aceea zona, exact langa coloana, dar nu ma doare pt ca e f veche(5 ani). Mai am cativa prieteni care au aceeasi problema

Daca merg pestrada nu patesc niciodata asta. Sa fie pozitia?? Ma tine cam 3 zile durerea...

Ati patit-o?

 

nu stiu ce interventie chirurgicala ai avut, trebuie sa vezi mai exact unde este buba (muschi, discuri, vertebre); iti recomand un rmn pentru asta (rezonanta magnetica nucleara); daca ai aceleasi probleme ca mine, respectiv buba la discuri, te poti consola cu faptul ca avem amandoi o boala prezidentiala (Basescu a vizitat Viena); pot sa-ti spun in cazul meu, cum am patit-o: am ramas paralizat de durere 2 ore in aceeasi pozitie curba ca pe moto, la 36 grade imbracat in costum, cizme, etc pana m-a dus cineva la spital...

explicatia: la aterizare in urma unui hop pe care il sarisem mi s-a fisurat un disc (asta am aflat la rmn) si am avut o criza de lombago, adica vertebrele s-au lovit intre ele in lipsa discului care nu a rezistat socului; asta a fost picatura care a umplut paharul, deoarece discurile se depreciaza zilnic datorita conduitei gresite de viata (ridicari greutati/motor in pozitii gresite, vibratii mari, drumurile romanesti, saltele de pat ieftine,etc); dupa ceva tratamente m-am suit pe motor desi medicul mi-a interzis; bine, mi-a interzis si muntele, si alpinismul si multe sporturi, si ...i-am raspuns ca nu-s pregatit sa ma sinucid, si ca am sa continui cu toate (bineinteles mai temperat); acum s-a agravat (lombosciatica) si discul fisurat aluneca pe nervul sciatic care se traduce prin amorteli ale piciorului; durere am mai des pe sosele proaste deoarece stau asezat decat la enduro in picioare; viitorul nu mi-l vad prea roz, asteptandu-ma sa ajung la cutit; va recomand sa va documentati acum, sanatosi fiind inca, deoarece educatia medicala e 0 in ro si aveti grija de coloana pentru a nu afla prea tarziu cat este de importanta

 

pentru a intelege mai bine cu ce se mananca am atasat si o poza

va doresc sanatate si la cat mai putine probleme cu spatele

post-2568-1153507923_thumb.jpg

Editat de roa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man...eu am avut un geam d 10 mm infipt pana in os....taiat, curatat si inchis...

nu ma mai doare spatele... I'm happy!

 

sper sa ramai happy si sa nu te mai doara niciodata;

ai grija

 

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...