Sari la conținut

Din Ianuarie 2006 Pana In Prezent


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

Sper ca e o greseala nu o premonitie... :lol:

 

:lol: era o gresheala... nu 24 Mai, ci 24 Aprilie... B) In 24 Mai probabil ca inca voi fi la pat... Ca ghipsu' il dau jos de-abia in 22 Mai... :blink:

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Data: 07 aprilie

Locatia: Bucuresti, b-dul Timisoara

Tipul motocicletei: Kawasaki ZX 9R

Viteza motocicletei: aprox. 60 km/h

Cum s-a produs accidentul: masina care nu s-a asigurat la schimbarea benzii

Urmarile: motocicleta cu carenele zgariate (traiasca buloanele de protectie), toba putin zgariata, motociclist usor avariat in zona genunchilor (singurul loc unde nu avea protectii), echipament motociclist bine tavalit (necesita inlocuire: viziera casca, manusi)

 

 

P.S. motociclistul eram eu B)

Editat de Mishu_ZX9R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima nu e corecta.Accidentul cu scuterul Yamaha a fost in August 2005 la mine in oras.Uite cum s-a intamplat:deci ei doi veneau de la plaja cu scuterul unde bausera ceva.cand au ajuns la intrarea in oras,au accelerat puternic si la cateva intersectii distanta,o duba s-a incadrat pe mijlocul drumului pentru a face stanga dupa ce treceau ei.(duba venea din sens invers).Atunci ei s-au speriat si au facut dreapta,dar la viteza aia(aprox.150km/h)au pierdut controlul dupa ce au calcat intr-o gura de canalizare descoperita.Scuterul a cazut pe o parte,pilotul cazand cu capul de asfalt,iar pasagerul lovindu-se cu capul de dubita(nu aveau casti)si au murit. B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....Scuterul a cazut pe o parte,pilotul cazand cu capul de asfalt,iar pasagerul lovindu-se cu capul de dubita(nu aveau casti)si au murit....

 

Daca nu ar rade prietenii de mine, eu mi-as lua echipament de protectie si cand merg cu masina. Cat despre motocicleta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte sumbru topicul, dar exista chestii mai periculoase decat motociclismul, niciodata nu poti sa sti ce si de unde o sa te loveasca in cap. oricand poate sa vina un cutremur, o inundatie, un avion la tine in bloc. nici un loc nu este 100% sigur. noi vedem motocicleta=pericol (si ma bucur ca vedem asa) pentru ca in fiecare zi auzim de accidente si de tovarasi decedati. e bine sa ne fie frica, ne ajuta sa fim precauti. condoleante famililor celor care nu mai sunt printre noi. R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa-i inteleg pe unii. Adica eu daca merg cu sa zicem 100 km/h pe o sosea oarecare si un tir depaseste alt tir pe linie continua si ma izbeste frontal, UNII au pretentia si nesimtirea sa spuna ca motociclistul de mine e un vitezoman si un rebel si ca etc, samd ?

Asta e un simplu exemplu asa ca nu incercati sa intoarceti foaia ca sa aveti voi dreptate.

Sunteti varza toti cei care postati cu nesimtire si aruncati vina pe motociclist, fara macar sa stiti cum a fost in realitate. RUSINE !!!

Editat de adrian_bonciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca conteaza cand esti mort daca ai avut dreptate/prioritate?

 

Cu ce te simti mai bine daca postezi repede ca sunt vinovat ? Asta nu inteleg !?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zice nimeni ca esti vinovat, sau poate e numai sensibilitatea ta de vina.

Vroiam sa atrag atentia ca pe noi ne doare mai tare chiar cand nu suntem vinovati. Pe mine personal, poate pentru ca sunt mai batran, nu ma atrage de loc idea de a muri cu dreptatea de partea mea. Nici nu ma incalzeste ca eu stau in spital si conservarul e la bulau. Intotdeauna incerc sa nu sufar fizic pentru ca vreau sa ma plimb cu motocicleta si maine, deci incerc sa evit riscurile inutile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai inseamna ca nu va da-ti seama ca puneti stampila VINOVAT pe topicul unui coleg motociclist care tocmai a povestit cum a trecut prin momente grele. Asta numesc eu nesimtire.

Daca vreti si simtiti neaparat sa educati comunitatea moto romaneasca(nu ca nu ar fi nevoie) postati fratilor intr-un topic separat si descarcati-va acolo. De unde stiti voi 100% ca cel care a postat e VINOVAT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am vorbit cu un prieten mai vechi, si am aflat ca acum cateva saptamani si el a trecut printr-un accident de scuter care s-a finalizat cu un deget de la picior retezat pe jumatate si altul rupt.

Mergea pe banda 1 cu 70 la ora cu un scuter, desigur fara echipament, ca nu are nici A-ul, nu se considera motociclist si deci nu-i trebuie echipament. A fost lovit de o masina care nu l-a vazut in piciorul stang si aruncat vreo 5 metri. S-a rezolvat cu 50 de milioane primite de la sofer , nu stiu ce i-a facut politia soferului.

Concluzie trasa de prietenul meu "sa nu mergi niciodata pe motocicleta fara casca si cizme speciale".

Oare era nevoie sa ramana pe viata cu un deget retezat ca sa traga aceasta concluzie?

Echipamentele sunt scumpe, e posibil ca tu sa nu fi cazut niciodata de cand mergi pe motor, dar uite te poate lovi altcineva, si cand se intampla este bine sa fii echipat din cap pana in picioare. Atunci nu vei mai spune ca sunt scumpe sau ca nu ai nevoie de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...