Sari la conținut

Piston Nipru


Bogdan D.
 Share

Postări Recomandate

cine stie ce diametru are un piston de nipru..???

pun aceasta intrebare pt ca am de restaurat un bmw si cam seamana cu nipru..si ma gandeam ca poate ar avea aceaasi dimensiune la piston.....pistonul de la bmw are 78mm(in diametru)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IEI CILINDRU , TE DUCI LA SLATINA SI-TI TORNI PISTON DUPA CILINDRU. nU FACI URSARII DE-ASTEA. CAND O SA INVETI CA NU MERGE CU CARPELI?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IEI CILINDRU , TE DUCI LA SLATINA SI-TI TORNI PISTON DUPA CILINDRU. nU FACI URSARII DE-ASTEA. CAND O SA INVETI CA NU MERGE CU CARPELI?

mai draga eu vreau sa gasesc un piston care sa se potriveasca fff bine(adik sa aiba aceleasi cote)........si vezi ca te bagi prea mult in seama B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

77,98 standard

....

78,48 cota 2...

ai dreptate majoritatea se baga in seama cu reglaje sfaturi etc etc dar cind ii iei la bani marunti ,cote dimensiuni din mopt etc sunt pur si simplu varza.asa ca MA DAU MARE k le stiu pe de rost...muriti?

 

B) :blink: k m-am plictisit si nu am ce face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

77,98 standard

....

78,48 cota 2...

ai dreptate majoritatea se baga in seama cu reglaje sfaturi etc etc dar cind ii iei la bani marunti ,cote dimensiuni din mopt etc sunt pur si simplu varza.asa ca MA DAU MARE k le stiu pe de rost...muriti?

 

B) :blink: k m-am plictisit si nu am ce face.

:lol:

Editat de k_davre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IEI CILINDRU , TE DUCI LA SLATINA SI-TI TORNI PISTON DUPA CILINDRU. nU FACI URSARII DE-ASTEA. CAND O SA INVETI CA NU MERGE CU CARPELI?

 

..da cineva in romania sa faca piese mai bune pt.Nipru ?...piese de motor,normal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diametrul este cel care 'te lasa sau nu te lasa sa-l bagi.... B) '

dar mai sunt si alte chestii:masa pistonului pentru echilibrare cu arborele, cotele de la reazemul boltului la capul pistonului pentru a realiza cursa prevazuta in proiect, eventualele degajari pentru supape, alezajul boltului, materialul si profilul pistonului pentru a nu se gripa la regimul de functionare pentru care a fost dimensionat motorul.

Afacerea cu modificari e putin cu dus si intors, si tre' vazut ce si cum :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms mult pt indicatii....dar mai ca prin toate posturile de pe aici majoritatea se baga in seama pt toate panaramele....stai fratilor linistiti ca nu este ala primu piston luat in mana......eu am intrebat doar de diametru....atunci cand voi gasi un piston cu diametru potrivit voi face si celelalte masuratori........dar alti se dau mai destepti decat sunt... B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IEI CILINDRU , TE DUCI LA SLATINA SI-TI TORNI PISTON DUPA CILINDRU. nU FACI URSARII DE-ASTEA. CAND O SA INVETI CA NU MERGE CU CARPELI?

hai mai Aleko! Tu iar nu intelegi nimic!

Omul stia toate astea si multe altele B) (doar restaureaza bemeve-uri nu ceva ciors tica-pica)! El vroia numai sa se linisteasca, ca le stim si noi restul desteptilor care se obosesc sa raspunda la tot felul de enormitati pe aici pe forum!

Intelegi acum, cum n-ai inteles nimica, nimicuţa? :blink:

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kiar nu am ce face si iti raspund. La Slatina e o fabrica care fabrica pistoane care lucreaza de multi ani, si a facut piese pentru multi cunoscuti de-ai mei cu boxere in tolerante la comanda.

Nu stiu cate pistoane ai luat tu in mana, dar sa crezi ca poti gasi un piston sa "se potriveasca cat mai fix" e o aberatie, treaba ta dar nu vorbi asa cu un om pe care nu il cunosti. Risti sa iti iei un piston in gura.

 

 

B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti mai penal decat prevede legea...........sigur nu gasesti pistoane care sa se potriveasca de la un motor la altu?????atunci de ce la simson mere chiar ff bine pistonu de skoda??????doooooooooohhhhh.......crezi ca ma impresionezi ca ai la avatar o multime de motociclete??? :blink: B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cate pistoane ai luat tu in mana, dar sa crezi ca poti gasi un piston sa "se potriveasca cat mai fix" e o aberatie, treaba ta dar nu vorbi asa cu un om pe care nu il cunosti. Risti sa iti iei un piston in gura.

B)

 

:blink: dar sa-ti zica mai intai cotele....Aleko,omu are dreptate,te trezesti vorbind fara sa tii pistonul in mana... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ne spui si noua marele rahhat de secret sa vedem ce mama naibii de bmw ai acolo, asa ai sa afli mult mai usor ce sa pui in el. deci, ce model de bmw ai??? din ce an. eventual o poza, poate nu stim sa le deosebim....

 

va certati degeaba si nu faceti nimic constructiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti mai penal decat prevede legea...........sigur nu gasesti pistoane care sa se potriveasca de la un motor la altu?????atunci de ce la simson mere chiar ff bine pistonu de skoda??????doooooooooohhhhh.......crezi ca ma impresionezi ca ai la avatar o multime de motociclete???

 

mi se pare mie sau sunt doar 2 motociclete??? (parerea mea )B)

ce discutii apar cand cineva incearca sa dea un sfat....si cik e "comunitate moto"

Spor al restaurare!

Bafta si numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor ms mult sfaturi......sa va dea dumnezeu sanatate si fericire B) deci sincer cred ca topicu este inchis pt ca am aflat ce vroiam sa aflu :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hopaaa...cota "a mea" era din cartea de reparatii pt pist original nu pt alea ce se dilata mai mult adictelea contrafacute sau dinalea facute de tunaru pun bucuresti,,,,se stie k sunt turnate de el in bucuresti.

...ca sa vezi ,,ma uitam acu printr-o carte de nipru in romana si zice ceva de 78mm....ce mai conteaza 5 sutimi....la romani. B) ce sa mai zic de 2 sutimi.,,...

sau daca o luam asa la fix la un diametru de 78 de mm toleranta intre cil si pist tre sa fie 0,0468mm....deci sa stati linistit pist din poza era orig k era in cote...sa mor de ris nu alta...

78 x 0,0006 =0,0468..stiti voi formula...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hopaaa...cota "a mea" era din cartea de reparatii pt pist original nu pt alea ce se dilata mai mult adictelea contrafacute sau dinalea facute de tunaru pun bucuresti,,,,se stie k sunt turnate de el in bucuresti.

...ca sa vezi ,,ma uitam acu printr-o carte de nipru in romana si zice ceva de 78mm....ce mai conteaza 5 sutimi....la romani. B) ce sa mai zic de 2 sutimi.,,...

sau daca o luam asa la fix la un diametru de 78 de mm toleranta intre cil si pist tre sa fie 0,0468mm....deci sa stati linistit pist din poza era orig k era in cote...sa mor de ris nu alta...

78 x 0,0006 =0,0468..stiti voi formula...

mai manuel....tu nu cumva trebuia sa-mi trimiti o punte de diode????sau ai uitat????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...