Sari la conținut

Detinatori de Yamaha FZR


ray
 Share

Postări Recomandate

am gasit ulei motorex 15w50 full sintetic, a mai folosit cineva????????

 

ps: unde gasesc si eu niste cizme racing marimea 44 la un pret rezonabil ca pe forum nu am gasit??????????

 

 

 

yamaha recomanda SAE 20W40 sau SAE 10W30 scrie in manualul de intretinere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Depinde de la motor la motor..eu n-am probleme deloc cu 15w50, am mers si cu 10w40 si tot nici o problema.

 

Firma importatoare era pana mai ieri pe langa gara, am inteles ca isi schimba sediul chiar "as we speak", pt mai multe detalii referitoare la noul sediu vorbiti direct cu patronul: Paul 0722.289.444

 

La CE fel de MOTUL 15W50 te referi, ce indicativ? Cum e ambalat?

 

Multzam fain!

 

 

post-12583-1170259685.jpgeu am de 1000 si 10w40 de la motul consuma cam 150g la 100km bine asta si la viteze destul de mari ceea ce mie mi se pare destul de mult, cred ca o sa incerc si eu valvoline 20w50 sa vad ce zice.

 

pretul a fost 3000 e

 

in oglinzile originale nu vad nimic ... o recomandare

 

150g la 100Km??? Adica 1,5L la 1000Km??? Wow! Nici un 2T nu consuma atata... sau poate ai tastat gresit?

 

FZR1000EXUP'ul meu model 95 are niste oglinzi superbe, sincer n'am mai vazut asa "backvision" si am calarit ceva motoare (inainte de 2000). Daca gasesti vre'unele de vanzare S/H sau de la dezmembrari tzi le recomand cu toata caldura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am tastat gresit ... in momentul in care se aprindea martorul de ulei completam cu 200g dupa 100km incepea iar sa se aprinda

 

sapt trecuta am schimbat uleiul si nu mai avea decat 2l in motor, acum sa vad rezultatele

 

ps: exista in buc cineva care dezmembreaza moto? as da o fuga pana acolo sa vad daca gasesc oglinzi

 

 

 

yamaha recomanda SAE 20W40 sau SAE 10W30 scrie in manualul de intretinere

 

20w ful sintetic nu am vazut decat la Amsoil si nu stiu daca aduce cineva genul asta de ulei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am tastat gresit ... in momentul in care se aprindea martorul de ulei completam cu 200g dupa 100km incepea iar sa se aprinda

 

sapt trecuta am schimbat uleiul si nu mai avea decat 2l in motor, acum sa vad rezultatele

 

ps: exista in buc cineva care dezmembreaza moto? as da o fuga pana acolo sa vad daca gasesc oglinzi

20w ful sintetic nu am vazut decat la Amsoil si nu stiu daca aduce cineva genul asta de ulei

 

Hmmmm... "consumul" "NORMAL" la un FZR1000 este de 300-600gr/1000Km (desi se poate duce la 800-1000gr/1000Km insa numai la mers foarte turat continuu). La tine e aproape triplu, ceva e in neregula!

 

Oricum, am mai avut discutia asta (http://www.fzr1000.co.uk/phpBB2/index.php) si se pare totusi ca in afara de consumul de ulei mai mare decat la alte modele, se poate vorbi despre 2 chestiuni: pompa "prea" eficienta, si senzor "prea" sensibil.

 

Uite la ce oglinzi ma refer, sunt dreptunghiulare si parca un pic mai "departate" decat de obicei

 

post-11356-1171542317_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca e ceva in nergula cu moto pt ca s-a mers cu ea doar tare.

 

intradevar diferenta de oglinzi seamana cu cele de la yzf si in alea chiar se vede bine (am un prieten care are )

daca stiiti pe cineva care vinde ... cumpar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt sigur, dar exista la louis un model de oglinzi care mie mi se pare ca seamana cel putin cu cele postate de yo4hgx

 

link: http://www.louis.de?topic=artnr_gr&artnr_gr=10028099

 

 

"Secretul" nu este oglinda in sine cat bratzul de sustinere care este mai lung si mai "orizontal" decat la alte modele. Intzial nu prea mi'a placut "design"ul insa faptul ca vad SI "altceva" decat umerii, lucru cu care ma cam obisnuisem, m'a facut sa'mi schimb imediat opinia.

 

Imi pare rau ca nu sunt acasa sa masor dimensiunile pentru a le putea compara cu cele ale oglinzilor de pe louis, insa poate se gaseste altcineva care are acest model si le poate posta.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu fie diferenta si la carene; la modelele cu doua faruri sa nu fie mai lata

 

am vazut ca pe louis sub oglinda sunt 2 coduri si la germana mea...

 

care se pricepe mai bine poate pune ceva detalii in limba romana... lungimea bratului ...etc

 

vreau neaparat sa-mi cumpar pt ca am facut scurta la gat

Editat de peu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu fie diferenta si la carene; la modelele cu doua faruri sa nu fie mai lata

 

am vazut ca pe louis sub oglinda sunt 2 coduri si la germana mea...

 

care se pricepe mai bine poate pune ceva detalii in limba romana... lungimea bratului ...etc

 

vreau neaparat sa-mi cumpar pt ca am facut scurta la gat

 

Da'mi anul de fabricatie si modelul exact, sa'i intreb pe maniacii aia de pe http://www.fzr1000.co.uk daca cele 2 modele sunt compatibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu fie diferenta si la carene; la modelele cu doua faruri sa nu fie mai lata

 

am vazut ca pe louis sub oglinda sunt 2 coduri si la germana mea...

 

care se pricepe mai bine poate pune ceva detalii in limba romana... lungimea bratului ...etc

 

vreau neaparat sa-mi cumpar pt ca am facut scurta la gat

 

 

Sunt 2 coduri pentru ca fiecare oglinda, stanga si dreapta, are cod propriu (links=stanga, rechts=dreapta).

 

Cat despre dimensiunile celor de pe louis, am atasat o schita. Distanta intre gaurile de prindere e 50mm (Lochabstand) si nu sunt sigur, dar Bolzen: Durchmesser 6 mm cred ca inseamna ca sunt suruburi de 6 (de restul sunt sigur).

 

Acum, am si eu o intrebare: are cineva o termocupla de vanzare? Cred ca se potriveste de la 600 la 400. Cea care o am acum, si care cred ca si-a trait traiul, are 2 fire care ies din ea. Separat e una cu un singur fir pentru indicatrul din bord. Totusi, cred ca ar merge si una cu 3 fire, cum am impresia ca au unele 600.

 

Multumesc :nono:

post-13489-1171823353_thumb.jpg

Editat de Shorty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da'mi anul de fabricatie si modelul exact, sa'i intreb pe maniacii aia de pe http://www.fzr1000.co.uk daca cele 2 modele sunt compatibile.

anul e 92

 

cred ca am o problema cu moto... :nono: :rose: :rose:

 

am facut cam 200 km cu uleiul abia schimbat si se aprinde iar senzorul de ulei .

stie cineva un service bun ???????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi trebuie codul pentru becurile din stopul de la un FZR 600 din 1991.

(nu am la mine becul si vreau sa comand). Dupa cum bine stiti, astea se ard foarte des... Eu deja am schimbat vreo 7.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"""""""""""""cred ca am o problema cu moto... :nono: :rose: :rose:

 

am facut cam 200 km cu uleiul abia schimbat si se aprinde iar senzorul de ulei .

stie cineva un service bun ???????????"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

 

 

incearca aici, cica sunt specializati in yamaha

 

Razna Motors Service

Adresa: STRADA HALMEU Nr 2, Tel 0722.44.22.89 Bucuresti

Editat de BLACK SPIDER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

id-u meu raven99ro@yahoo.com andrei dc vrei becuri am gasit in militari un magazin care cica are nush ce fel de becuri, de cand am pus bec de la ei nu s-a mai ars

Interesant...

Baga mai multe detalii, ca deja am facut scurta la mana la cate becuri am schimbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu ideea de a ne posta id-urile de mess, pentru o mai buna comunicare.

 

Oricum, postul asta ramane de baza (cel putin pentru mine), mai ales ca acum a urcat in top, dupa cum vedeti. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt doua tipuri de FZR (ma refer la FZR 600).

Eu iti pot spune despre cel mai vechi (89-93) ca este un motor fiabil, foarte manevrabil, subtire (bun pentru oras), iarta multe greseli (pe ale mele le-a iertat toate :banana: ).

Pe de alta parte, pete 7000 de ture e brutala, trage tare.

Puncte slabe: suspensia prea moale, problema cu ajustatul valvelor, arde becuri cateodata, se ineaca mai usor (dar daca ii inveti obiceiurile e ok).

 

Ii las si pe colegi sa mai spuna cate ceva, ca sigur am mai scapat cateva aspecte.

Editat de Dan-Andrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

si eu detin un fzr 1000 '93 si ma intereseaza sa o pregatesc de sezon. ma poate ajuta cineva cu mai multe detalii privind preturi, service-uri?? ceva recomandari? aaa si inca ceva... cand e la relanti(nu stiu dc asa se scrie) se aude un zgomot subtil, iar dc o accelerez putin nu se mai aude. cei care au ascultat-o mi-au zis ca ar fi lantul de distributie care trebuie intins sau eventual schimbat. aveti alte pareri? multumesc si sa ne vedem sanatosi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand sa o pregatesti singur, vei scuti mai mult de 100 ron:

- schimbi ulei si filtru ulei

- schimbi antigel

- schimbi filtru aer

- curatat + uns lant

 

Lasi pe mana service-ului:

- schimb semeringuri furca si ulei furca

- reglat+curatat carburatoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

si eu detin un fzr 1000 '93 si ma intereseaza sa o pregatesc de sezon. ma poate ajuta cineva cu mai multe detalii privind preturi, service-uri?? ceva recomandari? aaa si inca ceva... cand e la relanti(nu stiu dc asa se scrie) se aude un zgomot subtil, iar dc o accelerez putin nu se mai aude. cei care au ascultat-o mi-au zis ca ar fi lantul de distributie care trebuie intins sau eventual schimbat. aveti alte pareri? multumesc si sa ne vedem sanatosi

 

Depinde ce intelegi prin "pregatire se sezon", unii schimba doar uleiul si filtrul, altii nici atat... in majoritatea cazurilor, daca nu sunt probleme deosebite, nu este nevoie de un service specializat. Recomandarile din post'ul anterior sunt mai mult decat de bun simtz.

 

 

Referitor la zgomotul "subtil" reclamat, sunt necesare mai multe detalii pentru a incerca sa se determine cauza, si chiar si asa, de cele mai multe ori nu poti fi sigur pana nu desfaci motorul. Zgomotele suspecte pot surveni de la uzuri peste limita adimisibila la "clereance"ul supapelor, lantului de distributie, cuzineti, segmenti...etc.

 

Pentru un diagnostic corect sunt necesare masuratori si interpretari exacte, masuratori ce nu pot fi facute decat de catre un mecanic experimentat, dotat cu ceva mai mult decat un minim set de scule.

 

Personal nu am cunostinta de mecanici si service'uri "specializati" in FZR'uri (FZ, YZF...etc), se pare ca YAMAHA a facut o treaba foarte extrem de proasta in acest domeniu (ma refer strict la RO). Oricum iti recomand sa'ti descarci manualul de service, si de operare... chiar daca nu ai veleitati si conditii de mecanica, nu strica sa'ti faci o idee personala inainte de a apela la diversi "doctori"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as avea nevoi si eu de un releu de incarcare kre ma seaca...k nu`l gasesc pe niciunde....si kred k o sa pun anuntz pe bikeshop....dezmebrez yamaha fzr 600....k nu gasesc un releu de incarcare

dak are cineva nr meu de tel este 0723778779...id mess desfgurel_mutrea

multumesc anticipat:D

 

pai tocmai de asta vreau sa o duc la un service serios, cu oameni competenti care sa-mi zica ce trebuie schimbat si remediat, pt ca nici eu nu prea le am cu mecanica. Sa auzim de bine :banana:

 

 

eu nu te`as sfatuii sa te duci la vreun service serios...sau la reprezentatza yamaha...k iti vor baga be gat tot felul de posibile defecte si stricaciuni la motocicleta kre tu defapt sa nici nu le ai

am fost eu la un service in arad si mi`au luat 400E si nu mi`au facut nimic....absolut nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...