Sari la conținut

Ce Marca De Ulei Folositi La Motoarelel Voastre?


Postări Recomandate

As vrea sa stiu si eu care este cea mai buna marca de ulei pt motoarele in 2t, unde se gaseste si cam care este pretul, aa si as vrea sa mai spuneti si care sunt printre cele mai proaste uleiuri de pe piata.

 

Ca sa va spun ceva (dar sa nu radeti de mine) pe vremea cand avea puchul , am bagat prima oara ulei elf (cityjumper 2t parca ii spunea) si scuterasul mergea perfect(perfect nu prea este cuvantul potrivit pt puch romanesc dar in fine) si am urcat la cota 1400 (eu m-am mutat in sinaia de la varsta de 14ani) fara probleme cu pasager, am terminat uleiul si nu am avut timp sa ma duc pana la brasov sau ploiesti sa cumpar ulei si am facut mare prostie sa cumpar ulei de la Petrom. Scuterul mergea la fel dar am observat ca de la 60 la ora viteza maxima a scazul la 50... si cand am avut marea surpriza sa constat cand am vrut s ma duc la cota cu o fata B) ca nu am putut sa urc prima panta din drum, care cu uleiul elf am urcat-o fara probleme neaccelerat la maxim scuterul...

 

Aveti grija ce ulei bagati....

Bafta si asfalt uscat :blink:

 

P.S: va astept pe la Sinaia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce tot ridicati cu toti in slavi MOTUL ganditi va ca face acelasi lucru ca motorex ,ma refer la cum merge motoru si la calitate dar motorex are un pret mai bun yo numai motorex baga si in carteru de la cutie si ambielaj unde se baga 600 mll nu prea mai stiu ce am bagat da e bine sa alegi o firma mai cunoscuta B) asa cum am facut si yo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce tot ridicati cu toti in slavi MOTUL ganditi va ca face acelasi lucru ca motorex ,ma refer la cum merge motoru si la calitate dar motorex are un pret mai bun yo numai motorex baga si in carteru de la cutie si ambielaj unde se baga 600 mll nu prea mai stiu ce am bagat da e bine sa alegi o firma mai cunoscuta :lol: asa cum am facut si yo

se vede ca te pricepi SUUPER BINEEE!!! :blink: B)

merge si motorex nu e rau , dar ptr 2t e mai bun motul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve, nu vreau sa deschid topic nou pentru asta.

 

Am o intrebare, ma roaga un prieten de un SAE 20W40 (4 timpi) - se gasesc des 10W40, 20W50...dar 20W40 e o clasa nu foarte intalnita. Unde as putea sa gasesc in Bucuresti.

Multam mult si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20W40 nu vei gasi decat mineral, la LUKOIL> Insa calitativ vorbind... e varza

On topic:

Multi de la carturi si clasele mici (RS, etc) vin dupa Motorex sa-si bage in moto. Ba mai mult, firmele de curierat pe scutere fac miscarea asta.

Pana la urma tine de om si de cum ii "suna" mai bine lui ca ar merge in propria motocicleta, nu ? B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

La inceput am pus Motul 510 cand era in rodaj,dupa aceea 800...Mi-am cumparat Yacco 2T competition si vreau sa vad cum merge dar intai sa termin Motul-ul...Parerea mea ca din cate am citi pe sticla de Yacco acesta este mult mai performant decat Motul >=15000 de rpm,este folosit in competitii la carturi si motoare in 2 Timpi :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inceput am pus Motul 510 cand era in rodaj,dupa aceea 800...Mi-am cumparat Yacco 2T competition si vreau sa vad cum merge dar intai sa termin Motul-ul...Parerea mea ca din cate am citi pe sticla de Yacco acesta este mult mai performant decat Motul >=15000 de rpm,este folosit in competitii la carturi si motoare in 2 Timpi :banana:

tu nu atingi turatiile astea dar oricum e mai bine asa ptr ca mergi peste 9mii tot timpul , sa vedem dupa ce iti pui Yacco cum se comporta ... am bagat si eu,nu vad nici o diferenta doar ca scoate mai mult fum cand e rece parca...nu`mi dau seama...

PS ma omorat amortizoru ala spate :banana: ...si mai am placute de`o frana :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu nu atingi turatiile astea dar oricum e mai bine asa ptr ca mergi peste 9mii tot timpul , sa vedem dupa ce iti pui Yacco cum se comporta ... am bagat si eu,nu vad nici o diferenta doar ca scoate mai mult fum cand e rece parca...nu`mi dau seama...

PS ma omorat amortizoru ala spate :banana: ...si mai am placute de`o frana :D

Deci sa inteleg ca o sa te las sa mergi in fata mea de acum ca nu vreau sa imi tunez toba chiar daca trebuie sa imi vina Shark-ul... :banana: Oricum nu stiu ce are,cred ca imi curge antigel din radiator,sper sa nu fie ceva serios :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa inteleg ca o sa te las sa mergi in fata mea de acum ca nu vreau sa imi tunez toba chiar daca trebuie sa imi vina Shark-ul... :banana: Oricum nu stiu ce are,cred ca imi curge antigel din radiator,sper sa nu fie ceva serios :D

Pai ultima frana o voi pune ca sa nu intru in tine :banana: ,restu am grija de foile mele care au fost candva placute racing :banana:

lasa mah ca ma uit eu maine la scoala sa vad ce iti curge,poate curge talentu si nu e bine ..PS cand imi dai guma spate?? :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah eu nu am facut nici o revizie la ei pana acum..a facut ala d la care am luat-o..plm

am vazut factura..si MOTUL a fost bagat in ea

tre sa o duc si eu la o revizie..ca am niste probleme minore..dar multe..si vreau sa le rezolv

dar..sa vedem..ca trag d tata asta sa se duca..:banana:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ultima frana o voi pune ca sa nu intru in tine :D ,restu am grija de foile mele care au fost candva placute racing :banana:

lasa mah ca ma uit eu maine la scoala sa vad ce iti curge,poate curge talentu si nu e bine ..PS cand imi dai guma spate?? :banana:

Ma nu stiu daca vin maine la scoala,daca e sa vin mergem la un suc ceva ca sincer nu prea am chef si cica maine o sa ploua... :banana: Cat despre guma spate sa vad daca imi iau Power Race sau nu :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc Castrol Super TT (mineral, are o culoare roshu isteric) si sunt foarte multumit... se duce mititica de n-are aer, si nici calamina nu face. Costa 200.000 in Carrefour.

 

Acu' depinde de gusturi...

 

ce mincinos , auzi la el nu face calamina :banana: , ON TOPIC : Arol 2T

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

ce mincinos , auzi la el nu face calamina :banana: , ON TOPIC : Arol 2T

 

 

1. chiar nu face :D

 

2. mai mergi tu mult cu ala si cu 30 ml la minsk sa vedem cat te mai tine! zgarveste-te tu la ulei sa castigi max. 3 mil pe an sa vedem cat dai pe piesele de motor si cat pe consumabile! si sa stii ca la minsk consumabile se numesc si rulmentii si simeringurile! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...