Sari la conținut

Accident moto-pieton Pta. 1 mai


DarkRyder
 Share

Postări Recomandate

Deci... Bd. I. Mihalache in fata la Pta. 1 Mai moto vs. pieton. Moto era o endurica pietonu era lovit destul de binisor. DIN PACATE nu am putut sa ma opresc goneam spre Tancabesti unde avusese loc un mortal auto vs. moped. Din motive obiective nu voi posta nr. moto aici. La prima vedere!! (repet, nu am stat sa analizez) ar fi vina pietonului ca a traversat ca la tara. Alte pareri??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Alte pareri??

 

Ar trebui sa se introduca niste sanciuni aspre pentru pietonii care sunt retarzi in trafic.

Ca participant la trafic, ai o gramada de pierdut cand atingi un pieton (dosar penal, daune de mii de euro), iar ca pieton te doare la basca cand provoci un accident. Iar politia nu le da amenzi pentru ca, citez "sunt multi dom'le, n-avem cum sa le dam la toti" :)

 

Ar trebui dat in judecata pietonu pentru daune. Nu numai materiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai degraba cine era de vina si de ce

Din ce stiu eu la noi in tara in jur de 50% din accidentele in care sunt implicate mopede (si motociclete) sunt din vina calaretului, si uzantele pe acest forum sunt sa nu-i vorbim de rau pe morti chiar daca sunt idioti. De obicei daca respectivii nu sunt de vina se face topic pe aici, iar daca respectivul nu a acordat prioritate sau era beat manga si a intrat in pom de obicei nici nu se face topic daca nu are cunostinte pe aici si respectivii sunt foarte insistenti.

 

P.S. Eu in acest sezon rece ma dau numai pe moped, asa ca nu e injuratura la adresa scuteristilor replica asta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah lupule de nuapte, de ce ai deschis topicul asta? nu stii nimic dar totusi te trezesti tu sa te dai in stamba?

 

Am zis ca o fi vreun prieten al cuiva BAH si ca nu stie ce s-a intamplat cu omu` lucru care s-a confirmat din blogul tipei ... da` ce sa faci BAH cand unii alearga sa rezolve cretinismele altora si altii stau sa dea din tastatura ... asta e BAH!

 

P.S: Topicul contine info relative despre 2 accidente BAH daca nu ti-ai dat seama. Nu voi posta niciodata info EVIDENTE despre accidentele moto din motive pur obiective. Stiu mai multe decat stiu altii oricum in cazul in care nu ti-ai dat seama BAH insa, asa cum am mai postat, REFUZ sa le pun pe tapet! Sunt altii gen TU mult mai apti din punctul asta de vedere sa povesteasca....

Mesaj completat

Ar trebui sa se introduca niste sanciuni aspre pentru pietonii care sunt retarzi in trafic.

Ca participant la trafic, ai o gramada de pierdut cand atingi un pieton (dosar penal, daune de mii de euro), iar ca pieton te doare la basca cand provoci un accident. Iar politia nu le da amenzi pentru ca, citez "sunt multi dom'le, n-avem cum sa le dam la toti" :)

 

Ar trebui dat in judecata pietonu pentru daune. Nu numai materiale.

 

Nu e chiar asa ... mi-a venit sapt trecuta mama unuia revoltata pana la Dumnezeu ca o firma de CASCO le-a facut citatie de plata sa despagubeasca daune in valoare de vreo 3000 de eur cauzate de neglijenta lu` fi-su ca a traversat ca romanu` si s-a lovit cu un A4 ... gen capota motor, parbriz, air-bag sofer, aripa stanga fata si un far ... si nu e caz singular ...

Mesaj completat

mai degraba cine era de vina si de ce

E mai putin important cine era devina pe DN1 CU SCUTERUL tinand cont ca scuteristu a decedat ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar asa ... mi-a venit sapt trecuta mama unuia revoltata pana la Dumnezeu ca o firma de CASCO le-a facut citatie de plata sa despagubeasca daune in valoare de vreo 3000 de eur cauzate de neglijenta lu` fi-su ca a traversat ca romanu` si s-a lovit cu un A4 ... gen capota motor, parbriz, air-bag sofer, aripa stanga fata si un far ... si nu e caz singular ...

 

Daca s-ar mediatiza un pic asemenea chestii, cred ca am avea mai putine accidente cu traversari prin locuri nepermise.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms marutzzu de info ... de multe ori lumea se uita mirata la mine cand refuzam un paharel de vin pe motiv ca conduc un scuter. cred ca legea in acest sens ar trebui modificata si bagati in aceeasi oala cu soferii prinsi bauti si conducatorii de orice vehicul care circula pe drumurile publice, fie el caruta, bicicleta, moped, tractor sau utilaj special.

Editat de Un_vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca s-ar mediatiza un pic asemenea chestii, cred ca am avea mai putine accidente cu traversari prin locuri nepermise.

 

Mai degraba daca s-ar da amenzi la fata locului. Dar politia dirijeaza circulatia si se uita pasiv cum pietonii trec in turma desi tocmai s-a dat drumul la masini.

 

E bine ca au inceput sa fie trasi la raspundere, dar ce se intampla daca pietonul fuge de la locul accidentului? Sau nu vrea sa vina la politie? Sau nu poarta placuta de inmatriculare? Sau e o baba / un mos / un aurolac care nu va putea plati in veci 3000 de euro? Sau (in cazul mai SF, dar nu foarte improbabil) e cine stie ce smecher care cunoaste in stanga in dreapta si "dovedeste" ca era pe trecere si ca avea verde?

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu purta casca si se afla in stare de ebrietate

Nu vreau sa fiu rautacios, dar pic de mila nu am pentru specimenele astea. Si-a facut-o cu mana lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba daca s-ar da amenzi la fata locului. Dar politia dirijeaza circulatia si se uita pasiv cum pietonii trec in turma desi tocmai s-a dat drumul la masini.

 

E bine ca au inceput sa fie trasi la raspundere, dar ce se intampla daca pietonul fuge de la locul accidentului? Sau nu vrea sa vina la politie? Sau nu poarta placuta de inmatriculare? Sau e o baba / un mos / un aurolac care nu va putea plati in veci 3000 de euro? Sau (in cazul mai SF, dar nu foarte improbabil) e cine stie ce smecher care cunoaste in stanga in dreapta si "dovedeste" ca era pe trecere si ca avea verde?

 

Eu zic ca e cam greu ca un pieton sa fuga de la fata locului dupa ce a deformat o masina. PAREREA MEA!! :angry: In cel mai rau caz fuge dar cu salvarea sau IML-ul :(

 

In cazurile in care nu va putea plati in veci suma aia va fi dat in judecata si executat silit. CREDE-MA ASTA SE INTAMPLA deja de un an de zile. Daca e aurolac asta este situatia ghinion pentru asigurator dar CAZURILE SOCIALE inseamna MAXIM 2% din accidentele rutiere in care au fost implicati pietoni. Adica sunt cam 2-3 pe luna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci... Bd. I. Mihalache in fata la Pta. 1 Mai moto vs. pieton. Moto era o endurica pietonu era lovit destul de binisor. DIN PACATE nu am putut sa ma opresc goneam spre Tancabesti unde avusese loc un mortal auto vs. moped. Din motive obiective nu voi posta nr. moto aici. La prima vedere!! (repet, nu am stat sa analizez) ar fi vina pietonului ca a traversat ca la tara. Alte pareri??

 

 

 

Imi amintesc de clasa a 7- a cand profesoara de limba romana ne repeta sa nu incepem nici o discutie cu o concluzie...Poate pietonul de la tara avea peste 7 clase, spre deosebire de ''unul'' de la ''oras''...

Atentie! : ma refeream doar la o persoana. cel care era in goana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc de clasa a 7- a cand profesoara de limba romana ne repeta sa nu incepem nici o discutie cu o concluzie...Poate pietonul de la tara avea peste 7 clase, spre deosebire de ''unul'' de la ''oras''...

Atentie! : ma refeream doar la o persoana. cel care era in goana...

aici se vb despre un accident rutier,de fapt sunt doua,nightwolf a postat dspre unul mortal si altul mai usor,cand era in goana. nu cred ca e cazul sa analizezi dpdvd gramatical enuntul...daca doar asta ai remarcat,acel DECI inutil..pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

persoana implicata in accidentu cu mopedul a decedat astazi:(

Dumnezeu sa il ierte:(

pietonu accidentat pe 1 mai nu era aurolac....era un tigan...si din cate am vazut...la ce lumea a venit acolo si cu ce masini...cred ca are destui bani sa plateasca daunele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc de clasa a 7- a cand profesoara de limba romana ne repeta sa nu incepem nici o discutie cu o concluzie...Poate pietonul de la tara avea peste 7 clase, spre deosebire de ''unul'' de la ''oras''...

Atentie! : ma refeream doar la o persoana. cel care era in goana...

 

Esti putin dus cu pluta prietene. Inseamna ca tu nu sti sa faci diferenta intre o concluzie definitiva si una relativa. Iti recomand calduros atunci sa pui mana pe carte ca 7 clase cred ca ai tu nu eu. Exista un proverb care zice "daca taceai filosof ramaneai". Iar profesoara ta din clasa a 7a inseamna ca habar nu avea sa faca o analiza dpdv semantic al unui text daca v-a spus sa nu incepeti nicio discutie cu o concluzie. Dar atata timp cat tu nu sti sa faci diferenta intre relativ si definitiv ce pretentii sa mai ai ...

 

P.S.: Incep sa fiu din ce in ce mai scarbit de anumte personaje de aici ... bine ca a iesti Basescu poate se mai curta tara asta de prosti (desi nu cred!). Moldovane te rog eu inchide topicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S.: Incep sa fiu din ce in ce mai scarbit de anumte personaje de aici ... bine ca a iesti Basescu poate se mai curta tara asta de prosti (desi nu cred!). Moldovane te rog eu inchide topicul.

 

Tu chiar crezi ce spui??? :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuteristul este in coma...nu se stie daca mai scapa...a fost operat la cap...nu purta casca si se afla in stare de ebrietate:(...pacat de el ca era tanar avea 36 de ani si 2 copii de crescut:(

 

 

pacat de nevasta, de copii, de rude, de prieteni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...