Sari la conținut

Momentul Mult Asteptat


Stephon
 Share

Postări Recomandate

Am asteptat mult! Am salivat de fiecare data cand vedeam o motocicleta! Cand auzem zgomotul unui motor...tresaream brusc! Cam de 15 ani astept momentul asta, de cand ma ducea tata la cross la Campina! Prima motoreta a fost Carpati-ul rusesc in 2 viteze!...am terminat-o! A urmat o pauza de cativa ani pana la urmatoarea motoreta...un IJ jupiter cu care nu am apucat sa fac decat cativa km ...pe coclauri! L-am desfacut si l-am facut bucatele! A ramas in starea asta de un an! De atunci mi-am pus in cap un singur lucru...VREAU MOTOCICLETA SI NU CONTEAZA GREUTATILE PESTE CARE O SA TREC PT. A O AVEA!

 

 

...in sfarsit a venit momentul! Cel mai fericit moment din viata mea s--a intamplat aseara! A fost dragoste la prima vedere!......................................suzuki gsf400 Bandit anul nasterii...1994! Cand am ajuns acasa era o liniste deplina in mine! Eram atat de fericit incat nici nu mai vorbeam! Eram in lumea mea...doar eu cu motocicleta! M-a intrebat prietena cum de nu ma bucur! Nu se vedea nimic in exterior...dar eu exaltam de fericire!

 

 

wow...cat de mult am povestit...

 

sa va arat si o poza cu draguta!

post-4849-1148022048_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba....va multumesc mult de tot si sper sa nu existe evenimente neplacute!!!

 

 

P.S. Ninja....saptamana viitoare mergeti o tura pana la Breaza???(you'll be my driver) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Daca nu aveti chef sa cititi toata povestea...uitati-va macar la poze! :rose:

 

Se pare ca a venit momentul mult asteptat...partea a 2-a! :rose: Upa fix un an...m-am gandit sa redeschid acest topic! :D

Multumesc Bandit-ului care m-a purtat mii de km fara nicio problema sau incident! si-a facut treaba din plin! Dar...a venit vremea unei schimbari! Il pregatesc pe micul bandit de vanzare(consumabile schimbate in totalitate)! Dau anunt de vanzare si...primul venit...primul servit! felicitari Tudor pt. achizitie! :rose: Intr-o saptamana si jumatate de la lansare anuntului...motoreta mea se vanduse(ma pot considera unul dintre norocosi)! ok...primul pas era facut! Dar...ramasesm fara motor! CUm...de obicei am bulan...un prieten s-a oferit sa imi lase motorul lui(Katana de 600) pana imi iau motor! M-am gandit la un Suzuki SV650S! Ok! Intru pe "filiera" Italiamotors! Vad motorul pe bursa italiana de motorete(moto.it) si dau comanda! Se duce mecanicul sa vada motorul, il vede este ok...haide sa il ia! Cand sa se duca sa faca actele...vanzatorul...a plecat cu probleme personale din regiune! Se intorcea cam in 2 saptamani! La dracu! Zic...haide ca il astept! Dupa cele 2 saptamani de asteptare...hai sa vad daca s-a intors omul! NU...si mai dura inca ceva! NUUUUUUUUU!!! Dragos(Italiamotors) imi face o noua oferta...Honda CBR900RR! Initial am refuzat considerand ca...totusi...este cam maricica motoreta! Dar...ma gandesc putin, analizez situatia si...haide sa o iau! Cunoscandu-mi limitele si gandindu-ma ca daca merg cu creierul nu cu poponeata(cum fac multi pseudomotociclisti) nu o sa se intample nimic! Dau comanda ferma! Motorul...din poze arata impecabil! se duce mecanicul, o vede si da verdictul...merge PERFECT! Ok...sa o ia! Se duce duppa 2 zile sa o ia DAR...vanzatorul se decide brusc...sa mai ceara 600 de euro fata de pretul initial! Logic...ca nu imi convine! Pica si motorul asta! Plin de nervi(dupa o luna de asteptat dupa motor) ii trimit lui Dragos o lista de 7 motociclete pe care sa le verifice! Prima din lista...era motocicleta actuala! Iarasi...proba mecanicului :P Verdict...motorul merge perfect! Deja...nu imi mai faceam sperante ca il voi avea! I se plateste vanzatorului un acont ca sa tina motocicleta! Se fac actele in Italia! deja nu imi venea sa cred! Chiar am motocicleta mea??? Nu se poate asa ceva! :pow: Intre timp...prietenul care imi imprumutase Katana...logic...vrea si el motorul inapoi! La naiba...raman pedestru o saptamana! DAR...cum am oameni deosebiti pe langa mine...prietena mea :D se gandeste sa imi lase motociclea ei sa ma misc prin Bucuresti(GS500)! Dupa o saptamana de chinuri si dupa aproape 3500 de km pe motoretele altora stiind ca am motocicleta dar nu ma pot da cu ea...ajunge si Hornetul in Bucuresti! :) :drums: :( :wave: Vineri la pranz...ajut la descarcarea lui si...ma minunez cat de bine arata! :rose: Nu am mai stat sa il admir! Fac actele cu firma Italiamors dar...neavand buletin de Bucuresti...trebuia sa ma duc la Ploiesti sa iau numere provizorii! Era destul de tarziu asa ca...m-am gandit la un mic artificu: vand motoreta unui prieten care are buletin de Bucuresti si ii iau numere provizorii de la Udriste dupa care...o "cumpar" de la el si o inscriu pe numele meu! :clap: In 2 ore motocicleta avea numere provizorii dar...nu pe numele meu! :D

 

Restul....detalii tehnice....doar tehnice iar ca impresie...MERGE SUUUUUUPER!

 

 

Extrem de manevrabila, trage de rupe, suna demential, top speed(pana acum) 220 dar...mai mergea!

Un minus foarte deranjant...este foarte foarte usoara de fata! Deja la 130-140 este enervant de usoara!

 

Acum...las pozele sa vorbeasca:

post-4849-1179569180_thumb.jpg

post-4849-1179569239_thumb.jpg

post-4849-1179569331_thumb.jpg

post-4849-1179569684_thumb.jpg

post-4849-1179569898_thumb.jpg

post-4849-1179570275_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am asteptat mult! Am salivat de fiecare data cand vedeam o motocicleta! Cand auzem zgomotul unui motor...tresaream brusc! Cam de 15 ani astept momentul asta, de cand ma ducea tata la cross la Campina! Prima motoreta a fost Carpati-ul rusesc in 2 viteze!...am terminat-o! A urmat o pauza de cativa ani pana la urmatoarea motoreta...un IJ jupiter cu care nu am apucat sa fac decat cativa km ...pe coclauri! L-am desfacut si l-am facut bucatele! A ramas in starea asta de un an! De atunci mi-am pus in cap un singur lucru...VREAU MOTOCICLETA SI NU CONTEAZA GREUTATILE PESTE CARE O SA TREC PT. A O AVEA!

...in sfarsit a venit momentul! Cel mai fericit moment din viata mea s--a intamplat aseara! A fost dragoste la prima vedere!......................................suzuki gsf400 Bandit anul nasterii...1994! Cand am ajuns acasa era o liniste deplina in mine! Eram atat de fericit incat nici nu mai vorbeam! Eram in lumea mea...doar eu cu motocicleta! M-a intrebat prietena cum de nu ma bucur! Nu se vedea nimic in exterior...dar eu exaltam de fericire!

wow...cat de mult am povestit...

 

sa va arat si o poza cu draguta!

la cum povestesti despre ea, se vede ca esti un impatimit si chiar o meriti. pacat ca nu-s mai multi ca tine... s-o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea.

asfalt uscat! si pune si o poza calare pe ea, sa te vedem cum iti sta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a cum povestesti despre ea, se vede ca esti un impatimit si chiar o meriti. pacat ca nu-s mai multi ca tine... s-o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea.

asfalt uscat! si pune si o poza calare pe ea, sa te vedem cum iti sta.

 

Ca sa clarific un lucru :wave:

 

topicul acesta a fost deschis fix acum un an cand mi-am luat prima motocicleta "adevarata" :clap:

acum doar am continuat povestirea...dar...cu cea de-a doua motoreta pe care o am de 2 saptamani! :drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-o stapanesti sanatos Steph ca mult ai mai patimit pana te-ai facut cu moto noua. dar las ca-ti scoti tu parleala... pe serpentine. hihihi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa clarific un lucru :pow:

 

topicul acesta a fost deschis fix acum un an cand mi-am luat prima motocicleta "adevarata" :rose:

acum doar am continuat povestirea...dar...cu cea de-a doua motoreta pe care o am de 2 saptamani! :wave:

 

hehe...

imi aduci aminte de mine, cand mi-am luat si eu a doua "bicicleta"...

tot o horneta :rose:

avusesem o yamaha xj inainte, iar opgrade-ul a fost foarte bine primit...

aveam impresia ca n-o sa-mi mai trebuiasca multa vreme altceva, desi cand mi-am adus-o de la bucuresti, i-am dat si eu "maxim"... :drums:

oricum, e intradevar motocicleta...

sper sa te bucuri de ea cum m-am bucurat si eu

mie inca imi mai e dor de ea...

nu inteleg de ce m-am atasat asa de ea, da' atata stiu, m-a prins tare... :P

ce-mi place la a ta, e ca seamana cu horneta mea:

si eu am luat-o cu un mic parbriz (care nu era rau, da' l-am dat jos din principiu, ca-mi plac cat mai naked), nici eu n-aveam capete de ghidon initial, ghidonul seamana cu ce aveam eu, i-am pus oglinzi cum ai si tu (una...), semnalizarile i le-am schimbat si eu cu unele mici si finutze, aveam un suport dragut pentru numar, si nici eu n-aveam manerul de pasager (si-mi placea asta foarte mult)

diferentele sunt toba care la mine era de serie, stopul spate, pe care-l aveam led, si culoarea: argintiu metalizat

 

si apropo de vandut...

mi s-a intamplat acelasi lucru ca si tie cand am dat-o:

am pus-o pe net 'sa fie pusa', si in doo zile a plecat la timisoara... :)

...era mijlocu' verii si eu eram deodata perpedes... :clap:

am cam plans dupa ea...

eh, oricum, Horneta o sa ramana tot timpu' acolo, pentru mine...

 

nu-ti mai urez nimic, ca stiu c-o sa te bucuri de ea :D

doar asfalt uscat

bafta

 

p.s. pun niste poze, sa vezi ca seamana putin... :(

http://www.bikepics.com/members/foyosu/

post-7137-1179639722_thumb.jpg

post-7137-1179639767_thumb.jpg

post-7137-1179639798_thumb.jpg

post-7137-1179639823_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...