Sari la conținut

TURCIA 2010


ianachim
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

* ce nu stiam despre Turcia (cateva doar):

 

- Mos Nicolae e nascut in Turcia, in Patara. Turcii i-au ridicat o biserica in Demre (eu am si o poveste despre el si cum au inceput oamenii sa faca daruri in numele lui, ...dar asta mai la iarna, de Sf. Nicolae);

- prima Universitate din lume a fost construita in Harran, sud-estul Turciei;

- locul de bastina al lui Homer este Izmir;

- Cleopatra a primit cadou de la Marc-Antoniu o parte din Turcia, in sud-vest (intreprinzatoare femeie! :( );

- una din cele mai acurate harti ale lumii a fost trasata de Piri Reis in secolul 16, un turc;

- lalelele sunt originare din Turcia si nu din Olanda, Anglia, ..whatever;

- "Amazoanele" au aparut in Turcia, undeva in nord-est;

- prima banca din lume a fost intr-un templu (al lui Artemis) turc. la inceputuri, operatiunile bancare erau infaptuite de preoti (din templu).

- primul concurs de frumusete din lume a fost tinut in Antalia (cu juriu condus de Afrodita, Arthemis, Hera si Paris);

- Sf. Maria (mama lui Isus) a murit in Izmir unde si-a petrecut sfarsitul vietii. (langa Efes);

 

* pentru Marmaris am mai gasit urmatoarele locatii, inca nu m-am uitat pe harta sa le puntez, dar asta faceti voi diseara :rolleyes: sunt niste mici minuni ale naturii.

 

Turunç, Cennet Island, Bozburun, Turgut Waterfall, Yalanci Strait and Gunnuce

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* ce nu stiam despre Turcia (cateva doar):

 

- Mos Nicolae e nascut in Turcia, in Patara. Turcii i-au ridicat o biserica in Demre (eu am si o poveste despre el si cum au inceput oamenii sa faca daruri in numele lui, ...dar asta mai la iarna, de Sf. Nicolae);

- prima Universitate din lume a fost construita in Harran, sud-estul Turciei;

- locul de bastina al lui Homer este Izmir;

- Cleopatra a primit cadou de la Marc-Antoniu o parte din Turcia, in sud-vest (intreprinzatoare femeie! :( );

- una din cele mai acurate harti ale lumii a fost trasata de Piri Reis in secolul 16, un turc;

- lalelele sunt originare din Turcia si nu din Olanda, Anglia, ..whatever;

- "Amazoanele" au aparut in Turcia, undeva in nord-est;

- prima banca din lume a fost intr-un templu (al lui Artemis) turc. la inceputuri, operatiunile bancare erau infaptuite de preoti (din templu).

- primul concurs de frumusete din lume a fost tinut in Antalia (cu juriu condus de Afrodita, Arthemis, Hera si Paris);

- Sf. Maria (mama lui Isus) a murit in Izmir unde si-a petrecut sfarsitul vietii. (langa Efes);

 

* pentru Marmaris am mai gasit urmatoarele locatii, inca nu m-am uitat pe harta sa le puntez, dar asta faceti voi diseara :rolleyes: sunt niste mici minuni ale naturii.

 

Turunç, Cennet Island, Bozburun, Turgut Waterfall, Yalanci Strait and Gunnuce

 

Adica turcii i-au batut pe greci si au intrat in stapanirea respectivelor teritorii. Stiam asta. Anything else?

Teoria relativitatii a fost scrisa de Albert Einstein care era evreu,nascut in Ulm intr-o familie evreiasca ai caror stramosi a batut drumul din Canaan pe jos fugariti de sirieni care la randul lor erau fugariti de turci in cautare de lebensraum. There you have it, fara turci, teoria relativitatii nu ar fi fost descoperita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica turcii i-au batut pe greci si au intrat in stapanirea respectivelor teritorii. Stiam asta. Anything else?

Teoria relativitatii a fost scrisa de Albert Einstein care era evreu,nascut in Ulm intr-o familie evreiasca ai caror stramosi a batut drumul din Canaan pe jos fugariti de sirieni care la randul lor erau fugariti de turci in cautare de lebensraum. There you have it, fara turci, teoria relativitatii nu ar fi fost descoperita.

 

* Izmirul nu cred ca a facut vreodata parte din teritoriul grecesc. iar in Cipru n-am gasit nimic interesant de vazut, asa ca ramanem pe tzarmul Turciei :(

Ulm-ul, iarasi, e teritoriu german de cand se stie, daca Eistein s-a nascut acolo, eu nu-l asociez cu Turcia in nici un fel.

Interesanta totusi teoria ta, deloc nejustificata. La ce melting pot e acolo, toti avem ceva rude in Turcia, cu siguranta :rolleyes:

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,

Oua am...imi trebuie niste lapte

 

:rolleyes:

 

* cine sta cel mai aproape de Jadoo, sa aduca. Eu vin de departe, se strica laptele pana acolo...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Izmirul nu cred ca a facut vreodata parte din teritoriul grecesc. iar in Cipru n-am gasit nimic interesant de vazut, asa ca ramanem pe tzarmul Turciei :(

 

The Greek settlement in Old Smyrna is attested by the presence of pottery dating from about 1000 BC onwards and the most ancient ruins preserved to our day date back to 725-700 BC. Herodotus says that the city was founded by Aeolians and later seized by Ionians.

Te inseli si totusi nu te inseli. De facto,nici macar Sparta sau Macedonia nu au facut parte din Grecia. Asta nu inseamna ca Izmir nu are origini grecesti dupa cum se vede.Deci ... a fost Grecia. Era cam greu sa nu fie pentru ca ei erau pest tot.

 

Ulm-ul, iarasi, e teritoriu german de cand se stie, daca Eistein s-a nascut acolo, eu nu-l asociez cu Turcia in nici un fel.

Azi se pare ca sunt prea subtil.

 

Interesanta totusi teoria ta, deloc nejustificata. La ce melting pot e acolo, toti avem ceva rude in Turcia, cu siguranta :rolleyes:

Probabil ca e justificata insa iti spun eu ce mai este : este ridicola. Si nu am rude in Turcia.Cu siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te inseli si totusi nu te inseli. De facto,nici macar Sparta sau Macedonia nu au facut parte din Grecia. Asta nu inseamna ca Izmir nu are origini grecesti dupa cum se vede.Deci ... a fost Grecia. Era cam greu sa nu fie pentru ca ei erau pest tot.

 

 

Azi se pare ca sunt prea subtil.

 

 

Probabil ca e justificata insa iti spun eu ce mai este : este ridicola. Si nu am rude in Turcia.Cu siguranta.

 

* bine, atunci ai in Grecia. esti mai multumit acum? sau esti blond cu ochi albastri?! :(

 

oricum, se pare ca in elanul tau justificativo-ridicol iei prea in serios "confruntarile" pe forum. let's ride, first! (Est!) :rolleyes: o sa fie o excursie pe cinste, no doubt!

 

btw., subtilitatea nu e neaparat o calitate. dar ramane de vazut... si grecii, desi au fost peste tot, nu au prins radacini. ei sunt calatori prin excelenta (nu migratori!). la fel si portughezii. turcii, prin opozitie, sunt cei care raman (vezi si Germania si alte locuri unde au ajuns prin vest), au - prin religie probabil - spiritul comunitatii si al familiei dezvoltat. dezvoltam alta data, daca vrei, dar ...ai lapte?

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bine, atunci ai in Grecia. esti mai multumit acum? sau esti blond cu ochi albastri?! :P

Da.

oricum, se pare ca in elanul tau justificativo-ridicol iei prea in serios "confruntarile" pe forum. let's ride, first! (Est!) :( o sa fie o excursie pe cinste, no doubt!

Happy to help you :rolleyes:

btw., subtilitatea nu e neaparat o calitate. dar ramane de vazut... si grecii, desi au fost peste tot, nu au prins radacini. ei sunt calatori prin excelenta (nu migratori!). la fel si portughezii. turcii, prin opozitie, sunt cei care raman (vezi si Germania si alte locuri unde au ajuns prin vest), au - prin religie probabil - spiritul comunitatii si al familiei dezvoltat. dezvoltam alta data, daca vrei, dar ...ai lapte?

O ziceam cu tristete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cria pregateste informatiile

si o sa luam statii la toata lumea

iar deea care e la volan si poate

ne citeste pe drum pe unde trecem

ca in autocar :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cria pregateste informatiile

si o sa luam statii la toata lumea

iar deea care e la volan si poate

ne citeste pe drum pe unde trecem

ca in autocar :rolleyes:

 

* ehehehe! ai fii surprins sa stii cate poate face deea la volan si eu la ghidon :(

 

da, ca in autocar, doar suntem toti in aceeasi clasa, nu? clasa a 6-a C.

Mesaj completat

Cria,

Baietii ....nu au lapte !

 

* ops! schimbare de plan!

pralinele ce au, bey?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

So...a fost intalnirea, am aflat ca plecam in Turcia...sambata, sau mai bine vineri...sau de ce nu de joi? :crack:...m-am enervat ca nu am putut sa beau...m-am enervat ca eu merg cu masina...si s-au facut pariuri ca sambata ninge.

Nu-mi este foarte clar ce facem cu gratarul dar mai vedem.

Una peste alta gasca e misto...niste nebuni...

See you guys!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

So...a fost intalnirea, am aflat ca plecam in Turcia...sambata, sau mai bine vineri...sau de ce nu de joi? :haha: ...m-am enervat ca nu am putut sa beau...m-am enervat ca eu merg cu masina...si s-au facut pariuri ca sambata ninge.

Nu-mi este foarte clar ce facem cu gratarul dar mai vedem.

Una peste alta gasca e misto...niste nebuni...

See you guys!

 

-Unii cica pleaca la 3 dupa amiaza,fie vineri ,fie sambata,... :nono:

-s-au mai facut si alte ..pariuri....mihai varadero e tartorul :crack:

-lapte n-a adus nimeni...am ramas cu ouale de clatite... :laugh:

-trebuie sa ne luam statii de emisie receptie in banda sitizen bend precum si statii de camion,

-nici eu n-am baut decat Sprite

-nu s-a stabilit oportunitatea unei iesiri in actualul grup..asa de mici reglaje..sa vedem daca stim s-o facem in grup..pe strada ...

-se pare ca se lipesc si alti doritori de grupul nostru.

-gratarul trebuie incins

-respekt !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* cu toate ca am lipsit de data asta, spiritul meu v-a urmarit din ...umbra,hihihi!

 

- toate lucrurile bune sunt 3, deci plecarea la ora 3 mie mi se pare de bun augur. dar sa fie 3 dimineata :crack:

- eu cu antene si alte gadgeturi nu umblu dupa mine, sorry! eu vin cu motorul old-school..., nu pot sa-l fac de ras;

- eu am baut vin, un cabernet sauvignon, dar la alta masa;

- iesiri in grup - sunt pentru. e bine sa stim dinainte cum e viata in "cuibul de cuci";

- lapte au si pralinele, am uitat sa-ti spun, dar tu ...batman! batman!

- eu nu pariez din principiu, merg pe incredere;

- gratarul il incingem noi, dar doritorii trebuie sa se "incalzeasca" singuri;

- eu plec vineri sau sambata, deci nu joi. si sa fie mai!

 

pax et bonum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am citit acest thread am ramas cu de toate:

 

- gps facts;

- se vorbea de viteze medii de 150 ianachimi/h, salivam... si apoi s-a dovedit o umbra in desert...

- planuri uite, nu planuri, el face planuri, el NU face planuri;

- F**AI e la fel in RO ca si in TR, asa ca mai bine nu;

- X vrea Z, Y nu vrea Z cu X;

- clatite, oua, lapte... ora de gatit cu Petrisor;

- povesti cu si despre Turci/A;

- citez din clasici "in excursia asta baietii cu baietii si fetele cu fetele";

- statii emisie receptie si mufe de toate culorile;

- cria_p (sper ca i-am scris "nick-ul" corect ca nu vreau sa mi-o iau) e o lady, ce pana mea;

- si multe alte discutii pline de hormoni intre baieti si fete si nu numai....

- Doru did it again;

- multe CAPS si alte ej....ari;

- and keeps on going and going...

 

Cand ma gandesc ca am citit acest thread numai ca nu vroiam sa merg 1000km pe zi si sa ma intorc prin Grecia.... :crack:

 

Dar pe scurt (ON TOPIC, inainte eram DESPRE TOPIC), vreau sa va urez drum bun, distractie maxima si abia astept sa citesc thread-ul vostru cu povestea, cand va intoarceti. It's going to be a blast!!!

 

:laugh:

Editat de axicos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am citit acest thread am ramas cu de toate:

...

 

Cand ma gandesc ca am citit acest thread numai ca nu vroiam sa merg 1000km pe zi si sa ma intorc prin Grecia.... :crack:

 

Dar pe scurt (ON TOPIC, inainte eram DESPRE TOPIC), vreau sa va urez drum bun, distractie maxima si abia astept sa citesc thread-ul vostru cu povestea, cand va intoarceti. It's going to be a blast!!!

 

:laugh:

 

* ...ca tocmai m-am intors de la dat zapada din fata casei si mi s-au dereglat hormonii (aia masculini, care sunt si-asa in inferioritate numerica, saracii), imi iau sarcina sa-ti raspund, in numele clasei (a 6-a C ).

 

- aici toata lumea participa cu cate ceva, chiar daca numai cu povesti si incurajari, in faza in care suntem. sper ca n-ai nimic impotriva, se face voluntariat si se impart la sfarsit banii de bautura.

- who ...is Doru?

- baietii si fetele merg impreuna in cantonament, asa ca practicam sporturi in echipa si pe puncte. te inscrii? se face test de doping, deci fara hormoni artificiali sau alti aditivi. fair enough?

- cu bucataria nu facem rabat de la calitate, asa ca daca vrei, gasesti aici retete care nu sunt in standarde neaparat, insa au bun-simt. gastronomic.

- felicitari! (cred ca esti singurul care a citit tot topicul! ...in afara de mine si ianachim)

- pana la drum mai avem ceva, dar e bine de stiut ca ne asteapta cineva acasa.

 

:nono:

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* ...ca tocmai m-am intors de la dat zapada din fata casei si mi s-au dereglat hormonii (aia masculini, care sunt si-asa in inferioritate numerica, saracii), imi iau sarcina sa-ti raspund, in numele clasei (a 6-a C ).

 

- aici toata lumea participa cu cate ceva, chiar daca numai cu povesti si incurajari, in faza in care suntem. sper ca n-ai nimic impotriva, se face voluntariat si se impart la sfarsit banii de bautura.

- who ...is Doru?

- baietii si fetele merg impreuna in cantonament, asa ca practicam sporturi in echipa si pe puncte. te inscrii? se face test de doping, deci fara hormoni artificiali sau alti aditivi. fair enough?

- cu bucataria nu facem rabat de la calitate, asa ca daca vrei, gasesti aici retete care nu sunt in standarde neaparat, insa au bun-simt. gastronomic.

- felicitari! (cred ca esti singurul care a citit tot topicul! ...in afara de mine si ianachim)

- pana la drum mai avem ceva, dar e bine de stiut ca ne asteapta cineva acasa.

 

- Pai sper ca am participat si eu cu ceva, chiar daca se considera doar un rezumat, sa nu mai fie nevoiti si ceilalti sa citeasca tot thread-ul.

- Doru.... este numai unul... dar el este acela. (BMW says something?)

- count me in! Dar nu eu strang resturile.

- awsome - de si cu bun gust.

- :haha:

- va astept cu muuulta bere rece, pentru cine imi arata si poze si povesteste "aventura"!

:crack: :laugh: :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* asa cum am zis ZUMO e un lux acuma si pentru ca mi-am luat tankbag cu "ferestruica" am zis ca NUVI ar sta foarte bine acolo, pe rezervor, macar sa ma uit eu in el... cand nu ma fura peisajul.

 

un singur neajuns are: astia de la Garfuc'kin'min au pus in cutie numai cablul de alimentare de masina, asa ca n-am cu ce sa incarc bateria. p-aici nu am gasit la dealeri un cablu de alimentare la 220, prin urmare o sa ma uit la el pana se stinge lumina, pe urma gata! or ...please help!

 

azi mi-a venit o idee: sa ma inscriu la un dans din buric (e foarte popular aici, cam la fel de trendy cum e tangoul si milonga la Bucuresti acum), ca tot se lasa cu entertainment pe topicul asta. da' pe urma m-am gandit ca mai bine, cu banii de curs, imi mai cumpar ceva echipament si invat eu la fatza locului cum e cu dansul, daca e...

 

pentru fanii nostrii (tks! axicos ptr. berile anticipat....ive :) ), m-am gandit sa facem niste fanioane, bandane si insigne cu numele noastre si eventual o semiluna, pe fond rosu, desigur. o sigla ne-ar mai trebui, sa ne diferentiem de celelalte grupuri, sa nu ne confunde turcii p-acolo. :) deci cine are idei, propuneri, sugestii si inventii, e bine venit la cercul de creatie al clasei.

post-17655-1267981827_thumb.jpg

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* asa cum am zis ZUMO e un lux acuma si pentru ca mi-am luat tankbag cu "ferestruica" am zis ca NUVI ar sta foarte bine acolo, pe rezervor, macar sa ma uit eu in el... cand nu ma fura peisajul.

 

un singur neajuns are: astia de la Garfuc'kin'min au pus in cutie numai cablul de alimentare de masina, asa ca n-am cu ce sa incarc bateria. p-aici nu am gasit la dealeri un cablu de alimentare la 220, prin urmare o sa ma uit la el pana se stinge lumina, pe urma gata! or ...please help!

 

azi mi-a venit o idee: sa ma inscriu la un dans din buric (e foarte popular aici, cam la fel de trendy cum e tangoul si milonga la Bucuresti acum), ca tot se lasa cu entertainment pe topicul asta. da' pe urma m-am gandit ca mai bine, cu banii de curs, imi mai cumpar ceva echipament si invat eu la fatza locului cum e cu dansul, daca e...

 

pentru fanii nostrii (tks! axicos ptr. berile anticipat....ive :) ), m-am gandit sa facem niste fanioane, bandane si insigne cu numele noastre si eventual o semiluna, pe fond rosu, desigur. o sigla ne-ar mai trebui, sa ne diferentiem de celelalte grupuri, sa nu ne confunde turcii p-acolo. :) deci cine are idei, propuneri, sugestii si inventii, e bine venit la cercul de creatie al clasei.

 

nu poti mai bine sa pui o priza auto pe motor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu poti mai bine sa pui o priza auto pe motor?

 

* cum?! ...please teach me! eu cu parte electrica ma pricep mai putin. doar a gandesc la miscarea haotica a ionilor si ma iau cu mainile de cap!... si acum e primavara(!)

Mesaj completat

nu mai bine il tin eu in masina si cria se tine dupa mine? :)

 

* si asta e o optiune, ...dar dupa mine cine se tine? iar raman eu ultima?! :)

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...