Sari la conținut

TURCIA 2010


ianachim
 Share

Postări Recomandate

* cum?! ...please teach me! eu cu parte electrica ma pricep mai putin. doar a gandesc la miscarea haotica a ionilor si ma iau cu mainile de cap!... si acum e primavara(!)

 

Teoria cu priza electrica pe 12 V este simpla. Eu o scriu, insa probabil ca mai bine renunti, daca miscarea ionilor iti strica pacea sufleteasca.

Cumperi o priza de bricheta "mama" - "mutter" de la un magazin, de exemplu ATU, sunt destule pe la voi, eventual cu 2 fire atarnand din ea. Prinzi firul care merge la centrul prizei la +, celalalt la - (adica la bornele bateriei) si lucrarea este gata. Daca reusesti sa maschezi totul intr-un loc discret, ferit de apa, succesul este asigurat. Asta daca nu vrei sa tai firul de alimentare de la bricheta masinii cu care a venit GPS-ul. Daca renunti la priza originala a Gps-ului inseamna ca faci parte din categoria mini tehnicus si nu mai ai nevoie de sfaturi.

Din proprie experienta, in Istambul te poate ajuta doar interventia divina.

Editat de textex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

* asa cum am zis ZUMO e un lux acuma si pentru ca mi-am luat tankbag cu "ferestruica" am zis ca NUVI ar sta foarte bine acolo, pe rezervor, macar sa ma uit eu in el... cand nu ma fura peisajul.

 

un singur neajuns are: astia de la Garfuc'kin'min au pus in cutie numai cablul de alimentare de masina, asa ca n-am cu ce sa incarc bateria. p-aici nu am gasit la dealeri un cablu de alimentare la 220, prin urmare o sa ma uit la el pana se stinge lumina, pe urma gata! or ...please help!

 

L-ai luat deja? Daca nu, mai asteapta putin sa iasa pe piata noul Zumo 220, le fel de compact ca si Nuvi (poate si asemanator ca pret) dar actualizat si dedicat utilizarii moto.

Cel mai "elegant" ar fi sa legi cablul de alimentare (sper ca are in cutie si Nuvi) direct la instalatia electrica a motocicletei; daca nu, asa cum te-au sfatuit si Manuel si Vlad (TexTex) o priza se monteaza usor; in ambele cazuri poate mai bine apelezi la un atelier sau cineva care chiar se pricepe, sa nu ai surprize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-ai luat deja? Daca nu, mai asteapta putin sa iasa pe piata noul Zumo 220, le fel de compact ca si Nuvi (poate si asemanator ca pret) dar actualizat si dedicat utilizarii moto.

Cel mai "elegant" ar fi sa legi cablul de alimentare (sper ca are in cutie si Nuvi) direct la instalatia electrica a motocicletei; daca nu, asa cum te-au sfatuit si Manuel si Vlad (TexTex) o priza se monteaza usor; in ambele cazuri poate mai bine apelezi la un atelier sau cineva care chiar se pricepe, sa nu ai surprize.

 

* merci! de sfat :)

l-am luat, e dragut, imi place ca e negru si mic/compact, deci incape numai bine in buzunarul tankbag-ului. off-road nu cred ca o sa alerg, asa ca rezista la mers.

da, am sa iau cablul cu priza de auto care se monteaza pe moto, de la Louis, cod 10032919 (tks! Manuel). ptr. ZUMO ar fi trebuit sa fac si mai multe adaptari, ptr. ca ghidonul meu la Intruder e dragbar, deci mount..chestia aia din cutia lui Zumo nu se potriveste, ...bataie de cap! important la un GPS este sa aiba antena buna si sa semnalizeze corect (harti!), restul sunt mofturi. As fi putut sa iau si un hand-held (E-Trex), ca e si mai ieftin, si facut sa reziste in orice conditii, dar are ecranul prea mic totusi. mie imi trebuie mai mare, dar nu foarte mare :)

 

see ya!

 

l.e. @textex - am trecut de mult de categoria mini-tehnicus, acum sunt maxi...nu-stiu-ce! :lol: ...dar mai bine caut cand ajung acasa un meserias.

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p-aici nu am gasit la dealeri un cablu de alimentare la 220, prin urmare o sa ma uit la el pana se stinge lumina, pe urma gata! or ...please help!

il infigi intr-un cablu usb legat la pc/laptoc si suge el de-acolo ca de la sanu mamii lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il infigi intr-un cablu usb legat la pc/laptoc si suge el de-acolo ca de la sanu mamii lui.

 

* mne, acum am gasit cablul de alimentare la 220 (in casa), intra perfect in slotul lui Nuvi (usb mic). are ceva daca e de la telefonul Motorola?... :)

bey, cum le rezolv eu pe toate! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TA..DAAAAAAAAA....MMM

Avem o poza facuta de mamaratzii..de pe forum:

post-27837-1268076526_thumb.jpg

 

TA..DAAAAMM

 

Don't jump the concluziones..dar ieu vad ca:

cineva se entereseaza de manuel

altcineva se intereseaza de ianachim

al-altcineva se intereseaza de 22iulian

 

trei vagabonzi se intereseaza de a_deea...

 

 

"Hot may in Turkey !".....yeah baby.....give it to me...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TA..DAAAAAAAAA....MMM

Avem o poza facuta de mamaratzii..de pe forum:

post-27837-1268076526_thumb.jpg

 

TA..DAAAAMM

 

Don't jump the concluziones..dar ieu vad ca:

cineva se entereseaza de manuel

altcineva se intereseaza de ianachim

al-altcineva se intereseaza de 22iulian

 

trei vagabonzi se intereseaza de a_deea...

 

 

"Hot may in Turkey !".....yeah baby.....give it to me...

 

* :) :) :) :) :lol:

 

ce vroiam sa zic: you made my ...night, bey!

 

P.S. duomnu Harea, stati calm, va rog, noi suntem cu-cu, nu vindem si nu cumparam. doar ne distram.

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Funnnyyyyy!

 

Eu zic sa-l declaram pe Iulian statisticianul grupului ( tradatorule!)

Si pe mine oaia neagra :)

 

Partea frumoasa e ca suntem un grup unit si cointeresat :)

Editat de a_deea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* hey! tocmai am aflat cum il cheama pe seful Hell's Angels din Turcia. In curand, poate fac rost si de nr. lui de tel. de fapt, chapterul turcesc este numit "Hell's Angels Nomad Turkey", deci nu e in cartea de telefon.

asa ca, sa nu ma supere cineva, da?

 

in ce priveste oile noastre, va rog eu frumos, sa va iubiti ca fratii, sa nu complotati unul impotriva altuia (ca ciobanasii!), sa dati dovada de curaj si intelepciune, sa fii pregatiti pentru ...multe si sa aveti foc la voi. ok?

 

v-am pupat!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am hotarat sa nu ma mai las pacalit de lacomia organizatorului acestei excursii.

Este inadmisibil cat poate sa cere pentru a ne face el rezervarile .

Pot si singur sa ma cazez la bucing.com....la preturi la jumatate...sau chiar mai eftin.

 

Asadar,.cine vrea sa merge cu iel..aveti grije ca va da berea la 2 ieuro.

Eu prefer sa merg singur, o sa es mult mai bine cu cheltuielili.

 

As-a dar, cine vrea ,eu pot s-ai dau niste poanturi ..cum se pot face economi pentru acest traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* da, si eu m-am mai gandit, cred ca am facut cel mai bine ca mi-am luat GPS-ul asta acum o saptamana, stiam eu ca se va ajunge aici.

nici eu nu mai vin, mai ales ca au aparut deja poze compromitatoare (prt.scrn.jpg) care ne lezeaza onoarea si pudoarea publica.

 

voi pleca oricum in Turcia, me, myself and I, ca un lup singuratic ce sunt si pe cale de disparitie.

 

asfalt uscat si vant din pupa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa...stie cineva unde a disparut ianachim? Nu ma uit pe profilul lui ca-mi ies vorbe :)

 

Btw...daca tot nu facem gratar nici we asta...un jadoo sau altceva, sambata (fara masina ca sa inteleg si eu ceva din el) facem?

 

Unde esti tu Cria, mama, ca s-a dus naibii viata mea sociala?! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa...stie cineva unde a disparut ianachim? Nu ma uit pe profilul lui ca-mi ies vorbe :)

 

Btw...daca tot nu facem gratar nici we asta...un jadoo sau altceva, sambata (fara masina ca sa inteleg si eu ceva din el) facem?

 

Unde esti tu Cria, mama, ca s-a dus naibii viata mea sociala?! :)

 

* in primul rand, blondo, eu nu sunt mama ta, da?

in al doilea rand, viata ta socio-politico-hormonala e de mult scapata din mana, eu nu cred ca mai pot face ceva, nici sa vreau.

si nu in ultimul rand, ce tot il cauti atata pe ianachim asta? ce e el? vreun moderator or what? dupa ce ca scrie cu MAJUSCULE si face tensiune din cauza altor grupuri care calaresc in aceeasi directie, se duce dupa aia in Alpi (unde e presiune mica, deh! oscilatiile astea cauzeaza) si se da marmota, desi am auzit eu (de la alt moderator cum-se-cade) ca-i hiena si umbla noaptea pe la marginea padurii unde doarme Alba-ca-Zapada, o zana si ea.

 

jadoo! jadoo! parca ai avea datorii acolo!... cand te fac un blues? (BigMamou), ca de mult nu te-am mai auzit cantand la/pe masa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe aceasta cale rog un moderator sa-i dea warn Criei!

Daca mai scrie ceva, chiar ca se duce naibii viata mea socio-politico-moto-matrimo-forumo-hormonala. Si e inca iarna...

 

Doamne fereste sa ma auzi cantand! Dar de dansat, oricand vrei tu, pe orice masa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fereste sa ma auzi cantand! Dar de dansat, oricand vrei tu, pe orice masa :)

 

* acum, la mine in sufragerie. pun banii jos.

 

warn or ...kiss me!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa...stie cineva unde a disparut ianachim? Nu ma uit pe profilul lui ca-mi ies vorbe :)

 

Btw...daca tot nu facem gratar nici we asta...un jadoo sau altceva, sambata (fara masina ca sa inteleg si eu ceva din el) facem?

 

Unde esti tu Cria, mama, ca s-a dus naibii viata mea sociala?! :)

 

daca e jadoo cu vin sunt prezent!

 

 

Mesaj completat

Eu la ponturi si poante, nu zic nu.

O sa-mi iau si 2 baxuri de bere neagra in portbagaj.

 

Pana una alta, vreau sa ajung aici:

http://www.assoskervansaray.com/album/Kerv...Otel/index.html

 

daca trecem canakale-ul seara putem merge acolo in seara aia la o bere, daca nu trecem probabil ca dimineata nu o sa mai aiba acelasi farmec

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiam eu ca ma pot baza pe tine :)

 

Cria m-a sedus si m-a abandonat asa ca baza mea sta in voi.

Ianachimeeeeeeeeeeeee, organizareaaaaaaaaaaaa!

 

 

Cat despre Assos...e misto de zacut la soare pe ponton cu o bere alaturi. Apa e de vis.

Au si sauna, si piscina.

E si o relicva de amfiteatru in zona.

Plus ca drumul pana acolo e printr-un fel de munti cu multe curbe...adica de toate pentru toti.

E misto de stat o noapte acolo.

Editat de a_deea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* inteleg ca iti place sa fii sedusa. ok, daca mergi cu mine la Assos, desfacem berea si stam la soare, nu te abandonez. ..dar pe mine sa nu ma pui pe ponton, vreau nisip! au?

 

o noapte cu tine in Assos, hm..., suna calumea. du-te la jadoo si strange oastea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* inteleg ca iti place sa fii sedusa. ok, daca mergi cu mine la Assos, desfacem berea si stam la soare, nu te abandonez. ..dar pe mine sa nu ma pui pe ponton, vreau nisip! au?

 

o noapte cu tine in Assos, hm..., suna calumea. du-te la jadoo si strange oastea!

 

Eu ti-am zis ca imi strici toate apele, dar tu nu si nu. Batman, Batman!

Am inteles, Sefa! Asa fac!

 

atunci hai sa punem vineri 12.03 de la ora 19.00 la jadoo cu harta, pix, hartie si vin

p.s. sambata s.ar putea sa plec din buc

 

Ce ma enervati voi astia care stati in Bucuresti. Ok, vineri sa fie...daca ajung pe la 20:00, ma mai primiti?

Editat de a_deea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din bucuresti la canakale sunt cam 670 km

iar din canakale pana in assos sunt cam 90 km cred

s.ar putea sa fie cam greu sa dormim acolo

Mesaj completat

Eu ti-am zis ca imi strici toate apele, dar tu nu si nu. Batman, Batman!

Am inteles, Sefa! Asa fac!

 

 

 

Ce ma enervati voi astia care stati in Bucuresti. Ok, vineri sa fie...daca ajung pe la 20:00, ma mai primiti?

 

pentru mine e ok ora 20.00, cristi? mihai? iulian? bogdan? dan?

 

si bineinteles invitatii speciali:mae,dydy,plescoi?

Editat de manuel_ktm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din bucuresti la canakale sunt cam 670 km

iar din canakale pana in assos sunt cam 90 km cred

s.ar putea sa fie cam greu sa dormim acolo

Mesaj completat

 

 

pentru mine e ok ora 20.00, cristi? mihai? iulian? bogdan? dan?

 

si bineinteles invitatii speciali:mae,dydy,plescoi?

 

noi plecam de vineri la Predeal, imi pare rau ca nu vin...mi-ar placea si mie sa ma joc cu pixul (pe harta!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...