Sari la conținut

suruburi rupte in bloc


jenifer
 Share

Postări Recomandate

Cind am spus pozitie nu m-am referit la cea fizica in care dai cu ciocanul sau bormasina.

Este vorba de pozitia surubului rupt in materialul moale si marginea mica a galeriei.

Extractoare gasesti la:LOUIS sau pe la magazinele de profil.

Asta daca vrei doar sa scoti asta acum.

Daca vrei sa folosesti aceste scule pentru mai mult timp cumpara pe cele profesionale(draper, promat,wurth,gedore)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci, cu riscul de-a fi pisalog.

suruburile alea nu sint nici foarte lungi dar, nici scurte. trebuie sa dai o gaura in ele, si sint din otel. asta inseamna ca burghiul va intra nu chiar usor. o sa trebuiasca sa tii bormasina intr-o pozitie destul de incomoda (daca motorul e pe cadru). astea s-ar putea sa faca sa dai gaura oblic. daca dai gaura oblic se intimpla ori ca ajungi in chiulasa, ori ca o sa risti mult mai mult ruperea extractorului, acesta stind oblic. otelul ala este extrem de usor de rupt, e nevoie de o forta foarte mica pentru a rupe un tarod de sa zicem 3 sau 4. extractorul e cam din acelasi material. sa fii atent ca sa nu plingi mai mult dupa aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci, cu riscul de-a fi pisalog.

suruburile alea nu sint nici foarte lungi dar, nici scurte. trebuie sa dai o gaura in ele, si sint din otel. asta inseamna ca burghiul va intra nu chiar usor. o sa trebuiasca sa tii bormasina intr-o pozitie destul de incomoda (daca motorul e pe cadru). astea s-ar putea sa faca sa dai gaura oblic. daca dai gaura oblic se intimpla ori ca ajungi in chiulasa, ori ca o sa risti mult mai mult ruperea extractorului, acesta stind oblic. otelul ala este extrem de usor de rupt, e nevoie de o forta foarte mica pentru a rupe un tarod de sa zicem 3 sau 4. extractorul e cam din acelasi material. sa fii atent ca sa nu plingi mai mult dupa aia.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tng nu ai suparat pe nimeni (cel putin pe mine nu :crack: )

 

@jenifer, nu cumpara extractoare conice ieftine (din cora, bricostore, praktiker, etc). se "barbiereste" filetul ala imediat si nu reusesti sa faci nimic. iti spun din proprie experienta

incearca cu unele de firma

nu mai retin exact, dar la xj, daca scoti cutia filtrului de aer mi se pare ca se poate folosi bormasina pt a gauri surubul.

foloseste spirale noi. contrar aparentelor, suruburile nu se gauresc foarte greu

cand incerci sa scoti surubul cu extractorul, iti trebuie o combinatie de mana ferma, forta constanta si "cuplu" - destul de mare sa desprinda surubul dar totodata destul de mic sa nu se rupa extractorul (asa cum spune si @calind).

din pacate, asta nu se poate explica, tine de "feeling" (la locul faptei) si de "maiestria" mai sus amintita (castigata prin experienta, desigur) :rock:

stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tng nu ai suparat pe nimeni (cel putin pe mine nu :crack: )

 

@jenifer, nu cumpara extractoare conice ieftine (din cora, bricostore, praktiker, etc). se "barbiereste" filetul ala imediat si nu reusesti sa faci nimic. iti spun din proprie experienta

incearca cu unele de firma

nu mai retin exact, dar la xj, daca scoti cutia filtrului de aer mi se pare ca se poate folosi bormasina pt a gauri surubul.

foloseste spirale noi. contrar aparentelor, suruburile nu se gauresc foarte greu

cand incerci sa scoti surubul cu extractorul, iti trebuie o combinatie de mana ferma, forta constanta si "cuplu" - destul de mare sa desprinda surubul dar totodata destul de mic sa nu se rupa extractorul (asa cum spune si @calind).

din pacate, asta nu se poate explica, tine de "feeling" (la locul faptei) si de "maiestria" mai sus amintita (castigata prin experienta, desigur) :rock:

stima

deci , maine merg la bucuresti, cumpar burghiu de 3,5 ,si extractor de firma....n-o sa ma grabesc, mai un degripant , mai incalzesc, mai un ciocanel, sa vedem ce iese....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unul din cele mai importante lucruri e sa punctezi cu un dorn startul gaurii. daca ai ratat faza asta dupa aia nu prea mai ai ce sa-i faci, o s-o ia aiurea. eventual da inainte si o gaura de 1-2 mm adincime cu un burghiu si mai subtire, pentru ca stii cum arata virful unui burghiu (nu e "ac") si la unul de 3,5mm deja e destul de lat ca sa nu inceapa sa manince chiar de unde vrei tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unul din cele mai importante lucruri e sa punctezi cu un dorn startul gaurii. daca ai ratat faza asta dupa aia nu prea mai ai ce sa-i faci, o s-o ia aiurea. eventual da inainte si o gaura de 1-2 mm adincime cu un burghiu si mai subtire, pentru ca stii cum arata virful unui burghiu (nu e "ac") si la unul de 3,5mm deja e destul de lat ca sa nu inceapa sa manince chiar de unde vrei tu.

Asta voiam sa zic eu, dar ai fost mai rapid...

 

Cel mai greu la faza cu gauritul este sa dai gaura pe centrul surubului, burghiul va avea tendinta sa "fuga" spre o parte sau alta. Si pentru reusita operatiei este fff important ca gaura sa fie pe centrul surubului si nu sa plece aiurea spre margine. De aia se cere maiestrie.

 

Nu stiu daca la tine mai iese vreun capetel de surub din gaura, dar daca DA, poti folosi metoda ciocanel + surubelnita, batut usurel in lateral in sensul de desfacere. Mie mi-a iesit faza de multe ori, la cele mai tampite suruburi si cele mai tampite pozitii.

Dar cu conditia sa fie iesit macar 2mm in afara, sa ai in ce bate si forma o crestatura in care sa sprijini surubelnita cand bati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari lui ZIDU pentru maestrie,dar intre surubul la platoul de aprindere si cele din galeriile de admisie care s-au rupt la demontare este ceva diferenta...

Este vorba de pozitie si riscul mare la o greseala!

PS1

da, daca se rupe extractorul in restul de surub, ai c.a.c.a.t steagul. e de munca cat calu' lu' berila si in majoritatea cazurior nu mai recuperezi filetul initial

 

la draku surubul se rupsese pta ca a utilizat unul mai lung si se infigea pe fundul canalului, nu era lipit pe filet. practic era 100% strans in ax. de aia a fost distractie majora atunci.

 

merge orice metoda la problema lui jenifer(si ce am zis eu, si ce a zis draku si altii), atata timp cat lucreaza cineva care a mai facut operatiunea de cateva ori. ideea e ca pe bloc de aluminiu si diametru mic nu e momentul sa faci scoala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut daca ai posibilitatea sa dai gaura incearca cu un burghiu pe stanga de 5, sar putea sa-ti iasa cel vechi dupa care bagi un tarod de 6,daca nu dai un chirner exact pe centru si incepi sa gauresti in ordine crescatoare cu burghiu de 3,4,5 si in final cu 6,4 dupa care bagi tarod de 8,daca este aluminiu a se gauri incet si sa picuri niste ulei in timp ce gauresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am folosit eu.mi-am facut treaba, chiar functioneaza,in schimb se uzeaza relativ repede.nu se uzeaza capul ci sistemul din interior.la preturile la care se gasesc(aprox 10E) isi merita banutii.

te salut,cristi.

chiar nu m-am gindit la faza asta, eram ingrijorat de biti. multam de informatie.

Mesaj completat

am folosit eu.mi-am facut treaba, chiar functioneaza,in schimb se uzeaza relativ repede.nu se uzeaza capul ci sistemul din interior.la preturile la care se gasesc(aprox 10E) isi merita banutii.

te salut,cristi.

chiar nu m-am gindit la faza asta, eram ingrijorat de biti. multam de informatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am si eu un surub rupt in chiulasa. Am incercat gaura cu bormasina, dar s-a rupt burghiul si nu prea vrea sa iasa..

Mi-a zis cineva ca iese folosind procesul de electroziune cu electrod masiv. A incercat cineva? Eventual un numar de telefon. Sunt din Bucuresti. Multumesc!

Editat de Alexey04
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un surub rupt in chiulasa. Am incercat gaura cu bormasina, dar s-a rupt burghiul si nu prea vrea sa iasa..

Mi-a zis cineva ca iese folosind procesul de electroziune cu electrod masiv. A incercat cineva? Eventual un numar de telefon. Sunt din Bucuresti. Multumesc!

Se poate prin electroeroziune, este destul de scump, sunt si alte procedee mai ieftine.

Revenind la electroeroziune ( de asta ai intrebat ), electrodul cel mai ieftin il poti face din teava de Cu, cu exteriorul cat diametrul de fund al filetului. Dureza destul de mult, adica la fiecare "atingere" a electrodului se indeparteaza material de ordinul a cateva sutimi de mm. Folosind teava, posibil sa gasesti la diam. care il cauti, inainteaza mai repede decat cu electrod plin de Cupru sau grafit.

Rezulta un "miez" de deseu cat int. electrodului si cu ceva munca, ajutat de un ac de trasat scoti si ce a ramas din filet....ca un arc.

Am folosit asa ceva, doar ca in cazul meu a fost la vechiul loc de munca- deci gratis.....si nu te incalzeste....sunt la ceva dist. de tine.

Daca ai acces la electroeroziune poti incerca inca o "ghidushie ", adica electrod hexagonal la o cota de cheie inbus...4, 5, 6, 8..., cat o incape acolo......si asa obti un surub vierme......apoi poti desuruba. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de explicatii calin! azi am dus chiulasa la rezolvat. se cam ingrijorau domnii de acolo in privinta centrarii..sper sa iasa ok, fara alte complicatii, desi imi trebuie ceva noroc. este exact surubul de langa galerie, deci unul copt bine. poate sudat la fel de bine..

revin cu deznodamantul..

 

 

Later edit:

Azi am ridicat chiulasa si se pare ca am avut noroc. :banana: Filetul este intact, nu mai trebuie decat un surub nou. Asadar, daca metoda burghiu/extractor nu a dat roade sau nu vreti senzatii tari (vizavi de complicatiile ce pot aparea), mergeti pe electroeroziune.

Editat de Alexey04
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...