Sari la conținut

Cablu De Ambreiaj Ij


misha'
 Share

Postări Recomandate

Caut de o ora pe forum cum sa imi fac un cablu de ambreiaj ... da nu am gasit nimic asa ca am deschis un topic. La ploiesti mi s-a rupt cablu de ambreiaj. Cu ajutorul unui tip cu un mz (thx tipu cu mz :cheers: ) si a lu fratemiu am facut o inginerie acolo pe loc, si am ajuns cu bine in bucuresti, unde mi s-a rupt iar exact in fata scarii.

Acum am doua intrebari:

1. Stie cineva cum se face un cablu de ambreiaj de ij ? Din cate am inteles eu , daca il iau din comert nu e foarte bun si risc sa se rupa din nou in scurt timp .

2. Daca nu am de ales o sa il cumpar.. da nu stiu de unde? Stie cineva o adresa ? (acasa imi era usor de gasit.. ma duceam la rus in galati si gata da aici, in buc , habar n-am)

 

 

Merci :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

In Bucuresti gasesti cablu de ambreiaj la Cristi Tunaru...are magazin din cate stiam eu pe Calea Giulesti scrie mare Spalatorie auto-moto...e mai sus un topic cu Preturi actualizate la comuniste si p-akolo gasesti si numarul lui de telefon...

In alta ordine de idei, eu mi-am facut cablu d ambreiaj din cablu de frana de bicicleta (sufa) dar camasa originala de la vechiul cablu...Singura inginerie e un surub M 6 ala care se desface cu cheie de 10 , cu gaura prin el...(tot de la un sist de frana de bicicleta)..se trece cablul prin gaura , se alege lungimea corecta , se strange piulita si se monteaza....eu am pus partea cu surubul , jos, in capac...nu la levier...Toata kestia asta depinde de calitatea sufei ...eu am luat unele de la rusi ...si sunt proaste ..se rup...

Am mai citit pe aici pe forum folosirea unui cablu d ambreiaj de Dacie...ala cred k nu mai are moarte.

Bafta si numai bine!

:cheers: :ok:

 

 

P.S : Cred k cel mai bine e sa il iei de la Tunaru...

later edit ...numarul de telefon este 0722529806

Editat de scara_211084
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

absolut fara rautate... :crack:

Dar, nu stiti o firma specializata pentru inlocuit elasticul din chilotii tetra marime 56, ?Sau o adresa de E-mail ceva, ca mi sa rumpt la intrare in scara blocului! :cheers: si acuma nu mai pot urca scarile ca mă-npedec!

Man, iei 2m de cablu mai grosut(de la fieru, de la rusi, de la bicicleta, de la aro, de la adacia , dela TV-u), îi faci capetele, chiar si cu surub gaurit cum se spunea mai sus (este chiar mai elegant asa pentru ca poti sa-i reglezi lungimea, si sa-l inlocuiesti pe drum unde te apucă :ok: ), sau îi cositoresti cu putina apa tare niste piese de fier/alama pe capete(scoase din jucarii chinezesti), si te-ai rezolvat!

Nu mai tre' sa deschizi tot felul de topicuri si sa te panichezi pe internet.

Si iti faci vreo doua trei , cu capetele gata cositorite ca sa nu se desfaca, si la pui in trusa de scule, ca sa nu temai rogi de nimeni, si sa te descurci singur.

Si la fel cu instalatia electrica , si cu aprinderea, si cu întinsul lantului, si cu aliniatil rotilor, cu schimbatul de ferodouri....toate sunt la nivel de dificutate de copil de clasa a patra care are bicicleta si si-o intreține singur

 

P.S : Cred k cel mai bine e sa il iei de la Tunaru...

later edit ...numarul de telefon este 0722529806

[/quote]

tunaru, mama internationala a răniților, posesori de ciorsuri in doi/patru timpi(dar mai ales doi, ca genul asta de motoare functioneaza cu mai multa ignoranta din partea posesorului) :)

mai erau niste apeluri diperate de genul: Heeeeeelp! unde gasesc electrician specializat pentru instalatii electrice de Nipru ca sa-mi monteze aprindere de dacia!

sau: ajutor! mi s-a defectat supapa stinga spate de la motocicleta mea (nipru!?) unde o pot repara?

are mama internationala a ranitilor cite un stift pentru fiecare.....

dulce si placuta ignoranță romînesaca :crack:

am un ciors! cine mi-l face ca sa ma dau cu el?

 

 

sigur se vor tura multi care vor ajunge sa citesaca enormitatile astea, :crack: dar asta nu va schimba nimic!

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@drobu: Idee e ca incercam sa aflu o solutie buna. Faza cu surubu gaurit nu a tinut prea mult ( asta am facut la ploiesti ) asa... ca chill ... nu tre sa te enervezi... nu vrei sa raspunzi nu este nici o problema. :cheers:

 

PS. merci pentru numarul lui tunaru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@drobu: Idee e ca incercam sa aflu o solutie buna. Faza cu surubu gaurit nu a tinut prea mult ( asta am facut la ploiesti ) asa... ca chill ... nu tre sa te enervezi... nu vrei sa raspunzi nu este nici o problema. :ok:

 

PS. merci pentru numarul lui tunaru.

nu ma inervez man!Dar imi mai sare mustarul cind vad atita disperare pentru lucruri banale.

Solutia cea mai buna este un cablu mai gros, cu tot cu tubul corespunzator, adica ARO, sau TV(este ceva mai lung), si sa elimini efectul de flexare care apare la manerul ambreiajului, ca el se rupe de acolo de unde se tot indoaie.Pe miner trebuie prins astfel incit sa se poata roti liber cele 30-45 grade cit are nevioe la actionarea parghiei.La capatul din carter merge garantat cu surub 100 de ani.

Si crede-ma , corect facut de tine , in cele 30 de minute din pauza de masa, tine mai mult decit orice stift de la ........ :cheers:

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa crezi tu prietene ca oricui pe lumea asta ii place sa-si bage mainile in suruburi...

Mie unu' nu ! Daca nu se poate, nu se poate, o fac, da' pentru asta s-a inventat meseria de mecanic. Mai ales ca nu toti ne pricepem.

Tie ti-ar placea cand ti se infunda WCul sa te bagi tu cu mainile prin el si nici sa nu faci mare ... branza? Nu mai bine chemi un tip de meserie?

Eu unul as vad lucrurile, fiecare cu ce stie mai bine sa faca...

:cheers:

Parerea mea !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa crezi tu prietene ca oricui pe lumea asta ii place sa-si bage mainile in suruburi...

Mie unu' nu ! Daca nu se poate, nu se poate, o fac, da' pentru asta s-a inventat meseria de mecanic. Mai ales ca nu toti ne pricepem.

Tie ti-ar placea cand ti se infunda WCul sa te bagi tu cu mainile prin el si nici sa nu faci mare ... branza? Nu mai bine chemi un tip de meserie?

Eu unul as vad lucrurile, fiecare cu ce stie mai bine sa faca...

:crack:

Parerea mea !!!

:crack: Îți răspund ca si o femeie:daca ti se infunda buda, ce faci?stai cu ea infundata 2 zile si te plingi pina gasesti un mester sau pui mana ca sa nu dormi cu putoarea in casa pina cind reusesti sa rezolvi corect probblema?.Man, traim intr-o tara unde nu poti sa fi si sarac , si cu pretentii .Oamenii care umbla cu comuniste , o fac pentru ca nu au bani sa-si ia mortoare de ignoranti , pe care sa le duca la service-ul specializat, ca sa le bage aer din japonia in rotile putin dezunflate :crack:

Si conditia necesara ca sa te poti da cu un jaf de asta de comunista in tara asata de amărîti este sa inveti sa o intretii singur!

Pentru ca cei care au inceput cu jafoneze sunt pe dinafara (si cam asa va fi neam de nemu' :crack: lor), iar cei care au jafuri comuniste sunt satui de frecat la ale lor.

Iar schimbatul/facutul unui cablu de ambreiaj, sau a unei perchi de ferodouri este , este chiar o activitate care nu necesita cine stie ce scule , efort intelectual sau fizic(si-ti mai produce si o oarecare placere :cheers: )

Cam repede s-a impregnat mentalitatea 'stapinilor' din lumea 'civilizata' : am-bani, nu ma pricep-dar-vreau, si cumpar-o-sluga care sa-mi faca hatîrul.

vezi lil de Bull.....sa vina cineva sa-mi faca ceva la motor ca sa ma dau cu el ca io nici nu stiu, nici nu ma prea intere' , nici nu-mi fac timp sa frec la el, dar VREAU!

 

si eu sa stii chiar mi-am facut singur instalatiile prin casa :) TOATE!

.......cu ceva inundatii pina am prins miscarea :crack:

Dar acum nu trebuie sa mai stau la mila nici unui 'mester' :crack:

Iar la motoare chiar nu pune nimeni care 'nu este autorizat', pentru ca viata mea depinde de de ce lucrari sunt facute acolo, si pe cit se poate vreau sa am controlul fenomenului! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era ca daca nu ma pricep nu ma bag. Si nu ma pricep, cu toate ca am Ij.

Si inca ceva,sa fii pasionat de motociclism nu inseamna neaparat sa fii pasionat si de mecanica;una e condusu' si alta e reparatu', dupa parerea mea. De exemplu prietenul meu are un Virago care merge brici si ma suna..."hai bey la o tura" si io zic..."nu pot frate ca n-am dat de cap la cutia aia de viteze care e praf de 6 luni". Si el pleaca si face ce imi place mie cel mai mult in viata asta (dupa sex, desigur :cheers: )iar eu stau si ma uit la IJ in curte. Nu-i normal in cazul asta sa zic" frate, vreau un mecanic sa-mi faca si mie cutia ca eu nu ma pricep.." ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu vad nimic rau in faza asta !!!

 

foarte bine ca omul a intrebat nici eu nu ma pricep la mecanica si care este problema ???? nu toata lumea este mecanic . fara suparare cred ca acest forum de aia exista ptr schimburi de informatii intre oameni . este pacat daca detinem inforamatia sau putem sa dam o mina de ajutor sa nu ajutom poate la rindul noastru avem nevoie vreodata de ajutor. si inca o faza fiecare om se pricepe la ceva fff bine ex mecanicul de motocicleta care sa zicem sa specializat nu treb sa cistige niste bani ca vine unul la el sa ii repare motorul???de ce sa bagam noi mina in motor sa facem o varza ????? fiecare om trb sa cistige niste bani ptr ce stie sa faca cel mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok.. mai fratilor hai ca am deviat de la discutie.. nu e problema ca imi e lene sa il fac ci cautam o solutie buna .. in sfarsit. Pana una alta am fost la Tunaru si mi-am luat un cablu de frana ca nu avea de ambreiaj si l-am pus. Am strans ambreiaju la maxim si merge.. sa vad cat :ok: . Oricum o sa studiez problema si o sa fac unu de rezerva. Asa ca nu va mai certati atata... sunt unii oameni carora le place sa surubareasca alti nu .. nu este absolut nici o problema. Trebuie sa acceptam ca suntem diferiti ( doamne ce pacifist am devenit de la un timp.. grav... :) )

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era ca daca nu ma pricep nu ma bag. Si nu ma pricep, cu toate ca am Ij.

Si inca ceva,sa fii pasionat de motociclism nu inseamna neaparat sa fii pasionat si de mecanica;una e condusu' si alta e reparatu', dupa parerea mea. De exemplu prietenul meu are un Virago care merge brici si ma suna..."hai bey la o tura" si io zic..."nu pot frate ca n-am dat de cap la cutia aia de viteze care e praf de 6 luni". Si el pleaca si face ce imi place mie cel mai mult in viata asta (dupa sex, desigur :ok: )iar eu stau si ma uit la IJ in curte. Nu-i normal in cazul asta sa zic" frate, vreau un mecanic sa-mi faca si mie cutia ca eu nu ma pricep.." ???

eu vad lucrurile putin altcumva : cine este cu adevarat pasionat de ceva, gaseste resursele si puterea de a inghitii si a trece si peste aspectele mai neplacute ale fenomenului.Daca este doar dorinta de a satisface o senzatie sau un moft atunci atunci intradevar unele chestii 'e murdare' , sau 'nu ma pricep' sau nu ma obosesc sa ma pricep'.Si mie imi place sa ma dau cu ele nu sa le tot desfac si sa le ascult cu urechea.Dar copil sarac fiind , si fara nici o sluga pe care sa o platesc, a trebuit sa invat singur.De 7 ori am desfacut si am pus la loc prima cutie la simson, cu tot felul de adaosuri , ca sa cupleze in toate vitezele, m-a prins iarna si imi ningea in cutie :crack: in timp ce incercam sa o reglez, ca , nu am a vut la nimeni la cine sa dau sa faca chestia asta....si i-am mai invatat si pe alti copii saraci dupa aceea ca am inteles ce inseamna sa nu ai cu ce...

Stiu ca nu putem fi cu toti pianisti, dar intretinerea unui utilaj de asta pentru oameni saraci nu presupune un IQ foarte mare, sau nu stiu ce 'veleitati de reparator' cum se isteriza nus'ce dama pe forumul asta.

Iar celor cu motoare suparate , cumparate cu bani de la mamica sau pe ceva lizing care te suge de toata seva pe vreo 5 ani, le lipseste partea de placere de a calari un motor caruia i-ai dat tu viata, in care sti ce este si cum poti sa tragi de el ca sa te aduca acas'... :crack:

Lumea asta-i larga, fiecare traieste in ea cum poate si cum stie :)

fara suparare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am avut nevoie sa imi fac cabluri si camasi de ambreiaj si frana(mie imi trebuiau mai lungi). cablurile le-am facut langa pitesti, la un nene care mi le-a facut si cu capete pt maneta. in partea cealalta, metoda surubului. camasi nu am gasit, asa ca am facut din mai multe bucatzi puse cap la cap...

 

in rest, total de acord cu Drobu. nu iti trebuie cine stie ce cunostinte de mecanic sa repari chestii simple ca asta. daca iti place ceva, eu zic ca te intereseaza si cum functioneaza, mai ales la comuniste, unde ar cam trebui sa stii ce sa-i faci cand te lasa in drum... si e altceva cand stii ca motocicleta aia cu care mergi are ceva facut de mana ta (parerea mea, sunt mai sigur de ceva facut de mine decat de orice alt mecanic. sau si de mecanic, cu mine langa el). plus ideea ca tu i-ai (re)dat viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba io m-am saturat sa fac cabluri. Nu imi reusesc, nu tin, pastilele din capat, capetele de spita. Degeaba le cositoresc ca nu tin nici cat alea de la Tunaru, cat le-oi rasfira in capat si baga fludor la greu, presa mecanic, nu tin. M-am saturat de pilit, nu pentru un (cuvant urat) de 150 000.

Daca vrei pastila mecanica pune-o jos in carter, si strange. Sus nu merge decat ceva cositorit.. Propun sa-ti cumperi 2 cabluri originale, ca tot faci 3000km cu ele. Solutia cu cablul de frana este o porcarie.

 

Sau ia un cablu de aro sau ce o fi si du-te la nenea ala, mesterul, sa ti-l potriveasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man,a mai buna solutie e sa-ti iei cablu de frana de mana de dacia si-ti junge si la frana...da trebe cositorit la pastila....garantat n-are moarte!

 

man,a mai buna solutie e sa-ti iei cablu de frana de mana de dacia si-ti junge si la frana...da trebe cositorit la pastila....garantat n-are moarte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...