Sari la conținut

Motorcycles at war


bach
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 297
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

OFFTOPIC :

Intr-o revista auto-motor-sport pe care am frunzarit-o, nu stiu numarul ei, se mentionau campioane motocicliste, concurasera cot la cot cu barbati in cursele interbelice din Bucuresti. FRM-ul trebuie cordit la cap sa dea informatii, ca nea DP :moto: daca-i pui o intrebare despre trecut repede scoate 3 poze cu el.

Multumesc frumos de raspuns :D Am incercat sa iau legatura cu cei de la FRM dar n-am reusit. O sa mai incerc :cheers: Multumesc inca o data :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stres

In Baia Sprie este o batranica cam la 70 de ani care a concurat la motociclete cu atas barbatul si l-a cunoscut la concurs doar ca el era la solo pana acum 2 ani batranul mai rula cu ceva moped chinezesc dar nu mai este capabil. Si acul le stralucesc ochii cand povestesc de motoare.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare pontul :banana: Ai si vreun nume, numar de telefon sau adresa a batranei? Sa pot s-o gasesc cumva, ca nu e prea departe de mine ;) Eu mai stiam tot o batranica la maxim 10 km de Targu Neamt care a mers mult pe motocicleta. Inca n-am apucat sa ma vad cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare pontul :banana: Ai si vreun nume, numar de telefon sau adresa a batranei? Sa pot s-o gasesc cumva, ca nu e prea departe de mine ;) Eu mai stiam tot o batranica la maxim 10 km de Targu Neamt care a mers mult pe motocicleta. Inca n-am apucat sa ma vad cu ea.

Pot face rost de telefon

Numai bine

 

Mesaj completat

Pot face rost de telefon

Numai bine

A m uitat sa specific este vorba da Baia Sprie maramures cam departe de Bacau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Tare m-as bucura sa obtin numarul doamnei. M-am interesat dinainte unde e Baia Sprie, stiam ca e in Maramures. Nu-i bai, la vara, dupa toate examenele, am timp berechet sa ma plimb ;)

Cam la ce distanta e localitatea asta de Gura Humorului sau Frasin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel ce a scris Arlen Ness pe poza nu a fost documentat suficient. Motocicleta este o Megola Killinger & Freund 1938.

Chiar a participat la razboi. Superba jucarie.

Nene Lolo,

In ziua de azi... nimeni nu mai are simtul umorului dom'le ?!

Ma bucur ca ai rezolvat problema "din prima" si ca iti place "jucaria !

Multa sanatate !

post-882-1296057998_thumb.jpg

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot ce-i posibil dupa uniforme asa par baietii da motoarele-s jermane, nu stiu tancu cu ghidon ce hram poarta da nah, ele asa au fost structurate pe capitole si in carte Motorcycles at War (pdf) de unde le-am extras, mai erau si o serie de scutere ce au fost folosite in razboi da alea nu ma atrag,

Tancu cu ghidoc este un Nsu Kraft cu motor de 1300 de Opel si il foloseau la tot felu de chestii si o faza interesanta am vazut,abea o franghie groasa si lunga dupa el dincare la 2,5m ieseau alte funii din ea de care se tineau o trupa de biciclisti sa nu mai trebuiasca sa pedaleze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Te-am prins, nu sti ce-i aia "ghidoc"...

Omul, cat traieste, invata....... :D

Daca "Tancu cu ghidoc" = tancul cu ghidon atunci vorbin de NSU Kettenkrad si motorul era de 1500cc - intr-adevar, motor de Opel (ce de minuni face Google-ul ;) )

Ideea era ca omul sa se exprime pe intelesul tuturor vizitatorilor sau userilor acestui forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...