Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Yamaha YZF-R125


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

poti pune o poza :laugh:? da la yzf sau la mito?

Mesaj completat

totusi cum treci de la mph la kmph?

Editat de zane94
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Aveti idee de ce la viteza mai mare (90-100) imi intra in voblaj fata ? care sa fie cauza?

Stai linistit ca nu intra in voblaj nici la cei 130km/h cat poate prinde. Chestia e sa n-o bruschezi sau sa faci vreo tampenie gen franare violenta, accelerare pe praf, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi intra in voblaj doar cand prind denivelari una dupa alta ...

Daca esti incepator inseamna ca stai prea incordat pe ghidon.

Dak ai motoru d cva timp verifica rulmentii de jug si de la roata. Normal, n-ar trebui sa se manifeste asa!

Denivelarile le prinzi in curba sau in linie dreapta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati nu am mentionat ca am luat o groapa acum ceva timp si de atunci face asa...m-am mai interesat si am inteles ca sunt de vina segmentii de jug!

+ ca se aude la o groapa ceva un pocanit la ghidon si are si putin joc pana sa iau acea groapa nu avea asa ceva.

Editat de DxT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti incepator inseamna ca stai prea incordat pe ghidon.

Dak ai motoru d cva timp verifica rulmentii de jug si de la roata. Normal, n-ar trebui sa se manifeste asa!

Denivelarile le prinzi in curba sau in linie dreapta?

 

in linie dreapta intra in voblaj, din contra cu cat stai mai incordat pe ghidon cu atat e mai bn in astlfel de situatii, e normal sa iti intre in voblaj dupa o anumita viteza, pe denivelari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ti-ai dat seama ca trebuie sa ma duc la mecanic?;) wa nu stiam... am intrebat aici ca poate stiti sau ati intampinat asa ceva si stiti despre ce e vorba ca sa stiu ce are inainte sa ma duc la mecanic si sa imi zica ala niste SF'uri...dar din ce am citit pe aici orice intrebare care necesita un ajutor va deranjeaza...aici trebuie doar spam cat mai mult!..

Editat de DxT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ti-ai dat seama ca trebuie sa ma duc la mecanic?:D wa nu stiam... am intrebat aici ca poate stiti sau ati intampinat asa ceva si stiti despre ce e vorba ca sa stiu ce are inainte sa ma duc la mecanic si sa imi zica ala niste SF'uri...dar din ce am citit pe aici orice intrebare care necesita un ajutor va deranjeaza...aici trebuie doar spam cat mai mult!..

Cum ma , nu ti-ai dat seama ca trebuie sa te duci la mecanic ? pffff ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati nu am mentionat ca am luat o groapa acum ceva timp si de atunci face asa...m-am mai interesat si am inteles ca sunt de vina segmentii de jug!

+ ca se aude la o groapa ceva un pocanit la ghidon si are si putin joc pana sa iau acea groapa nu avea asa ceva.

F amuzanta faza cu "segmentii" de jug. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun si unde vad si eu cum arata sa stiu si eu despre ce e vorba !!!

Tine frana fata si fa balans (comprima amortizoarele) si vezi daca se simte vreun joc in ghidon SAU ii ridici fata si virezi usor de ghidon, astfel vezi cat de uzati sunt rulmentii.

Eu zic sa verifici si rulmentii da la roata.....bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PropteÂşti roata față de un perete Âşi ții frâna apăsată, apoi te împingi în rezervor de mai multe ori. Dacă se simte un joc e probabil de la furcă sau mai poți s-o ridici pe cric Âşi pui pe cineva să tragă de telescoape, de jos de la ax, dacă se simte un joc e sigur de la rulmenții jugului.

Casă îi verifici pe ăsa de la roată o ridici pe cric, pui pe cineva să dea ghidonul la maxim până într-unul din limitatoarele din capăt, adică dai ghidonu` la capăt. Cu ghidonul ținut bine la capăt să îți miÂşte cineva stânga-dreapta (sau invers) de roată, dacă are joc ie rulmenții de la roată.

Jocul de la rulmenții roții poți să îl verifici pe asfalt aderent, când dai foarte foarte puțin de ghidon în lateral se simte o oarecare ezitare. Dacă ar fi rulmenții ți-ar frâna motocicleta în hopuri cât să cazi la o fraânare mai violentă, n-ai cum să nu simți asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Jocul de la rulmenții roții poți să îl verifici pe asfalt aderent, când dai foarte foarte puțin de ghidon în lateral se simte o oarecare ezitare. Dacă ar fi rulmenții ți-ar frâna motocicleta în hopuri cât să cazi la o fraânare mai violentă, n-ai cum să nu simți asta." asta nu e sigur...Doar in gropi,hopuri mi se aude un pocanit ( de parca mi-ar jucat ghidonu de unde e prins) si la viteza mai mare imi intra in voblaj (am incercat si pe drum drept drept fara nici o denivelare si tot asa face)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Vad ca toti care aveti R125 sunteti baieti, si eu sunt posesoarea unui R 125, cred ca prima fata de pe topicul asta!

eu i-am cam indoit furca la al meu, nu stiti de unde as putea sa cumpar alta? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca toti care aveti R125 sunteti baieti, si eu sunt posesoarea unui R 125, cred ca prima fata de pe topicul asta!

eu i-am cam indoit furca la al meu, nu stiti de unde as putea sa cumpar alta? :)

 

cum ai reusit sa o indoi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...