Sari la conținut

Thassos - de Paste


foxbat
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 221
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din Bv plecam 4 motoare vineri la 10.Ne cazam undeva prin Stara Zagora iar sambata seara sper sa ne gasim la un pahar.

Drum bun va dorim si tinem legatura!

Florin

 

Lasati si voi un numar de telefon, poate ne vedem la o bere..

 

Drum bun!

 

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Bv plecam 4 motoare vineri la 10.Ne cazam undeva prin Stara Zagora iar sambata seara sper sa ne gasim la un pahar.

Drum bun va dorim si tinem legatura!

Florin

Asfalt uscat Brasovuuuuuuu

kipintach

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal!noi intentionam s-a plecam joi dimineata spre thassos din constanta prin burgas spre alexandropoli. plecam pe la 5 suntem doua sau trei motoare,v-strom si varadero.daca vrea cineva s-a plece cu noi este bine venit.nr meu de tel este 0744388774.noi ne cazam in potos la Alexandra resort 4 stele demipensiune 37 euro/pers/noapte.mai este o varianta mai ieftina ,in jur de 30 euro camera la un hotel de 2 stele pe faleza in potos fara nimic inclus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns la 13:30 la keramoti venind pe autostrada. am plecat de acasa le 5:30. astept ferry de 14:14. e net wireless aici.

In BG pe ce drum ai luat'o? Veliko Tarnovo - Gurkovo - Nova Zagora - Harmanli? Daca da, cum e bucata de la Gurkovo pana in granita cu GR? E la fel ca Veliko - Gurkovo? Vorbesc de drumul 55.

 

Multumesc.

 

PS: ai mers super bine ca si timp!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20c soare putini nori cumulus, bate putin vantul. sunt deja pe terasa unde m-am cazat umflat de mythos.

Mesaj completat

In BG pe ce drum ai luat\\\\\\\'o? Veliko Tarnovo - Gurkovo - Nova Zagora - Harmanli? Daca da, cum e bucata de la Gurkovo pana in granita cu GR? E la fel ca Veliko - Gurkovo? Vorbesc de drumul 55.

 

Multumesc.

 

PS: ai mers super bine ca si timp!!

 

drumul parca 550 ii zice, tump de cca 30 min poate 45 mergi de zici ca a fost bombardament atomic, gropi de peste 1/2 m dancime, am zis ca rup masina bucati si sunt cu x6. tot restul drumului e perfect.

 

PS: ai mers super bine ca si timp!!

Mesaj completat

va pun niste poze de unde m-am cazat, e un mic complex de vile in camp, la 800m de plaja si de locul unde vine ferry din kavala. cu 78eur am inchiriat o viluta din asta cu un living si bucatarie la parter complet utilata, inclusiv masina de facut frape iar la etaj un dormitor mare cu 4 paturi. restaurantul a fost 30 euro 2 pers cu 3 beri, nici scump nici ieftin. oricum aici ca in toata grecia nu e lux dar e liniste si e curat, cel putin unde stau eu.

post-818-1270139161_thumb.jpg

post-818-1270139214_thumb.jpg

post-818-1270139267_thumb.jpg

post-818-1270139335_thumb.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal!noi intentionam s-a plecam joi dimineata spre thassos din constanta prin burgas spre alexandropoli. plecam pe la 5 suntem doua sau trei motoare,v-strom si varadero.daca vrea cineva s-a plece cu noi este bine venit.nr meu de tel este 0744388774.noi ne cazam in potos la Alexandra resort 4 stele demipensiune 37 euro/pers/noapte.mai este o varianta mai ieftina ,in jur de 30 euro camera la un hotel de 2 stele pe faleza in potos fara nimic inclus.

scuze!!!.........am gresit adresa........noi plecam pe 29 aprilie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim

 

asa sa fie

 

Soareeeee

Ontopic: Te astept cu impresii despre noul punct de granita care teoretic mi-ar permite chiar si mie sa merg data viitoare pana in Thassos intr-o singura zi... Din ce am vazut pe GoogleMaps combinat cu softul meu de GPS drumul e mai scurt cu aprope 200km si e palpitant ca presupune serpentine destul de serioase acolo si pe partea bulgara si pe partea greceasca. Acum daca nu treci pasul Shipka ci mergi pe noul drum modernizat care da din Veliko Tarnovo spre Nova Zagora (sper ca l-au terminat) lucrurile par super-OK.

 

Offtopic: Imi pare inca odata rau ca nu am venit acum, dar starea mecanica era incerta si mai bine ca nu m-am inberbecit ca am avut iar buba mecanica ce pare ca s-a rezolvat de abia cum 3-4 zile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am venit pe la 3 fara ceva, tot atat am facut ca la dus, am plecat din tassos cu ferry la 5:30. nu e mare branza acolo, era pustiu, eu cu masina si motociclistii. insula nu e prea ofertanta turistic vorbind, singurul avantaj e ca se poate ajunge relativ repede. am facut ceva poze, sa vad ce a iesit si vi le pun. acole netul era mai mult mort decat viu si pe wifi si gsm iar dupa prima zi am ramas fara laptop, a inghitit in pahar mare de frape in tastatura, sa vedem daca mai e recuperabil. la distanta/costuri echivalente care nu ati fost mai bine mergeti in halkidikki. bulgaria e ingrozitoare pe directia aia, case darapanate, abandonate, mizerie mare de tot. la noi e occident fata de ce am vazut acolo. din fericire nu prea e trafic.

Mesaj completat

poze

Mesaj completat

se tot intrerupe asta, mai pun cateva.

post-818-1270476805_thumb.jpg

post-818-1270476839_thumb.jpg

post-818-1270476876_thumb.jpg

post-818-1270477013_thumb.jpg

post-818-1270477086_thumb.jpg

post-818-1270477195_thumb.jpg

post-818-1270477622_thumb.jpg

post-818-1270477661_thumb.jpg

post-818-1270477689_thumb.jpg

post-818-1270477732_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fost, vazut, intalnit oameni EXTRAORDINARI

 

Cea mai reusita iesire de cand sunt pe acest forum. Si nimic planificat. Nu s-a pierdut nimeni :) . Era destul de greu sa pierzi o Hayabusa sau un GSXr 1000. sau un RT 1200.

 

Pozele curand. Cam 11 Gb .

 

Cip, bafta mare

Bebe - sa fii iubit - you are tha'man

Mihai - respecte

Emil - sclavul tau 4 ever :D

Stefan - la mia multe ieseli

Andrei - la mai mare

@brasoveni - sa ne revedem sanatosi si "halogenati".

 

Doru - ture frumoase si sa ti mia iei si motorul, conservarule :) ,.

Sa -ti traiasca doamna si bble, reusite modele :laugh:

 

 

Si asa cum sunt obisnuit, a fost fara ploaie ( aia mica de acilo nu se pune. ).

 

ura si pe curand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ati venit si voi. ma gandeam ca ati ramas si azi si va rupe ploaia pe drum. am sa iau si motorul iti dai seama, acum insa asa a fost planificat, mai nou cum ai vazut am dobandit noi responsabilitati. oricum eu nu ma consider automobilist, nici o masina - si am avut 2 m3-uri noi - nu-mi da nici un fel de senzatii orice as face, parca as fi la masa in sufragerie sau in birou. numai cu motorul merg de placere. ce e comic e ca tind sa depasesc cu masina cum fac cu motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Variante de traseu :

 

Rute - ma refer strict la ruta spre Thassos - cea prin Sofia este pentru cei care merg in jos, Salonic.etc.

Asa cum se poate vedea pe harta sunt mai multe variante care pot fi combinate . De exemplu de la Haskovo se poate merge pe Svilengrad sau pe Zlatograd - ca si puncte de trecere de frontiera.

 

1.Bucuresti – Ruse – Veliko Tirnovo – Gabrovo – Pasul Shipca – Kazanlak – Stara Zagora – Dimitrovgrad – Haskovo – Harmanli – Svilengrad – granita cu GR – Soufli – Alexandroupoli – Chrissoupoli – Kermoti – ferryboat

- drumul classic, ok, pe la Dimitrovgrad cam gauri ~ 10 km.

2. Bucuresti – Ruse – Veliko Tirnovo – Gurkovo – Nova Zagora – Stara zagora - – Dimitrovgrad – Haskovo – Harmanli – Svilengrad – granita cu GR – Soufli – Alexandroupoli – Chrissoupoli – Kermoti – ferryboat

- este dupa parerea mea cel mai rapid,- partea de la Veliko pana aproape de Nova Zagora este un paradis de curbe faine si asfalt proaspat turnat. Se poate merge tare .

3. Este o varianta combinata ( cu baza varianta 2 ) in sensul ca se pleaca de la Nova zagora in joss pre Simeonnovgrad – Harmani – cu mentionea ca asfaptul are cam 28 de km VARZA!!! DAca o motocicleta cat de cat poate sa ocoleasca gropile, pentru o masina este imposibil sa nu intre in ele . Pe bucata asta ( cam 30 km ) se merge foarte incet. ~ 10 – 15 km / h . Am vazut manelarii cu X5-uri care se chinuiau prin ele mai mai sa le rupa.

 

4. Varinata noua – superba - . Bucuresti – Ruse – Veliko Tirnovo – Gurkovo – Nova Zagora – Stara zagora - – Dimitrovgrad – Haskovo – Kardzhali – Zlatograd - granita cu Gr, Thermes- Xhanti - Kermoti – ferryboat

Atentie , de la Kardshali tineti drumul in jos, pe nr 5 , altfel veti avea parte o varianta de Trasfagarasan superba dar lenta rau. Zona e de vis dar va manca media orara tare. Dupa granite drumul este foarte ingust, mergeti cu atentie, nu incap pe anumit portiuni 2 masini si e plin de curbe” oarbe”.

Varinata asta este perfecta pentru motociclete- este un paradis al curbelor si un asfalt ca in palma.

 

Atenitie, nu este obligatoriu sa ajungeti in Nova Zagora ca s o luati spre Stara Zagora ( este un drum in dreapta , bun, ( parca pe Gurkovo ) – este un semn de ocolie si ne a fost recomandat de un sofer bulgar de minibus.

 

Ca si km , variant 4 e cea mai economica si e si libera. Ca si medie depide de fiecare , oricum in muntii de dupa Zlatograd si pana in Xanthi se merge incet deci se pierde timp ( care este insa recompensat de peisajele superbe).

Recomand sa folosti Google Maps-ul sa vedeti cam ce si cum.Gps-ul are cateva “erori” in sensul ca te baga pe unele drumuri micute chiar daca ii dai ruta explicit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost un exercitiu excelent de lucru in echipa si cred ca a prins bine.

Am avut un sentiment constant de deconectare de tot ceea ce era acasa, si pentru asta multumesc tuturor si fiecaruia in parte. :)

Apoi, a fost (pentru mine) si o "recunoastere" de traseu... :laugh:

Poze o sa pun mai pe seara...

 

4. Varinata noua – superba - . Bucuresti – Ruse – Veliko Tirnovo – Gurkovo – Nova Zagora – Stara zagora - – Dimitrovgrad – Haskovo – Kardzhali – Zlatograd - granita cu Gr, Thermes- Xhanti - Kermoti – ferryboat

Atentie , de la Kardshali tineti drumul in jos, pe nr 5 , altfel veti avea parte o varianta de Trasfagarasan superba dar lenta rau. Zona e de vis dar va manca media orara tare. Dupa granite drumul este foarte ingust, mergeti cu atentie, nu incap pe anumit portiuni 2 masini si e plin de curbe” oarbe”. Varinata asta este perfecta pentru motociclete- este un paradis al curbelor si un asfalt ca in palma.

 

Adaug o harta lamuritoare:

post-54574-1270546670_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristos a inviat !

Bravo Foxule, super tura si destul de repede...

Pe harta vad ca de la Nova Zagora se poate continua pe drumul 55 pe la Novosellets- Glavan pana la Svilengrad, de unde e aproape vama cu Grecia. Cred ca asta e de fapt drumul principal spre Turcia, pe unde merg camioanele. A fost cineva pe varianta asta ? Cel cu gauri pe la Radnevo-Galabovo-Simeonovgrad-Harmanli-Svilengrad pare secundar, oricum , de evitat, mersi de info.

Cat despre noua varianta, la Zlatograd se ajunge de la Kardzhali pe drumul 5 cum ai zis pana dupa Momchilgrad si aproape de Chorbadzhisko dreapta spre Zlatograd ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristos a inviat !

Bravo Foxule, super tura si destul de repede...

Pe harta vad ca de la Nova Zagora se poate continua pe drumul 55 pe la Novosellets- Glavan pana la Svilengrad, de unde e aproape vama cu Grecia. Cred ca asta e de fapt drumul principal spre Turcia, pe unde merg camioanele. A fost cineva pe varianta asta ? Cel cu gauri pe la Radnevo-Galabovo-Simeonovgrad-Harmanli-Svilengrad pare secundar, oricum , de evitat, mersi de info.

Cat despre noua varianta, la Zlatograd se ajunge de la Kardzhali pe drumul 5 cum ai zis pana dupa Momchilgrad si aproape de Chorbadzhisko dreapta spre Zlatograd ?

Adevarat a Inviat

am fost pe ala de care spui tu anul trecut. era ok dar era blocat cu 1 km inainte de svilegrad ( nu era facuta jonctiunea).

pe zlatograt mergi cum a spus emil daca vrei sa ajungi repede, daca vrei peisaje si sa pierzi 2 ore ..ia o pe " sus" ( iti spune gps ul )

 

ca idee, pozele urmatoare sunt de " Acolo"::laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, acum am vazut harta lamuritoare..deci prin Dzhebel (erau multe Suzuki Djebel pe acolo ? :laugh: ) si apoi Fotinovo-Benkovski-Zlatograd. Sa inteleg ca au construit pe aici noul drum , care e si foarte bun ? Daca e asa, nu mai e nevoie sa mergi pana la Chorbadzisko si apoi dreapta Benkovski, ala e vechi si e posibil sa fie stricat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...