Sari la conținut

Uleiuri Pentru Japoneze


popescud
 Share

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • 3 years later...
  • 3 weeks later...

pt Yamaha mea XJ 600 Diversion model 94 ce ulei sa ii pun? am luat-o recent din Italia si nu stiu ce ulei a avut inainte. Nu am vreo carte tehnica,am un manual Haynes luat dupa net. Are 24 600 km la bord,motorul nu pare uzat. Sa incerc cu 20W40 ca in acel manual pe timp de vara sau chiar un Motul de 15 w 50 sintetic??E recomandat sa ii pun semisintetic ori mineral??

Uleiul ei e negricios si miroase usor a ars.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@popescud - cum a zis si mh01bag, e un ulei super;

 

@perseu77 - Motorul tau e racit cu aer, deci e necesar un ulei ceva mai viscos. Poti folosi cu succes Yacco 15W50 semisintetic sau daca ai bani Motul Ester 15W50 care iar e foarte foarte bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce unii ba alceva decat ce recomanda fabrycantul<la mine pe moto scrie 10w40>iar uni spun sa bag 10w50sau altele ca sunt mai bune<nu cred ca constructoru a fost prost>

parerea mea e sa bagati ce scrie in carte<ca indice>si firme renumite<cum sa spus si mai devreme;;castrol,motul,motorex etc.>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce unii ba alceva decat ce recomanda fabrycantul<la mine pe moto scrie 10w40>iar uni spun sa bag 10w50sau altele ca sunt mai bune<nu cred ca constructoru a fost prost>

parerea mea e sa bagati ce scrie in carte<ca indice>si firme renumite<cum sa spus si mai devreme;;castrol,motul,motorex etc.>

 

:crack: :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la majoritatea motocicletelor se recomanda de producator 10W40, dar in cartea tehnica se specifica si uleiuri mai "bune" 10W50, 15W50 sau chiar 10W60. atentie sa nu introduceti uleiuri auto c-o sa va patineza ambreajul. folositi numai uleiuri moto. eu folosesc uleiuri de pe baiadeulei.ro , sunt nemtesti si bune, chiar si la pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

credema ce iti spun ca nu e nici o diferenta intre un ulei 10w40 pt auto si un 10w40 moto<indicele 10w40 srprezinta unanumit standard, deci nu au cum sa fie diferite>

pt ambreaje feritiva de aditivi de ulei

 

--- Mesaj completat în 23 Mar 2008 21:34 -------------
credema ce iti spun ca nu e nici o diferenta intre un ulei 10w40 pt auto si un 10w40 moto<indicele 10w40 srprezinta unanumit standard, deci nu au cum sa fie diferite>

pt ambreaje feritiva de aditivi de ulei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Honda CB 500 din 1995. In manual scrie ca uleiul recomandat este SAE 10w-30, dar ca pot folosi si 10W-20 daca temperatura medie este 10° C sau mai putin, (adica toamna-iarna), sau pot folosi SAE 10w-40 daca temp medie este 30-40 ° C (adica vara).

Voi stiati de treaba asta? Si voi folositi uleiuri diferite vara, fata de iarna (sau toamna tarzie)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

credema ce iti spun ca nu e nici o diferenta intre un ulei 10w40 pt auto si un 10w40 moto<indicele 10w40 srprezinta unanumit standard, deci nu au cum sa fie diferite>

pt ambreaje feritiva de aditivi de ulei

 

 

 

ba chiar e diferenta!

asi tine sa te intreb: la masina pui acelasi ulei de la motor si in cutia de viteze?

Editat de EMI gpz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...