Sari la conținut

Scuter electric


nchivu
 Share

Postări Recomandate

Salut saptamana trecuta mi-am cumparat un scuter electric! vreau sa zic ca sunt super multumit de el 60 de km cu o incarcare complecta... treci prin statii de masina si se uita lumea urat pe tine ca nu aude nik! sincer se merita... viteza maxima undeva la 35 de km.. dar am inteles k dak ii scoti limitarea sare pe la 50!

In rest ce sa zic... tare rau!

RECOMAND!post-39347-1265481864_thumb.jpgpost-39347-1265481851_thumb.jpgpost-39347-1265481880_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Cam slabut,eu am avut un moped care mergea 45km/h si ma injura toata lumea,la semafor treceam printre ei apoi ii incurcam ca nu puteau trece de mine. 60 de km cu o incarcare... pai asa mergea si laptopul meu, 2 ore in primul an apoi cand a iesit din garantie nu mai tinea de loc bateria. Te-ai interesat cum e legislatia? Daca e ca la scuter e naspa,trebuie permis AM si asigurare. Vezi cum e cu scosul limitarii,poate obtii mai mult,poate alti posesori au gasit smecherii ce se pot face. Oricum,felicitari,trasnaia e interesanta,m-as da si eu cu asa ceva,imi place ideea de a merge fara zgomot,fara fum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu legislatie habar nu am ... tipu de la care am cumparato mi a dat factura si atat... am intrebat la primarie si au zis ca la politie... nu cred k se inmatriculeaza nici la politie... asadar o sa zica lumea ca nu mai am ce sa caut pe forum ca merg ilegal:D

Apropo daca stie cineva ceva cum se inregistreaza scuterele astea sa imi zica si mie VA ROG!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

eu am vazut in decret la categoria mopede o referire la electrice,kw si viteza asa ca.... e cam naspa,nici nu mergi ca lumea si mai dai si o caruta de bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e moped in toata regula,are motor electric si nu trebuie sa depaseasca 3 kw sau 3-4 cai putere nu mai stiu exact...se inscrie la primarie,vezi bateriile sa fie incarcate mereu si protejate de frig....casca ai? RCA?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca am r1 prefer uneori sa mai merg si batraneste,plus ca r1 consuma nu gluma,pe cand asta... o arzi asa usor caterinca da iti faci treaba

O sa mai intreb o data la primarie, dar nu am carte la el nimic decat factura,pe baza facturii se poate inmatricula?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Asta e aproape gratis. Vezi cum e cu legea,s-ar putea sa mai fie o categorie sub 25km/h care nu se inscrie,e la cat biciclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentant nu am mers decat o data cu el fix 10 km si nu s-a consumat deloc din baterie... momentan sunt multumit de acumulator!

Sa vedem la vara daca se tine tot asa bine e super... nu l-am luat sa ajung pe el la iasi.. dar este bun cand vrei sa iti faci treaba repede si ieftin...!

Cu inregistrarea... nu am rezolvat nimic... inca astept o idee de la cine are asa ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai suna si tu la primaria sectorului 4...vezi ce acte trebuie...etc...

 

 

cat ai dat pe r1?? zi-mi pe pm daca vrei...app...sunt baiatul care a venit cu cristi sa vada gixxeru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
daca prin constructie nu depasteste viteza de 45km/h e moped, nu e scuter.

cred ca se inregistreaza la primarie.

Salut! Am unul la fel, l-am cumparat de nou, nu trebuie inmatriculat, e omologat ca bicicleta electrica pt ca are motor mic P=350w. Am actele lui in care scrie asta. In decret am gasit asta:,,moped – vehiculul, cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kw

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dă-ne Âşi nouă mai multe detalii, te rog. Cum se numeÂşte, în cât timp se încarcă? Pe ce site l-ai găsit aÂşa ieftin că aÂş vrea Âşi eu unul :wacko:

Asfalt uscat!

Mi-a placut atat de mult incat mi-am cumparat doua. Acum am unul de vanzare si din primavara voi fi distribuitor in zona Craiova, dar pot expedia oriunde in tara. Scuterul se numeste ,,Forever'' este chinezesc, de doua persoane, motor brusheless amplasat in butucul rotii spate. Puterea motorului este de 500w fiind alimentat la 48 Vcc, sunt 4 baterii de 12V 20Ah inseriate care ii asigura o autonomie de cca 60 km la o viteza de 25km/h si de 40 km la o viteza de 35 km/h. Vitezele sunt cele reale masurate cu GPS-ul, pe bord indica undeva la 50 km/h. Sunt multe de zis, as concluziona astfel: scuterul electric este cel mai nimerit vehicul pentru criza-mergi 1000km sub pretul unui pachet de tigari(pretul curentului pt incarcarea acumulatorilor), nu platesti taxe, nu trebuie permis. Eu am in jur de 1500 km rulati, am facut drumuri chiar si iarna si este foarte economic. Nu stiu sa existe un scuter pe benzina atat de ieftin ca si pret de achizitie, de intretinere nici nu mai incape comparatie. Deci bafta la cumparaturi! Pentru relatii si comenzi apelati cu incredere 0723 83 69 14 Marian!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu legislatie habar nu am ... tipu de la care am cumparato mi a dat factura si atat... am intrebat la primarie si au zis ca la politie... nu cred k se inmatriculeaza nici la politie... asadar o sa zica lumea ca nu mai am ce sa caut pe forum ca merg ilegal:D

Apropo daca stie cineva ceva cum se inregistreaza scuterele astea sa imi zica si mie VA ROG!

 

Trebuie sa faci omologare indidividuala(RAR),costa aprox 330roni.Dupa care il inmatriculezi la primarie(primaria sectorului unde ai domiciliul)

Taxele de inmatriculare costa undeva la 100roni si trebuie sa faci si asigurare....e obligatorie

 

Deocamdata nu trebuie categoria AM pentru conducerea unui moped,e de ajuns sa faci dovada cu permisul de conducere sa nu te arda pulitia cu 300roni amenda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

De curand am achizitionat un nou model de scuter electric are 1500 W, acumulatori cu litiu 48 V 30 Ah, durata de viata a acumulatorilor 2000 cicluri de reincarcare de la 80% din capacitate (10 ani sau 80000 km), viteza maxima limitata la 45 kilometri pe oră, autonomie de 50-60km, perioada de încărcare acumulatori 6 ore, sarcină utilă de 150 kg, roti 12 inch, cric central, cric suport lateral, suport pentru bagaje, frâne hidraulice față Âşi spate, L / W / H 1980x660x1100,greutate 90 kg, scuterul are omologare pentru circulatia stradala pentru toată Europa ECC / COC. Este cumparat de la o reprezentanta Honda din Germania.Pret 2000 euro. Daca cineva doreste ii pot aduce, merg des in Germania.Poze aici http://forum.bals-online.ro/viewtopic.php?f=3&t=1394

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

Bună ziua am cumpărat un scurter electric  la mâna a doua si intr o zi L am pus la încărcat  a făcut o flama jos la mufa de încărcare...am dus încărcătorul  la reparat si după tot nu se încarcă  stie careva care e problema? Are cumva  panou de sigurante  ? Si daca da unde se află?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...