Sari la conținut

Evacuare Homemade


Kinu184
 Share

Postări Recomandate

Ce material pot folosi pentru izolare fonica la o toba finala...!? In afara de vata de sticla/minerala...

Am auzit, nu am si vazut, de toba cu material izolant de la motoarele masinilor. Cica e ignifug, dar nu as putea spune ce fel de material este (vata, spuma, kevlar, habar nu am). Poti verifica macar :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut vata de sticla in toba si s-a mancat intr-o parte.... Am vazut intr-o toba un material ceva gen pasla alba... Nu stiu sigur daca era pasla... As vrea sa gaesc un material care sa antifoneze dar sa fie in acelasi timp si ignifug...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut vata de sticla in toba si s-a mancat intr-o parte.... Am vazut intr-o toba un material ceva gen pasla alba... Nu stiu sigur daca era pasla... As vrea sa gaesc un material care sa antifoneze dar sa fie in acelasi timp si ignifug...

 

Pasla aia alba sigur era fibra de azbest.

Dar cica nu se mai foloseste nicaieri, pt ca e fff cancerigena (fibrele alea se "desfac" in firisoare minuscule, microscopice, care pot fi inhalate iar odata ajunse in plamani pot duce la aparitia cancerului - asa se zice) si a fost interzisa folosirea ei. (cel putin in UE)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa folosesti Kevlar, rezista la cel putin 260 de gr Celsius, adica mai mult decat suficient. In plus are si proprietati fonoizolatoare.

 

 

http://cgi.ebay.com/2-Yards-Kevlar-706-Bal...=item439d34c265

 

Da, acu, tre sa te mance rau sa dai banii pe asa ceva, in loc sa dai fuga la cel mai apropiat magazin de constructii si sa ti cumperi vata de sticla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: am vata minerala in 3 tobe . 2 la zzr montate de mine acum 2 ani?

1 la 636 . nu a "sarit" din nici una

poate la colegu nu a fost bine indesata!

 

Exista si posibilitatea sa nu o fi indesat bine... Daca nu o sa gasesc un inlocuitor tot vata o sa bag...

 

 

Mesaj completat

Poti sa folosesti Kevlar, rezista la cel putin 260 de gr Celsius, adica mai mult decat suficient. In plus are si proprietati fonoizolatoare.

 

 

Da, acu, tre sa te mance rau sa dai banii pe asa ceva, in loc sa dai fuga la cel mai apropiat magazin de constructii si sa ti cumperi vata de sticla.

 

 

Se gaseste asa ceva in Romania sau tre sa faci comanda pe ebay... Daca e prin comanda ma las la mana mea... :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu tabla , adica faci un silencer (atenuator de zgomot )

 

 

Nu la asta m-am referit... Ma intereseaza un material cu proprietati fonoizolante si ignifug...

Mesaj completat

Pana la urma m-am hotarat sa folosesc cochilii toplan din vata minerala bazalitica... Am inteles ca ar fi cel mai bun material... Si partea expusa cel mai mult la gaze m-am gandit sa o tratez cu vopsea rezistenta la temperaturi de pana la 800 grade...

 

 

Sper sa iasa bine...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare.

cand se schimba jiclerele in carburi daca golesti evacuarea?

cum iti dai seama ca trebuie jetate carburile?

eu am un zzr cu 2 tobe...

 

Cand cumperi un kit dinojet vine cu 4 serii pentru 4 setari diferite, adica 1 pt toba stock si filtru stock, a 2-a pt toba stock si filtru sport, a 3-a pt toba sport si filtru stock si a 4-a pt toba sport si filtru sport ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand cumperi un kit dinojet vine cu 4 serii pentru 4 setari diferite, adica 1 pt toba stock si filtru stock, a 2-a pt toba stock si filtru sport, a 3-a pt toba sport si filtru stock si a 4-a pt toba sport si filtru sport ...

 

 

Thundere e bun materialul care l-am ales...!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu la asta m-am referit... Ma intereseaza un material cu proprietati fonoizolante si ignifug...

Mesaj completat

Pana la urma m-am hotarat sa folosesc cochilii toplan din vata minerala bazalitica... Am inteles ca ar fi cel mai bun material... Si partea expusa cel mai mult la gaze m-am gandit sa o tratez cu vopsea rezistenta la temperaturi de pana la 800 grade...

 

 

Sper sa iasa bine...!

 

Imi pare rau pt situatie, am vrut sa iti zic sa treci pe la mine ultima oara cand ne-am vazut dar ...

Fiind toba scurta si mica face presiune la interior si asta sufla vata, daca vrei poti sa treci pe la mine si ma ocup eu de ea, daca nu incearca sa ii pui intre prima plasa si vata o plasa cu ochiul foarte mic ceva gen 0.3-4-5 mm, asta ar trebui mai tina vata acolo, daca nu ai, nu gasesti sa cumperi sau consideri ca nu are rost sa cumperi 1m patrat pt cativa cm zi-mi si iti dau eu o bucata ...

 

Thundere e bun materialul care l-am ales...!?

E acelasi lucru ca si ce ai avut pana acum, doar ca e mai comprimata, ar trebui sa te ajute mult asta.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pt situatie, am vrut sa iti zic sa treci pe la mine ultima oara cand ne-am vazut dar ...

Fiind toba scurta si mica face presiune la interior si asta sufla vata, daca vrei poti sa treci pe la mine si ma ocup eu de ea, daca nu incearca sa ii pui intre prima plasa si vata o plasa cu ochiul foarte mic ceva gen 0.3-4-5 mm, asta ar trebui mai tina vata acolo, daca nu ai, nu gasesti sa cumperi sau consideri ca nu are rost sa cumperi 1m patrat pt cativa cm zi-mi si iti dau eu o bucata ...

 

 

E acelasi lucru ca si ce ai avut pana acum, doar ca e mai comprimata, ar trebui sa te ajute mult asta.

 

 

Poai acum am facut toba din teava de inox mai groasa... ar trebui sa iasa marfa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...