Sari la conținut

scuter permis cat b


a6vip96
 Share

Postări Recomandate

sall all . vreau sa imi cumpar un piaggio mp3 care necesita la conducere permis cat b in majoritatea comunitatii europene mai putin in romania !! pai noi nu am intrat inca in europa? oare daca dau statul in judecata am vre-o sansa de cistig? ce altceva pot sa fac ? sa nu imi ziceti sa ma duc sa fac scoala again :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sall all . vreau sa imi cumpar un piaggio mp3 care necesita la conducere permis cat b in majoritatea comunitatii europene mai putin in romania !! pai noi nu am intrat inca in europa? oare daca dau statul in judecata am vre-o sansa de cistig? ce altceva pot sa fac ? sa nu imi ziceti sa ma duc sa fac scoala again :rolleyes:

 

Vrei sa spui ca ti-ai dori sa se poata conduce MP3 numai cu B, fara A? De ce? Faci o asimilare cu ATV-ul pt ca are 3 roti? Eu zic ca MP3 este mult mai aproape de motocicleta decat de masina sau ATV, prin simplul fapt ca poti sa cazi cu el exact la fel de usor ca si cu un vehicul pe 2 roti, ceea ce nu ti se poate inatampla cu unul pe 4 roti. De fapt, cand iti iei permisul pt A ti se testeaza cu prioritate abilitatea de a merge pe 2 roti. Cele 3 roti de la MP3 nu iti confera deloc mai multa stabilitate, dupa parea mea chiar dimpotriva, ai ceva de furca pana cand inveti sa iei curba cu el. Singurul caz in care te ajuta, dupa experienta mea, este la gropi sau shine de tramvai, cazuri in care probabilitatea de a cadea se diminueaza mult fata de 2 roti.

Nu stiu dc este asa cum spui, respectiv ca in UE se pot conduce cu B-ul MP3-urile, dacat dc este vreo prevedere generala ca cei care au permis de B pot merge cu scuterul si MP3 fiind scuter beneficiaza de posibilitatea utilizarii cu B-ul.

Eu sunt de parere ca este bine asa cum este la noi si ca nu ar fi potrivit sa poata merge cu MP3-ul oricine stie sa mearga cu Dacia (MP3 si Fuoco fiind niste scutere foarte puternice, dupa parerea mea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Franta se merge cu Mp3 LT(care are rotile fata mai departate fata de modelul standard pt a se incadra la “L5E”)cu B-ul pt. ca e omologat ca triciclu nu motocicleta.Si tot cu B se merge pe 125cc.

 

http://66.163.168.225/babelfish/translate_...ml&.intl=us

 

 

Si la noi exista cat L5E dar nu am gasit daca poti sau nu cu B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Franta se merge cu Mp3 LT(care are rotile fata mai departate fata de modelul standard pt a se incadra la “L5E”)cu B-ul pt. ca e omologat ca triciclu nu motocicleta.Si tot cu B se merge pe 125cc.

 

http://66.163.168.225/babelfish/translate_...ml&.intl=us

 

 

Si la noi exista cat L5E dar nu am gasit daca poti sau nu cu B.

si in Belgia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce inseamna L5E ?ca am cautat in legislatie de ma doare capul si nu am gasit nimik sa ma ajute. thxx

si mie imi place ideea de a se introduce permis la categoria scootere sub 49 macar asa mai invata lumea legislatie rutiera

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://eur-lex.europa.eu/Notice.do?mode=db...66:cs&page=

 

Tricicluri cu motor, adică vehicule cu trei ro?i dispuse simetric (categoria L5e) echipate cu un motor având o cilindree de peste 50 cm3 în cazul unui motor cu ardere internă ?i/sau având o viteză maximă constructivă de peste 45 km/h.

 

http://www.piaggio.ro/piaggio/noutati/deta...63/neste/1.html

 

Astia de la piaggio.ro zic ca se poate cu B.

Editat de da'beorz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Da, cu un MP3 poti conduce cu categoria B.

 

De altfel, cu cat. B poti conduce :

- moped/scuter/motociclu cu capacitatea maxima de 49cmc.

- triciclurile sau cvadriciclurile avand masa proprie peste 550Kg.

si frana "la picior" ;)

Can Am Spyder si MP3 LT au frana (si) la picior :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...