Sari la conținut

Romania la DAKAR


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 489
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nitescule, tu esti un tip fain, si ne zici la toti cand sa ne uitam la teveu. Ar trebui sa fii mai putin de treaba si sa ne tragi si cate o scatoalca peste cap (cel putin mie) ca sa nu uitam de la mana pan'la gura (mai ales eu). Noroc cu nevasta, asa ca am prins ultimele 3-4 minute, da' incerc sa vad la noapte in reluare "Dis de seara".

Sasa25, rogu-te baga si niste "titraje", ca nu toti ii stim pe cei din poze, dar vrem sa invatam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nitescule, tu esti un tip fain, si ne zici la toti cand sa ne uitam la teveu. Ar trebui sa fii mai putin de treaba si sa ne tragi si cate o scatoalca peste cap (cel putin mie) ca sa nu uitam de la mana pan'la gura (mai ales eu). Noroc cu nevasta, asa ca am prins ultimele 3-4 minute, da' incerc sa vad la noapte in reluare "Dis de seara".

Sasa25, rogu-te baga si niste "titraje", ca nu toti ii stim pe cei din poze, dar vrem sa invatam.

Ok asta este.Daca nu ati prins emisiunea de la antena 3 (asta se rezolva ca primesc inregistrarea) si tvr1 are reluare marti la 12.00. Va informez ca filmul prezentat la antena si la tvr poarta semnatura 2Roti,Acest film poate fi descarcat de pe www.dakar.ro in cateva zile.La fel si inregistrarile de astazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Emanuel Gyenes concurent in versiunea romaneasca a “Race of Champions”

 

www.dakar.ro

 

Sambata 25 noiembrie la Sibiu, pilotii din Campionatul National de Raliuri si-au dat intalnire pentru a participa la evenimentul cunoscut drept versiunea romaneasca a celebrei “Race of Champions”.

Desi este campion national de enduro cross si concurent in editia 2007 a Dakar-ului, Emanuel Gyenes a acceptat invitatia de a participa ca si concrent la evenimentul din Sibiu. Mani va trece din pozitia de pilot in cea de copilot si se va afla pentru prima data in viata intr-o masina de raliu. Castigatorul Red Bull Romaniacs va fi copilotul lui Vlad Terzi, cei doi urmand sa concureze pe un Mitsubishi Lancer Evo VII.

Pentru ca se vrea a fi un important eveniment de motorsport, competitia de pe circuitul de autocross din Sibiu il are ca invitat special pe Manfred Sthol – ocupantul locului cinci in clasamentul general al Campionatului Mondial de Raliuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de participarea romaneasca la Dakar ...

Marcel Butuza a terminat luna asta raliul UAE Desert Challenge pe locul 19 - http://www.uaedesertchallenge.com/uaedeser...esults2006.html

Eu o consider o performanta f mare. Dupa 6 zile de raliu in desert a avut doar 4 ore in urma castigatorului Marc Coma.

FELICITARI! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mani Gyenes a trecut de la 2 la 4 roti

 

 

Invitat la versiunea romaneasca a celebrei " Race of Champions ", pilotul KTM Romania a trecut de la 2 la 4 roti, devenind pentru cateva tururi navigatorul lui Vlad Terzi.

 

Mani Gyenes, satmareanul care va concura in editia 2007 a Dakar-ului a abandonat pentru o zi KTM-ul 660 Rally pentru a fi copilot intr-un Mitsubishi Lancer Evo VII.

 

Dupa ce a primit indicatiile lui Laurentiu Mandu, navigatorul lui Vlad Terzi din Campionatul de Raliuri al Romaniei, Mani a stat in masina pentru cateva tururi si a vazut ca nu este de loc simplu sa fi copilot.

 

" Din afara masinii totul pare mult mai simplu, insa cand mergi si vezi cat de tarziu se franeaza ti se schimba complet imaginea pe care o ai asupra raliurilor. Ii multumesc lui Vlad pentru experienta asta si sper ca intr-o zi voi avea ocazia sa ii arat ce inseamna un KTM 660 Rally. "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sambata, la festivitatea de premiere a FRM de la Poaiana BV, am vazut motocicleta lui Marcel Butuza - un 660 nou - noutz vopsit albastru. Superb!!!

Am vazut intr-o remorca si motocicleta lui Martin - un 525 EXC model 2007. Ca modificari avea: ax fata de rally replica, rezervor de 18l (mi s-a parut ca e rezervorul de lc4), carena fibra pentru cockpit, scut de rally cu rezervor de apa. Parea modificata destul de artizanal ... ce sa zic .. sper sa-l tina!

 

Pt moderatori: cred ca ar trebui sa faceti acest topic sticky. E cel mai important eveniment din aceasta perioada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt moderatori: cred ca ar trebui sa faceti acest topic sticky. E cel mai important eveniment din aceasta perioada.

 

Absolut de acord!

 

M-am uitat un pic pe lista participantilor (http://www.dakar.com/2007/DAK/presentation...s_moto_0512.pdf) si iata ce am gasit:

 

VULLIET ETIENNE

VULLIET FRANCOIS

VULLIET REGIS

 

toti reprezentand aceeasi echipa din care fac parte si Martin si Marcel.

Intrebarea mea este: Cine e REGIS? :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut de acord!

 

M-am uitat un pic pe lista participantilor (http://www.dakar.com/2007/DAK/presentation...s_moto_0512.pdf) si iata ce am gasit:

 

VULLIET ETIENNE

VULLIET FRANCOIS

VULLIET REGIS

 

toti reprezentand aceeasi echipa din care fac parte si Martin si Marcel.

Intrebarea mea este: Cine e REGIS? :bow:

 

Regis este fratele lui Etienne si a lui Francois, vezi www.vulliet-dakar.net

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

afara de marcel, ceilalti participanti cu flag romanesc sunt romani ?

 

Many e roman. Francois are cetatenie dubla romana si franceza. Martin e austriac (parca?) si mi se pare ca are si cetatenie romana.

Toti se dau cu licente FRM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Many e roman. Francois are cetatenie dubla romana si franceza. Martin e austriac (parca?) si mi se pare ca are si cetatenie romana.

Toti se dau cu licente FRM.

 

 

si cu toate astea nu au venit nici macar la o etapa a campionatului national de rr al Romaniei. exceptie many care a venit la doar 2 etape: bucuresti si acasa la el, satu mare.

cred ca la sedinta ar trebui sa propunem la vot daca frm sa le elibereze licenta romana daca nici nu au licenta de participare la CN de RR. sper sa nu fiti copii sa sariti cu gura ca nivelul la noi e prea slab, ca tare ma indoiesc ca-i tine pe toti kurul macar la o competitie ca si Transcarpaticul, facut cap coada. Cu unul din ei, un baiat maruntel dar super simpatic, am vorbit la poiana brasov si mi-a confirmat ca a avut ambele glezne bulite rau, si abia merge.....pe picioare.....si cu motorul cu greu....

Tin sa subliniez ca numerul de participanti din fiecare tara este limitat, si sper ca in momentul in care vor dori sa participe mai multi romani, bunii nostrii prieteni sa aiba bunavointa sa le faca loc.

Noroc cu butuza care ne mai scoate la lumina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cu toate astea nu au venit nici macar la o etapa a campionatului national de rr al Romaniei. exceptie many care a venit la doar 2 etape: bucuresti si acasa la el, satu mare.

cred ca la sedinta ar trebui sa propunem la vot daca frm sa le elibereze licenta romana daca nici nu au licenta de participare la CN de RR. sper sa nu fiti copii sa sariti cu gura ca nivelul la noi e prea slab, ca tare ma indoiesc ca-i tine pe toti kurul macar la o competitie ca si Transcarpaticul, facut cap coada. Cu unul din ei, un baiat maruntel dar super simpatic, am vorbit la poiana brasov si mi-a confirmat ca a avut ambele glezne bulite rau, si abia merge.....pe picioare.....si cu motorul cu greu....

Tin sa subliniez ca numerul de participanti din fiecare tara este limitat, si sper ca in momentul in care vor dori sa participe mai multi romani, bunii nostrii prieteni sa aiba bunavointa sa le faca loc.

Noroc cu butuza care ne mai scoate la lumina.

 

Poate lumea nu-i asa interesata de CN de RR, in schimb la enduro si enduro-cross merge mai multa lume, FRM-ul nu inteleg de ce n-ar trebui sa le elibereze licenta romana, totusi sunt oameni care traiesc de ani buni in Romania si s-au implicat in motorsportul romaesc. Martin a reusit sa faca din RedBull RoManiacs unul dintre cele mai tari raliuri hard enduro din Europa iar Francois de asemenea s-a implicat in moto, este membru in comisia de enduro a FRM din cate stiu eu. Romeo Dunca a fost pe banii lui la Dakar, anul trecut Zsolt a fost cu Mol Dakar Team, asa k nu e suficent sa vrei sa mergi la Dakar mai trebuie sa ai si fondurile necesare. In Romania deocamdata asa este, cine are posibilitatea participa, pentru restul ramane un vis Dakar-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...