Sari la conținut

Romania la DAKAR


Postări Recomandate

  • Admin

Nu pot decat sa ma bucur pentru un prieten vechi si foarte drag, un om de afaceri foarte respectat in oras, cu un trecut frumos in motocross, un prezent si mai frumos printr-un club puternic si chiar un viitor frumos prin fiul sau. Toate acestea sub un singur nume : MARCEL BUTUZA.

Un mare caracter. Sper din tot sufletul sa termine cu bine acest raliu pe un loc bun, care sa-i faca cinste.

Dupa rezultate are toate sansele sa-si faca un cadou frumos pentru incununarea unei cariere de succes :) Are si experienta, e in forma maxima, e obisnuit cu desertul si daca nu va avea probleme tehnice poate termina in topul debutantilor la Dakar ... :lol:

 

De asemenea Mani si Zsolt fac dupa parerea mea o echipa foarte buna. Mani are mentalitatea si tehnica necesara, iar Zsolt completeaza prin experienta Dakarului si strategie. rock.gif Asa ochiometric cred ca Mani sta undeva in top 10 la debutanti, probabil ca Zsolt il va sfatui sa astepte ultimele etape pentru a forta in clasament, unde va rula pe teren ceva mai familiar si va trece de desert.

 

Succes tuturor, e prea devreme sa organizam primirea la aeroport? :cheers:

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 489
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

Revin cu un calcul mai putin ochiometric, am cautat participantii care nu au concurat ultimele 3 editii (2006/05/04) si am constatat ca Mani se afla chiar pe locul 10 rock.gifrock.gif

 

Marcel Butuza ar veni pe 28 la debutanti si Freinademetz pe 45 la debutanti . rock.gif

debutanti_dakar_2007.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a dat deja startul in etapa a 7-a. Dupa primii 33km conduce Lopez urmat de Despres si Coma, toti trei intr-un interval de 23 de secunde!

 

Conform iritrack Mani si Marcel au luat deja startul in speciala, iar Francois si Martin inca nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc lui Cstelia, Lutas si David pentru mesajele de aseara :cheers:

 

Chiar in fata lui Mani in clasamentul general este Ludivine Puy. Tare fata!

la ce rupere de oase e la Dakar, sigur are vreun coi pe undeva pe-acolo :)

 

Si am sa ridic intrebarea de pe acum. Oare cine va participa din partea Romaniei la editia 2008?

Eu zic ca Many se duce din nou. Asta e drumul lui ...

In rest ... :lol: Baieti meseriasi mai sunt, insa bani pentru distractia asta mai greu. Baieti si cu bani si cu oo de Dakar nu sunt prea multi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CP 1 nu efoarte edificator dar .....

 

01 002 DESPRES (FRA) 09:58:48 02:10:18

02 006 ULLEVALSETER (NOR) 09:59:38 02:13:38

03 008 CASTEU (FRA) 09:58:51 02:14:51

04 034 LOPEZ (CHI) 10:05:43 02:16:43

05 004 ESTEVE PUJOL (ESP) 09:52:45 02:16:45

06 085 BETHYS (FRA) 10:05:45 02:17:15

07 023 VINTERS (LET) 10:08:40 02:17:40

08 012 FRETIGNE (FRA) 10:05:51 02:17:51

09 003 SALA (ITA) 09:58:53 02:18:53

10 009 BLAIS (USA) 09:52:56 02:18:56

11 033 GONCALVES (POR) 10:09:34 02:19:04

12 020 MARCHINI (FRA) 10:09:27 02:19:27

13 037 FARIA (POR) 10:09:32 02:20:32

14 001 COMA (ESP)

Editat de shomoiogu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cp1

 

94 051 GYENES (ROM) 11:31:04 03:31:34

 

98 079 BUTUZA (ROU) 11:37:27 03:40:57

 

ce se intampla ?????

 

112 051 GYENES (ROM) 11:31:04 03:31:34

 

119 079 BUTUZA (ROU) 11:37:27 03:40:57

 

shi acu

 

113 051 GYENES (ROM) 11:31:04 03:31:34

 

126 079 BUTUZA (ROU) 11:37:27 03:40:57

Editat de shomoiogu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

 

Se pare ca Despres joaca totul pe o carte cum s-ar zice. Oricum alta sansa nu prea mai are, daca nu va avea probleme tehnice si va forta va avea o sansa in plus desi e destul de devreme pentru asa ceva.

Editat de just_me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cp1

 

94 051 GYENES (ROM) 11:31:04 03:31:34

 

98 079 BUTUZA (ROU) 11:37:27 03:40:57

Mie asta imi apare: 88 051 GYENES (ROM) 11:31:04 03:31:34

97 079 BUTUZA (ROU) 11:37:27 03:40:57

Cre-ca tot iritracku asta e un haos....:cheers:

 

The special stage will end at km 407.6!

According to the race marshals present at CP2 (km 439), a strong sandstorm is blowing on the last kilometers of today’s special stage. As helicopters cannot fly in such weather conditions, the race’s management has decided – due to safety concerns – to remove the last 134 km of the special stage, which will therefore stop at km 407.6. The competitors will then drive on tarmac up to Atar, end of stage 7 and location of tomorrow’s rest day.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mie asta imi apare: 88 051 GYENES (ROM) 11:31:04 03:31:34

97 079 BUTUZA (ROU) 11:37:27 03:40:57

Cre-ca tot iritracku asta e un haos....:cheers:

pe eurosport:

1 C.Despres (FRA) 02:10:18

93 F.VULLIET (FRA) 03:22:21 01:12:03

103 E.VULLIET (FRA) 03:27:45 01:17:27

112 E.GYENES (ROM) 03:31:34 01:21:16

119 M.BUTUZA (ROM) 03:40:57 01:30:39

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poimaine (13 ian) va fi ziua de odihna. :cheers: :lol: :)

dupa maratonul de azi, maine cred ca va fi cea mai grea zi a cursei.

 

sa le tinem pumnii!

 

PS: oare de ce nu se alearga pe 13? o fi din cauza americanilor?

no offence daca e vreun american p`aici... :D daca nu, nu

Pe 13 ajung si imaginile la tv.Pentru ca este zi de odihna se va incerca si o legatura in direct cu Mani &co .Scuze ca din lipsa de timp nu am pus poze dar le aveti pe www.dakar.ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 13 ajung si imaginile la tv.Pentru ca este zi de odihna se va incerca si o legatura in direct cu Mani &co .Scuze ca din lipsa de timp nu am pus poze dar le aveti pe www.dakar.ro.

 

Poti dai date mai concrete referitor la unde si cand? TVR1 sau TVR2? La ce ora?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 13 ajung si imaginile la tv.Pentru ca este zi de odihna se va incerca si o legatura in direct cu Mani &co .Scuze ca din lipsa de timp nu am pus poze dar le aveti pe www.dakar.ro.

 

Nitescu,

unde naiba sunt pozele pe dakar.ro? eu nu am gasit decat poze de acum 2 ani. :cheers:

 

AM SI EU O RUGAMINTE: VA ROG TERMINATI CU POSTURILE RETORICE GEN "CE SE INTAMPLA CU IRITRACKU". SIGUR NU O SA GASITI RASPUNSUL AICI. DUPA O SAPTAMANA DE CURSA, NE-AM LAMURIT CA ACEST IRITRACK NU FUNCTIONEAZA INTOTDEAUNA CORECT.

MERCI

 

SUPER FAZA!

 

din comentariul live de pe site-ul eurosport

 

15:07 BIG NEWS! Carlos Sousa, stuck for ages in a dune it seems, has left his co-pilot Andreas Schulz in the desert! Schulz has been attempting to locate the furious Portuguese for 45 minutes!

 

si pe dakar.com

 

 

Outburst of anger for Sousa...

Nr 313, SOUSA/SCHULZ - VOLKSWAGEN, SUPER PRODUCTION After loosing long and precious minutes stuck in a sand dune, Portuguese driver Carlos Sousa, mad at his copilot Andreas Schulz, left without him. The German copilot has now been looking for his diver and car for 45’

 

 

 

f tare :lol: :)

 

 

by-the-way - comentariul live Eurosport e mai tare decat ala de pe dakar.com (mi-a vandut si mie Lutas pontul aseara)

http://www.eurosport.com/rallyraid/dakar/2...mtc172288.shtml

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cyril Despres (FRA – KTM Gauloises – Winner of the special stage)

 

Of course it was a great day, but my enthusiasm is a bit undermined. Ok I gained 10 minutes back but I might have gained 10 more if the special stage had been run in full. So it’s a pity.

 

...corect, mare ghinion a avut :lol:

 

Blais deserves a lot of credit for helping a rider in need.

Yesterday's motorcycle winner Jordi Viladoms, who had seemingly gone off the radar, has surfaced. He suffered a fall and broke his arm. American rider Chris Blais helped him and might have his metered time rectified, according to the authorities.

 

...pacat de spaniol, bravo americanului, super fair play! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit, rezultate!

Cred ca asa o sa ramana:

 

74 073 VULLIET (FRA)

88 051 GYENES (ROM)

91 078 FREINADEMETZ (AUT)

113 079 BUTUZA (ROU)

 

Bine ca au ajuns cu bine!

Editat de maniakz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne agitam shi noi paicea "CE SE INTAMPLA CU IRITRACKU"

tocmai ca nu putem urmari cat de cat cursa shi stam cu ochi pe diferite

site-uri.

Ca nici eurosportu nu da destul de mult, ar fi bune macar 40 de minut direct din cursa din elicopter asha cim dadeau odata.

Asta e cauza dasta ne agitam atata

Editat de shomoiogu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca te-ai uitat aiurea

La general lucrurile stau cam asa:

 

52 051 GYENES (ROM)

89 079 BUTUZA (ROU)

122 073 VULLIET (FRA)

 

Acum s-a actualizat iritrack-ul. A terminat si Martin. Sa asteptam si pozitia.

 

Dupa reportajul de aseara de pe Eurosport si dupa etapa de azi, am gasit si favoritul meu (dupa cei 4 ce concureaza pentru Romania, binenteles):

132 129 ALLAN (SCO) (azi)

162 129 ALLAN (SCO) (general)

 

da, ati ghicit...e pilotul scotian de 65 de ani!

 

cand m-am uitat eu asta era clasamentul,sigur ca sa schimbat de atunci..

Editat de piti_biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la final clasamentul e asa: Etapa 7 - Zouerrat-Atar

 

Nume..........nr concurs..loc etapa...loc general

Gyenes ..................51............88..............57

Vulliet Regis............72...........148............157

Vulliet Francois........73.............74............104

Vulliet Etienne.........74.............79............101

Freinademetz..........78..............91...........119

Butuza....................79...........113..............94

 

Nu am gasit nimic referitor la veteranul Robbie Allan, dar compatriotul lui in care se puneau mari sperante, Mike Extance a abandonat.

 

Piti_biker, am patit si eu asa, se pare ca clasamentul e ajustat pe masura ce mai sosesc cate unii. Clasamentul etapei si overall de la ora 16-18 nu a batut cu cel de la ora 20.

 

Am revenit pentru ca am descoperit un articol idiot. Cotidianul Vaticanului, L'Osservatore Romana isi da cu parerea despre cursa Dakar. http://www.kmotors.ro/forum/viewtopic.php?p=262#262. De ce oare se baga unii in ceea ce habar n-au?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

Dupa atatia ani si ani de Dakar, iete cine s-au gasit sa comenteze... Astept si pozitia Koreei de Nord referitor la competitie. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa rezultate are toate sansele sa-si faca un cadou frumos pentru incununarea unei cariere de succes :) Are si experienta, e in forma maxima, e obisnuit cu desertul si daca nu va avea probleme tehnice poate termina in topul debutantilor la Dakar ... :lol:

 

De asemenea Mani si Zsolt fac dupa parerea mea o echipa foarte buna. Mani are mentalitatea si tehnica necesara, iar Zsolt completeaza prin experienta Dakarului si strategie. rock.gif Asa ochiometric cred ca Mani sta undeva in top 10 la debutanti, probabil ca Zsolt il va sfatui sa astepte ultimele etape pentru a forta in clasament, unde va rula pe teren ceva mai familiar si va trece de desert.

 

Succes tuturor, e prea devreme sa organizam primirea la aeroport? :cheers:

:D

 

Important este sa-l termine. Daca va fi sa fie si un loc onorabil ...cu atat mai bine. Cat despre aeroport...ar merita cu totii o primire pe masura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...