Sari la conținut

17 iunie 2006 - A Fugit De La Locul Accidentului


unforg1ven
 Share

Postări Recomandate

Ieri in jurul orei 15 pe Bdul Lacul Tei, un imbecil cu o dacie papuc a iesit de pe o straduta, netinand cont ca mai trebuie sa se si asigure! am reusit sa nu-l iau in plin, lovindu-l in stanga spate, din el am ricosat intr-o dacie break. I-am luat numarul daciei papuc, B18XTE. s-a oprit, a injurat toti motociclisti ca suntem nebuni, etc, dupa care s-a suit in masina si a disparut! am scapat destul de ieftin, fizic. eram cu echipamentul pe mine! problema e ca sediul firmei de care apartine masina nu sta nimeni acolo. Daca vedeti o masina cu numarul B-18-XTE sa sunati la numarul 021.242.26.38. politia accidente usoare de la fabrica de paine din tei.

Nu e admisibil asa ceva...puteam sa fiu mult mai rau, tipul fara nici o jena a disparut, macar un pic de umanitate sa ai in tine, sa vezi ca ala e intreg si ca nu l-ai omorat!

Oricum il omor eu daca il prind!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai fost la politie, shi politia nu a dat de urma shoferului?

Cum e posibil asha ceva?

 

am fost la politie si mi s-a spus ca vor trimite o citatie firmei care figureaza ca proprietar al acelei masini, si dupa ce primesc raspuns cu cine a condus masina in ziua respectiva vor trebui sa trimit o noua citatie soferului sa se prezinte la politie. am facut rost de adresa firmei si m-am dus ieri acolo. vorbind cu vecinii (intamplarea face sa ii cunosc, am avut o prietena care statea un etaj mai sus de respectiva firma, ce coincidenta) mi s-a spus ca rar trece cineva pe acolo. nu sta nimeni si nici nu stiau ca ar figura o firma la acel apartament!

problema este ca pana nu dau de urma acestui individ nu pot sa-mi repar motorul! conform procesului verbal facut la politie si nici cel cu dacia break in care am ricosat!

tot ce a facut politia a fost sa verifice numarul masinii si cam atat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Incearca la Registrul Comertului sa cauti date despre firma. Sunt informatii de interes public si sunt obligati sa ti le dea. De exemplu trebuie sa-ti spuna cine e administratorul firmei. Si pe urma altfel se pune problema.

 

Tine-ne la curent, eu am patit la fel ca tine, diferenta a fost ca eu nu am apucat sa iau nr masinii, asa ca am ramas de prost cu paguba.

 

Succes!

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Firma e din Lacul Tei?De pe ce strada a iesit?

Stau in zona si vreau sa stiu cam pe unde sa-l caut.

 

a iesit de pe strada Polovraci! vis-a-vis de camine! O sa ma duc acum pana la politie sa vad daca au mai aflat ceva! revin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a iesit de pe strada Polovraci! vis-a-vis de camine! O sa ma duc acum pana la politie sa vad daca au mai aflat ceva! revin

 

 

Cu dorinta de a ti da o informatie folositoare

Avand o situatie asemanatoare pot sa ti spun ca procedura politiei poate dura muult..

luni de zile.

La mine desi aveam nr de telfon al celui vinovat , politia l a sunat numai de pe tel meu ( nu aveau cum sa sune de pe mobil ) si pt ca parea ca era cineva mai "cu oua" conversatia era fara ....convingere ca sa spun asa.

In timp ce eram acolo intra un nene care de 6 ( SASE ) luni incerca sa obtina PV si RCA ul aluia ca sa si repare masina- . Reactia politistului -" domne, daca de 6 luni nu ai terminat , vezi , daca o faceai pe casco cum te am sfatuit atunci acum erai gata "!!! - "vino mai incolo ca i in concediu colegul care se ocupa de cazul tau " .

La intrebarea mea daca asta ma "paste" imi spune- " va decideti acum daca declarati ca e "lovita in parcare"sau demaram procedura pentru aducearea celui pe care l declarati vinovat - dar asa cum vedeti poate sa dureze .

Eu "domule, vb de bani, daca e pe casco eu platesc franciza , daca e pe RCA nu , chiar tb sa va invat eu ? ,in plus vi se pare etic sa stau de 2 ori la coada, sa sunati de pe tel meu de 3 ori si "celalalt" sa va amentinte in telefon asa cum am auzit? Chiar asta tb sa fie situatia in Ro " ?

In final , in scarba , a ramas ca eu nu vreau pe casco ci vreau sa rezolve legal iar pe PV i a dat " coiosului " avertisment. nu comentez, daor sa stiti cum merg lucrurile si ca e Romania.

 

Iti doresc sa rezolvi cu bine si cat mai repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te ... in ea de politie romana. Vezi ca e un amendament la nu stiu ce lege prin care tu poti sa le ceri o copie a rapoartelor intocmite periodic in cazul tau. Se specifica de asemenea ca poti sa ii dai in judecata in cazul in care sunt probe si ai de unde sa-l iei pe faptas si ei nu fac in timp util acest lucru. Deci du-te la ei, dar inainte consulta un avocat sau legislatia si spune-le lucrurile astea.

Alti motociclisti care stiu mai multe despre articolele respective sunt invitati sa bage aici. Nu stiu ce lege este, dar este sigur 100%.

Numai bine,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa bat campii dar mi se pare cunoscut numarul, daca vad masina iti spun unde parcheaza. Stau in cartier si eu.

 

Nu mai pierde timpul cu politia ca nu rezolvi nimic, nu pot sa postez acum si aici de ce. Crede-ma pe cuvant. Ideea e ca daca dobitocul asta apare cu rabla pe aici te anunt fara discutii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost mai devreme la politie...nu au dat inca de el...nici nu ma asteptam la un alt raspuns. il omor cand il prind!!!!!!!! va tin la curent! multam la toata lumea pentru efortul depus! ii dam noi de urma!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici:

 

http://cedam.csa-isc.ro/search.php?c=nr_in...luna=12&an=2005

 

rezulta ca la 31.12.2005 era asigurat la Asirom Pitesti. Poate acum nu mai este (cel putin asta arata site-ul comisiei de supraveghere a asiguratorilor), caz in care trebuie sa-l dai in judecata pe dobitoc.

 

De la politie terbuie sa iei neaparat un document de constatare, daca nu vor sa ti-l dea fa-le o adresa si inregistreaz-o la ei.

 

Suna la Asirom, poate este asigurat tot la ei.

- Daca da, anunta-i de accident, solicita-le sa-ti deschida dosar de dauna, chiar daca nu vor, e obligatia lor (deschiderea e una, refuzul despagubirii e alta) si daca nu vor, fa-le si lor o adresa. Daca deschid dosar, adu factura proforma (oferta) de reparatie si cere-le accept de plata. Daca-ti da acceptul (ipotetic, pentru ca nu pot despagubi pana nu au acceptul celui asigurat - papucul), atunci poti sa-ti repari motorul, pentru ca vor despagubi. Daca nu accepta ceva din cele de mai sus, consulta un avocat, ca nu stiu.

- Daca nu, deoarece e greu sa afli unde e asigurat, ramane doar relatia cu politia, Reg. Comertului, avocat. Avocatul e bun pentru ca daca nu poti circula cu moto nereparata, sa te-nvete cum s-o repari astfel incat sa poti demonstra intr-un eventual proces ca reparatia a fost reala, si costisitoare.

- Ala cu Dacia break este un martos important pentru tine (si pentru el).

 

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...