Sari la conținut

Cum Sa Ii Redau Stralucirea?


Postări Recomandate

ce pot sa fac sa ii redau stralucirea? oricat o spal culoarea pare obosita. am vazut ceva pe discovery dar nu mai tin minte cum ii zicea. folosit pe ud, indeparta 0,1mm din stratul de vopsea si ramanea ca noua. sau aveti voi alte ideei? ce pot sa folosesc cand o spal ca sa ii dea culoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Exista o pasta de lustruit -am dat eu pe ij- la fel era vopseaua. Am la servici asa ceva;cu ea se lustruiesc matritele pt laminarea poliesterului. Acestea sunt vopsite cu o vopsea speciala care inainte de laminare trebuie sa fie "oglinda". Nu stiu exact cum ii zice si de unde o procuram dar iti dau raspuns Luni 19.06.2006

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc Pronto Classic, cel pentru mobila. Inainte sa va pufneasca rasul, daca aveti asa ceva prin casa faceti o incercare pe suprafetele vopsite ale motorului. S-ar putea sa fiti surprinsi. Fiind pentru suprafete sensibile e neutru, nu ataca vopseaua. Io la asta am ramas de ceva timp incoace. E de 3 ori mai bun ca orice polish pe care l-am incercat si e mult mai ieftin.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te duci la supermarket iei o cutie pasta abraziva de unde se gasesc si polishuri si chesti de genu , vezi ca e o cutie micuta , se ia un polish mai de calitate si o cutie cu ceara ceara sa fie dintre ceeele mai bune, yo asa fac si la masini , am incercat si pe albastru inchis lucios si a iesit super , pasta aia abraziva scoate multe zgarieturi si o sa vezi ca e indispensabila din reteta data de mine

se aplica

1 pasta

2 polish

3 ceara :cheers: vezi sa nu dai una peste alta:D dai stergi dai stergi:D a si nu lasa ceara sa se usuce doar sa se zvante un pic ca dupa freci de iti sar capacele yo am frecat aasa la o masina:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te duci la supermarket iei o cutie pasta abraziva de unde se gasesc si polishuri si chesti de genu , vezi ca e o cutie micuta , se ia un polish mai de calitate si o cutie cu ceara ceara sa fie dintre ceeele mai bune,

 

Pai fa si tu niste recomandari ce inseamna polish de calitate si ceara mai buna ca rafturile sint pline dar poti sa sti ce cumperi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de orice pasta abraziva & stuff incearca dupa ce o speli sa o lustruiesti cu o cirpa imbibata cu motorina. Cirpa trebuie sa fie evident cit mai moale ca sa nu zgarii vopseaua (best of e tricou vechi de bumbac care sta sa fie aruncat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine jumate de rezervor ii mat(o curs multa benzina pe la buson :cheers: ), dar eu il vopsesc din nou ca mai am niste vopsea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

de abia acum am apucat sa spal mai ca lumea motoru. cam asa a iesit cu ceva solutie pentru mobila :disappointed:

data viitoare pronto si daca nu imi convine o sa cumpar ceva solutie. am dat si cu silicon mai demult dar nu prea o iesit nimic..

post-9761-1152622531_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te sfatuiesc sa pui folie/autocolant decat la un meserias care se pricepe sa puna ca lumea, si asta pt. ca daca nu pui cum trebuie in timp o sa faca bule (cum a facut la mine). Binenteles ca o arate mai frumos,dar tine minte ca nu o sa mai vezi nimic prin geam atunci cand te apleci pe ea daca pui AUTOCOLANT... cu folia e alta trb :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa-i dai cu o polish, nu cu pasta abraziva :disappointed: vezi ca sunt firme care afuma geamuri, folie nu o sa mearga pt ca geamul e curbat si nu se lipeste si daca da in 10 min se dezlipeste :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cataaaaa..... taci frate ......... (oricum esti neserios :crack: :disappointed: ) nu te baga daca nu ai incercat sefuuuu marius fa frate cum ti am zis... iti arat poze de pe o masina de a mea cum a iesit... imi pare rau ca nu aveam si cu zgarieturile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc Pronto Classic, cel pentru mobila. Inainte sa va pufneasca rasul, daca aveti asa ceva prin casa faceti o incercare pe suprafetele vopsite ale motorului. S-ar putea sa fiti surprinsi. Fiind pentru suprafete sensibile e neutru, nu ataca vopseaua. Io la asta am ramas de ceva timp incoace. E de 3 ori mai bun ca orice polish pe care l-am incercat si e mult mai ieftin.

 

:crack: :sick: :lol: :lol:

 

Sa vedeti ce bine iese topcase-ul ce este decolorat de la soare...Negru ca nou!!!

 

:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
Nu te sfatuiesc sa pui folie/autocolant decat la un meserias care se pricepe sa puna ca lumea, si asta pt. ca daca nu pui cum trebuie in timp o sa faca bule (cum a facut la mine). Binenteles ca o arate mai frumos,dar tine minte ca nu o sa mai vezi nimic prin geam atunci cand te apleci pe ea daca pui AUTOCOLANT... cu folia e alta trb :D

 

 

incearca sa-i dai cu o polish, nu cu pasta abraziva :D vezi ca sunt firme care afuma geamuri, folie nu o sa mearga pt ca geamul e curbat si nu se lipeste si daca da in 10 min se dezlipeste ;)

 

 

Pentru ca folia sa mearga pusa brici trebuie sa pulverizezi niste solutie de apa+sapun lichid pe geam si apoi sa lipesti folia pe geam, cat e inca ud. Iar ca sa nu mai aiba bule intinzi folia cu buletinu/permisu.. ceva plastic cu muchie tare, dar care nu zgarie.

Si daca tot ai bule, iei un bold, le intepi si apoi mai dai putin cu unghia sau cu chestia din plastic de care am zis mai sus.

 

Iar legat de polish o sa incerc cu acel Pronto, apoi cu niste ceara din aceea mai solida. Si 3M au polishuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
ce pot sa fac sa ii redau stralucirea? oricat o spal culoarea pare obosita. am vazut ceva pe discovery dar nu mai tin minte cum ii zicea. folosit pe ud, indeparta 0,1mm din stratul de vopsea si ramanea ca noua. sau aveti voi alte ideei? ce pot sa folosesc cand o spal ca sa ii dea culoare?

Cu polish...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca folia sa mearga pusa brici trebuie sa pulverizezi niste solutie de apa+sapun lichid pe geam si apoi sa lipesti folia pe geam, cat e inca ud. Iar ca sa nu mai aiba bule intinzi folia cu buletinu/permisu.. ceva plastic cu muchie tare, dar care nu zgarie.

Si daca tot ai bule, iei un bold, le intepi si apoi mai dai putin cu unghia sau cu chestia din plastic de care am zis mai sus.

dar unghiile sa fie taiate :D

 

e bine ca s-a dezgropat topicul, nici eu nu stiam de Pronto. ramane sa-l testez. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu ingropatu'-dezgropatu' nu prea merge la acest topic.. Cam mereu va avea cineva nevoie de polish. Nici eu nu stiam de faza cu Pronto, deci.. Topic vechi, dar util :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...