Sari la conținut

Detinatori de Suzuki GSX-R


crazy_frog
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 13,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multi DAR foarte multi dintre noi astia care intram pe acilea debea am invatat sa schimbam vitezele aproape bine, nu mai zic de franare .. si ne bagam unde chiar habar nu avem.. si anume SUSPENSIA. (NU generalizez)

Eu o am setata(de mine) ca de fabrica cum spune manualul din dotare, pentru ca merg pe strada si vara si iarna, si pe uscat si pe umed, si prin gropi si pe asfalt normal, si am ales sa respect manualul.

Pentru cine se duce sa se dea pe circuite este obligatoriu modificarea suspensiei in functie de experienta si conditii, cu toate ca majoritatea habar nu avem ce vrem.. si putem rula pe pista chiar si cu suspensia reglata normal. (spun asta deoarece am fost la Serres asta toamna si am vazut foarte bine cum sta treaba pe un circuit adevarat ,pitiponci cu redbulul in manuta la terasa care nu aveau cunostinte minime de mers cu motocicleta (HABAR NU AVEAU... ERAU ACOLO DOAR PENTRU A FI BARFITi SI DISCUTAT ACASA CAT SUNT EI DE BARBATI.. HMMM), nu toti desigur...cam jumatate din vitezomani) NU vreu sa fiu ofensiv doar spun ce gandesc si ce am vazut.

 

Eu am vazut foarte multi baieti veniti pentru prima oara care vroiau sa invete.....bine ..nici n-am prea stat la terasa sa-i vad cum zici tu :angryfire: ....insa ii apreciez pe cei care vin macar odata sa vada ce inseamna un circuit(chiar asa mic cum e seres-ul)....mai ales incepatorii cu minime cunostinte legate de motociclism.

Legat de reglarea suspensiilor....chiar daca o face altcineva trebuie facuta in urma indicatiilor celui care merge cu mobra....numai el stie cat de tare franeaza...cat de tare accelereaza...cat o inclina s.a.m.d.

Iar reglajul nu se face o data si gata....o setezi in prima faza apoi pleci la drum sa vezi cum se comporta....si de aici in colo incerci diferite setari pana ajungi la una cat mai convenabila.

Pe circuit e mai usor de setat...sunt mai putine variabile de luat in considerare....pe strada e nisip..praf...sunt gropi...denivelari...asfalt neaderent..etc.

Trebuie o suspensie mai moale pe strada dupa parerea mea care sa poata ajuta pilotul sa tina o traiectorie cat mai safe, asta binenteles pentru un mers normal si nu extrem de agresiv!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut foarte multi baieti veniti pentru prima oara care vroiau sa invete.....bine ..nici n-am prea stat la terasa sa-i vad cum zici tu :rolleyes: ....insa ii apreciez pe cei care vin macar odata sa vada ce inseamna un circuit(chiar asa mic cum e seres-ul)....mai ales incepatorii cu minime cunostinte legate de motociclism.

Legat de reglarea suspensiilor....chiar daca o face altcineva trebuie facuta in urma indicatiilor celui care merge cu mobra....numai el stie cat de tare franeaza...cat de tare accelereaza...cat o inclina s.a.m.d.

Iar reglajul nu se face o data si gata....o setezi in prima faza apoi pleci la drum sa vezi cum se comporta....si de aici in colo incerci diferite setari pana ajungi la una cat mai convenabila.

Pe circuit e mai usor de setat...sunt mai putine variabile de luat in considerare....pe strada e nisip..praf...sunt gropi...denivelari...asfalt neaderent..etc.

Trebuie o suspensie mai moale pe strada dupa parerea mea care sa poata ajuta pilotul sa tina o traiectorie cat mai safe, asta binenteles pentru un mers normal si nu extrem de agresiv!!!

 

da-i departe rau !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toata lumea!!! Ma numesc Ionut B. sunt din bucuresti si sunt posesorul unui frumos gsxr k2 movistar!(dragoste la prima vedere cum s-ar zice). O intrebare am si eu: cunoasteti pe cineva care se ocupa cu achizitionari piese moto? tot ce ma intereseaza pe mine nu e o piesa de motor ci carena lateral dreapta cu abtipildurile telefonica-movistar original second-hand( dar in stare buna,fara julituri majore) ,ca noi nu cred ca se mai fabrica!

Va multumesc si asfalt uscat fara incidente ptr anul care vine!

ps: sunt mai nou se acest site dar stiam de el :rolleyes:

post-62048-1292532584_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toata lumea!!! Ma numesc Ionut B. sunt din bucuresti si sunt posesorul unui frumos gsxr k2 movistar!(dragoste la prima vedere cum s-ar zice). O intrebare am si eu: cunoasteti pe cineva care se ocupa cu achizitionari piese moto? tot ce ma intereseaza pe mine nu e o piesa de motor ci carena lateral dreapta cu abtipildurile telefonica-movistar original second-hand( dar in stare buna,fara julituri majore) ,ca noi nu cred ca se mai fabrica!

Va multumesc si asfalt uscat fara incidente ptr anul care vine!

ps: sunt mai nou se acest site dar stiam de el :rolleyes:

 

gasesti si noi la reprezentanta dar o sa te coste vreo 400 euro doar carena..mai incerca si pe ebay

Mesaj completat

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/OHLINS-SBK-...sQ5fAccessories

cred ca astea ar rezolva problema suspensiilor :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gasesti si noi la reprezentanta dar o sa te coste vreo 400 euro doar carena..mai incerca si pe ebay

Mesaj completat

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/OHLINS-SBK-...sQ5fAccessories

cred ca astea ar rezolva problema suspensiilor :rolleyes:

 

 

Dap la asta ma gandem si eu ..reprezentanta suzuki! Dar exista o problema :nu prea se merita sa dau 400 euro doar pe o carena in cazul in care doar motocicleta e undeva pe la 3000 euro! Pe ebay am gasit ceva dar nush exact cum se procedeaza si cat costa transportul pana in RO ( din america pana aici am inteles ca e undeva pe la 80 dolari) ! In orice caz ms de sfat si asfalt uscat ! o zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut... am o intreabre... ce ulei se pune intr-un suzuki srad 750 1996? si cat ulei intra si c'am cat ar costa sa ii fac schimbul? multumesc,

 

 

10w40 dar mai intreaba sau uita te in manual (il gasesti pe net)! vreo 3 litri si ceva dar vezi ca scrie pe undeva la capacul de la ulei cat intra in ea (unde e si busonul pe unde introduci uleiul ) ! Iar ca bani undeva pe la 200 ron un ulei normal iar un motul 10w40 300v este pe la 250-270 RON 4 litri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap la asta ma gandem si eu ..reprezentanta suzuki! Dar exista o problema :nu prea se merita sa dau 400 euro doar pe o carena in cazul in care doar motocicleta e undeva pe la 3000 euro! Pe ebay am gasit ceva dar nush exact cum se procedeaza si cat costa transportul pana in RO ( din america pana aici am inteles ca e undeva pe la 80 dolari) ! In orice caz ms de sfat si asfalt uscat ! o zi buna!

 

poti lua si pe alta culoare si sa ti-o vopseasca cineva.daca o duci la cineva care se pricepe diferenta de culoare nu o sa se observe decat dca te uiti f atent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subtitrarea a facut-o cineva de aici de pe forum... era un topic special cu Twist of The Wrist 2 si acolo era postata subtitrarea.

 

vorbesti despre traducerea pdf`ului ? sau chiar despre subtitrarea filmului?

(pt ca pe threadul acela este doar traducerea pdf`ului.)

tnx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vorbesti despre traducerea pdf`ului ? sau chiar despre subtitrarea filmului?

(pt ca pe threadul acela este doar traducerea pdf`ului.)

tnx

 

Era chiar subtitrarea filmului, la ea ma refer. Nu mai gasesc eu topicul dar am sa-l caut mai amanuntit... Dar din cate imi aduc aminte, functiona cel mai bine cu VLC Media Player, cu alte playere existau anumite probleme (spre ex. nu afisa subtitrarea decat o fractiune de secunda dupa care disparea) . Am avut o lunga perioada in calculator acel film cat si subtitrarea, dar am formatat calculatorul si am renuntat la tot ce aveam in el :rolleyes: Mai caut prin forum si daca gasesc, pun un link ceva.

Mesaj completat

EDIT: Uite link-ul cu topicul respectiv AICI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.... o intreabre.. dak as vrea sa schimb cauciucurile ,unde le pot schimba??? le pot schimba la orice vulcanizare? sau pot eu.

..... multumesc sarbatori fericite.

Editat de mz125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare : Cati ani ai ?

 

Si acum sa iti raspund la intrebarea ta . Dai rotile jos te duci cu ele la vulcanizare si iti schimba gumele ! Daca poa' sa iti faca si o echilibrare perfect ! Vezi ca daca te duci cu mobra majoritatea nu se baga sa dea ei roatele jos ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gixXer'istilor sa aveti SARBATORI FERICITE!!! :)

 

P.S. am auzit ca mosu' vine prima data la astia cu gixxere :)

 

Multumim! Si tie la fel,Sarbatori fericite si un An nou cat se poate fericit si plin de bucurii ! Sa vina mosu..... :D

Mesaj completat

Salut! Spuneti mi va rog voi din cati in cati km faceti schimbul de ulei (la inceputul fiecariu sezon?)? presupun ca o data ce schimbati uleiul schimbati si filtrul ...Si inca o intrebare: bujiile la cat timp se schimba? Multumesc frumos!

ps: App mobra este un k2 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...