Sari la conținut

Detinatori de Suzuki GSX-R


crazy_frog
 Share

Postări Recomandate

scuterul mi se pare cea mai inteligenta alegere din toate punctele de vedere pentru naveta, de orice fel ar fi ea.

dar pentru drumuri in afara oraselor ar fi mai potruivit totusi un maxi-scooter, altfel iti recomand sa folosesti in continuare motorul :D

da oricum, daca n-as merge exclusiv cu metroul la munca, acum te-as invidia :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator little wayne
scuterul mi se pare cea mai inteligenta alegere din toate punctele de vedere pentru naveta, de orice fel ar fi ea.

dar pentru drumuri in afara oraselor ar fi mai potruivit totusi un maxi-scooter, altfel iti recomand sa folosesti in continuare motorul :D

da oricum, daca n-as merge exclusiv cu metroul la munca, acum te-as invidia :cheers:

E maxiscuter,are motor de 250cc.L-am ales pe asta pentru ca are dimensiunile unuia de 49cc si ma strecor usor printre masini.Am si unul de 49cc insa am renuntat la el de cand am cumparat motorul

 

Motorul il pastrez doar pentru plimbari mai lungi ori pentru iesiri pe autostrada,pentru plimbari in preajegosul oras si imprejurimi(gen sinaia) o sa merg cu asta de 250

 

P.S mi-am facut cadou de mos,jucaria asta

Editat de little wayne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuterul intradevar este un mijloc de transport nemaipomenit, dar este si el o cheltuiala totusi.. nu mai spun de motoarele in 2 timpi care mi-au mancat ficatul, acum avem alternativa 4 timpi care este mult mai longeviv si nu prea are mofturi.Am dus aceasta nebunie cu scuterul pana la extrem si uite ce a iesit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuterul intradevar este un mijloc de transport nemaipomenit, dar este si el o cheltuiala totusi.. nu mai spun de motoarele in 2 timpi care mi-au mancat ficatul, acum avem alternativa 4 timpi care este mult mai longeviv si nu prea are mofturi.Am dus aceasta nebunie cu scuterul pana la extrem si uite ce a iesit

e tuningggg! sa nu mai pun ca tobele alea de scutere sport gen stage6 polini etc etc... iti face creerul varza dupa 1 ora de plimbare :D

avantaje din perspectiva mea 0! dezavantaje consum... cat un gixer pote mai mult(daca e tuning set 70cmc carburatoar 19') etc etc :cheers:

no offance! doar o paranteza la scuterul tau legat de subiect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e tuningggg! sa nu mai pun ca tobele alea de scutere sport gen stage6 polini etc etc... iti face creerul varza dupa 1 ora de plimbare :D

avantaje din perspectiva mea 0! dezavantaje consum... cat un gixer pote mai mult(daca e tuning set 70cmc carburatoar 19') etc etc :lol:

no offance! doar o paranteza la scuterul tau legat de subiect!

NU are ce creier sa-mi strice !! :cheers: Zgomotul ala deranjant intra direct la corason, nu mai zic de mirosul de 2 timpi care este imbatator de placut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuterul intradevar este un mijloc de transport nemaipomenit, dar este si el o cheltuiala totusi.. nu mai spun de motoarele in 2 timpi care mi-au mancat ficatul, acum avem alternativa 4 timpi care este mult mai longeviv si nu prea are mofturi.Am dus aceasta nebunie cu scuterul pana la extrem si uite ce a iesit

Taranul care trece cu masina ti-a transmis un mesaj... :D

Editat de MetalWarrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taranul care trece cu masina ti-a transmis un mesaj... ;)

Da ..pisica unde nu ajunge cica pute !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa auzim ce planuri aveti pe anu' asta ;) ramaneti la gixere?concedii?iesiri pe circuit?primul milion$? etc..

 

eu anu asta vreau sa bag mai multe iesiri pe circuit si daca imi mai raman bani un concediu in cipru..mi s-a luat de litoralu' romanesc,iar despre gixxer cred ca o sa raman si anu asta cu el...piata e moarta,se cauta ieftiniturile..sa vedem ce miuta scoate suzuki anu' asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu anu asta vreau sa bag mai multe iesiri pe circuit si daca imi mai raman bani un concediu in cipru..mi s-a luat de litoralu' romanesc,iar despre gixxer cred ca o sa raman si anu asta cu el...piata e moarta,se cauta ieftiniturile..sa vedem ce miuta scoate suzuki anu' asta

Pentru Cipru ar fi bine sa te gandesti la mai-iunie sau septembrie-octombrie. In iulie-august este prea cald. Am fost asta vara, la inceputul lui august si am prins doar 38-42 grade cu umiditate 90% de nu puteam respira de la 12 pana pe la 6 pm. Spun doar, deoarece cu 2-3 zile inainte de a ajunge fusesera 45 cu umiditate 100% ceea ce a cauzat si inchiderea unor aeroporturi. Altfel, foarte frumos, multe de vazut, merita sa inchiriezi mobra penru drumuri prin munti intre Nicosia si Pomos/Prodromo, mai ales ca penru tine nu e o problema ca au ghidonul pe dreapta.

Eu raman la 750-ul de 2005 pe care trbuie sa-l aduc aici, iar daca recuperez din banii de la datornici m-as uita dupa una de o mie K5-K6, asa ca vreau sa vad cum e sa se rupa cadrul sub tine.

As vrea sa merg in Norvegia cu mobra si cortul, 2-3 saptamani, dar s-ar putea sa n-am cum sa plec din aprilie pana-n septembrie, iar atunci as vrea sa merg in Noua Zeelanda in timpul campionatului mondial de rugby, dar bineinteles depinde de finante.

Daca nu iese nimic din ce visez, o sa-mi aduc mobra aici pe alt drum decat ala de asta vara, probabil cumva incat sa ajung pe Route des Grandes Alpes.

Editat de Dudus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Cipru ar fi bine sa te gandesti la mai-iunie sau septembrie-octombrie. In iulie-august este prea cald. Am fost asta vara, la inceputul lui august si am prins doar 38-42 grade cu umiditate 90% de nu puteam respira de la 12 pana pe la 6 pm. Spun doar, deoarece cu 2-3 zile inainte de a ajunge fusesera 45 cu umiditate 100% ceea ce a cauzat si inchiderea unor aeroporturi. Altfel, foarte frumos, multe de vazut, merita sa inchiriezi mobra penru drumuri prin munti intre Nicosia si Pomos/Prodromo, mai ales ca penru tine nu e o problema ca au ghidonul pe dreapta.

Eu raman la 750-ul de 2005 pe care trbuie sa-l aduc aici, iar daca recuperez din banii de la datornici m-as uita dupa una de o mie K5-K6, asa ca vreau sa vad cum e sa se rupa cadrul sub tine.

As vrea sa merg in Norvegia cu mobra si cortul, 2-3 saptamani, dar s-ar putea sa n-am cum sa plec din aprilie pana-n septembrie, iar atunci as vrea sa merg in Noua Zeelanda in timpul campionatului mondial de rugby, dar bineinteles depinde de finante.

Daca nu iese nimic din ce visez, o sa-mi aduc mobra aici pe alt drum decat ala de asta vara, probabil cumva incat sa ajung pe Route des Grandes Alpes.

 

am lucrat 7 luni in cipru dar nu am apucat sa umblu hai-hui..tocmai de accea as vrea sa ma pot intoarce macar 2 sapt :banana: dar cum zici tu trebe sa fie ori mai ori septembrie altfel o sa fie chin..sper sa reusesti sa recuperezi banii si sa incerci cel mai 'legendar' motor..multi au lasat r1 08 09 pt un k5

btw la multi ani!! ;)

Editat de todea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine turul romaniei, vreo 7-10 zile, tot cu K2-ul dn dotare. Din cauza pietii cred ca voi ramane pe viata cu ea, ca-mi place, si in cel mai fericit caz urmatarea mobra va veni pe langa asta. Si vreo 6 zile in grecia, da asta cu masina, ca tre sa duc si catelul cu mine. ;)

si multe altele, bani sa fie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde bani fratiorul meu!!! bani au doar oamenii bogati si bancile noi nu avem nimic doar sanzatii ...si alea cu termen de garantie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io am luat de la banci, pe vremea cand eram zmeu ;) (cu ceva ani in urma)

acu nu stiu cum sa fac sa-i dau mai repede inapoi, sa simt si eu ca am salar

da de ceva benzina tot o sa gasesc, cazarea va fi la cort si mancarea "din cutit/brisca".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. concediu in turcia, din pacate am putut sa-mi iau liber in august cand sunt 45 grade acolo (belek, antalya)

2. mobra nici macar nu vreau sa ma gandesc s-o schimb, am facut efort mare s-o achizitionez, pentru mine e perfecta

 

cius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani la toti!!!

 

Am si eu o mica problema.... am nevoie la gixerul meu de o mica piesa. Este vorba de piulita pe care o citeste senzorul de viteza. Stiti pe cineva care a dezmembrat un gixxer si vinde piese???? Piulita se gaseste langa pinionul de langa cutia de viteze. E o piulita cu niste "bumbi" care sunt cititi de senzor. inca nu am incercat la suzuki romania.

 

 

Multumesc

Mihnea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stii sigur piesa respectiva e problema, cred si eu ca tot mai bine suni la reprezentanta.

Daca ai o problema legata de faptul ca nu indica viteza reala, vezi ca poate ai kit de lant cu alt numar de dinti decat cel stock, caz in care nici piesa nici senzorul n-au nicio vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce parere aveti despre uleiurile baradh? momentan am motul 300v 15w50 in motor si as vrea sa trec pe bardahl xtc c60 10w50. motorul e un gsxr 750 k1, in cartea tehnica indexul api e sf sau sg iar indexul api pentru bardahl xtc c60 10w50 e sm. fiind un motor de generatie mai veche e bine sa pun un ulei sitetic?, cu motul 300v nu mi-a placut cum a mers

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele schimburi la 600RR le-am avut numai cu bardahl xtc c60, w50 vara. S-a comportat bine, nu i-am gasit nici un cusur. Nu avea zgomote, intra la fel de bine in viteza ca si cu Motul 7100. Urmatorul schimb il voi face cu bardahl la gsxr pentru ca 1 L de XTC se invarte in jurul a 40-45 RON iar 1 L de 7100 este cam 60 RON.

 

Inca ceva, RR-ul mi-a halit 200 grame de Motul in forja maxima, vreo 30 Km pe A2 cu viteze de peste 240 Km/h dar cu bardahl nu mi-a scazut niciodata nivelul cat sa il percep ochiometric. Schimburile le fac la 3000 Km.

 

In Italia cica e la mare moda Bardahlul.

 

P.S. Si da! Honda mi-a halit ulei ;)

Mesaj completat

Nu cred ca e bine din punct de vedere financiar sa pui 300V, arunci banii pe geam. Cu motul 7100 sau XTC C60 ii oferi protectie maxima motorului care nu e chiar asa de vechi. Alea API nu prea conteaza la uleiurile de motoreta. Conteaza standardul JASO care trebuie sa fie minim MA. Ambele uleiuri indeplinesc acest standard.

Editat de sorinm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele schimburi la 600RR le-am avut numai cu bardahl xtc c60, w50 vara. S-a comportat bine, nu i-am gasit nici un cusur. Nu avea zgomote, intra la fel de bine in viteza ca si cu Motul 7100. Urmatorul schimb il voi face cu bardahl la gsxr pentru ca 1 L de XTC se invarte in jurul a 40-45 RON iar 1 L de 7100 este cam 60 RON.

 

Inca ceva, RR-ul mi-a halit 200 grame de Motul in forja maxima, vreo 30 Km pe A2 cu viteze de peste 240 Km/h dar cu bardahl nu mi-a scazut niciodata nivelul cat sa il percep ochiometric. Schimburile le fac la 3000 Km.

 

In Italia cica e la mare moda Bardahlul.

 

P.S. Si da! Honda mi-a halit ulei ;)

Mesaj completat

Nu cred ca e bine din punct de vedere financiar sa pui 300V, arunci banii pe geam. Cu motul 7100 sau XTC C60 ii oferi protectie maxima motorului care nu e chiar asa de vechi. Alea API nu prea conteaza la uleiurile de motoreta. Conteaza standardul JASO care trebuie sa fie minim MA. Ambele uleiuri indeplinesc acest standard.

Multumesc de raspuns! Mie nu mi-a placut modul in care lucreaza cutia de viteze cu motul 300v, e mai zgomotoasa si schimba mai greu. Cu motul in general arunci bani pe geam, o fi bun dar mi se pare cam scump. Inca o intrebare: merita se bag o solutie de curatat motorul in motor peste vechiul ulei si sa rulez putin, inainte de schimb?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, lasa-l asa, mai bine faci schimburile mai des.

 

Asta e parerea mea, mai rau daunezi decat sa cureti cu engine flushul ala, altii au alta parere.

 

Am mers numai cu Motul 300V cand mi-am luat prima oara motoreta. Aveam un GSXR 600 SRAD din `00. Il schimbam la 6000 Km. Dupa 3000 Km am simtit cum uleiul isi pierde propietatile, schimba mult mai greu si cutia era putin imprecisa iar uleiul parca se evapora. Pana la 3000 Km aveam un consum de ulei mic. De la 3000 pana la 6000 cred ca mai completam cu 1.5 L.

Editat de sorinm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io de 3 ani merg pe motul 300v pe cbr 929; nu pot sa reprosez absolut nimic la acest ulei (maxim, la pret as comenta un pic). Il schimb pe la 5 mii de km si niciodata nu a lipsit ulei, adica nu a papat motorul. Pe strada nu merg racing, dar am fost si pe circuit si s-a comportat bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...